Petiţie pentru replantarea teilor - blvd.Ştefan cel Mare şi Sfânt


Musafir

#426

2015-08-14 13:20

nu trebuiau taiati cei dinainte

Musafir

#427

2015-08-14 13:56

Cred cu convingere ca cei care trebuie consultati si respectata dorinta lor sunt cetatenii Iasului Nu voi intelege niciodata de ce ceea ce este bun in aceasta urbe trebuie distrus Orasul este al cetatenilor nu al politicienilor !!!!
Ema
Musafir

#428

2015-08-14 15:03

De cand au fost masacrati teii, eu nu mai trec prin Stefan cel Mare! Ma doare sufletul!
Au masacrat cultura, istoria si farmecul orasului.
Ce poate fi mai minunat si mai benefic decat teii pe sub care au trecut, au respirat si au visat sute de generatii?


Musafir

#429

2015-08-14 15:17

Sunt din Iaşi şi cunosc zona foarte bine.Teii sunt pomii care ne reprezintă,rădăcinile lor sunt o siguranţă a terenului,semeţia lor este în concordanţă cu monumentele istorice din zonă şi nu în ultimul rând aspectul lor, mirosul florilor de tei, umbra binefăcătoare...sunt puţine argumente care stla baza semnării petiţiei.
teitza

#430

2015-08-14 18:07

nu inteleg de ce trebuiesc adusi tei din germania,cand pepiniera primariei e plina de tei numai buni de replantat!!!!!!!!!!!neo liberalii vor sa inhate si ei o bucata din halca replantarii,incarcand masiv nota de plata??????????? ar fi asa de simplu si nu ar costa mai nimic sa se planteze tei din pepiniera primariei,de catre salariatii primariei care se ocupa de spatiile verzi!!!!!!! AR FI O TREABA FOARTE BUNA,CU BANI PUTINI,FARA SA MAI AIBA NIMENI OCAZIA INCARCARII SUBSTANTIALE A NOTEI DE PLATA,DIN BANII IESENILOR BINEINTELES!!!!!!!!


Musafir

#431

2015-08-14 21:17

Teii dădeau Iașului un mister aparte. Când treceai pe bulevard te învăluia parfumul și liniștea lor. Vreau teii înapoi ca să mă pot bucura din nou de Iașul meu drag!

Musafir

#432

2015-08-14 21:55

Mi-e dor de mirosul de Acasa. Imi doresc sa ma plimb prin centru si sa am umbra si racoare.
E.

#433 Germania sau Spania!?

2015-08-15 00:08

Fratilor, si eu sunt pentru replantarea teilor. A fost o mizerie ce a facut Nichita and co. (PSD)!

Totusi am auzit in reportaje si citit in articole ca se propune aducerea teilor tocmai din Germania sau Spania pe nustiu cate sute de euro bucata + transport + utilaj special... Noi nu avem tei in tara asta mare si frumoasa? Ce naiba!? Ceva e putred si in povestea asta!

Se vrea repararea unei greseli (prostii), dar sa fim atenti cum facem si repararea asta. Sa nu o facem printr`o alta prostie.

Ar prinde bine niste lamuriri pe subiectul asta.

In rest, pentru replantare (de tei autohtoni, ce naiba?)!

E.

#434 Re:

2015-08-15 00:10

#430: teitza -  

 Asta ma intreb si eu! Sa replantam tei autohtoni!

Degeaba radem si ne miram de salcamii japonezi daca noi punem tei germani sau spanioli!


Musafir

#435

2015-08-15 06:38

Am semnat aceasta petitie in speranta ca macar acum, autoritatile vor lua in considerare dorinta marii majoritati a locuitorilor Iasului, de a avea tei pe Bulevardul Stefan cel Mare si Sfant.

Musafir

#436

2015-08-15 07:04

Replantarea teilor(care au fost taiati) in frumosul meu oras IASI.

Musafir

#437

2015-08-15 11:42

Pentru ca trebuie sa fie frumos in orasul nostru,chiar daca altii isi bat joc de banii nostri .

Musafir

#438

2015-08-15 14:13

Locuiesc pe Bul Stefan cel Mare de o viata...teii au reprezentat mandria mea ca sunt ieseanca, parfumul lor m-au incantat si copii mei adormeau cu mirosul teilor in nari...o senzatie de liniste si pace, teii ne simbolizeaza orasul....sunt teii iubiti de Eminescu si de iesenii cu suflet sensibil...

