ANULAREA LEGII ANTI-FUMAT . LEGEA ANTI-FUMAT - ABUZ SI ATENTAT LA LIBERTATEA INDIVIDUALA!


Musafir

#101 Re:

2016-03-18 08:21

#91: -  

 Sa ma pis pe tine de jeg ipocrit!

 Aprinde-ti in pula mea o tigara ca vad ca esti turbat de la o viata 'sanatoasa' de nefumator!

Arina
Musafir

#102

2016-03-18 11:46

Deoarece imi desfasor activitatea intr-o agentie de pariuri sportive, atat eu cat si clientii suntem fumatori, iar aceasta lege ne afecteaza, mai ales pentru profitul agentiei.


Musafir

#103

2016-03-18 11:48

Sunt total de acord cu textul acestei petitii.
Nu sunt fumator inrait, sunt fumator ocazional, dar nu sunt de acord cu ingradirea anumitor drepturi fara a gasi solutii alternative astfel incat sa nu aiba de suferit cei care au aceasta placere / obicei. Azi fumatul, maine bautul, poimaine fu... Asa incepe ingradirea libertatilor, una cate una, lege dupa lege...

Musafir

#104

2016-03-18 12:35

Mi se pare absolut penibila legea asta. Care era problema cu spatile de fumatori si de nefumatori din locale? Cel mai mult afecteaza puburile in care ne intalneam cu prietenii... Acum o saptamana, un pub genial din Deva  era plin  la 2 dupa-masa, am fost ieri si erau 2-3 persoane. Sper sa se scoata legea cat de curand:)

Si scrisul ti-l afecteaza. Ai dreptate!

#105 Re: Re: Re:

2016-03-18 12:36


Musafir

#106

2016-03-18 14:01

Este dreptul nostru de a alege dacă fumam sau nu .

Musafir

#107

2016-03-18 14:36

Pentru că nu ar fi necesar să interzică fumatul şi să permită oricare lege care nu ar fi in beneficiul nostru ca cetateni, de aia se numește democraţie !!!
Oana

#108 Re:

2016-03-18 15:24

#8: #8 -  

Sunt fumatoare inraita si nu intentionez sa ma las de fumat . Nu te pune nimeni sa stai langa mine atunci cand fumez pe strada . Iar de acum incolo o sa fie din ce in ce mai mult fum, pentru ca nu mai este voie sa se fumeze in spatii inchise ( o sa vezi fumatori in fiecare zi in fata barurilor , cafenelelor , locurilor de munca ). O sa treci pe strada prin perdele de fum , pentru ca acolo s-a mutat spatiul de fumat .Copiii de fumatori vor sta in mult mai mult fum , pentru ca parintii nu vor mai iesi in baruri la meci / cafea / etc ., se vor strange acasa la unul din ei si vor fuma la greu . Si mai interesant , daca nu au voie sa fumeze in spatii de joaca pentru copiii amenajate afara , atunci o sa lase odrasla singura sa-si rupa capul si se vor duce la distanta sa bage o tigara . Perfect pentru sanatatea copilului :).Sa nu-ti imaginezi ca cineva se va lasa de fumat pentru ca nu mai este voie in baruri , doar vor falimenta niste carciumi si se va inmulti numarul de betii pe strada sau in case particulare - perfect , mai multe urlete si galagie - sa vedem daca ai sa stai toata ziua cu mana pe telefon sa chemi politia ca te deranjeaza vecinii . Adica categoria de fumatori si betivi care pana acum isi satisfaceau viciile mergand in bodegi vor fi la nasul tau toata ziua , o sa-i vezi din ce in ce mai des :). Se pare ca de ce fugi mai tare nu scapi , asa e viata , eu ma adaptez , oare tu te vei adapta ?


Musafir

#109

2016-03-18 18:09

LEGEA ANTI-FUMAT - ABUZ SI ATENTAT LA LIBERTATEA INDIVIDUALA!

Musafir

#110

2016-03-18 18:23

Pentru ca acei parlamentari au luat decizi în loxul meu , de ce nu nea cerut parerea mea ??? Cu ce drept iau ei decizi niste hoti mafioti ???

Musafir

#111

2016-03-18 18:26

Sunt fumatoare de multi ani si nu mi se pare corect sa mi se interzica brusc acest drept.Este o discriminare.

