Sustineti Legea darii in plata a imobilului ipotecat "DAI CASA BANCII SI SCAPI DE DATORII "


Musafir

/ #226

2015-06-02 17:08

In genunchi au fost rugati lucratorii BRD Galati, deoarece din cauza taierilor salariale vecinul meu GRIGORE VALERIU MIRCEA a depasit cele 3 luni de plata SI asa am ajuns pe mana executorului Chirica Mistoi Costel. In prezent ambele case au fost vandute. Eu astept sa fiu evacuat. NU INTELEG de ce sunt aruncat in strada cand debitorul are serviciu si castiga destul de bine. EU NU VREAU SA PLEC DIN CASA MEA. In prezent i se RETINE ratele pe statul de plata...de ce asa CRUZIME???Tribunalu Galati li-a trimis cu temen 29 mai daca mai continui actiune de contestatie la executre ADICA daca platesc cei peste 10200 RON. DE UNDE OAMENI BUNI??EU NU LUCREZ, am documente pentru ajutor judiciar si nu a fost acceptat deoarece NU exista TEXT DE LEGE. Am cerut ajutorul oriunde am vazut cu ochii...SUNT DISPERAT!!!!Catre,
Postul de televiziune ANTENA 3

Subsemnatul, RADIVOICOVICI DANIEL MARIUS, cu domiciliul in Galati, strada Victor Vilcovici, nr.22, bl. M6, ap.26, tel.0742392809, va aduc la cunostinta urmatoarea situatie pe care nu o inteleg si va cer ajutorul.
Sunt girant ipotecar pentru numitul Grigore Valeriu Mircea, salariat Medicina Legala Galati. acesta din cauza taierilor salariale a avut o perioada probleme in a-si onora contractul. In prezent i se retin ratele pe statul de plata dar nu cunosc amanunte de ce BRD Galati nu a dorit sa-l ajute in a depasi momentul punand conditii greu de indeplinit. Inca o casa ipotecata sau 10.000 euro pentru o noua refinantare pe motiv ca pretul caselor a scazut. Casa mamei acestuia a fost scoasa la licitatie si vanduta iar in data de 12 mai fiind stabilit termen pentru apartamentul meu mostenire de la tatal meu.
Am facut contestatie judecatoria Galati, am depus documentatie ca nu lucrez, nu am nici un fel de venituri pentru a beneficia de ajutor public judiciar dar mi-a fost respinsa contestatia. In data de 12 mai 2015 in calitate de contestator, in proces cu BRD Galati s-a stabilit 204 lei taxa timbru si 10.371,6 lei cautiune, o suma imensa pentru mine.
Am inteles ca pentru acordarea ajutorului judiciar NU ar exista text de lege. Precizez ca sufar de la nastere de degenerescenta maculara juvenila + astigmatism cu posibilitatea de a orbi total, nu pot conduce, nu pot lucra in mediu toxic, praf.etc. Personal NU inteleg de ce nu pot beneficia de aceasta masura de protectie conform OUG.51/2008, care sustine ca orice persoana fizica, aflata in situatia in care nu poate face fata cheltuielilor unui proces sau celor pe care le implica obtinerea unor consultatii juridice in vederea apararii unui drept sau interes legitim in justitie, fara a pune in pericol intretinerea sa ori a familiei sale, are dreptul la ajutor public judiciar. Eu am girat sa ajut NU sa ajung in strada. Nu mi s-a explicat implicatiile gestului meu, mai mult am fost linistit de catre salariate BRD Galati in sensul caci la cum evolueaza pretul caselor in 5 ani de zile imi scot casa de sub ipoteca.
Anexez la prezenta citatia emisa in 12 mai 2015 de catre Judecatoria Galati si comunicare de catre Biroul Executorului Judecatoresc – Chirica Mistoi Costel.
18 mai 2015


Cu respect,