Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

#46776 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Privatizare

2016-04-26 16:25

#46775: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Privatizare 

 SI MAI SPUNE MI SI MIE UNUL CA FOTA CARE I A FUOUTUT PRIN GURITE IN FATA OLTCHIMULUI,KAKAT RETARDAT CE ESTI PE SISTEM roibulescian.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!! UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCHIM!

#46777 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Privatizare

2016-04-26 19:44

#46773: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Privatizare 

 Bibicule, papagalule maimutarit babuin sufocat de prostie si spurcat la bot, ba, ai auzit ca nu tu papitoiule ai spus, a spus acum Rares Bogdan, amandoua serviciile secrete romanesti au  depus peste 200 de informatii si muuulte alte informatii acum cati-va ani despre Oltchim si Arpechim s-a informat totul despre Oltchim si se stie tot pana azi in 2016 se cunoaste absolut tot, inclusiv cum fura astia azi in combinat. Papitoiuleee, paaa. Te-au lasat astia in urma cu stirile. S-o sugi la cimitir cu  mata in bot.

KARDI-acu

#46778 Re: OLTCHIM Breaking News

2016-04-27 08:30

#46772: OLTCHIM Breaking News - OLTCHIM Breaking News  

 

Comunicat
Sindicatul Dreptate si Adevar, a solicitat Conducerii Oltchim, prin adresa inregistrata la registratura Oltchim sub nr.3975/20.04.2016, o intalnire, care sa aiba loc la sediul societatii, pana azi 26-04-2016, intalnire ce viza analiza:
1. Situatia functionarii instalatiilor cu respectarea etapelor prevazute in Planul de Reorganizare al S.C. OLTCHIM S.A..
2. Imbunatatirea conditiilor de munca si respectarea normelor de SSM.
3. Strategia in conformitate cu Legea 85/2006 si Planul de Reorganizare, pentru viitorul S.C. OLTCHIM S.A..
4. Negocierea Contractului Colectiv de Munca , aplicabil in S.C. OLTCHIM S.A., pentru perioada 01.01.2017 – 31.12.2018.
5. Graficul privind acordarea salariilor restante ale salariatilor, pentru urmatoarele 90 de zile.
6. Prezentarea situatiei economico - financiare pentru activul RAMPLAST, (cifra de afaceri, cheltuieli totale), prezentare calcul de rentabilitate in conditii de exploatare, ale acestui activ, de catre S.C. OLTCHIM S.A..
7. Motivele ce au condus la nemodificarea Planului de Reorganizare al S.C. OLTCHIM S.A., de catre debitor, conform Art.101., Al.5 din Legea 85/2006.
8. Prezentarea situatiei asigurarii salariatilor pentru accidente de munca si boli profesionale conform prevederilor CCM existent in S.C.OLTCHIM S.A. si a legislatiei muncii.
9. Prezentarea cheltuielilor cu tertii ( xerox, reparatii cisterne, revizii instalatii, paza ,etc.).
10. Programul de investitii planificate si prezentarea etapelor de realizarea acestora pentru anul 2016.
11. Analiza gradului de functionare in conditii de siguranta a instalatiilor tehnologice, cu prezentarea procentajului de riscuri pentru salariati.

Conducerea societatii, nu a dat curs solicitarii noastre, probabil fiind nepregatita sa raspunda eventualelor intrebari ale salariatilor, sau datorita anomaliilor de functionare a instalatiilor si posibilelor nereguli de SSM si economico-financiare.

In acest caz, Sindicatul Dreptate si Adevar, a hotarat sa se adreseze institutiilor statului pentru a le transmite spre analiza punctele prezentate in adresa sus amintita.

Anexat in fotocopie Adresa nr. 4/20/04.2016 (nr.SDA), registartura Oltchim nr.3075/20.04.2016.

 

 

Ba da  ce seriosi sunteti.sigur vreti si voi o ciozvarta din starvul oltchim ? vau lasat celelalte sindicate pe afara si acum va facurati si voi sindicatu vostru. numai asa sa le dati cu tifla.  da baiatu ala cu urechile cat oglinzile de autocar care e in spatele vostru. nu va spune si voua nimic ? va trimite asa caine surd la vanat prin combinat ?


Musafir

#46779 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Privatizare

2016-04-27 13:29

#46777: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!! UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCHIM! - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Privatizare 

 NU MA KAKATULE roibulescian,MI O SU..GI CU roibu DIN COTIOR SI TE FAC SAU VA FAC AVOIATORII BA MU..ISTILOR CARE ESTI PE SISISTEM DE VANGHELION,NU O SA FII NICIODATA UN OM MAI CORECT CA FOTA,VOI NU EXISTATI BA KAKATILOR,TRAITI DEGEABA PE ACEST PAMINT,BORFASILOR,SA MI  O  SUUUUUUUUGETI CU ROIBU CU TOT,VA N GURITE DE LASIIIIIIIIIIII.


Musafir

#46780 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Privatizare

2016-04-27 13:34

#46779: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Privatizare 

 SI  INCA CEVA MAI KAKAT DUPA PERDEA,EU FOTA I AM AVERTIZAT PE TOTIIIIIIIIIIIIIIIIII DIN CONDUCEREA OLTCHIMULUI SA STEA IN BANCA LOR SI SA NU M AI AMENINTE OAMENII,KAKATI DIN CONDUCERE [TALPASANU,CERNEV,MARDARE,DRASOVEAN,ZAMFIR PROSTOVANUL SECTIEI UTILITATI,ETC]NU AU INTELES,ATUNCI AM INCEPUT RAZBOIUL CU JEGURILE ASTEA,INCA DIN MARTIE 2013,CE ATI INTELES FRATILOR,CE AI INTELES KAKATULE?