Musafir

#112

2016-03-18 18:31

PENTRU CĂ SUNT FUMĂTOARE, ESTE VICIUL MEU, SUNT BANII MEI. FIECARE INDIVID ARE UN VICIU. MĂ SIMT DISCRIMINATĂ CU ACEASTĂ LEGE. DACĂ NE-AM ALINIAT STANDARDELOR EUROPEI, SĂ NE PLĂTEASCĂ ŞI SALARIILE CA ŞI ÎN UE . CU LEGEA LOR, NU MĂ DETERMINĂ SĂ RENUNŢ LA FUMAT, E VICIUL MEU, PLĂCEREA MEA ŞI NU FAC JOCUL NIMĂNUI, DIN CONTRĂ FUMEZ MAI MULT.

Musafir

#113

2016-03-18 19:12

De cate semnaturi este nevoie pentru a anula legea?


Musafir

#114

2016-03-18 19:16

Nu vreau sa fumez pe strada.

Musafir

#115 Re:

2016-03-18 19:40

#18: -  

 Bine spus ....

g

#116

2016-03-18 20:05

Nu am treaba cu fumatorii sau cu nefumatorii dar zic pe fumatori sa-i impuscam pe fumatori

fuckoff

#117 Re:

2016-03-18 20:25

#8: #8 -  

 ma lasi ba ca la cat aer poluat si plin de cacat, ca mai nou numa oxigen nu mai inspiri, te doare pe tine undeva ca unu si-o aprins tigara langa tine, si la faza cu locurile publice inchise, daca vezi ca ii de fumatori nu intra in plm si dute unde dracu vrei si stii ca nu se fumeaza


Musafir

#118

2016-03-18 21:10

Pt ca ma afecteaza direct.Sunt taximetrist

Musafir

#119

2016-03-18 21:15

Semnez această petiție pentru ca mam saturat de legea asta și de discriminarea dintre fumători și nefumatori
Jojo

#120 #

2016-03-18 23:11

E adevarat ca fumatul este nociv dar poluarea sau hrana injectata cu tot felul de chimicale ?! Asta nu imbolnaveste ?! Ar trebuii revizuita aceasta lege. De exemplu sa nu se mai fumeze in restaurante dar in baruri/cafenele/cluburi (in aceste localuri sa fie camera si pentru nefumatori) sa fie permis.

scuby cluj

#121 Re:

2016-03-19 01:50

#3: -  

 Hai sa zicem ca o lege prin care sa interzici FUMATUL in locurile unde se mananca ar putea fi acceptata de multi dintre noi fumatorii ... Dar sa interzici fumatul peste tot pentru ca asa a visat cineva noaptea si alte cateva sute care dorm in parlament au votato mi se pare o mizerie ordinara !!! De ce un patron nu are voie sa isi faca clientela printr-un baner mare cu mesajul ACEST SPATIU ESTE DESTINAT strict FUMATORILOR !!!! eu va garantez ca in viata de noapte 90% din persoane sunt fumatoare !!!!! sa bagi aceasta lege discotecilor pe gat mi se pare o ABERATIEEE !!!! va dati seama ca 90% din discoteca va fi afara pe trotuare la fumat si va fi un haos total pe strazi ? pe langa asta va mai dau un exemplu ... daca eu vreau sa ma duc intr-un bar sa beau o bere cu prietenii si suntem toti fumatori , de ce trebuie sa iesim afara sa stam in usa sa fumam sa ne vada TOTI VECINII si cunoscutii ca noi suntem la birt ??? STATI LINISTITI CA VA VINE VREMEA CAND VETI MURI TOTI CEI DIN PARLAMENT CA NISTE SOBOLANI , PENTRU CA LUMEA SE VA SATURA SA FIE CONDUSA DE SOARECI CA VOI !!!!

scuby cluj

#122 Re: Re:

2016-03-19 02:06

#10: - Re:  

 Hai sa zicem ca o lege prin care sa interzici FUMATUL in locurile unde se mananca ar putea fi acceptata de multi dintre noi fumatorii ... Dar sa interzici fumatul peste tot pentru ca asa a visat cineva noaptea si alte cateva sute care dorm in parlament au votato mi se pare o mizerie ordinara !!! De ce un patron nu are voie sa isi faca clientela printr-un baner mare cu mesajul ACEST SPATIU ESTE DESTINAT strict FUMATORILOR !!!! eu va garantez ca in viata de noapte 90% din persoane sunt fumatoare !!!!! sa bagi aceasta lege discotecilor pe gat mi se pare o ABERATIEEE !!!! va dati seama ca 90% din discoteca va fi afara pe trotuare la fumat si va fi un haos total pe strazi ? pe langa asta va mai dau un exemplu ... daca eu vreau sa ma duc intr-un bar sa beau o bere cu prietenii si suntem toti fumatori , de ce trebuie sa iesim afara sa stam in usa sa fumam sa ne vada TOTI VECINII si cunoscutii ca noi suntem la birt ??? STATI LINISTITI CA VA VINE VREMEA CAND VETI MURI TOTI CEI DIN PARLAMENT CA NISTE SOBOLANI , PENTRU CA LUMEA SE VA SATURA SA FIE CONDUSA DE SOARECI CA VOI !!!!

