ANULAREA LEGII ANTI-FUMAT . LEGEA ANTI-FUMAT - ABUZ SI ATENTAT LA LIBERTATEA INDIVIDUALA!


Musafir

#276

2016-03-27 03:40

Consider aceasta lege absurda, discriminatorie, si anticonstitutionala, ingradind drepturile si libertatile cetateanului. Doresc revenirea la forma initiala spatii amenajate ne/fumatori. Dand posibilitatea si dreptul de a alege. Nu ne scoateti in strada ca pe caini ! Multumesc.
Nefumatorul

#277 Re:

2016-03-27 13:32

#1: -  

 In sfarsit o lege buna.

Te poti duce sa fumezi in alta parte,in Africa de exemplu.


Musafir

#278

2016-03-27 21:50

Consider o Discriminare aceasta lege.

Musafir

#279

2016-03-27 21:56

Consider o Discriminare aceasta lege. P.S: Nu fumez

Musafir

#280

2016-03-28 10:30

este un abuz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

discriminare totala.avand in vedere ca tigarile se comercializeaza,se cumpara,deci trebuiesc fumate.

trebuie sa existe un loc unde pot fi fumate alaturi de o cafea intr-un loc cu ambient si nu in bataia vantului sau in ploaie sau in ger sau mai stiu si eu.....

 


Musafir

#281

2016-03-28 10:49

Fumătoare înrăita

Musafir

#282

2016-03-29 10:25

Daca vor sa renuntam la fumat, sa se renunte la fabricarea si comercializarea tigarilor ! Aceasta Lege este mizerabila. Este ca si cum i-ai prezenta unui copil prajiturile dintr-o cofetarie, iar daca si-ar dori o prajitura, sa-i interzici sa o poata manca la fata locului.

Musafir

#283

2016-03-29 14:25

Pt ca aceasta lege este discriminatorie , unde e democratia aici?

Musafir

#284

2016-03-29 16:27

Fumatorii au aceleasi drepturi ca si nefumatorii. Nefumatorii au dreptul sa aiba parte de aer fara fum dar si eu, fumator fiind, am dreptul sa am un loc in care sa pot fuma. Si nu pe strada ci in interior. Cum era ca nefumatorul sa fi fost invitat afara daca vrea sa respire aer curat. In gara in spital si in orice institutie publica fumatul trebuie sa fie interzis. Dar carciuma nu e posta sau primarie. In carciuma ai posibilitatea sa nu intrii daca nu-ti place mirosul sa zicem. Poti cauta o carciuma unde nu se fumeaza. Ai optiuni. Acum fumatorii nu mai au optiuni. Nu e corect. Sunt oameni cu drepturi ca toti ceilalti . Se pot amenaja spatii destinate fumatorilor. Sa nu scindam societatea. E optiunea mea sa fumez si dreptul oricui sa respire aer curat. Sa rezolvam problema fara radicalisme si dicriminari.

Musafir

#285 Re: Re:

2016-03-29 16:43

e#277: Nefumatorul - Re:  

 De ce nu mergi tu sa nu fumezi in Africa ?


Musafir

#286

2016-03-29 20:58

In opinia mea fumatul, in afara placerii ca atare (am gena fumatului, asta e), reprezinta una din ultimile libertati autentice din lumea moderna. O cafenea micuta, in aer liber (vara) sau in spatiu inchis, mai ales cu tematica (gen vintage, metal, Rock, anii '80, etc.), reprezinta un simbol - simbolul Europei si al lumii in care vreau sa traiesc: o lume pasnica si libera, rebela in fata rautatii si prostiei dar toleranta cu aceste mici vicii care pot alunga alti demoni mai ai dracu'. Inchei cu un indemn: FUMATORI DIN TOATE TARILE...UNITI-VA!

Musafir

#287

2016-04-05 09:43

Aceasta lege incalca in mod grosolan libertatea individuala. Legea asta inventeaza noi motive de amenda ca sa mai aduca bani la buget. Totusi initiatorul acestei petitii este cam dobitoc (homofob, ingust la minte etc.).

