Spune Nu abrogarii articolului 253 din Legea Educaţiei Naționale

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Spune Nu abrogarii articolului 253 din Legea Educaţiei Naționale

profesor

#226

2014-04-01 08:09

la scoala.si scoala le trimite spre avizare la isj..doar cu actelr de studii si inca cateva hartii,nu tot dosarul.
Alege numele de user

#227 Subiect

2014-04-01 09:48

.nu mai stiti nimic?
poatati daca e ceva nou?

ariana

#228 noutati

2014-04-01 10:45

inca nu stiu nimic, dar voi mai stiti ceva?

Musafir

#229 Re:

2014-04-01 13:10

mireille

#230 Re: art 253

2014-04-01 13:27

mireille

#231 Re:

2014-04-01 13:34

#121: -

Da, eu sunt de acord, e discriminare...


Musafir

#232

2014-04-02 06:51

la noi la sedinta cu directorii s-a discutat si despre art 253 si inspectorii au spus ca atata timp cat nu au primit nimic de la Minister se vor face titularizari.directorul a primit o macheta pentru a completa modalitatea de ocupare a posturilor,stabilita de CA-ul scolii.deci nu stiu ce sa mai zic.....
A

#233

2014-04-02 08:40

oricum de la inspectorat s-a cerut de prima data o propunere pt modul de ocupare a posturilor...cel putin la noi in ialomita asa a fost...acum s-au cerut doar celor ce nu au facut de la inceput si pana pe 24 trebuie transmis,ca si in calendar acordul CA ( copie de pe procesul verbal in care se vb despre modul de ocupare al posturilor,intocmirea comisiei de mobilitate,etc...)am vazut chiar eu adresa de la isj cu precizarile,iar acolo spuneau despre 253,daca se mai poate...era facuta aceasta precizare...

Musafir

#234

2014-04-02 11:08

nu mai stiti de 253 nimic?

Musafir

#235 Re:

2014-04-02 14:43

#223: A -

da ai dreptate ca nu e loc de pacaleala, dar eu nu cre ca m-as pacali pe mine, dar daca doriti d-na/dle prof pteti merge sa faceti protest de una singura si noi sa ne titularizam, ce sa mai zic, vedeti si dvs ca ati fost cam ranchiunoasa cd ati zis, imi pare rau, dar nu eu sunt vinovat de situatie, ci cei care au hotarat sa deschida cutia pandorei.


Musafir

#236

2014-04-02 15:23

Nu inteleg de ce credeti k sunt ranchiunoasa...si eu,sunt in aceiasi situatie ca si dvs...si daca va uitati si mai înapoi o sa obs k nu eu am propus chestia cu protestul,însă da,am fost de acord cu ea...si nu sunt singura...e o discriminare ca noi sa nu fim titularizati ca si cei din anii trecuți...daca e ceva măcar sa se stie de la începutul anului...


Musafir

#237

2014-04-02 15:29

Probabil ca interpretati gresit ceea ce am încercat sa va spun...nu era nimic de rău dl\dna musafir..
...


Musafir

#238 Re:

2014-04-02 16:20

raul

#239 Re:

2014-04-02 19:12

#237: -

haideti sa nu ne mai aruncam cuvinte nepotrivite, eu cred ca important este sa ne titularizam amandoi, eu cd am spus lucrurile alea sa stiti ca informatiile le-am avut de la isj arad  si de la sindicatul liber, nu am spus de la mine, si cred ca ei nu imi transmiteau ceva asa de dragul de a scapa de mine, cred ca nu asa se comporta cd vor sa scape de cineva, de obicei fie il iau pe nu stiu in brate, fie aia de sus stiu probabil mai multe. dar acum mi/au zis ca se stie de la minister ca anu asta sigur ramane art. 253, mai mult CA ale mai multor scoli ca si cea unde predau eu, si-au dat deja acceptul pt titularizare in baza art. si am vazut pe siteul mai multor inspectorate acelasi lucru ca si la noi la arad, dar probabil ca dvs nu ati citit.e vb de o ordonanta data de minister imediat dupa aparitia deciziei ccr, unde se spune ca si titularizarea in baza art va respecta obligatoriu calendarul mobilitatii dat in ordinul 3080 al MEN. Personal va pot spune ca si deciziile ccr au interpretari juridice,, iar daca decizia ccr nu va putea ataca titularizarile in baza art 253 de anii trecuti, nici pe a noastra nu o va putea afecta, deoarece chiar daca se va aplica se va face de la anu, ca deja mobilitatea a inceput si nu se pot schimba regulile in cursul jocului, legea educatiei este o lege organica si nu se poate schiba asa cum vrei, chiar daca e ccr, totusi au si ei legile lor, nu pot sa faca ce le taie capul. si mai mult cred ca daca voiau sa interzica art de anu asta o faceau cu data de 1 ianuarie 2014 nu acuma, totusi si ei se gandesc ca sunt multi oameni care vor fi afectati si deasemena sper ca pe viitor profesorii se vor gandi de 10 ori inainte de a-si taia creanga de sub picioare, ca dna sidonia, cred ca nici ea nu si-a dat seama ce proasta este, si as fi foarte curios, acuma ca s-a judecat atata timp, care este castigul ei in afara de faptul ca si-a stricat banii cu instanta.asta e, a crezut ca daca are niste pile pe la tribunal, o sa cada toata legea in fata ei, o prostie si sa-i fie rusine.