PAI SA V O DEA FOTA PRIN GURITE TRADATORILOR SI HOTILOR

#46781 Privatizare?care?zaremba?pai ce facem ba nene baaaaaaaa

2016-04-27 20:38

#46780: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Privatizare 

 BA PIPIEREAaaaaaaaaaaaaa,BA BORFASULEEEEEEEE,TE AI FACUT FRATE CU ESCROCUL SI BORFASUL[PENALUL] DE roibu?


Musafir

#46782 CASCAVAL

2016-04-28 10:10

Sindicatul Liber acorda membrilor de sindicat cu ocazia sarbatorilor de Paste multa Mui..................

Cotizati prostilor in continuare pentru bunastarea unor profitori.

PEROSTOVANILOR,S A INTORS COMUNISMUL IN OLT CHIM

#46783 Re: CASCAVAL

2016-04-28 11:33

#46782: - CASCAVAL 

 BRAVO EMILE,DALE MU..IE FU..TU..I IN GURITE DE HANDICAPATI SI IOBAGIII,SLUGILE PSD ului.,ASTA A RAMAS OLTCHIMUL,O SA AJUNGA CA   U.S.G.,,,,,,,,,,SA TRAIASCA MU.ISTUL DE ADREAN NASTASEEEEEEEEEEEEEEE,CAKATUL CARE NEA DISTRUS,VA N GURITA DE PSD istiiii.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!! UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCHIM!

#46784 Chimcomplex Borzeşti: am depus o ofertă pentru preluarea activelor Oltchim

2016-04-28 18:51

Chimcomplex Borzeşti, companie parte a grupului deţinut de antreprenorul român Ştefan Vuza, a depus o ofertă pentru preluarea activelor Oltchim, deşi pe rol este o investigaţie a Comisiei Europene privind datoriile combinatului căre statul român.

Virgiliu Băncilă, preşedintele consiliului de administraţie al Chimcomplex, spune că oferta a fost depusă pentru instalaţiile funcţionale ale Oltchim situate pe platforma de la Râmnicu Vâlcea.

„Oferta a fost primită cu interes de către administratorul judiciar, fiind singura depusă după intrarea în vigoare a planului de reorganizare a combinatului Oltchim aprobat de judecătorul sindic. Investigaţia Comisiei Europene vizează compania Oltchim S.A, în timp ce noi am depus o ofertă pentru Oltchim SPV, o companie care are o personalitate juridică distinctă.”

Faptul că oferta noastră nu se referă la întregul activ, Oltchim este în avantajul tuturor părţilor interesate, a menţionat Băncilă. „Noi achiziţionăm activele funcţionale şi asigurăm continuarea activităţii preluând personalul şi toate probleme de mediu, iar ulterior creditorii vor fi îndestulaţi şi prin vânzarea celorlalte active, care rămân la Oltchim SA.

El spune că „după ce am depus oferta, creditorii vor trebui să o evalueze şi apoi să treacă de la o pozitţie de expectativă, la una activă, prin organizarea licitaţiei publice de supraofertare. În cazul în care altcineva va face o ofertă mai bună ca a noastră nu va fi nicio problemă.”

Intenţia lui Ştefan Vuza este de a crea cu Chimcomplex şi activele Oltchim, un grup - Compania Naţională de Chimie, care să joace un rol important în regiune, menţionează Băncilă.

„Chimia este singura ramură din industrie care dacă este lăsată să crească poate aduce o creştere a PIB-ului cu două cifre, adică cu peste 10% în fiecare din următorii cinci-şapte ani.”

Situaţia combinatului Oltchim este destul de complicată în acest moment din punct de vedere juridic, mai ales după investigaţia declanşată de Comisia Europeană. În cazul în care investigaţia va spune că statul trebuie să recupereze banii daţi la Oltchim, compania s-ar putea îndrepta spre faliment sau transferarea sarcinii de plată către Oltchim SPV.

Băncilă spune că falimentul Oltchim nu va ajuta pe nimeni, ci dimpotrivă, „se va proceda la vânzarea activelor, fără a se asigura continuitatea producţiei.”

Chimcomplex face parte din grupul SCR- Serviciile Comerciale Române, controlat de Ştefan Vuza. Chimcomplex, ca entitate separată, este listată pe Bursa de Valori Bucureşti. 

http://m.zf.ro/burse-fonduri-mutuale/

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!! UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCHIM!

#46785 Adunarea Generala Ordinara a Actionarilor din data de 28/29.04.2016

2016-04-28 18:57

Societate in insolventa,
in insolvency,
en procedure collective

SC OLTCHIM SA RM VALCEA

Adunarea Generala Ordinara a Actionarilor din data de 28/29.04.2016

http://www.bvb.ro/infocont/infocont16/OLT280416A_ro.pdf

Hotarare AGOA Hotarare AGOA.pdf
Rezultate vot Rezultate vot.pdf

 

Notice for Ordinary General Meeting of Shareholders on April 28(29), 2016 Reference date: April 18, 2016 

3/21/2016 8:55:00 AM

http://www.bvb.ro/infocont/infocont16/OLT210316_ro.pdf

CONVOCATOR SEDIUL SOCIETATII OLTCHIM 28.04.2016/29.04.2016 ora 12.00

http://www.bvb.ro/FinancialInstruments   http://www.oltchim.ro/index. 

