Petiţie pentru replantarea teilor - blvd.Ştefan cel Mare şi Sfânt


Musafir

#326

2014-06-21 04:00

Ucigasii de Tei sa raspunda Penal

Musafir

#327

2014-06-21 05:22

In cartierul meu sunt tei plantati de cand s-a construit cartierul, iar perioada cand ei sunt infloriti este minunata, o astept in fiecare an, ma plimb pe alei pentru a ma imbata cu mirosul lor. Din pacate, sunt si la noi vecini care "vor lumina", si au inceput sa taie dupa capul lor, uneori si jumatati de copac.Sunt de acord cu toaletarea copacilor, dar nu cu distrugerea lor!
petro

#328

2014-06-21 07:06

N-am inteles nici atunci si nu inteleg nici acum. Cui si ce rau atat de mare faceau teii nostri dragi? Frumos aliniati ca niste bravi soldati, ne incantau privirea, ne imbatau cu mirosul lor superb, si ne ofereau cu generozitate din umbra lor atunci cand aveam nevoie... Cum si pe cine deranjau acele frumuseti?
Domnule Nechita, v-a luat doar o clipa de ratacire a mintiii ca sa taiati atatia tei... Va ajunge timpul pe care-l mai aveti de trait ca sa-i faceti la loc?

Musafir

#329

2014-06-21 07:35

Primarul Nichita sa replanteze toti teii pe care I-a taiat cu acceptul lu si al consilierilor, dar PE BANII PRIMARULUI NICHITA.
RitAvt

#330 Re:

2014-06-21 09:39

#325: - Deocamdata, nu s-a inceput o strangere de fonduri pentru replantare, pentru ca prima etapa a acestui proiect este "convingerea" autoritatilor ca acest lucru este necesar si solicitat de cetateni (de aceea este important ca petitia sa aiba cat mai multi semnatari si orice ajutor in acest sens este bine venit). Costul estimat al lucrarilor a fost postat pe pagina de FB a grupului IIT in data de 28 aprilie 2014 (https://www.facebook.com/IasuliubesteTeii?focus_composer=true&ref_type=bookmark). A fost publicat si un articol in presa ieseana pe aceasta tema, care insa nu mai este disponibil on line. Acest cost ar fi fost, la acea data, 67.682 RON. La modul in care decurg lucrurile cu Primaria, cu siguranta se va ajunge la un apel la public pentru strangerea fondurilor necesare. Acum insa, apelul este pentru strangerea semnaturilor care sa lamureasca autoritatile ca replantarea teilor este SINGURA optiune de bun simt pentru Bulevardul Stefan cel Mare.

 


Musafir

#331

2014-06-21 16:11

Cand voi reveni in orasul celor 7coline unde sora mea inca locuieste as dori foarte mult sa gasesc TOTI minunatii tei la locul lor!!!
Multumesc!

Musafir

#332

2014-06-21 16:23

Cunosc adevaratele lor motive pentru taierea teilor. As vrea sa afle asta

Musafir

#333

2014-06-21 16:52

Teiul este simbolul Iasului, nu distruge, d-le Nichita, simbolul orasului iubirii. Planteaza pe banii dumitale toti teii pe care i-ai taiat, d-le primar!

Musafir

#334

2014-06-21 18:25

Dle Primar - ati auzit vreodata de "landmark"?
Teii sunt emblema Iasului si a culturii acestui oras - DE CE DISTRUGETI CEEA CE NU VA APARTINE?
IESENI!! Cum permiteti unui venetic sa distruga ceea ce apartine Iasului si iesenilor?
IIT

#335 Re:

2014-06-22 07:32

#334: -

Autoritatile pretind ca solicitarile de replantare a teilor sunt doar o rezistenta la schimbare, rezistenta care va trece cu timpul (cu toate ca a trecut mai bine de un an de la taiere teilor si aceasta "rezistenta" nu a factu decat sa devina din ce in ce mai clar conturata). Pentru a-i lamuri insa, cu cifre, ca este vorba despre pastrarea valorilor culturale ale orasului (prin replantarea teilor pe Bulevardul Stefan cel Mare), e nevoie de cat mai multe semnaturi. Daca veti considera oportun, puteti transmite cat mai multor cunoscuti linkul cu aceasta petitie si puteti urmari pagina de FB Iasul iubeste teii pentru informatii suplimentare asupra evolutiei proiectului.

IIT

#336 Re:

2014-06-22 07:35

#332: - Am vrea sa le stim si noi. Pana acum, adevaratul motiv a ramas un mister (nu poate fi vorba de bani, pentru ca suma de plantare a salcamilor, cu toate ca "umflata", urmeaza "trendul" banului public aruncat pe "borduri anuale"). Pana acum, singura explicatie la care am putut noi ajunge este ca a fost o greseala (ce-i drept, grosolana), izvorata din necunoasterea valorilor culturale ale orasului pe care ar trebui sa-l slujeasca.

 


Musafir

#337

2014-06-22 11:09

As vrea sa se planteze tei, nu numai in Iasi, sa se planteze in toata tara. Sunt minunati si folositori !!!!

Musafir

#338

2014-06-22 22:25

In Paris,the City Hall is going to plant another 20 000 ( twenty thousand ) trees in the next 2 years ( source: Le Parisien. The domninant species of trees are: chestnut trees, maple trees and LINDEN TREES ( now in blossom). There are 2 rows of trees on each side ( makes 4 rows) on one of the most famous avenue in the world: Champs- Elysees.
The City Hall of Paris ( la Mairie) does not chop off trees ' because the buildings are not visible' as Primaria Iasi - ROMANIA DID in 2013 as a pretext of their corruption& incompetence!
The Linden TREES massacred in Iasi - ROMANIA must be replanted on the main street Stefan cel Mare in Iasi- ROMANIA and everywhere else the trees have been chopped off/ destroyed!
STOP DESTRUCTION of the GREEN HERITAGE of IASI- ROMANIA! Trees need friends= People need LINDEN TREES!TEII au nevoie de prieteni= oamenii au nevoie de TEI in IASI- ROMANIA!

