Sustineti Legea darii in plata a imobilului ipotecat "DAI CASA BANCII SI SCAPI DE DATORII "


Musafir

#26

2015-05-28 08:57

O LEGE ECHILIBRATA !!! Succesc Dl.Piperea si Dl.Zamfir!!!!!!!!!
Va rugam nu cedati in fata lor!

Musafir

#27

2015-05-28 08:59

Pentru că va crea o stare de normalitate în relația bancă-client. E o măsură ce se aplică la scară largă la nivel european şi mondial.

Musafir

#28

2015-05-28 09:00

Pentru, ca nu e normal ca dupa 8 ani de platit cate 900 chf pe luna pt un ap cu 2 camere sa am datoria mare decat la data incheierii contractului.

Musafir

#29

2015-05-28 09:01

Pentru ca sunt in aceeasi situatie de 10 ani si nu vreau inca 20 de chin si indiferenta din partea bancii.

Musafir

#30

2015-05-28 09:05

Am semnat pentru ca imi pasă de viitorul copiilor mei, care s-au indatorat pentru urmatorii 25 ani si care nu isi mai pot creste la randul lor copiii.

Musafir

#31

2015-05-28 09:06

pt a ne face auziti si a ne lua in seama conducerea acesti tari care este partasa la nedreptatea care se face celor cu credite noi vrem sa ne platim creditul dar corect nu cu clauze si alte ascunzisuri de ilegalitati ale bancherilor in frunte cu nesimtitul de isarescu care nu este de acord cu nici o propunere el vrea sa ne distruga sa plece acest cancer al cetateanului roman care a avut incredere in institutia aceasta si am ajuns sa nu avem ce minca salariul se duce la rate care este in crestere continua rusine celor care ar trebui sa ia masuri si se complace in mocirla lui isarescu dar vom fi atenti la alegeri pe cine ne vom pune stampila lbravo polonezilor si presentintelui care stie sa faca dreptate celor care lau ales

Musafir

#32 Re: TREZIREA

2015-05-28 09:10

#6: ACHTUNG! - TREZIREA 

 Sa fie si varianta asta am sa decid eu ulterior ... ca la amanet


Musafir

#33

2015-05-28 09:11

bancile si din pacate si guvernatorul romanie inteleg prin credit performant probabil ca cel creditat sa ramana in final fara casa , impovarat de datorii si cu poprire pe salar...Sa ramana cati ambotezat in libertate restul acolo unde le e locul!

Musafir

#34

2015-05-28 09:13

Semnez aceasta petitie tocmai pentru ca am fost si eu pacalita de camatarii VBR , care au promovat si asigurat ca CHF- ul este o valuta sigura.Am un credit de nevoi personale dat cu garantie imibiliara.

Musafir

#35

2015-05-28 09:13

Am semnat aceasta petitie pentru ca sunt si eu un cetatean al României care a facutbl "imprudenta" de a-si achizitiona un apartament în anul 2007 cand valoarea imobilelor era foarte mare. Ca urmare, am platit rate împovărătoare Băncii Comerciale Romane, camatar legal in tara noastra. As fi ales aceasta varianta cand veniturile nu-mi mai permiteau plata ratei insa nu a fost posibil, riscul scaderii valorii imobilului fiind doar al meu. Sustin aceasta petitie si sper ca aceasta posibilitate sa devina o certitudine. Multumesc!

Musafir

#36

2015-05-28 09:14

acest proect este cel mai bun multumim domnului pipera celor care a colaborat va sustinem si vrem sa mergem pina la capat impreuna impotiva acestor camatari


Musafir

#37

2015-05-28 09:15

Pentru că așa este CORECT

Musafir

#38

2015-05-28 09:16

Consider ca acest proiect de lege ar putea regla intr-o importanta masura mecanismele economice deja gripate din aceasta tara in raportul dintre debitori-banca-piata imobiliara si economie in general,mai ales ca ele se supun normativelor din sfera protectiei consumatorului ale U.E. Asadar Principiul Echitatii trebuie sa devina ,fara doar si poate ,o realitate.
Succes in promulgarea legii !
Consilier imobiliar Lungeanu Silviu Daniel

Musafir

#39

2015-05-28 09:18

Stop, HIENELOR!
eu

#40 Re: Re: TREZIREA

2015-05-28 09:18

#32: - Re: TREZIREA 

 Deci,explicatia...se pare ca ..lipseste...daca vrei sa te amanetezi si ai ce ...nu ai decat,eu am ajuns sa amanetez ...ca sa am ce pune pe masa...ti se pare normal?