scuby cluj

#123 Re: Re: Re: corecta lege

2016-03-19 02:23

#93: fumator - Re: Re: corecta lege 

 

#3: -  

 Hai sa zicem ca o lege prin care sa interzici FUMATUL in locurile unde se mananca ar putea fi acceptata de multi dintre noi fumatorii ... Dar sa interzici fumatul peste tot pentru ca asa a visat cineva noaptea si alte cateva sute care dorm in parlament au votato mi se pare o mizerie ordinara !!! De ce un patron nu are voie sa isi faca clientela printr-un baner mare cu mesajul ACEST SPATIU ESTE DESTINAT strict FUMATORILOR !!!! eu va garantez ca in viata de noapte 90% din persoane sunt fumatoare !!!!! sa bagi aceasta lege discotecilor pe gat mi se pare o ABERATIEEE !!!! va dati seama ca 90% din discoteca va fi afara pe trotuare la fumat si va fi un haos total pe strazi ? pe langa asta va mai dau un exemplu ... daca eu vreau sa ma duc intr-un bar sa beau o bere cu prietenii si suntem toti fumatori , de ce trebuie sa iesim afara sa stam in usa sa fumam sa ne vada TOTI VECINII si cunoscutii ca noi suntem la birt ??? STATI LINISTITI CA VA VINE VREMEA CAND VETI MURI TOTI CEI DIN PARLAMENT CA NISTE SOBOLANI , PENTRU CA LUMEA SE VA SATURA SA FIE CONDUSA DE SOARECI CA VOI !!!! in loc sa votati sa nu se mai fumeze pe strada pentru ca acolo sunt muuuuult mai multi nefumatori pentru ca se includ copii si batranii care nu frecventeza viata de noapte , voi obligati lumea sa se manifeste total gresit !!! sunt fumator !! dar o lege prin care sa incerci sa interzici fumatul pe strada in zone neamenajate sa fie interzis ... dar nu sa scoateti oamni din localuri sa fumeze AFARA !!! sunteti niste mancatori de cacat care ati vandut tara  , si sunteti SCLAVII LUI  MERKEL !!!! 

scuby cj

#124 #30 Re:

2016-03-19 02:36

#30: -  

 vezi tocmai despre asta e vorba in loc sa ne separe de nefumatori ne baga mai tare intre ei... multi au precizat bine ca nu le convine sa fie afumati in statiile de autobuze , tramvaie ... etc ... in loc sa interzici fumatul in aceste spatii interzici total opusul .. unde ai alegerea de a merge sau a nu merge e decizia ta , dar intr-o statie de autobuz unde esti nevoit sa mergi pentru ca ai de umblat acolo te putem afuma fara nici o jena pentru ca nu ni se interzile .. in loc sa ne lase sa fumam in localuri si in locuri unde e strict pentru fumat  te scoate afara pe strada unde sunt mult mai multi batrani si copii care trec pe langa tine decat intr-un local unde se fumeaza !!!!

scuby cluj

#125 Re: parerea mea ca e o lege foarte buna

2016-03-19 02:57

#53: nick13 - parerea mea ca e o lege foarte buna 

 sunt de acord cu tine ca in unele localuri ar trebui interzis fumatul chiar daca sunt fumator .... uite ai dat cateva exemple foarte bune RESTAURANTE unde sunt evenimente ex. NUNTI da frate vrei sa fumezi te rog frumos dute afara si fumeaza , pizzerii daca au posibilitatea de a face incapere pentru fumatori sa ii lase sa faca daca nu poftiti afara si fumati ... eu zic in general locurile unde esti OBLIGAT sa mergi .... dar iti dau si exemplu unde nu ii vad rostul sa interzici fumatul .. BIRTURI si DISCOTECI ai dreptul sa intri sau sa nu intri este hotararea ta si iti asumi aceea hotarare , si daca ai fost fumator si esti de varsta cu noi undeva la 30 de ani si ai frecventat discotecile cred ca esti de acord ca in proportie de 80-90% din persoanele dintr-o discoteca sunt fumatori , ti se pare corect  ca patron care ai investit bani multi poate ai luat de la gura copilului tau pentru a investi in acel local sa nu ai dreptul  SELECTARII CLIENTELEI ?? !!!!!