Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!

Quoted post

un psiholog

#4 Mare este dezinformarea!

2012-03-05 17:20

Buna ziua!

As dori sa stiu, stimata domnisoara, cat ati practicat dv in una din formele de exercitare a profesiei de psiholog? Presupun ca deloc, doar sunteti inca studenta!
Si eu fac parte din acei psihologi aflati in supervizare pe care ii mentionati, in psihologie clinica si psihoterapie, insa am contact cu ceea ce reprezinta cabinetul. Stiu ce inseamna sa muncesti, sa te formezi pe banii si timpul propriu si mai ales sa platesti cotizatii si taxe. Asa ca dv nu stiti despre ce vorbiti! Credeti ca prin timbre se va face o triere? Nu despre asta este vorba, insa pentru a va da seama ce se pune la cale, cred ca va trebuie ceava ce inca nu aveti: EXPERIENTA! Stiti ce alta prevedere este cuprinsa in acea Dispozitie? Cea de raportare electronica, ce inseamna incalcarea principiului confidentialitatii! Putinele informatii pe care le aveti sunt oricum trunchiate. Cate cotizatii anuale aveti platite catre COPSI?
Stiti ce furnizeaza in schimbul banilor pe care ni-i cer? Stiti regelmetarile in vigoare in ceea ce priveste exercitarea profesiei de psiholog? Banuiesc lesne ca nu!
In momentul in care veti sti "cu ce se mananca" profesia de psiholog, care sunt de fapt limitarile acestei profesii asa-zis libere, cat de mult ne stoarce de bani Colegiul fara a da ceva in schimb, sunt sigura ca parerea dv se va schimba! Pana atunci va invit sa va puneti la punct informatiile pe care le detineti, intrucat dezinformati grav!

Psih. Roxana Mihai

Raspunsuri

Visan

#285 Re: Mare este dezinformarea!

2012-03-30 21:02:20

Excelent raspuns, de adevarat psiholog !