 


Musafir

#41

2015-05-28 09:19

Ma simt umilit in propria mea tara! Care nu mai este de mult si tara mea, e mai mult a lor, a lui Isarescu, Guran, Bancpost, baietii destepti, parlamentarii, Sa ramaneti voi aici, eu unu nu mai stau!
Ogi

#42 total de acord

2015-05-28 09:21

Pe langa faptul ca sunt de acord cu ceea ce se sustine prin aceasta petitie, mai am un lucru de precizat: banca cere banii inapoi, dar ea nu a dat banii la liber. Mai exact, a evaluat casa si a acordat imprumutul de 100.000 euro, sa spunem; dar tie nu iti da niciun ban, te ajuta in schimb sa iei casa. Cand e sa ia inapoi, ea vrea si casa, si banii. Pai tu mi-ai dat banii sa iau casa, ia-ti casa si lasa-ma in pace. Aici intervine echitatea: eu am vrut casa, nu bani. Banca m-a ajutat sa iau casa, in conditiile ei. Nu mai pot plati, ia-ti casa, nu banii!


Musafir

#43

2015-05-28 09:22

La momentul achizitiei creditului, casa cu care am garantat imprumutul valora de 3 ori mai mult decat valoarea creditului (pe evaluarea bancii). Acum nu mai acopera decat 80% din cat mai am de restituit. Sunt convins ca daca nu as mai plati ratele ar veni si m-ar executa, si cum se obisnuieste ar vinde imobilul undeva la sub 50% din valoare, iar pentru restul m-ar urmari toata viata. Unde este echitatea aici ???Tot riscul in momentul de fata este pe spatele clientului, lasand la o parte clauzele si doabanzile abuzive.

Este cea mai buna lege de pana acum, care iti permite sa o poti lua de la inceput. Va fi si un instrument mult mai puternic de negociare cu banca pentru cei care doresc. In schimb Legea falimentului personal e o porcarie facuta special pentru banci.

Sincer la cati bani le platesc acum pe luna rata, daca intra legea in vigoare le las casuta mea de 70mp cu mansarda si ma mut in chirie intr-o vila cu piscina.


Musafir

#44

2015-05-28 09:26

E cazul ca riscurile să se împartă în mod echitabil.

Musafir

#45

2015-05-28 09:26

Pentru ca asta mi-am asumat prin contrsctul de credit!sa imi ia cass daca nu mai pot plati rata nu sa imi ia dublu pt dif de curs, nu sa le ia parintilor 30la suta prin propriri si sa vanda toate bunurie si sa ms urmareascz o viata cu 30 la suta! Am girat pt suma cu o cssa sa o ia

Musafir

#46 Re: Re: TREZIREA

2015-05-28 09:29

#22: eu - Re: TREZIREA 

 Auzi in m.m nu ma lua cu ciocu' mic ca nu suntem in lagar, da? Ciocu' mic ii zici lu' Piperea nu mie ca nu ma cunosti, clar? Eu te-am prevenit ca ajungi in boscheti. Daca vrei sa dai casa, du-te si pune cheile pe masa, nu te opreste nimeni. Am vazut ca ma face Piperea postac si nu e cazul! Daca am o parere proprie, am dreptul la ea domnu' avocat si doamna care imi spui 'ciocu' mic'. Am dreptul sa nu fiu de acord cu voi!


Musafir

#47

2015-05-28 09:32

Oricum este foarte trist că după ce ai făcut eforturi să te menții cu ratele, și ai investit în casa respectivă să renunți la ea dar ... când ajunge cuțitul la os, propunerea legislativă este o șansă la supraviețuire.


Musafir

#48 Re: Re: Re: TREZIREA

2015-05-28 09:34

#40: eu - Re: Re: TREZIREA 

 explicatia

La amanet daca garantez cu ceva si nu o platesc inapoi bani pierzi acel ceva si gata povestea.

La banci imi ia tot, casa si alte bunuri daca am sau proprire pe salar.

 

Eu vreau ca in america ... cum de fapt propun si cei doi domni.

 

Am credit chf ... apartamentul nu valoreaza cat imi cere banca, desi am platit 7 ani dar as renunta cu drag la credit si apartament si sa traiesc liber fara frica zilei de maine.


Musafir

#49

2015-05-28 09:34

Susțin această inițiativă!

Musafir

#50

2015-05-28 09:35

Am semnat aceasta petitie pentru ca in cadrul unui contract partile trebuie sa fie pe picior de egalitate. Bancile au acordat credite ipotecare cu gaj pe bunuri evaluate de evaluatori agreati tot de ele, deci nu ar trebui ca efectele economice negative sa cada doar in sarcina debitorilor. Riscul trebuie asumat de ambele parti.