Descriere Documente
Convocatorul Adunarii Generale Convocator.pdf
  Convening notice.pdf
Formular imputernicire speciala Formular imputernicire speciala.doc
  Special power of attorney.doc
Formular de vot prin corespondenta Formular vot prin corespondenta.doc
  Correspondence Voting Ballot.doc
Situatia actiunilor si drepturilor de vot Situatia actiunilor si a drepturilor de vot.pdf
  Status of shares and voting rights.pdf
Documente si materiale informative AGOA Materiale pentru pct.1 si 2:
- Raportul Administratorului Special - 2015.pdf
- Special Administrator Report - 2015.pdf
- Situatii financiare individuale 2015 + raportul auditorului.pdf
- Unconsolidated financial statements 2015 + Auditor's report.pdf

Materiale pentru pct.3:
- Raport de activitate 2015.pdf
- Business Report 2015.pdf
- Situatii financiare consolidate 2015+raport auditor.pdf
- Consolidated financial statements 2015 + Auditor's report.pdf

Material pentru pct.4:
- Nota privind repartizarea profitului realizat in anul 2015.pdf
- Note on allocation profit achieved in 2015.pdf
Intrebari - raspunsuri actionari Solicitare informatii PCC.pdf
Raspuns solicitare PCC.rar
Proiect de Hotarare Proiect de hotarare AGOA.pdf
  OGMS draft decision.pdf
Hotarare AGOA Hotarare AGOA.pdf
Rezultate vot

Musafir

#46786 Re: Adunarea Generala Ordinara a Actionarilor din data de 28/29.04.2016

2016-04-28 19:34

#46785: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!! UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCHIM! - Adunarea Generala Ordinara a Actionarilor din data de 28/29.04.2016 

 SA MA PUPATI IN POOOLA TOTIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII DIN OLTCHIM SI ARPECHIM,EU SUNT UNICUL FOTA,LASILOOOOOOOOOOOOORRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR, LA BUNA VEDERE.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!! UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCHIM!

#46787 Stenograme DNA. Ioan Niculae dădea ordine PSD şi guvernului

2016-04-29 07:56

Emil Boc, Ilie Sârbu, Adriean Videanu, Gheorghe Pogea şi Mircea Geoană sunt cercetaţi în legătură cu presupuse intervenţii în favoarea Interagro, firma omului de afaceri Ioan Niculae. Ei ar fi încercat să treacă o hotărâre de Guvern prin care achiziția de îngrăşăminte chimice urma să fie subvenționată. DNA estimează că omul de afaceri ar fi câştigat de pe urma acestei hotărâri, care însă nu s-a dat vreodată, 600 de milioane de euro.

Fostul secretar de stat din Ministrul Agriculturii Liviu Harbuz le-a spus procurorilor că Ioan Nicolae ar fi încercat să îl mituiască, în 2010, prin intermediul lui Said Baaklini.

„Said Baaklini mi-a spus că dacă voi rezolva problema în două săptămâni voi avea sprijinul întregului Guvern, iar Ioan Niculae, patronul grupului InterAgro, este dispus să plătească 3 milioane euro celui care va rezolva problema”, le-a declarat Liviu Harbuz procurorilor, conform rechizitoriului DNA.

Intervenţiile reies, potrivit anchetatorilor, şi din discuţiile dintre patronul Inter Agro si fostul lider PSD Gheorghe Bunea Stancu. Din stenogramele depuse în dosar reiese că omul de afaceri i-ar fi cerut fostului preşedinte al Consiliului Judeţean Brăila să facă intervenţii în guvern astfel încât hotărârea care-l favoriza să fie adoptată cât mai repede.

Gheorghe Bunea Stancu: Şi omul mi-a spus aşa: Ştie de ce şi cum. El este unul dintre susţinătorii cu ardoare al acestui program. A văzut cu ochii lui răspunsul de la Bruxelles, în care Bruxelles-ul nu i-a dat voie pe agricultură, că n-am avut îngheţ, că n-am avut nu ştiu ce (...) n-am avut şi nu e de acord, îl consideră ajutor de stat. Dar el mi-a spus că are o variantă pe industrie. Ai înţeles? Adică să stimuleze industria prin subvenţii şi subvenţiile să ajungă de fapt la agricultori, ştii? E o chestie mascată, cum ar veni. Ai înţeles?

Ioan Niculae: Nu ştie, băi, nimica! (...) Deci varianta care e făcută la Ministerul Agriculturii nu e pe industrie, e pe agricultură, pe ajutorul de stat pe agricultură, datorită crizei economice. (...)

Gheorghe Bunea Stancu: Eu ţi-am spus ce mi-a spus el.