Musafir

#439

2015-08-15 15:13

LOCUIESC IN ORASUL IASI DIN1957!LOCUIESC PE O STRADA ISTORICA CU CASE PLINE DE AMINTIRI DRAGI NOUA ROMANILOR!CE POATE FI MAI PATRIOTIC DECIT DE A PASTRA TRADITIA SI FARMECUL ISTORIC AL ORASULUI NOSTRU!....UNDE EMINESCU....GENIUL NEPERECHE A POEZIEI ROMANESTI A RAMAS ETERN IAR TEIUL,SFINTUL TEI ....NE CHEAMA IN FIECARE LUNA DE IUNIE LA POEZIE SI VISARE....
leanca valeria

#440

2015-08-15 15:19

LOCUIESC IN ORASUL IASI DIN1957!LOCUIESC PE O STRADA ISTORICA CU CASE PLINE DE AMINTIRI DRAGI NOUA ROMANILOR!CE POATE FI MAI PATRIOTIC DECIT DE A PASTRA TRADITIA SI FARMECUL ISTORIC AL ORASULUI NOSTRU!....UNDE EMINESCU....GENIUL NEPERECHE A POEZIEI ROMANESTI A RAMAS ETERN IAR TEIUL,SFINTUL TEI ....NE CHEAMA IN FIECARE LUNA DE IUNIE LA POEZIE SI VISARE....


Musafir

#441

2015-08-15 16:55

Atunci cand cineva taie un pom,face o crima...

Musafir

#442

2015-08-16 05:46

Doresc plantarea unor copaci care sa faca umbra!

Musafir

#443

2015-08-16 08:14

Rând pe rând,ne-am pierdut toate valorile naționale,de fapt s-au uitat,cu știință sau fără. În fiecare zi asist la fenomenul de promovare a non-valorilor și mi se face scârbă. Teii,pe lângă mirosul divin pe care îl emană,proprietățile curative ale florii de tei,mai amintesc slab,ca o pâlpâire,de cel ce a fost Mihai Eminescu. Teii,de fapt,reprezintă orașul Iași. A vizita orașul Iași împânzit cu salcâmi japonezi sau orice altceva e o aberație. Lăsați măcar să se stingă din viață generația noastră,a celor ce purtam în inimă teii și Eminescu. Și așa copiii noștri învăța scara valorilor răsturnată.

Musafir

#444

2015-08-16 08:33

Pentru ca Isi inseamna tei, printre altele. Pentru ca salcamii japonezi sunt nepotriviti in climatul nostru. Acum, cand treci pe Stefan cel Mare nu este pic de umbra unde sa te adapostesti de soarele torid.

Musafir

#445

2015-08-16 08:37

Pentru ca Orasul Iasi sa isi recapete farmecul pe care il avea odinioara.

Musafir

#446

2015-08-16 09:06

In anul 1991 am venit pentru prima oara la Iasi, pentru inscrierea la facultate.Nu pot uita de atunci un lucru : parfumul florilor de tei care m-a insotit de la gara si pana in cartierul unde locuia gazda mea.Anii au trecut , eu de atunci locuiesc aici,la Iasi si retraiesc aceeasi bucurie in fiecare an, atunci cand teii infloresc. Si vreau ca si pe viitor sa ma bucur de toate frumusetile oferite de orasul care m-a adoptat cu multi ani in urma!

Musafir

#447

2015-08-16 09:12

PTR CA SUNT IESEAN.....SI TREBUIAU SA MA INTREBE SI PE MINE INAINTE. ACUM, CE URMEZA? COPOUL?

Musafir

#448

2015-08-16 12:42

imi doresc un Iasi mai bun pentru copiii mei

Musafir

#449

2015-08-16 16:02

In memoria marelui Roman, Mihai Eminescu, Iasiul ar trebui sa-i cinsteasca memoria si geniul prin simbolul lasat de Poet chiar Iasiului: Teiul. Teiul este un simbol al Iasiului, poeziei, iubirii.

Musafir

#450

2015-08-16 19:07

Pentru ca orice oras normal are nevoie de cat mai mult verde. Sa plantam copacei cu orice ocazie.