Sustineti Legea darii in plata a imobilului ipotecat "DAI CASA BANCII SI SCAPI DE DATORII "


Musafir

#176

2015-05-29 05:26

Am semnat pentru ca este o solutie si pentru cei napastuiti cu aceste credite doboritoare!Trebuie sa existe si aceasta solutie,chiar daca nu este de dorit sa se ajunga aici,pentru unii dintre noi ar fi solutia izbavitoare,am avea sansa de a putea sa fim liberi din nou,de a simti ca putem trai din nou!!!Si bancile trebuie sa isi asume ceva,si pana la urma oricum bancile nu vor pierde niciodata!!!

Musafir

#177

2015-05-29 05:31

prin poliica de creditare, bancile umfla aceasta bula artificiala a imobiliarelor, iar cand se spage nu isi asuma NICIO responsabiliatte. e strigator la cer nivelul de influenta al bancilor asupra politicienilor care au facut niste legi numai si numai in ajutorul bancilor pentru a jupui cetatenii.

Musafir

#178

2015-05-29 05:51

Am semnat aceasta petiție pentru ca ma gândesc foarte serios sa dau băncii casa si sa o iau de la capăt fără rate.

Musafir

#179

2015-05-29 05:59

Pentru ca este corecta initiativa legislativa.

Musafir

#180

2015-05-29 06:03

Pentru a nu mai suporta oamenii imprumutati toate riscurile. La inceput au fost supraevaluate nişte apartamente din care nu puteai sa opresti decat peretii, dupa care, acum cand sunt si renovate si imbunatatite, brusc sunt subevaluate. Si dupa ce ca s-a platit mare parte din dobanda, la un curs exagerat, in caz de imposibilitate de plata, mai ramai cu inca jumatate din valoarea creditului dupa ce iti iau si casa. Chiar nu se poate ca intr-un contract comercial sa aiba de suferit doar una din parti.

Musafir

#181

2015-05-29 06:21

ptr.ca ce propuneti Dvs. este mai corect decat ce prevede legea insolventei recent votata. va multumesc si va urez mult succes ! cu deosebit respect !


Musafir

#182

2015-05-29 06:34

va rog sa cuprindeti in lege si pe cei cu credite de nevoi personale garantate cu ipoteca. va multumesc !

Musafir

#183

2015-05-29 06:43

Multe multumiri celor care fac tot posibilul pt.eliberarea clientilor bancilor de aceasta mare povara!!!

Musafir

#184

2015-05-29 06:47

Felicitari domnului Piperea si domnului deputat Zamfir pentru implicarea dumnealor in acest demers si pentru faptul ca sunt alaturi de romanii aflati intr-o situatie disperata din cauza creditelor in franci elvetieni si din nepasarea BNR in frunte cu un asa numit Isarescu cel care numai interesele romanilor nu le serveste. Oare ce scrie in fisa postului domnule isarescu? sa fii avocatul CAMATARILOR legalizati (cica se numesc Banci comerciale) si cu profituri uriase de pe spinarea romanilor cinstiti. Prost a fost condusa tara asta de-a lungul istoriei. Rusine BNR. Rusine Guvern, Rusine clasa politica.



Musafir

#185

2015-05-29 06:55

Statul prin politicienii sai nu face nimic ptr cetatenii sai!sper ca prin aceste initiative sa fim si noi protejati si bancile sa nu mai comita abuzuri si sa ia numai decizii unilaterale!mult noroc!

Musafir

#186

2015-05-29 07:38

Consider ca Banca nu pierde nimic, intrucat va oferi garantia altei persoane interesate. Iar persoana respectiva va putea sa isi vada de viata sa mai departe, la un moment dat va lua un nou credit pentru locuinta, deci va fi un client al bancii.

Musafir

#187

2015-05-29 08:31

Pentru ca sper ca legea sa impuna bancilor o atitudine corecta fata de creditati!

