Petiţie pentru replantarea teilor - blvd.Ştefan cel Mare şi Sfânt

Madlena
Musafir

/ #348

2014-06-26 21:10

Acestea sunt planuri de schimbare care, din nefericire, nu tin seama de opinia publica. Daca Iasul este "orasul teilor" de decenii, cu ce drept vine un oaresicare primar sau vice primar, (ale caror datorie este sa serveasca cetatenii orasului si sa le respecte dorintele si opinia), sa hotarasca intr-o zi ca Iasul trebuie sa fie "orasul salcamilor japonezi" doar pentru ca asa au hotarat ei? Daca s-a vazut ca opinia publica risposteaza si condamna taierea acestor copaci frumos mirositori si umbrosi, puteau macar sa-i inlocuiasca cu puieti de tei si nu cu salcami japonezi. Edilii uita ca populatia ii plateste ca sa le reprezinte cele mai importante interese. In loc, cu o aroganta demna de tot dispretul si comentarii alarmante de genul celor facute de vice-primarul Ion Chirica: "Mie nu mi-e frică de puşcărie dacă legea îşi spune cuvântul, mi-e frică de prostia unora care este mai periculoasă decât orice temniţă". Ar trebui sa-i fie frica de prostia lui, mai mult decat de temnita, nu credeti?
Acesti edili este clar ca isi reprezinta propriile interese care au in spate, cu siguranta, avantaje pecuniare.
Este o rusine ca primaria Iasului sa distruga un simbol peste noapte cand in decenii intregi, nimenui nu i-a trecut macar prin cap sa intreprinda o asemenea fapta odioasa. Disparitia prin "macelarire" a acestor tei trebuie sa starneasca pe cata revolta in ieseni, pe atata durere, ca la pierderea unor prieteni dragi. Eu simt aceasta durere, desi am petrecut doar anii de studentie acolo. Imi inchipui ce simt cei care traiesc in acest oras, zi de zi. Pacat ca ne reprezinta orasele asemenea oameni fara suflet si fara scrupule! Si pacat ca politia nu a luat masuri sa ii opreasca. Amenda arata o si mai mare stupizenie. Inca odata iesenii sunt loviti. Li se iau teii si li se iau si bani pentru ca li s-au luat teii. Ce rusine ca asistam neputiinciosi la o asemenea fapta !