Invalidați Congresul Românilor de Pretutindeni

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Invalidați Congresul Românilor de Pretutindeni


Musafir

#26

2016-06-26 21:21

HOTI NUMITI DE HOTI PRIN FRAUDA
PE MINE NU MA REPREZENTATI

Musafir

#27

2016-06-26 22:34

In primul rand cred ca era necesar sa fim informati prin intermediul internetului, chiar si in mass-media ca va avea loc acest congres. Daca nu as fi vazut la Vocea Diasporei, nu as fi stiut nimic si nici ca sunt reprezentata de cineva. Adica de cine? Si cine i-a dat dreptul asa netam-nisam sa ma reprezinte? Am fost intrebata in vreun mod? In al doilea rand cred ca era necesar sa fie prezentat fiecare participant, sa stim si noi cu ce oameni jucam! Dintr-un comentariu al cuiva am inteles ca unul din reprezentantii din SUA ar avea probleme penale! Pai, ce facem? Ne transferam hotia si mitocania din tara si in diaspora? Nu ne ajunge ce avem acasa? Sau noi nu am invatat chiar nimic in strainatatea asta? Si ar mai fi si altele, insa precizez ca ma dezic complet de acest autointitulat Congres al Romanilor din Strainatate.

Musafir

#28

2016-06-26 23:01

In primul rand este un lucru prost facut , daca vreti sa fie recunoscut cineva el trebuie sa fie reprezentativ ,in cazul de fata trebuiau sa fie alesi reprezentantii regionali ; apoi un reprezentant al unei tari care sa hotarasca reprezentantii pe Europa si apoi pe plan mondial in functie de nr de romani din fiecare zona.
Asa numai a democratie nu seamana
www.petitieonline.com

#29

2016-06-27 02:28

Solicit anularea acestiu congres.Este o jicnire la adresa romanilor din Diaspora.O forma de a ne reduce la tacere.Reprezentantii trebuiesc alesi de noi romanii din fiecare tara.Noi avem dreptul sa ne alegem singuri reprezentantii care merita si care au luptat mereu pt.drepturile noastre,oameni care militeaza neincetat si care stau in mijlocul nostru.


Musafir

#30

2016-06-27 05:04

Sunt de acord ! Congresul nu ma reprezinta si nici Consiliul ales. !

Musafir

#31

2016-06-27 21:01

Un Congres atat de important,trebuie pregatit din timp si cu minutiozitate.Apoi,stiu ca romanii sunt o natiune majoritar,crestin-ortodoxa,astfel ca reprezentantul sau in diaspora,ar trebui sa fie crestin-ortodox.

Bu(c)urel constantin

#32

2016-06-28 13:15

Am semnat aceasta petitie intrucat nu am avut posibilitatea informarii datorita lipsei unei mediatizari si datorita faptului ca nu ma simt reprezentat de catre cei numiti si nu alesi in functìi. Nu mai discut despre faptul ca cei alesi sant apartenenti ai unor partide politice. Asta este parerea mea si in conformitate cu legislatia privind libera exprimare subscriu si sustin aceasta petitie.


Musafir

#33

2016-07-02 01:29

romanii nu au nevoie de mizeri

Musafir

#34

2016-07-03 10:41

Este inacceptabil ca romanii ce traiesc in Germania sa nu fie reprezentati.

Musafir

#35

2016-07-05 04:40

Sunt Președinta Societății Romanești din Indiana si împreuna cu alți membri ai nostri suntem revoltați de aceasta mascarada politica si minciuna prin care se cheltuie banul public si fara o adevarata legitimitate din partea adevăratei Diaspore Romanești.
Dorim o ancheta amănunțită, toti cei care se fac vinovați de falsuri si înșelătorii sa fie pedepsiți conform legii, iar Congresul anulat.
Va multumesc.

Musafir

#36

2016-07-05 05:44

Ziua buna oriunde v-ati afla Romani!
Dupa cum vedem nu scapam de haosul din Romania nici in strainatate, mai mult vor sa ni-l si impuna.
In speranta ca intr-o zi (dar cand va veni nu stiu) romanii vor scapa de acesti fomisti dupa putere politica si mirosul inavutirii, ma alatur sincer in randul celor ce nu accepta sa fie reprezentati si semnez petitia.
Si acum intrebarea care mi-a dat inca un motiv de nemultumire si indignare pe care v-o adresez si celorlalti.
Pentru ce au nevoie romanii din diaspore de Congres si cum poate cineva anume "sa ne reprezinte" si aici ma refer la delegatii tarilor participante, atat timp cat eu nu l-am imputernicit?
Care-i scopul acestui Congres, ptr ca avantajele oricum, prost sa fii si tot iti dai seama!
In consecinta nu sunt de acord cu aceasta mascarada numita Congres si nici cu membrii ei care se autoproclama "reprezentanti" ai diasporei.
Sanatate tuturor si sa auzim de bine!


Musafir

#37 Re:

2016-07-05 05:51

#34: -  

 Bine ca si-a trimis Austria doi...de care habar n-aveam cine sunt pana n-am citit acum prin FB ca "mergem inainte cu Domnul". :))))))
Vai de mama noastra ce-am ajuns, ca am fugit de dracul sa dam de ma-sa.