Ioan Niculae: Da, da. Vorbeşte poveşti! Vorbeşte după ureche, ce a declarat Sârbu acum vreo săptămână şi ceva. (...) Vorbeşte cu Puşcaş! Şi zi-i... Ajutorul lui Puşcaş este... El a spus: Băi, până în 3 zile să-mi daţi documentul! Pentru că eu trebuie s-o bag, săptămâna viitoare să fie Hotărârea de Guvern, iar la Bruxelles pe 23 este Consiliul de Miniştri al Bruxelles-ului. Deci Geoană e pe dinafară de subiect. Vasile ştie exact. Noi am fost la el săptămâna asta şi ne-a ajutat omul, să ştii. Un om deosebit, Puşcaş!

Gheorghe Bunea Stancu: Îl sun. Păi da' pe Puşcaş îl ştiu şi eu.

Ioan Niculae: Un om deosebit, să ştii! Deosebit!

Gheorghe Bunea Stancu: Deci îl sun pe Geoană înapoi şi-i spun să ia legătura cu Puşcaş.

Ioan Niculae: Da. Deci Puşcaş ştie foarte bine subiectul. (...) Ştie bine Puşcaş, măi. Dacă vorbeşti cu el, zi-i: Domnule Puşcaş, am înţeles nu numai faptul că ne-aţi ajutat. Chiar sunteţi iniţiatorul... domnule, haideţi, vă rog, faceţi pe dracu' în patru să iasă asta săptămâna viitoare! (...)

Gheorghe Bunea Stancu: Hai că vedem ce facem! Şi o să-l sun pe Geoană înapoi.

Ioan Niculae: Sună-l, măi, pe Geoană şi spune-i: Băi, roagă-l pe Vasile Puşcaş!

Gheorghe Bunea Stancu: Da.

Ioan Niculae: Şi nu pe Vasile. Trebuie el, Geoană, să dea dispoziţie (...): Băi, în trei zile v-a zis Puşcaş să pregătiţi materialele, pregătiţi-le! Nu le plimbaţi iar două luni de zile, cum aţi făcut-o până acuma!”

Procurorii verifică şi care a fost implicarea premierului de la acea vreme, Emil Boc.

„Am fost apostrofat de către premierul Emil Boc şi i-a solicitat ministrului Puşcaş să preia negocierile. După ce am fost apostrofat de premier, un alt membru al Guvernului, ministrul Pogea, a fost foarte vehement în a combate poziţia mea şi m-a criticat spunând că ar trebui găsite soluţii. (...) Am fost abordat şi de ministrul Adrian Videanu, care mi-a solicitat politicos să îi sprijin în această problemă a subvenţiilor pentru îngrăşăminte”, a declarat fostul secretar de stat Liviu Harbuz.

Adrian Videanu şi Ilie Sârbu au dat deja declaraţii la parchet.

„Am fost chemat în calitate de martor, într-un dosar despre care nu știu nimic”, le-a spus jurnaliştilor fostul ministru al Economiei, Adriean Niculae.

La rândul lui, Ilie Sârbu, fost ministru al Agriculturii la vremea la care Ioan Niculae încerca să obţină aprobarea unei Hotărâri de Guvern, spune că nu şţtie nimic despre presupusele intervenţii ale omului de afaceri.

„Aţi primit telefoane la minister astfel încât acea hotărâre să treacă? S-au făcut presiuni?

Nu, nu!

Domnul Niculae ar fi plătit un milion de euro ca să se adopte o asemenea hotărâre.

Asta este problema lui, dar eu nu am adoptat-o”.

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Justitie

 

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!! UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCHIM!

#46788 Astra Asigurări e definitiv în FALIMENT

2016-04-29 08:11

Curtea de Apel București a respins apelurile formulate de Astra Asigurări în procesul de faliment al asigurătorului. Din acest moment, societatea a fost declarată definitiv în faliment, iar Fondul de Garantare a Asiguraților poate începe plățile către păgubiți.

“Respinge ca nefondat apelul declarat de apelanta Asigurare Reasigurare Astra S.A. prin administrator special Antonescu Bogdan, în contradictoriu cu intimatele Societatea de Asigurare – Reasigurare Astra S.A. prin lichidator KPMG Restructuring SPRL și Autoritatea de Supraveghere Financiară. Respinge apelul declarat de apelantele The Nova Group Investments Romania S.A. și Epsilon Estate Provider S.R.L., în contradictoriu cu intimatele Societatea de Asigurare – Reasigurare Astra S.A. prin lichidator KPMG Restructuring SPRL și Autoritatea de Supraveghere Financiară, ca fiind formulat de persoane lipsite de calitate procesuală activă. Respinge ca lipsit de interes apelul declarat de apelanta T & T Salvage LLC, în contradictoriu cu intimatele Societatea de Asigurare – Reasigurare Astra S.A. prin lichidator KPMG Restructuring SPRL și Autoritatea de Supraveghere Financiară. Respinge apelul declarat de apelanta S.C. Oltchim S.A. prin administratori judiciari consorțiul format din Rominsolv SPRL și BDO Business Restructuring SPRL, în contradictoriu cu intimatele Societatea de Asigurare – Reasigurare Astra S.A. prin lichidator KPMG Restructuring SPRL și Autoritatea de Supraveghere Financiară, ca fiind formulat de o persoană lipsită de calitate procesuală activă, cât privește critica soluției de numire a lichidatorului judiciar provizoriu, și ca lipsit de interes, cât privește critica soluției de respingere a cererii de calificare a cererii de intervenție ca fiind declarație de creanță. “, a arătat instanța Curții de Apel.

http://www.stiripesurse.ro/astra-asigurari

 

SA TI DEA SAU SA VA DAU UIEEE PAPAGALILOR,E PICASSO

#46789 Re: Stenograme DNA. Ioan Niculae dădea ordine PSD şi guvernului

2016-04-29 08:56

#46787: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!! UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCHIM! - Stenograme DNA. Ioan Niculae dădea ordine PSD şi guvernului 

 TOT CE AI SCRIS AICI,NUMELE TUTUROR ESCROCILOR SI BORFASILOR,SINT PRIETENII LUI BORFASUL DE roibu,BRAVOOOOOOOOOO.

