Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!

Cora M.

/ #567 Re: Re: Re: draga Cora

2012-05-03 15:05

#566: - Re: Re: draga Cora

Recunosc ca nu stiu daca e binevenita includerea psihopedagogilor in asociatia appr. Din cate am observat, aceste chestiuni inca sunt "in lucru" ca sa spun asa. Problema este ca unii sunt incadrati ca psihologi scolari acolo unde lucreaza...

Poate ca ar trebui sa-si faca asociatia lor si apoi sa se afilizeze cu psihologii.

Legat de cei 10000 de psihologi fara opinii exprimate... eu sunt din GL... am avut curiozitatea sa descarc registrul de pe copsi si ce surpriza: din 230 psihologi in filiala GL, numai 65 sunt cu cotizatia la zi (deci aprox un sfert) iar 39 n-au platit deloc (inteleg de aici ca au fost doar la interviu si si-au luat atestat si gata).Oare cum se prezinta situatia in celelalte filiale?

Ce concluzie sa tragem de aici? Ca nu exista nici o consideratie pt CPR? Ca legile sunt orientative in RO? Sau astfel isi exprima psihologii supararea pe organizatia care ar trebui sa-i apere si promoveze dar s-a limitat doar la incasat de taxe? De cand am inceput sa lucrez in acest domeniu, am tot auzit refrenul: fiecare face ce vrea ca oricum nu te verifica nimeni... Poate ca cei 10000 au invatat care e "mersul lucrurilor" si nu se agita. Ca sa nu mai spun ca sunt destui care au atestate dar nu profeseaza ci doar isi admira frumoasa hartie portocalie din cand in cand...

Apropo de APPR, ma bucur sa vad ca macar o parte din colegii nostri se gandesc la solutii, ca incearca sa se implice activ, ca nu se rezuma doar la vorbe. Haideti sa nu le dam in cap doar pt ca au avut curajul sa iasa din multimea anonima!

Spor la treaba!