Susține echivalarea asistentelor medicale cu postliceală

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Susține echivalarea asistentelor medicale cu postliceală

...

#276 Re: Cata ipocrizie

2015-11-29 13:43

#81: O persoana realista - Cata ipocrizie 

 fa olteanca proasta, la voi la craiova si doctorii sunt bata...!

#275

#277 Re: Cata ipocrizie

2015-12-01 22:27

#81: O persoana realista - Cata ipocrizie 

          Duduie,ceva gramatica se invata la facultatea din Craiova sau se da admitere direct din clasa a-II-a primara?Faci dezacorduri grave nepermise nici unui elev care a absolvit invatamantul primar iar exprimarea lasa de dorit.Si-a permis sa te atentioneze o umila asistenta care are 28 ani vechime si care a absolvit doar Liceul Sanitar cu echivalarile  care au urmat si Facultatea de Stiinte Economice.Dupa atata experienta de viata si profesionala nu ma mai pacaleste nimeni sa "cotizez" in buzunarul unor nesimtiti care au facut din invatamantul romanesc o afacere.

26

#278

2015-12-06 11:22

ESTE O SOLUTIE ECHIVALAREA .

Maria

#279 Re: Re:

2015-12-16 20:01

#13: roxy - Re:  

 Nu cred ca trebuie sa bagi in seama persoanele care au impresia ca facultatea te face superior.  Exista postliceale unde se invata mult mai bine ca la facultate, si stiu ce spun. O fosta colega de-a mea s-a retras de la facultate si a inceput postliceala pt ca la facultate ii puneau sa cumpere carti si sa le faca anumite cadouri ca sa ii treaca la examene. PS:Nu generalizez.

756989

#280 Re:

2015-12-16 20:12

#8: musafir -  

 Pe bune?? "daca a ales postliceala inseamna ca nu a  fost in stare sa invete mai mult" ? Asa usor judeci tu? Sau ii cunosti pe toti cei care fac postliceala ca sa spui ca o fac pt ca nu sunt in stare sa invete mai mult? Sunt de acord ca nu prea e posibila echivalarea din cauza duratei de studiu dar asta nu inseamna ca trebuie sa dovedim noi ce oameni cu caracter suntem judecand fara a cunoaste. Sper sa nu sune prea dur dar ma scrabesc oamenii astia, daca pot fi numiti oameni.,

756989

#281 Re: Re: Re:

2015-12-16 20:17

#54: - Re: Re:  

 Mda, nu trebuie sa fii bogat ca sa faci o facultate ca iti plateste statul cartile si chiria/caminul...

Ana

#282 Re: Re: Re:

2015-12-16 20:21

#220: mirabella - Re: Re:  

 Nu stiu cat de bine e, dar cert e ca inveti o meserie si ai mai multe sanse de angajare. Si eu am terminat facultatea si am de gand sa ma apuc de postliceala din acelasi motiv ca a doua facultate, si mai ales de asistenti medicali e mai scumpa decat postliceala.

Ha ha

#283 Re: Cata ipocrizie

2015-12-16 20:35

#81: O persoana realista - Cata ipocrizie 

 Draga studenta, eu m-am retras de la facultatea ta perfecta din cauza corectitudinii cu care se treceau examenele. Dupa cum se vede, nu toata lumea e capabila sa evite dezacordurile, dar multi sunt capabili sa se credea superiori pentru ca fac o facultate in ziua de azi... in ziua de azi cand ORICINE poate termina o facultate!

wow

#284 Re: Re:

2015-12-16 20:43

#92: Anonim - Re:  

 Oh, Doamne! Cum e posibil oare sa existe oameni asa incuiati? Ai facut cumva postliceala de stii cat de mult se invata acolo? Stii tu cum se invata in toate postlicealele din tara? Nu prea cred. Ca si cu facultatea, nu in toate se invata, de aceea sunt persoane care termina o postliceala si stiu mai multe decat altele care termina o facultate. Spre binele tau, pune mana si citeste daca tot ai facultate si te mai si crezi atotstiutoare. Poate nu o sa mai ai gandirea asa limitata, " om frumos" ce esti!

fghhg

#285 Re: Re:

2015-12-16 20:48

#108: - Re:  

 Oameni cu facultate dar redusi. Ii scot facultatile ca pe banda rulanta.