Musafir

#288

2016-04-13 08:50

Intrucat mi se incalca un drept constitutional. Sunt consumator al unui produs legal pe piata din Romania si am aceleasi drepturi cu ale unui nefumator. Consider ca, obezitatea si consumul de alcool sunt mult mai nocive pentru sanatatea oamenilor si exemple proaste pentru ceilalti, inclusiv copii. Dorim spatii separate pentru fumatori si nefumatori: restaurante, baruri, cafenele, cluburi, inclusiv spatii/camere amenajate pentru fumatori la locurile de munca.
Crissa

#289 Re: Re:

2016-04-13 20:39

#59: - Re:  

 Aveai spațiu separat de nefumători! Oricum cine te pune pe tine sa stai la fumători sau sa intri într-o "bodega" unde se fumează? Aveai localuri strict unde nu se fuma, dar nu era bine, nu? 


Musafir

#290 Re: Re: Re: Re:

2016-04-13 20:48

#243: andrei - Re: Re: Re:  

 Eventual se plimba cu ratb - ul, ca sa nu polueze mult


Musafir

#291 Re:

2016-04-13 20:51

#38: Ver -  

 De ce te duci tu în localuri unde se fumează? Tu ești aia inconștienta! Nu te obliga nimeni sa te duci în localuri unde se fumează cu copilul, dar na, te simți obligata sa te duci în localurile alea, nu? 


Musafir

#292

2016-04-14 07:19

In ce libertate mai traim? Ar trebui sa se interzica dulciurile, bauturile si mancarurile ci E-uri daca e atat de importanta sanatatea populatiei...

Musafir

#293 faptul ca acest obicei îți creează dependenta făcându-te sa fii chinuit dacă nu poți fuma nu te dera

2016-05-15 17:38

#7: -  

 

Marius

#294 Re: De acord

2016-06-11 12:33

#8: #8 -  

 Am fost si eu pus in situatia de a respira fumul de tigara pentru ca eram nevoit sa impart spatiul acela. Fiica mea a fost arasa cu tigarea intr-un loc de joaca ce avea 4mp. Nu inseamna ca toti fumatori sunt la fel dar mi-as dori sa am reguli clare. Fara tigari in anumite spatii. 

Nu ii impiedica nimeni pe proprietarii de restaurante sa isi construiasca afumatori.

 

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-09-27 16:56


antifumat

#296 Re: Re: Re:

2016-10-12 04:51

#289: Crissa - Re: Re:  

 Ma intreb, te-ai gândit vreodată la cei care sunt nevoiți sa lucreze in spații destinate fumătorilor? Ei nu au dreptul la viața?


Musafir

#297 Re: Re: Re: Re:

2016-11-02 23:38

#296: antifumat - Re: Re: Re:  

 Nu cred că un nefumator e nevoit să lucreze intr-un spatiu in care se fumează, e doar o alegere

remus_romeo

#298

2016-11-02 23:59

Consider că este o mare prostie si atât. Aceasta lege nu-l va determina pe fumător nici să nu mai fumeze nici să fumeze mai puțin.

Toate localurile din oraș sunt goale acum că vremea s-a răcit. Concluzie? Cei ce sunt atât de deranjați de fum oricum nu-și fac veacul prin localuri. Deduc că nu-i vorba aici decat de impunerea forțată a voinței lor.

Cat despre sănătate asta era prioritatea 0. Mor oameni cu zile prin spitale, nu au ăștia nici mănuși și vata.... Încă puțin și o să respirăm cu porția cu toții.

Credeam că piața reglementează singura astfel de situații, clienți predominant fumători - local unde fumatul este permis, clienți predominant nefumatori - local unde fumatul este interzis. E simplu. Asta e democrația, posibilitatea de a alege. Mă mir că mai avem încă drept de vot.

Iar dacă statul tine atât de mult la sănătatea mea ar putea la fel de bine sa- mi asigure un trai decent.

Asta ne omoara: contabil mort de epuizare, polițist amenințat de clanuri mafiote, bătrânul care s- a aruncat în fața trenului neavand bani pentru medicamente, alimentatia (ghiciți de ce) asta bogata si naturala, etc. Civilizarea asta forțată e ultima mea problema. Asa ca decât să-i deranjez de 2 ori pe an pe nefumatori (nu prea am observat mai multi în barurile unde-mi beam cafeaua) mai bine o servesc acasă împreună cu toți cei afectați, proprietari de localuri, vânzători, distribuitori, producători, transportatori, etc.