Sustineti Legea darii in plata a imobilului ipotecat "DAI CASA BANCII SI SCAPI DE DATORII "


Musafir

#226

2015-06-02 17:08

In genunchi au fost rugati lucratorii BRD Galati, deoarece din cauza taierilor salariale vecinul meu GRIGORE VALERIU MIRCEA a depasit cele 3 luni de plata SI asa am ajuns pe mana executorului Chirica Mistoi Costel. In prezent ambele case au fost vandute. Eu astept sa fiu evacuat. NU INTELEG de ce sunt aruncat in strada cand debitorul are serviciu si castiga destul de bine. EU NU VREAU SA PLEC DIN CASA MEA. In prezent i se RETINE ratele pe statul de plata...de ce asa CRUZIME???Tribunalu Galati li-a trimis cu temen 29 mai daca mai continui actiune de contestatie la executre ADICA daca platesc cei peste 10200 RON. DE UNDE OAMENI BUNI??EU NU LUCREZ, am documente pentru ajutor judiciar si nu a fost acceptat deoarece NU exista TEXT DE LEGE. Am cerut ajutorul oriunde am vazut cu ochii...SUNT DISPERAT!!!!Catre,
Postul de televiziune ANTENA 3

Subsemnatul, RADIVOICOVICI DANIEL MARIUS, cu domiciliul in Galati, strada Victor Vilcovici, nr.22, bl. M6, ap.26, tel.0742392809, va aduc la cunostinta urmatoarea situatie pe care nu o inteleg si va cer ajutorul.
Sunt girant ipotecar pentru numitul Grigore Valeriu Mircea, salariat Medicina Legala Galati. acesta din cauza taierilor salariale a avut o perioada probleme in a-si onora contractul. In prezent i se retin ratele pe statul de plata dar nu cunosc amanunte de ce BRD Galati nu a dorit sa-l ajute in a depasi momentul punand conditii greu de indeplinit. Inca o casa ipotecata sau 10.000 euro pentru o noua refinantare pe motiv ca pretul caselor a scazut. Casa mamei acestuia a fost scoasa la licitatie si vanduta iar in data de 12 mai fiind stabilit termen pentru apartamentul meu mostenire de la tatal meu.
Am facut contestatie judecatoria Galati, am depus documentatie ca nu lucrez, nu am nici un fel de venituri pentru a beneficia de ajutor public judiciar dar mi-a fost respinsa contestatia. In data de 12 mai 2015 in calitate de contestator, in proces cu BRD Galati s-a stabilit 204 lei taxa timbru si 10.371,6 lei cautiune, o suma imensa pentru mine.
Am inteles ca pentru acordarea ajutorului judiciar NU ar exista text de lege. Precizez ca sufar de la nastere de degenerescenta maculara juvenila + astigmatism cu posibilitatea de a orbi total, nu pot conduce, nu pot lucra in mediu toxic, praf.etc. Personal NU inteleg de ce nu pot beneficia de aceasta masura de protectie conform OUG.51/2008, care sustine ca orice persoana fizica, aflata in situatia in care nu poate face fata cheltuielilor unui proces sau celor pe care le implica obtinerea unor consultatii juridice in vederea apararii unui drept sau interes legitim in justitie, fara a pune in pericol intretinerea sa ori a familiei sale, are dreptul la ajutor public judiciar. Eu am girat sa ajut NU sa ajung in strada. Nu mi s-a explicat implicatiile gestului meu, mai mult am fost linistit de catre salariate BRD Galati in sensul caci la cum evolueaza pretul caselor in 5 ani de zile imi scot casa de sub ipoteca.
Anexez la prezenta citatia emisa in 12 mai 2015 de catre Judecatoria Galati si comunicare de catre Biroul Executorului Judecatoresc – Chirica Mistoi Costel.
18 mai 2015


Cu respect,

Musafir

#227

2015-06-02 19:39

ce a spus astazi initiatorul proiectului la tvr 2 este 2000/suta adevarat

Musafir

#228

2015-06-02 20:16

Am semnat pentru ca cred ca este corect. Bancile au uflat preturile apartamentelor datorita conditiilor de creditare .Sa ramana cu imobilele evaluate de dansii.Din pacate cei care platesc de 8 -9 ani ratele la banci deja au platit suma ce au luat in credit sub forma de dobanzi si comisioane.

Musafir

#229

2015-06-03 03:45

Si banca trebuie sa isi asume riscuri

Musafir

#230

2015-06-03 06:25

Suntem impovarati din cauza bancilor...trebuie oprita aceasta corvoada!