IN GITUL MAMICULELOR VASTRE DE ESCOCIII

#46790 Re: Re: Stenograme DNA. Ioan Niculae dădea ordine PSD şi guvernului

2016-04-29 09:03

#46789: SA TI DEA SAU SA VA DAU UIEEE PAPAGALILOR,E PICASSO - Re: Stenograme DNA. Ioan Niculae dădea ordine PSD şi guvernului 

 EU FOTA,,,,,,MAI TREBUIA TRECUT COLEGUL SI BUNUL LUI TOVARAS[COLEG DE FACULTATE,BOURCEANU PRETENASUL LUI KAKATU DE roibu, MARELE kakat PDL ist]CE BINE E CIND VA ADUC AMINTE.....PUNCT?.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!! UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCHIM!

#46791 Astra Asigurări este în faliment, decizia este definitivă. Plata despăgubirilor va începe în cel mul

2016-04-29 10:30

Astra Asigurări este în faliment, decizia este definitivă. Plata despăgubirilor va începe în cel mult două săptămâni

Fondul de Garantare a Asiguraţilor va iniția plățile, detaliile vor fi anunţate pe 4 mai (update 29 apr, 10:19)

Fondul de Garantare a Asiguraților (FGA) a luat act de hotărârea instanței Curţii de Apel Bucureşti, în urma căreia a rămas definitivă hotărârea de intrare în procedură de faliment a companiei Astra Asigurări, se arată într-un comunicat al Fondului “Potrivit legii, art. 266 alin. 2 din Legea nr. 85/2014, sunt întrunite condițiile pentru ca FGA să poată demara efectuarea plăților către creditorii de asigurări ai Astra Asigurări care au dosare aprobate la plată de către Comisia Specială a Fondului. Mai multe amănunte despre acţiunile FGA referitoare la demararea plăţilor către creditorii de asigurări ai Societăţii de Asigurare Reasigurare Astra SA – în faliment, vor fi furnizate cu ocazia conferinţei de presă organizate de FGA miercuri, 4 Mai 2016”, se arată în comunicat.

Iată soluţia dată de Curtea de Apel Bucureşti:

"Respinge ca neîntemeiată excepţia nulităţii pentru lipsa semnăturii a apelului formulat de apelanta Asigurare Reasigurare Astra S.A. prin administrator special Antonescu Bogdan, invocată de intimata Autoritatea de Supraveghere Financiară.

Respinge ca neîntemeiată excepţia lipsei dovezii calităţii de reprezentant a administratorului special Antonescu Bogdan pentru apelanta Asigurare Reasigurare Astra S.A., invocată de intimata Autoritatea de Supraveghere Financiară. Admite excepţia lipsei calităţii procesuale active a apelantelor The Nova Group Investments Romania S.A. şi Epsilon Estate Provider S.R.L., invocată de intimata Autoritatea de Supraveghere Financiară.

Respinge ca neîntemeiată excepţia existenţei autorităţii de lucru judecat cât priveşte apelul formulată de apelanta T & T Salvage LLC, invocată de intimata Societatea de Asigurare – Reasigurare Astra S.A. prin lichidator KPMG Restructuring SPRL.

Admite excepţia lipsei de interes a apelantei T & T Salvage LLC, invocată de intimata Autoritatea de Supraveghere Financiară. Admite excepţia lipsei calităţii procesuale active a apelantei S.C. Oltchim S.A. prin administratori judiciari consorţiul format din Rominsolv SPRL şi BDO Business Restructuring SPRL, invocată din oficiu, cât priveşte critica soluţiei de numire a lichidatorului judiciar provizoriu.

Admite excepţia lipsei de interes a apelantei S.C. Oltchim S.A. prin administratori judiciari consorţiul format din Rominsolv SPRL şi BDO Business Restructuring SPRL, invocată de intimata Autoritatea de Supraveghere Financiară, cât priveşte critica soluţiei de respingere a cererii de calificare a cererii de intervenţie ca fiind declaraţie de creanţă.

Respinge ca nefondat apelul declarat de apelanta Asigurare Reasigurare Astra S.A. prin administrator special Antonescu Bogdan, în contradictoriu cu intimatele Societatea de Asigurare – Reasigurare Astra S.A. prin lichidator KPMG Restructuring SPRL şi Autoritatea de Supraveghere Financiară. Respinge apelul declarat de apelantele The Nova Group Investments Romania S.A. şi Epsilon Estate Provider S.R.L., în contradictoriu cu intimatele Societatea de Asigurare – Reasigurare Astra S.A. prin lichidator KPMG Restructuring SPRL şi Autoritatea de Supraveghere Financiară, ca fiind formulat de persoane lipsite de calitate procesuală activă.