Musafir

#339

2014-06-22 23:42

Sint nascuta in Iasi, am locuit linga Palatul Culturii si teii de pe Stefan cel Mare creau o adevarata magie cind erau infloriti.Ma doare sufletul sa stiu ca au fost desfiintati cu atita indiferenta si lipsa de suflet!!!

Musafir

#340

2014-06-23 10:12

TREES in IASI - ROMANIA chopped off! TREES in IASI- ROMANIA Massacred! TREES in IASI- ROMANIA need FRIENDS! TREES in IASI- ROMANIA need YOU NOW! Primaria Iasi- ROMANIA dusmanul numarul 1 al TEILOR & COPACILOR din IASI! Nichita/ chirica/ clica produc dezechilibru ecologic & urbanistic in IASI- ROMANIA! REPLANTATI TEII de pe str. Stefan cel MARE din IASI- ROMANIA!

Musafir

#341

2014-06-23 13:02

TEii sunt emblematici pentru Iasi si cei care iubesc orasul stiu acest lucru, il au in sange pentru ca nu exista nici o alta perioada a anului mai frumoasa decat cea a infloririi teilor. Toti cei plecati din IAsi se intorc ca in pelerinaj pentru a se lasa vrajiti de parfumul teilor, pentru a se plimba sub lumina florilor... Nimeni nu ar trebui sa aiba decizia in privinta teilor decat iesenii!!!

Musafir

#342

2014-06-25 13:13

Sa ne impicam pentru a face tara noastra, o gradina a Maicii Domnului, asa cum i se spune !

Musafir

#343

2014-06-25 15:41

Sai fie rusine primarului nechita ca a taiat teii de pe bulevardul stefan cel mare,erau mindria iasului,cind am fost acasa si am vazut nu mai era nimic,

Musafir

#344

2014-06-25 17:49

Iasul este al iesenilor nu al primarului!

Musafir

#345

2014-06-26 07:22

Cine a permis asa o crima fara sa tina seama de locuitorii Iasului, care platesc taxe si au dreptul sa se bucure, vara, de umbra copacului lui Eminescu....?

Musafir

#346

2014-06-26 09:27

Ceea ce s-a intamplat cu teii acum si cu multe latele (cand e primar dl Nechita) si cu multe cladiri vechi (imediat dupa 1990...au disparut pe vremea cand era primar dl Simirad, arhitect sef dl Vericeanu....) constituie un grav si ireparabil atentat la identitatea Iasului. Domnilor, aveti functii vremelnice, castiguri uriase, dar Iasul nu va apartine. Noi, cei fara functie, care iubim Iasul, care ne nastem cu simtul frumosului si nu al banului, HAIDETI SA SALVAM IASUL!

Musafir

#347

2014-06-26 09:57

Petitia ar trebui sa fie si pentru sanctionarea celor vinovati de taierea teilor. Nu inteleg ce fel de oameni sunt acestia?
Madlena
Musafir

#348

2014-06-26 21:10

Acestea sunt planuri de schimbare care, din nefericire, nu tin seama de opinia publica. Daca Iasul este "orasul teilor" de decenii, cu ce drept vine un oaresicare primar sau vice primar, (ale caror datorie este sa serveasca cetatenii orasului si sa le respecte dorintele si opinia), sa hotarasca intr-o zi ca Iasul trebuie sa fie "orasul salcamilor japonezi" doar pentru ca asa au hotarat ei? Daca s-a vazut ca opinia publica risposteaza si condamna taierea acestor copaci frumos mirositori si umbrosi, puteau macar sa-i inlocuiasca cu puieti de tei si nu cu salcami japonezi. Edilii uita ca populatia ii plateste ca sa le reprezinte cele mai importante interese. In loc, cu o aroganta demna de tot dispretul si comentarii alarmante de genul celor facute de vice-primarul Ion Chirica: "Mie nu mi-e frică de puşcărie dacă legea îşi spune cuvântul, mi-e frică de prostia unora care este mai periculoasă decât orice temniţă". Ar trebui sa-i fie frica de prostia lui, mai mult decat de temnita, nu credeti?
Acesti edili este clar ca isi reprezinta propriile interese care au in spate, cu siguranta, avantaje pecuniare.
Este o rusine ca primaria Iasului sa distruga un simbol peste noapte cand in decenii intregi, nimenui nu i-a trecut macar prin cap sa intreprinda o asemenea fapta odioasa. Disparitia prin "macelarire" a acestor tei trebuie sa starneasca pe cata revolta in ieseni, pe atata durere, ca la pierderea unor prieteni dragi. Eu simt aceasta durere, desi am petrecut doar anii de studentie acolo. Imi inchipui ce simt cei care traiesc in acest oras, zi de zi. Pacat ca ne reprezinta orasele asemenea oameni fara suflet si fara scrupule! Si pacat ca politia nu a luat masuri sa ii opreasca. Amenda arata o si mai mare stupizenie. Inca odata iesenii sunt loviti. Li se iau teii si li se iau si bani pentru ca li s-au luat teii. Ce rusine ca asistam neputiinciosi la o asemenea fapta !


Musafir

#349

2014-06-29 19:18

Imi vreau , Iasul , inapoi cu tot cu teii lui !

Musafir

#350

2014-07-19 19:31

trebuie pusi inapoi !!!