Musafir

#231

2015-06-03 09:49

Sunt de acord cu aceasta solutie financiara.

Musafir

#232

2015-06-03 10:18

Deoarece introduce in sfarsit ideea de justitie restaurativa in tara noastra, unde de-a lungul anilor a functionat doar interesele de grup ce au reglementat pana si sistemul juridic in tara noastra.

Musafir

#233

2015-06-03 10:34

rata creditului ipotecar in chf ma sufoca , nu mai pot plati, daca renunt la locuinta as ramane dublu indatorat la banca, iar banca nu ar pierde nimic

Musafir

#234

2015-06-03 10:46

pt. ca am un imprumut in chf din 2008 si m-a sufocat plata la banca

Musafir

#235

2015-06-03 12:35

Am semnat petitia, pentru a opri acest genocid. Trebuie ca cineva sa spuna lucrurilor pe nume. Acesta este un masacru! Mii de familii isi pierd casele si raman cu datorii uriase. Rezultatul: familiile se despart, copiii ajung pe drumuri, fara nicio speranta de viitor, unii parinti se sinucid, altii intra in depresie.
Un singur exemplu va dau (si mai stiu multe): sora mea a renuntat la credit, dupa ce acesta s-a dublat si nu a mai putut plati. Creditul era in valoare de 117.000 CHF, echivalentul a 70000 de euro. In momentul in care banca a vandut apartamentul cu 50000 de CHF, sora mea a ramas cu o datorie de 140000 de CHF, banca "uitand" sa mai scada cei 50000. Sora mea, ca orice roman care nu se pricepe la procese, nu a facut nicio contestatie, deci datoria a ramas de 140000 de CHF!!! Ca sa rezum, a imprumutat 70000 de euro, dupa ce a platit un avans de 12000. A beneficiat de apartament 3 ani, dupa care a ramas cu o datorie de vreo 120000 de euro. Daca mai punem si cei 12000 avansul, avem 132000 de euro datorie, pentru "vina" de a fi trait 3 ani in "casa ei". Eu, in calitate de fidejusor (un fel de girant care garanteaza cu toate veniturile si toate bunurile), am contestat suma si am castigat procesul, cu ajutorul firmei domnului Piperea, ba, mai mult decat atat, printr-o imprudenta a executorului, care nu mi-a trimis forme de executare timp de 8 luni, am scapat de intreaga datorie.
Dar, revenind la sora mea, care nu mai poate face nimic in acest moment, aceasta presiune fantastica pe care a resimtit-o, impreuna cu sotul ei, dupa pierderea apartamentului si imensa datorie acumulata, l-a facut pe sotul ei sa o paraseasca, ramanand singura cu un copil de crescut. In momentul de fata, intreaga familie traieste un cosmar. In aceeasi situatie sunt convins ca se afla mii de familii. Trebuie sa spunem stop acesui genocid, pe care atat Banca Nationala, cat si Guvernul il ignora (ca, de altfel, orice suferinta indurata de acest popor). Acesta este motivul pentru care semnez si indemn toti oamenii din tara asta sa faca la fel, sa fie solidari cu semenii lor, chiar daca au credite in alte monede. Dusmanii sunt bancile si guvernul, nu noi, care am gresit o data si platim cu viata. Ganditi-va la asta si aratati-le ca suntem puternici. Doar de frica actioneaza acesti monstri, care au distrus identitatea poporului roman si care ne-au furat speranta unui viitor mai bun.
Toma Necredinciosul

#236 Sa gandim putin

2015-06-03 14:20

Este o initiativa benefica pentru ca poti sa revi la o viata normala in loc sa fi haituit de samsarii bancii. Numai ca aceasta initiativa trebuie aplicata dupa ce contractul a fost analizat de clauze abuzive. Nu este normal ca dupa ce banca te-a furat si te-a falimentat sa ii oferi garantia doar ca sa scapi. Bancile vor continua sa fure pana la un moment optim cand vor dori sa ramana cu garantia. Domniile voastre va bucurati foarte tare sa lasati o garantie bancii. Foarte bine, scapati. Dar daca ati fost furati de banci nu este asta in fapt o paguba pentru consumatori? Ba da, proiectul in sine este si o capcana. Daca ai avut dobanzi de 10% pe an, in 9 ani ai achitat creditul acordat. Apoi banca face tot posibilul prin clauze toxice, abuzive, sa te determine sa-i dai de buna voie garantia. Dupa 10 ani de plati cu mari eforturi, esti dat afara din casa. Avantaj banca, a luat creditul initial, mai are tot pe atat. Si daca piata imobiliara creste? Pe langa analizarea obligatorie privind clauzele abuzive, a doua propunere este sa se dea posibilitatea consumatorului sa vanda garantia intr-un termen determinat. Astfel se reduc pagubele. Restul este populism ieftin, si Ana Birchall a facut mare tam-tam si de fapt a dat o lege tot in favoarea bancherilor.


