Sustineti Legea darii in plata a imobilului ipotecat "DAI CASA BANCII SI SCAPI DE DATORII "


Musafir

/ #43

2015-05-28 09:22

La momentul achizitiei creditului, casa cu care am garantat imprumutul valora de 3 ori mai mult decat valoarea creditului (pe evaluarea bancii). Acum nu mai acopera decat 80% din cat mai am de restituit. Sunt convins ca daca nu as mai plati ratele ar veni si m-ar executa, si cum se obisnuieste ar vinde imobilul undeva la sub 50% din valoare, iar pentru restul m-ar urmari toata viata. Unde este echitatea aici ???Tot riscul in momentul de fata este pe spatele clientului, lasand la o parte clauzele si doabanzile abuzive.

Este cea mai buna lege de pana acum, care iti permite sa o poti lua de la inceput. Va fi si un instrument mult mai puternic de negociare cu banca pentru cei care doresc. In schimb Legea falimentului personal e o porcarie facuta special pentru banci.

Sincer la cati bani le platesc acum pe luna rata, daca intra legea in vigoare le las casuta mea de 70mp cu mansarda si ma mut in chirie intr-o vila cu piscina.