Musafir

#188

2015-05-29 09:22

Pentru ca este o petitie justa si eu si familia mea ne aflam chiar in acesta situatie delicata.
Am cumparat o casa in plin boom imobiliar cu un credit imobiliar in EUR, cursul a crescut cam cu 1leu/EUR, numai diferenta de curs este de cam 1.000 lei, sotia a ramas fara serviciu si nu ne mai permitem sa platim ratele......
In situatia executarii silite, casa ipotecata valoreaza mai putin de jumatate din pretul de vanzare initial, am achitat deja cam 50.000 EUR, ramanem fara casa, cu poprire pe salariu si datori bancii pana la moarte, fara posibilitatea de a ne mai imprumuta vreodata datorita varstei si a inscrierii la CRB si Biroul de Credit. deci, pe scurt, dupa 27 ani de munca, ramanem pe drumuri, cu salariile poprite si fara nici o sansa sa ne mai cumparam un alt imobil ever......Concluzia o trageti singuri
Corect este ca riscul nerambursarii sa fie echitabil impartit intre banci si clienti si aici ma refer la clientii de buna credinta care din cauze independente de vointa lor nu mai pot plati.
Ok, nu mai putem plati, dam casa bancii dar sa avem posibilitatea unui nou inceput...fara de care suntem condamnati pe nedrept...in timp ce "altii" pagubesc statul cu sute de minioane de EUR, stau in puscarie 2,3 ani si scapa si fara confiscarea averilor.....asta e Romania contemporana, o mizerie. Domnul Mugur Isarescu, fata de care am un respect deosebit pentru ca este un profesionist, sa lase grija bancilor.
Pe o piata libera, legea cererii si ofertei regleaza piata, actorii si preturile, nu este nevoie de o interventie in forta din partea BNR pentru a apara bancile. Riscurile trebuie impartite echitabil, s-a dus vremurile cand bancile faceau profit record de 500/600% si traiau doar din renta persoanelor imprumutate.
Mi-as fi dorit sa pot plati 30 ani (si asa riscul era foarte mare), dar din pacate nu a fost sa fie asa.....


Musafir

#189

2015-05-29 09:28

Pentru ca ar fi o forma echitabila de impartire a responsabilitatii, intre cei doi semnatari ai contractului de imprumut. Cu toate ca nu este corect pentru bunul platnic, Dupa 5- 6 ani de buna plata, clientul a platit doar dobanda la credit, la sfarsit tot banca este castigatoare. S-a ales cu casa si cu o dobanda substantiala. Clientul nu se alege decat cu ani de cosmar si umilinte si lipsuri in care a incercat sa fie corect.Dar "prostia" se plateste!

Musafir

#190

2015-05-29 10:18

Asa e corect

Musafir

#191

2015-05-29 10:33

No comment!

Musafir

#192

2015-05-29 10:36

Am semnat aceasta petitie, deoarece am un credit imobiliar in chf si ne este din ce in ce mai greu sa facem fata ratei lunare (avem si restante de aproape 90 zile), iar din partea bancii avem parte lunar de amenintari si notificari de executare.sper sa nu ajung sa dau munca mea de 8 ani pe tava nemernicilor acestia, insa cred ca promulgarea acestei legi va schimba radical atitudinea bancilor vis-a-vis de clientii lor.

Musafir

#193

2015-05-29 10:42

Trebuie aratat ca BNR a acceptat ca bancile sa dea imprumuturi pierdute oamenilor ca Elena Udrea pe care nu le platesc deponentii ci imprumutatii. Chestiunea este ca domnul Isarescu cred ca are un IQ foarte mic si oricat de corect ar fi nu poate sa inteleaga nimic. Trebuie sa scapam de oameni ca Isarescu si ca Elena Udrea. SOLUTIA ESTE SA ALEGEM IN FRUNTEA TARII OAMENI CA PIPEREA SI ZAMFIRESCU. Multumesc

Musafir

#194

2015-05-29 11:38

Nu pot plati de trei ori mai mult un apartament care si asa era supraevaluat cind l-am cumparat.

Musafir

#195

2015-05-29 11:56

Trebuie sa scapam de suprematia bancilor.

Musafir

#196

2015-05-29 12:08

dobanzi mari

Musafir

#197

2015-05-29 12:39

Sunt in situația de a nu mai putea plăti ratele in chf , soldul in lei fiind peste dublu fata de anul 2007

Musafir

#198

2015-05-29 13:35

Îmi doresc sa scap de casa pe care am cumparat-o în urma cu opt ani, îmi doresc sa am cu ce sa-mi hrănesc fetița, să ne permitem medicamente atunci când avem nevoie, să-i pot cumpara un măr măcar o data pe lună, îmi doresc să devin un om normal. Consider ca mai am o șansă la viața doar dacă se va adopta această lege.

Musafir

#199

2015-05-29 14:25

ptr a ma salva de acesti camatari cu acte numiti banci. camatarii iti iau casa si scapi pe cand acestia iti iau casa si ramai dator toata viata

Musafir

#200

2015-05-29 14:34

Din solidaritate si pentru ca asa mi se pare corect!