Respinge ca lipsit de interes apelul declarat de apelanta T & T Salvage LLC, în contradictoriu cu intimatele Societatea de Asigurare – Reasigurare Astra S.A. prin lichidator KPMG Restructuring SPRL şi Autoritatea de Supraveghere Financiară. Respinge apelul declarat de apelanta S.C. Oltchim S.A. prin administratori judiciari consorţiul format din Rominsolv SPRL şi BDO Business Restructuring SPRL, în contradictoriu cu intimatele Societatea de Asigurare – Reasigurare Astra S.A. prin lichidator KPMG Restructuring SPRL şi Autoritatea de Supraveghere Financiară, ca fiind formulat de o persoană lipsită de calitate procesuală activă, cât priveşte critica soluţiei de numire a lichidatorului judiciar provizoriu, şi ca lipsit de interes, cât priveşte critica soluţiei de respingere a cererii de calificare a cererii de intervenţie ca fiind declaraţie de creanţă. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică azi, 28.04.2016"

Ca atare, cum Astra a intrat oficial în faliment, Fondul de Garantare a Asiguraţilor poate începe plata despăgubirilor pentru păgubiţii Astra. Recent, ASF a decis să prelungească termenul până la care clienții Astra Asigurări pot depune cereri pentru deschiderea dosarului de daună. Autoritatea a decis ca dosarele să poată fi deschise până cel puțin pe 23 mai, iar termenul ar putea fi prelungit chiar până la expirarea sau denunțarea tuturor polițelor încă în vigoare la Astra.

La momentul deschiderii procedurii de faliment, Astra avea 2,5 milioane de poliţe şi 1,8 milioane de clienţi. În acest moment, sunt înregistrate la Fondul de Garantare circa 30.000 de cereri de plată pentru daune care trebuie onorate de Astra Asigurări, deja avizate de Fondul de Garantare a Asiguraţilor.

Informaţiile publicate de ECONOMICA.net pot fi preluate de alte publicaţii online doar în limita a 500 de caractere şi cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor. http://www.economica.net/astra-asigurari-

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!! UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCHIM!

#46792 Re: Astra Asigurări este în faliment, decizia este definitivă. Plata despăgubirilor va începe în cel

2016-04-29 10:47

#46791: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!! UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCHIM! - Astra Asigurări este în faliment, decizia este definitivă. Plata despăgubirilor va începe în cel mul 

 http://portal.just.ro/2/SitePages/

Nr. unic (nr. format vechi) : 32802/3/2015/a3 (402/2016 )
Data inregistrarii 12.02.2016
Data ultimei modificari: 28.04.2016
Sectie: Secţia a VI-a civilă
Materie: Faliment
Obiect: procedura insolvenţei – societăţi pe acţiuni apel imp.sc/3.12.2015 (T&T Salvage LLC)
Stadiu procesual: Apel

 

Părţi

NumeCalitate parte
AUTORITATEA DE SUPRAVEGHERE FINANCIARA Intimat
ASIGURARE-REASIGURARE ASTRA SA Apelant
SC OLTCHIM SA, IN INSOLVENTA, PRIN CONSORTIUL ROMINSOLV SPRL SI BDO BUSINESS RESTRUCTURING SPRL Apelant
T & T SALVAGE LLC CU SEDIUL ALES Apelant
THE NOVA GROUP INVESTMENTS ROMANIA SA ACŢIONAR ASTRA Apelant
EPSILON ESTATE PROVIDER SRL ACŢIONAR ASTRA Apelant
ASIGURARE-REASIGURARE ASTRA SA PRIN LICHIDATOR KPMG RESTRUCTURING SPRL Intimat

 

