Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!


Musafir

/ #601 Re:

2012-05-16 19:10

#600: -

o logica exista.... dar doar pentru cei care nu se sfiesc sa gandeasca critic, stiintific... ;)

pai nu studiile stiintifice demonstreaza daca o ipoteza (examenul psihologc aptitudinal are relevanta pt scoala de soferi) este valida sau nu???

multi au spus ca soarele se invarte in jurul pamantului... pana s-a dovedit stiintific ca nu e asa.

multi spuneau ca "lasatul de sange" e un leac pt vindecare...pana s-a dovedit stiintific ca nu e asa.

cati oameni au murit pt ca sunt unii care se incapataneaza sa nu li se testeze "credintele personale" cu testul rece al realitatii?

cate genii au fost initial desconsiderate pt ca nu au gandit "conform" sau "aliniat" oamenilor de rand?

teama pe care o au psihologii sa nu cumva sa li se arate "negru pe alb" ca multe din credintele lor sunt false e de nesuportat.

pot intelege asta pt ca.... surprise!!!.. si eu sunt psiholog.. dar unul care intr-un tarziu a inceput sa-si puna intrebari, sa nu mai preia fara discriminare "miturile" promovate de "marii profesorii universitari in majoritate psihologi nepracticanti" si care propun cercetari ale caror concluzii nu au nici o aplicabilitate practica, realizate de studenti pentru note. aceeasi profesori care socotesc ca traducerile unor carti de catre studenti constituie experienta practica...

doar pt ca cineva mi-a turnat in cap ani in sir ideile lui despre examenul psihologic nu inseamna ca am orbit in fata evidentei: testarea psihologica nu are legatura cu realitatea. de multe ori mi s-a pus intrebarea: de ce trebuie s-o facem? raspunsul= pt ca asa cere legea. pt ca nu aveam de unde sa arat ca s-a dovedit stiintific ca are valoare.

pt ca, stimate coleg/a, nu poti dovedi cu argumente logice sustinute de fapte "valoarea ex.psihologic". argumentele dumitale pur subiective ar putea decurge doar din nevoia imperioasa si disperata de a-ti justifica tie insuti/insati ca a meritat imensa suma de bani investita pana acum in aceste domenii numite psihologia muncii si transporturilor care, intre noi vorbind, nu exista ca atare in tarile cu traditie in cercetarea psihologca.

"n-ai dreptate" nu e un argument valid, apropo. si nici "Dar sa anulezi valoarea ex.psihologic numai pentru ca nu exista studii...draga domnule profesor asta n-are nici o logica." vad doar refuzul realitatii in aceasta fraza.