Musafir

#286 Re:

2015-12-16 20:53

#8: musafir -  

 Deci tu nu ai ales Medicina pt ca nu esti capabila sa inveti mai mult? Ipocrizie...


Musafir

#287 Re:

2015-12-16 21:01

#167: -  

 Am si bacul, am si facultate in al domeniu, si am facut si postliceala din motive personale. Si ma faci sa ma simt foarte bine pt ca eu nu am facultatea de asistenta medicala, dar macar nu am gandirea ta. Nu inteleg de ce ii judecati pe cei cu postliceala ca si cum ati fi facut voi postliceala si stiti ca e foarte usoara. Sunt n facultati mai proaste ca o postliceala.

21

#288

2015-12-27 15:35

sunt de acord cu echivalarea studiilor postliceale

Mara

#289 Paceeee

2015-12-27 20:41

Nu trebuie sa va certati unele cu altele pt ca traim intr-o tara in care nici macar un sistem nu functioneaza cum trebuie. Stati linistiti, unii care fac postliceala o fac pt ca nu au luat bacul si vor sa piarda timpul dar neinvatand nu au cum sa lucreze in domeniu, nu au cum sa va ocpue postul din moment ce nu stiu sa faca nimic, altii o fac pt a pleca in strainatate, si putini sunt cei care fac o postliceala din pasiune si isi dau silinta. Din cunostinta va spun ca nici toti cei care fac facultatea sunt foarte bine pregatiti. Stiu persoane care au trecut prin facultate ca rata prin balta, cu absente dar si cu pile si bani, iar dupa terminare si-au dat seama ca de fapt nu stiu nimic si nu pot lucra in domeniu. Exista asistenti buni care au facut facultatea dar si asistenti buni care au facut postliceala. Conteaza cat de multe stii, cat de pregatit esti, nu forma de invatamant terminata...


Musafir

#290

2016-01-03 15:21

La multi ani!Am semnat pentru ca ma simt nedreptatit,a,avand in vedere ca sunt si absolventa a unei Facultati de Medicina,Daca nu am putut obtine un post ca medic, macar o echivalare a studiilor cu un nivel sub nivelul studiilor mele.In afara de asta nu sunt de acord cu tot soiul de studi, inventate dupa revolutie, la care trebuie sa ne supunem ca sa ne putem exercita meseria pentru care am fost pregatiti in conformitate cu cerintele acelei perioade.As dori ca sa beneficiem de echivalare fara niciun alt curs aferent,avand in vedere ca avem o vechime de peste 25 ani si cursuri platite, efectuate in fiecare an, pentru dreptul de libera practica.Nu sunt de acord sa mai scot alti bani din buzunar pentru a invata lucruri pe care le practic de 27 ani.Poate introduceti si un punct referitor la cei care au si o Facultate de Medicina,dar nu practica meseria de medic,pentru a fi incadrati as.med cu studii superioare.Cu drag Iamandi Mirela
Cineva e cineva !

#291 Re:

2016-01-04 13:33

#89: Anonim -  

 Vai de capul vostru. ,daca erai deștept te făceai medic deodată. .,Cele care au postliceala au facut forma de învățământ existenta  în acel moment pt. funcția de asistent medical ,deci nu că nu a fi vrut cineva să facă această facultate..,problema e ca  asistentele cu postliceala  au deja experiență în domeniu și ar da oricând clasă uneia care a terminat facultatea de curând  (apropo ,colegele mele care si'au permis au făcut facultatea  la distanța și au diplomă de Nurse dar au făcut-o gen 2luni pe an ..,cu cadouri și  protocoale la profi..!!! ) ,deci sunt mai deștepte cu 2 luni pe an


Musafir

#292 Re:

2016-01-04 17:58

#89: Anonim -  

 Fetito, tare incuiata la minte esti! Dar cum ma asteptam, in ziua de azi si cei fara creier, care sunt incapabili sa priveasca un lucru din mai multe unghiuri, pot face o facultate! Nici nu ma astept sa intelegi la ce ma refer...dar te ajut putin: esti cam visatoare daca ai impresia ca in toate facultatile se invata, si daca banuiesti ca toti cei care vor sa lucreze in domeniul medical isi permit financiar sa faca o facultate ( spre surprinderea ta exista persoane cu bacul luat din prima care totusi opteaza pt postliceala, depinde de multe lucruri pe care tu nu le vezi : profilul din liceu, posibilitatea de a face meditatii, orasul natal, suportul financiar si multe altele). Si lasa facultatea din Craiova, de care se stie cat de buna e si cum se trec unele examene. Cunosc un caz in care un student la buget s-a retras pt ca nu isi permitea sa plateasca unele examenele, asa cum i se impunea, si s-a inscris la postliceala. Lasa vrajeala si nu te da desteapta ca te da gandirea de gol!