Musafir

#237

2015-06-03 15:04

Daca nu ne putem plati ratele in valute dupa ce am incercat atatia ani de ce sa ne ia banca casa si sa mai ramanem datori cu inca o suma egala cu valoarea unei case ? De ce cand am luat un credit casa acoperea 120% din valorea creditului si acum dupa 10 ani de plata valoarea creditului nu acopera valoarea initiala a gajului? De ce sa fie vina noastra ca leul s-a devalorizat asa de tare? Bancile de ce sa nu isi asume nici un risc?

Musafir

#238

2015-06-03 18:00

Si noi avem un credit ipotecar la Volsbank in franci elvetieni din 2007, si de abia ne descurcam cu plata lui !!! Salariul meu merge tot la aceasta rata !!!

Musafir

#239

2015-06-03 18:27

Daca trece acest proiect de lege totul se v-a schimba!Bancile o sa inceapa sa negocieze, iar creditarea o sa-si revina. Daca eu ranunt la o locuinta banca o v-a vinde altcuiva normal cu credit.. IN TARA ASTA CE SPUNE ISARESCU TOATE MARIONETELE DIN PARLAMENT EXECUTA. SUNT CURIOS DACA O SA NE MOBILIZAM CU ACEST PROIECT SA SCHIMBAM CEVA.

Musafir

#240

2015-06-03 18:59

Pentru ca la cum stau lucrurile,nu vad alta solutie........nu as pleca din casa mea,dar daca vom fi nevoiti o vom face

Musafir

#241

2015-06-03 19:41

Doresc să scap de creditul în chf.

Musafir

#242

2015-06-04 10:21

Am semnat pentru ca sunt in situația de executare silită.....

Musafir

#243

2015-06-04 12:35

Fiindcă, personal și profesional cred că acordarea creditelor în alte valute a fost un jaf național față de români !!!

Musafir

#244

2015-06-05 12:50

Pentru ca consider ca asa e corect.

Musafir

#245

2015-06-11 05:49

Nu este vina mea ca banca nu a luat in considerare si riscul valutar pe care acum il lasa in povara mea

Musafir

#246

2015-06-11 17:42

Principiul care sta la baza legii este unul corect si echitabil, care exista deja in tarile "civilizate" din punct de vedere financiar-bancar..

Musafir

#247

2015-06-12 07:52

Suntem o familie tanara si visul nostru de a avea o casa s-a transformat in cosmar. Am luat de la BancPost in 2008 80.000 de Chf . Am ipotecat apartamentul parintilor. Intre timp ne.am pierdut serviciul si eu si sotul si nu am mai pututut plati ratele, care au ajuns sa fie de 600 chf, dar lunar am depus la banca sume mai mici. Vreau sa las bancii bunul ipotecat si sa plec in chirie numai sa stiu ca sunt linistita. Nu mai suport aceasta viata chinuitoare. Aceasta este singura solutie pentru noi sa o putem lua de la capat.


Musafir

#248

2015-06-16 12:44

Va sustin in acest proiect intru_totul si sa se aplice si retroactiv.(pt cei deja executati ) caci acolo este problema cea mal gravaVa multumesc.

Musafir

#249

2015-06-23 12:00

Am semnat aceasta petitie deoarece nu mai vedem nici o speranta pentru a achita acest credit in chf. Mentionez ca avem o rata de 726 chf , la un total de venituri de 1000 roni.Am depus cereri peste cereri la Bancpost si nici un rezultat. Singura solutie din partesa lor este restructurarea, dar nu suntem de acord deoarece dupa un an o sa ajunga la peste 900 chf.

Musafir

#250

2015-06-23 12:01

ma gandesc la banci, sa nu ma fie nevoite sa vanda creantele cu pierderi de 90% la diferite firme de recuperare si ma gandesc ca in aceeasi masura ar fi prima lege care m-ar ajuta si pe mine sa revin la conditia de om