Musafir

#240 Re: Re:

2014-04-02 19:25

#239: raul - Re:

si daca ea are drepturi in instanta sa stie ca si noi avem drepturi, adica cei ce vrem titularizare, art 16 din constitutie spune clar ca nici legea nu poate discrimina at cd zice >

  1. ARTICOLUL 16 din CONSTITUŢIA ROMÂNIEI
    (1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.

(2) Nimeni nu este mai presus de lege.

(3) Funcţiile şi demnităţile publice, civile sau militare, pot fi ocupate, în condiţiile legii, de persoanele care au cetăţenia română şi domiciliul în ţară. Statul român garantează egalitatea de şanse între femei şi bărbaţi pentru ocuparea acestor funcţii şi demnităţi.

  1. ARTICOLUL 7 din DECLARAŢIA UNIVERSALĂ A DREPTURILOR OMULUI
    Toti oamenii sint egali in fata legii si au, fara nici o deosebire, dreptul la o egala protectie a legii. Toti oamenii au dreptul la o protectie egala impotriva oricarei discriminari care ar viola prezenta Declaratie si impotriva oricarei provocari la o asemenea discriminare.

Musafir

#241

2014-04-02 19:30

uitati va pe isj cluj
maryroxy

#242

2014-04-02 19:32

Am si eu o nedumerire:daca am 2 scoli in care ma titularizez cu art.253,in sectoare diferite ale Bucurestiului,trebuie sa depun la ambele scoli sau doar la cea care a scos postul?Voi ce stiti?Am sunat la ISMB,dar nu am primit raspuns.Va multumesc si as vrea sa scapam de problemele acestea cu neconstitutionalitatea.....Sper sa fie bine!
A:

#243 Re: Re:

2014-04-02 19:49

#239: raul - Re:

Doamne ajuta sa scapam si de stresul asta...si sa ne laudam cu deciziile primite in mai...sau poate mai devreme....

raul

#244 Re:

2014-04-03 07:35

#242: maryroxy -

eu zic sa depui in amandoua scolile, ceea ce ni s-a dat de la scoala nu spune nimic despre asta, dar cei care au fost anii trecuti au depus in ambele scoli, si cred ca asa este deorece ambele CA trebuie sasi dea acordul sau refuzul, iar acesta se da pe baza unui dosar depus

mai mult decat atat legea in vigoare din mobilitate spune si din OMEN 3080 ca postul pt art 253 trebuie sa apara in aplicatia ministerului pe un singur cod, iar dosarele se vor depune la unitatea/unitatile de invatamant

eu te-as sfatui sa depui in amandoua, ca si daca trebuie sa depui numa un dosar pana la urma, nu pierzi decat un dosar, dar daca depui doar un dosar sa zicem unde ti-e norma de baza, si trebuie dupa lege sa ai doua, poti pierde calendarul si titularizarea, iar la anu nu se stie ce va fi de articol! MULT SUCCES NE DORESC TUTUROR!!!!!!!!!!!!!


Musafir

#245

2014-04-03 08:22

deci pana la urma e valabil 253 sau nu?

Musafir

#246

2014-04-03 08:54

din pacate a fost publicat in monitorul oficial

Musafir

#247

2014-04-03 09:00

ce ramane de facut?

Musafir

#248

2014-04-03 09:02

habar nu am
se suspenda prevederile articolului 253

Musafir

#249

2014-04-03 09:06

nu ia nimeni atitudine?oi deja ne-am facut dosarele?

Musafir

#250

2014-04-03 09:08

este groaznic ceea ce se intampla...nu-mi vine sa cred.....