Musafir

#293

2016-01-07 07:58

Sunt și eu în aceiași situație

Musafir

#294

2016-01-07 12:57

la locul de munca toti asistentii medicali fac aceeasi treaba,intr-un cuvint "DISCRIMINARE"

Musafir

#295 Re:

2016-01-07 13:50

#205: Anonim -  

    Sunt pline spitalele de foste infirmiere , barmanite , aprozarite care au facut la fara frecventa, o postliceala particulara.Nu mai spun cat sunt de inculte si anagramate.Nu se poate compara nivelul de pregatire profesionala si educatie al asistentelor absolvente de Liceu Sanitar cu cel al absolventelor de postliceale.Am absolvit Liceul Sanitar in anul 1989 am facut cursurile de echivalare am absolvit scoala posliceala iar din anul 2013 sunt licentiata a UMF.Am urmat 4 ani cursurile la locuri bugetate am avut bursa 4 ani.Sunt casatorita si am 2 copii, am facut serviciu in 3 ture fara concedii medicale.          DA SE POATE ABSOLVI FACULTATEA LA ZI I!NUMAI IN ROMANIA E MODA SA NU MUNCEASCA STUDENTUL.LA 42 DE ANI AM ABSOLVIT FACULTATEA CU NOTA 10 LA LICENTA.                           .NU SUNT DE ACORD CU ACEASTA PETITIE.PORTILE FACULTATILOR SUNT DESCHISE PENTRU ORICE DORITOR!


Musafir

#296 Re: Re:

2016-01-07 14:51

#295: - Re:  

  Dragilor petitionari, eram la facultate cand ati initiat aceasta petitie.Am absolvit de 3 ani UMF si voi n ati mai rezolvat nimic.De cand va zbateti ati adunat doar. trei mii si ceva de semnaturi.Lucrez intr un spital judeteann unde aproximativ 75% din personal a urmat cursurile unei facultati, inclusiv lidera Sanitas si sefa OAMMR, amandoua doamne peste 50 de ani.Cred ca daca se putea rezolva ceva se rezolva pana acum.Ada ca mai bine puneti va pe invatat.


Musafir

#297 Re:

2016-01-07 18:13


Musafir

#298

2016-01-07 19:56

Traiesc in Germania fiind casatorita cu cetatean neamt. Actele mele sunt la Ansbach pentru recunoastere. De la MS am primit o recomandare cu incadrarea diplomei de scoala post. la Art. 11 (c) (i) si am probleme. Am lucrat 20 de ani in Spital, insa ei nu au observat experienta profesionala. Va rog sa-mi spuneti daca 3 sau 5 ani de experienta sunt importanti inainte de primirea adeverintei de la MS? De doi ani traiesc in Germania si nu am profesat pentru ca am invatat limba germana. Am mari temeri cu aceasta recunoastere, desi am o experienta de 20 de ani pana in 2014. As dori sa primesc un raspuns pe adresa de Mail, mobil: 00491639458817, bip si va pot eu suna.
Va multumesc!

Musafir

#299

2016-01-10 19:47

Din convingerea ca situatia prezenta este o anomalie care trebuie sa dispara.
Iulia

#300

2016-01-12 19:20

De ce e atata rautate aici? De ce trebuie sa va certati intre voi din cauza unui lucru care de fapt nu depinde de voi? Sunteti colege, practiati aceeasi meserie. Daca eu am ales meseria asta din pasiune si am avut posibilitatea sa fac o facultate, cu ce m-ar afecta pe mine faptul ca si colegele mele care au postliceala, ar avea posibilitatea sa echivaleze studiile? Sistemul din Romania are multe lacune, insa nu trebuie sa uitam de umanitate din cauza situatiei din tara asta, iar eu, personal, sunt foarte revoltata pe sistem deoarece ajungem sa ne certam intre noi doar pt ca altii nu fac lucrurile corect.

 

Semnat: O asistenta cu facultate care nu crede ca exista superioritate in meseria de asistent medical...