Musafir

#38 Re:

2016-07-05 06:28

#4: -  

 Domnule draga, si pe cont propriu o sa fim cat lumea si pamantul, ca doar n-au cum sa se imparta la toate milioanele de romani cand ei n-au timp pesemne sa-si programeze ptr ei prin ce statiuni din lume se vor intalni la sedinte. :))))) 


Musafir

#39

2016-07-05 06:32

Nu avem nevoie de un asa zis "reprezentant al romanilor din Diaspora" , care sa fie finantat din bugetul tarii, nu avem nevoie de un reprezentant al Diasporei, impus, fara sa fie cunoscut, fara sa fi fost ales la vedere. Nici nu am stiut ca sunt reprezentata in tara de catre cineva. :(
Daniel Meternă
Autorul acestei petitii

#40 Re:

2016-07-05 22:36

#35: -  

 Bună ziua,

Stimată doamnă, organizatorii acestei petiții s-au compromis in fața semnatarilor ca vocea lor să fie auzită in fața Camerelor Reunite ale Parlamentului, cu intenția declarată și asumată de a declanșa in Parlament procedura de invalidare a acestui fiasco numit "conges al românilor de pretutindeni". In același timp vă mulțumim pentru semnătura dumneavoastră și primiți considerația noastră; in următoarele zile urmează să prezentăm o scrisoare deschisă  Camerelor Reunite ale Parlamentului la care va fi atașată și această petiție ca un argument in plus in ceea ce privește soliditatea acțiunilor noastre, bineințeles și cu ajutorul adeziunii tuturor semnatarilor acestei petiții care ne legitimează să luptăm pentru scopul declarat in petiție. Societatea civilă contează, diaspora contează !

Vă mulțumim frumos !

 

Daniel Meternă
Autorul acestei petitii

#41 Re:

2016-07-05 22:43

#36: -  

 Bună ziua, 

Organizatorii acestei petiții vă multumesc pentru semnătură și țin să vă aducă la cunoștință că bugetul acestui "Congres" a fost stabilit la 300.000 euro.

Cu considerație !

Daniel Meternă
Autorul acestei petitii

#42 Re:

2016-07-05 22:50

#39: -  

 Bună ziua, 

Organizatorii acestei petiții vă multumesc pentru semnătură și țin să vă aducă la cunoștință că bugetul acestui "Congres" a fost stabilit la 300.000 euro.

Cu considerație !


Musafir

#43

2016-07-06 00:38

Madam Pralong Consilier prezidential cu diaspora .A venit in state sa ne viziteze de ce nu nea informat de acest congres auzisem de acest congres din 2008 Cu ce scop a venit in America madam ?Stia bine ce problem avem noi Romani in America .Ne-am plans de consulatele /consulul onorific  NA FACUT NIMIC a venit doar sa tatoneze terenul pentru congresul ce urma Sa se dea numele celor care au participat la acest congres Si 48 de persoane reprezinta diaspora .Vrem sa stim cine este acel domn din USA care a participat la acest congres .Alte manevre alte hoti .Este o miza mare acum cu diaspora .....voturile noastre CONTEAZA dragilor .Numai uniti putem schimba multe .Iubesc Romania 

Daniel Meternă
Autorul acestei petitii

#44 Re:

2016-07-06 11:55

#43: -  

 Bună ziua,

Stimat/ă semnatar/ă, organizatorii acestei petiții vă mulțumesc pentru gestul civic făcut. Gest care urmează a se transpune intr-o scrisoare adresată Camerelor Reunite ale Parlamentului cu un obiectiv clar; INVALIDAREA acestui simulacru de "congres". Venim in sprijinul dvs. cu un link, unde veți găsi numele celor care au participat ca delegați la "Congresul Românilor de Pretutindeni": http://crp-ro.org/delegatii.html iar la link-ul următor, lista "Biroului executiv al Consiliului Românilor de Pretutindeni": http://crp-ro.org/consiliul.html.

In speranța că v-am fost de ajutor, puteți conta pe sprijinul nostru și pe grupul de facebook: Noi, diasporenii !

Cu considerație !


Musafir

#45

2016-07-08 13:10

Tot ce se intampla cu Diaspora si "Leprezentantii "Congresmeni "e o mare mixerie si bataie de joc!
olgalazin

#46 Ilegalitatea acestui consiliu

2016-07-16 03:57

Consider ilegal acest Consiliu. Nu ma reprezinta pe mine, nici pe Cristian B., ori Cristina Sirca.

Daniel Meternă
Autorul acestei petitii

#47 Re: Re:

2016-07-22 17:54

#44: Daniel Meternă - Re:  

 Bună, țin să precizez că link-urile oferite mai sus au fost la un moment dat valide, azi, 22.07.2016 am incercat să le accesez pentru a căuta o informație, nu mare mi-a fost mirarea să văd că nu mai sunt funcționale demonstrând incă o dată (dacă mai era cazul) felul absolut neprofesionist de a face un lucru. RUȘINE să le fie !!!


Musafir

#48

2016-08-09 02:00

M-am documentat si am realizat ca numai un partenariat "Diaspora romina"-Parlament,fara congresul total nereprezentativ va fi profitabil in viitor.Trebuie sprijiniti cei onesti sa organizeze Diaspora . Dau ca exemplu Carassauga Festival of Cultures-Rominia Pavilion care a fost un suces benefic .
Daniel Meternă
Autorul acestei petitii

#49 Re:

2016-08-28 19:24

#48: -  

 Sunteți așteptat pe grupul de facebook: Noi, diasporenii!

marius.i

#50 Daca voi nu ne vreti :( noi va vrem :)

2016-08-28 19:36

Am fugit de boieri lacomi iar acum observ cu stupoare ca aceeasi boierii fug acum  dupa noi . Nu vrem sa mai hranim capuse lacome , ne-or sclavagi si altii , e drept , dar o fac cu manusi nu cu maini murdare ca ale voastre ,hoarda de spioni straini deghizati in guvernanti .