Şedinţe

28.04.2016
Ora estimata: 09:00
Complet: S6 Completul 20A
Tip solutie: Inadmisibil
Solutia pe scurt: Respinge ca neîntemeiată excepţia nulităţii pentru lipsa semnăturii a apelului formulat de apelanta Asigurare Reasigurare Astra S.A. prin administrator special Antonescu Bogdan, invocată de intimata Autoritatea de Supraveghere Financiară. Respinge ca neîntemeiată excepţia lipsei dovezii calităţii de reprezentant a administratorului special Antonescu Bogdan pentru apelanta Asigurare Reasigurare Astra S.A., invocată de intimata Autoritatea de Supraveghere Financiară. Admite excepţia lipsei calităţii procesuale active a apelantelor The Nova Group Investments Romania S.A. şi Epsilon Estate Provider S.R.L., invocată de intimata Autoritatea de Supraveghere Financiară. Respinge ca neîntemeiată excepţia existenţei autorităţii de lucru judecat cât priveşte apelul formulată de apelanta T & T Salvage LLC, invocată de intimata Societatea de Asigurare – Reasigurare Astra S.A. prin lichidator KPMG Restructuring SPRL. Admite excepţia lipsei de interes a apelantei T & T Salvage LLC, invocată de intimata Autoritatea de Supraveghere Financiară. Admite excepţia lipsei calităţii procesuale active a apelantei S.C. Oltchim S.A. prin administratori judiciari consorţiul format din Rominsolv SPRL şi BDO Business Restructuring SPRL, invocată din oficiu, cât priveşte critica soluţiei de numire a lichidatorului judiciar provizoriu. Admite excepţia lipsei de interes a apelantei S.C. Oltchim S.A. prin administratori judiciari consorţiul format din Rominsolv SPRL şi BDO Business Restructuring SPRL, invocată de intimata Autoritatea de Supraveghere Financiară, cât priveşte critica soluţiei de respingere a cererii de calificare a cererii de intervenţie ca fiind declaraţie de creanţă. Respinge ca nefondat apelul declarat de apelanta Asigurare Reasigurare Astra S.A. prin administrator special Antonescu Bogdan, în contradictoriu cu intimatele Societatea de Asigurare – Reasigurare Astra S.A. prin lichidator KPMG Restructuring SPRL şi Autoritatea de Supraveghere Financiară. Respinge apelul declarat de apelantele The Nova Group Investments Romania S.A. şi Epsilon Estate Provider S.R.L., în contradictoriu cu intimatele Societatea de Asigurare – Reasigurare Astra S.A. prin lichidator KPMG Restructuring SPRL şi Autoritatea de Supraveghere Financiară, ca fiind formulat de persoane lipsite de calitate procesuală activă. Respinge ca lipsit de interes apelul declarat de apelanta T & T Salvage LLC, în contradictoriu cu intimatele Societatea de Asigurare – Reasigurare Astra S.A. prin lichidator KPMG Restructuring SPRL şi Autoritatea de Supraveghere Financiară. Respinge apelul declarat de apelanta S.C. Oltchim S.A. prin administratori judiciari consorţiul format din Rominsolv SPRL şi BDO Business Restructuring SPRL, în contradictoriu cu intimatele Societatea de Asigurare – Reasigurare Astra S.A. prin lichidator KPMG Restructuring SPRL şi Autoritatea de Supraveghere Financiară, ca fiind formulat de o persoană lipsită de calitate procesuală activă, cât priveşte critica soluţiei de numire a lichidatorului judiciar provizoriu, şi ca lipsit de interes, cât priveşte critica soluţiei de respingere a cererii de calificare a cererii de intervenţie ca fiind declaraţie de creanţă. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică azi, 28.04.2016.
Document: Hotarâre    28.04.2016

24.03.2016
Ora estimata: 09:00
Complet: S6 Completul 20A
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: complinirea lipsei unei semnături
Document: Încheiere de şedinţă    24.03.2016

 

 


Musafir

#46793 Re: Astra Asigurări este în faliment, decizia este definitivă. Plata despăgubirilor va începe în cel

2016-04-29 11:49

#46791: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!! UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCHIM! - Astra Asigurări este în faliment, decizia este definitivă. Plata despăgubirilor va începe în cel mul 

 NICIO PROBLEMA ,SE VA DUCE SI BORFASUL DE roibu dupa banditul de ion,stiti voi care ion,care va toarna in kur BETON,VA N GURITEEEEE DE MU..ISTI ROIBULISTII,NU E PICASSO,MU........IE DE LA PICASSO ROIBANILOR.


Musafir

#46794 Re: Re: Re: Stenograme DNA. Ioan Niculae dădea ordine PSD şi guvernului

2016-04-29 15:52

#46790: IN GITUL MAMICULELOR VASTRE DE ESCOCIII - Re: Re: Stenograme DNA. Ioan Niculae dădea ordine PSD şi guvernului 

 IMI CER SCUZE,BORFASUL SI PRIETENUL LUI KAKATUL DE ROIBU SE NUMESTE RADU BERCEANU,SA I LE DEA FOTA NUMAI UEEEEEEEEEEEEEEE

GRESIT,E GANTOI MA PENALILOR CARE ESTI TU GUTAU,E FOTA?

#46795 GHICI GHICITOAREA MEA,OARE CINE E ?

2016-04-29 18:28

#46794: - Re: Re: Re: Stenograme DNA. Ioan Niculae dădea ordine PSD şi guvernului 

 PAI CE FACI BA NENE BAAAA,BA GUTAU SA TI O TRAG LA KURUL GOL,IA SI TU GHIOCA CU KAKATU DE MULJOIU NUMAI MUITEEE,

Breaking News Romania

#46796 Tranzacţia anului: Rompetrol, cumpărată de chinezi

2016-04-29 19:01

Tranzacţia anului: Rompetrol, cumpărată de chinezi

Compania naţională de petrol şi gaze din Kazahstan – KazMunayGas (CN KMG) şi China Energy Company Limited (CEFC) au semnat bătut astazi palma şi au încheiat un parteneriat în cadrul KMG International NV (“KMGI”), în care CEFC va deţine o participaţie de 51%, respectiv 49% pentru CN KMG, potrivit unui anunţ al companiei. De asemenea, într-un anunţ de pe Bursa de Valori Bucureşti se anunţă modificarea acţionariatului KMG International NV, actionarul majoritar al societatii Rompetrol Rafinare S.A.

Conform înţelegerii dintre KMG - CEFC, compania din China îşi asumă în cadrul KMGI o serie de obligaţii, prin care aceasta va efectua investiţii în dezvoltarea de noi proiecte în Uniunea Europeană şi ţările adiacente.

Sub denumirea « Silk Way» (Drumul Mătăsii), proiectul comun al companiei naţionale din Kazahstan - KMG şi al companiei din China – CEFC in cadrul KMGI se va dezvolta având ca baza KMGI si subsidiarele sale. O echipă mixtă de lucru formată din experţi din Kazahstan, China si România a realizat un volum important de activităţi pregătitoare - semnarea în 14 decembrie 2015 a Memorandumului de Înţelegere în prezenta prim miniştrilor din Kazahstan şi China, dar şi validarea pe 29 ianuarie 2016 de către părţile semnatare a Condiţiilor principale ale tranzacţiei (Term Sheet).

“Sunt convins că în parteneriat cu un investitor puternic, compania va reuşi să avanseze considerabil, utilizând KMGI si subsidiarele sale drept platforma comună pentru dezvoltarea business-ului”, declară Sauat Mynbayev, preşedintele CN KMG.

Tranzacţia va fi supusă unor măsuri prealabile, care presupun inclusiv aprobarea finală din partea autorităţilor competente europene şi chineze, dar şi alte instituţii abilitate. Data estimată pentru finalizarea acesteia este octombrie 2016.

La finalul anului trecut, a apărut informaţia potrivit căreia compania chineză CEFC China Energy Company Limited ar fi ajuns la un acord cu kazahii de la KazMunayGas pentru preluarea unui pachet de 51% din KMG International BV, firmă înregistrată în Olanda sub care funcţionează acum fostul Rompetrol Group. KMG Inter­national este o entitate controlată în proporţie de 100% de KazMunayGas, compania de petrol şi gaze a statului kazah, prin care sunt deţinute rafinăria Petromidia, benzinăriile din România, dar şi cele pe care grupul le are în regiune. O eventuală tranzacţie ar veni în contextul în care pentru prima dată în ultimii 11 ani de zile Rompetrol Rafi­nare, compania care administrează rafi­năria Petromidia, a intrat pe profit. Paradoxal, tocmai prăbuşirea barilului de petrol, care forţează mâna kazahilor să renunţe la active, a adus câştigurile în conturile unităţii din Năvodari. Astfel, potrivit rezultatelor individuale, Rom­petrol Rafinare a terminat anul trecut cu un profit net de 84,2 mil. lei (circa 19 mil. euro) faţă de minusul de peste un miliard de lei din 2014, chiar şi după o scădere de peste 27% a cifrei de afaceri până la 9,8 miliarde de lei.

Citeşte în continuare pe zf.ro.
ITIC TAC,CATULESELE VA ASTEPTA,O FUOOT PE ADINA MEI ROSU ROIBULE,RAMINE CU GANTOI

#46797 Re: GHICI GHICITOAREA MEA,OARE CINE E ?E FOTA MAI BOZGORILOR,STITI VOI ,INTERDICTIE PE COLONIA VECHE

2016-04-29 19:06

#46795: GRESIT,E GANTOI MA PENALILOR CARE ESTI TU GUTAU,E FOTA? - GHICI GHICITOAREA MEA,OARE CINE E ? 

 GUTAAAAAAAAA,SCUZE FRATILOR,BA GUTAU ,BA ESCROCULEEEEEEEE,AI ZILELE NUMARATE,NU APUCI ALEGERILE,TI O SPUNE FOTA,IAR PT. KAKATUL DE roibu SI MU...ISTUL DE PIPEREA[V  ATI FACUT FRATI NEMERNICILOR]VA IA   DNA ul CIT   DE CURIND......E RAZBOI MARE FRATILOR,CE A FOST IN 2014 A FOST UN RAHAT,HO SA VEDETI CE URMEAZA LA GOVORA [COLONIE] CU BOZGORIII,TIGANII ADUSI DE GUTA,SCZ.GUTAU.

EU NU AM PERDEA MAI LASILOR.PUNCT.CU PUNCT.

#46798 Re: Re: GHICI GHICITOAREA MEA,OARE CINE E ?E FOTA MAI BOZGORILOR,STITI VOI ,INTERDICTIE PE COLONIA V

2016-04-29 19:09

SI MAINE DACA AM OFERTA,MA BAG LA ...I.S.I.S,V AS DECAPITA TRADATORILOR DE TARA.

#46799 Re: Re: Re: GHICI GHICITOAREA MEA,OARE CINE E ?E FOTA MAI BOZGORILOR,STITI VOI ,INTERDICTIE PE COLON

2016-04-29 19:21

ESTI OMUL LUI BLAGA BA KAKATULE DE GUTAU,PUNCT.

#46800 Re: Re: Re: Re: GHICI GHICITOAREA MEA,OARE CINE E ?E FOTA MAI BOZGORILOR,STITI VOI ,INTERDICTIE PE C

2016-04-29 19:45

#46799: SI MAINE DACA AM OFERTA,MA BAG LA ...I.S.I.S,V AS DECAPITA TRADATORILOR DE TARA. - Re: Re: Re: GHICI GHICITOAREA MEA,OARE CINE E ?E FOTA MAI BOZGORILOR,STITI VOI ,INTERDICTIE PE COLON 

 POATE MA CONDAMNATI CUMVA JEGURILOR,DAR NU VREAU DECIT DECAPITAREA VOASTRA PSD istilor,VREAU SA NU MAI TRAIESC IN COMUNISM HOTILOR,INTELEGI MAI GUTAU CARE FACI PARTE DIN ACEASI CATEGORIE CU MUUUUUUIIIIIIIIIISTUL DE BLAGA?.........APROPOOOOOOOOOO;SA TI DAU M...UIEEEEEEEEEEE BA PRESEDINTE DE KAKAT NUMIT IOHANIS,E FOTA OARE?......TE AM VOTAT FU...TU..TE..N GURA DE NEMERNIC ORDINAR,TE AM VOTAT KAKATULEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE.