Susține echivalarea asistentelor medicale cu postliceală

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Susține echivalarea asistentelor medicale cu postliceală


Musafir

#1

2015-01-13 19:43

Este o aberatie sa avem aceleasi sarcini la servici,dar sa fin platiti diferit.

Musafir

#2

2015-01-13 20:04

Cand am intrat la Liceul Sanitar in 1986,nu mi-am inchipuit ca o sa fim atat de desconsiderati.Concurenta era de 5-6 pe un loc.Nu am plecat pana acum in strainatate din motive familiale

Musafir

#3

2015-01-13 20:20

As dori sa se poata realiza aceasta schimbare cat mai curand. la o post liceala sanitara se fac de exemplu 120 ore de neurologie iar la facultate doar 80 de ore...asceste ore inseamna ceva.cei din postliceale stiu multe tehnici sa le aplice si practic.cei din facultate nu stiu sa faca o injectie...marea majoritate.


Musafir

#4

2015-01-13 20:25

Sper sa scapam.o data pt totdeauna de discriminarea asta scarboasa. Muncim la fel suntem platiti diferit! Sincer, nici nu mai sper ca am sa apuc sa primesc un salariu corect.
Laura

#5

2015-01-13 20:26

Eu nu vreau sa ponegresc pe nimeni ,dar experienta noastra profesionala dobandita de-a lungul timpului nu se poate dobandi absolvind o facultate cu nota maxima.Se stie prea bine proaspetii absolventi de studii superioare ajung pe mainile noastre -asistentele medicale cu scoala postliceala-si noi ii ajutam sa descopere si sa invete tainele meseriei.


Musafir

#6

2015-01-13 20:47

Ce revalorizare mai doresc unii dupa 26 de ani de munca in aceasta profesie?
Trist!
Cine ma convinge ca generatiile care au absolvit dupa 2007 sunt foarte bine pregatite?
Din pacate le-am intalnit in cateva situatii!

Musafir

#7

2015-01-13 21:02

Echivalarea trebuie facuta si,mai mult decat atat,trebuie sa se anuleze decizia de a nu da dreptul absolventelor de Liceu Sanitar sa sustina admitere la Facultatea de Asistente Medicale numai pentru completarea studiilor,asa cum au dreptul absolventele de scoala postliceala. Cele care au absolvit liceul au facut 2600 de ore de specialitate,asta nu este egal cu zero,ca sa nu dea dreptul de a sustine examenul de diferenta.Daca se permite acest lucru celor care au absolvit postliceala,sa se dea dreptul si celor care au absolvit liceul,conform numarului de ore de materii de specialitate studiate.
musafir

#8

2015-01-13 22:27

nu se poate sa avem aceleasi drepturi....sunt lucruri total diferite....in primul rand la o scoala posliceala se poate intra fara ca macar sa fi luat bacalaureatul....adica oricine vrea sa se faca asistenta medicala se poate face...in al doilea rand pregatirea dureaza mult mai putin la postliceala(numai 3 ani) in timp ce la facultate stai 4 ani si investesti si mult mai mult...nu mi se pare corect...daca a ales postliceala inseamna ca nu a  fost in stare sa invete mai mult

Cornelia Carp
Musafir

#9 Golgota asistentilor medicali in sistemul sanitar romanesc!

2015-01-14 04:20

Intotdeauna au fost astfel de probleme in sistemul sanitar:pe vremea lui Ceausescu asistentii medicali cu 2-3 ani scoala postliceala au fost asimilati surorilor medicale respectiv laborantilor de farmacie, cu o reducere consistenta a traseului de acces la un salariu mai bun, in loc sa fe asimilati tehnicienilor cum le dadea dreptul nivelul de studii(caz fericit:tehnicienii opticieni).Dupa 1990,cei cu 4-5 ani de liceu sanitar si specialitati medicale,ne-am trezt cu inca 1 an de echivalare de facut,dupa aceea 3 ani colegiu,respectiv 4 ani facultate.Mai mult,daca in perioada 2007-2009 nu am practicat aceasta profesie si nu mi-am schimbat diploma obtinuta dupa echivalare cu cele valabile in UE,statul roman mi-a anulat diploma fara sa puna nimic in schimb,sustinand ca trebuie sa mai dau un examen care sa fost organizat de 3 ori in 2 ani si atat.Sunt fel de fel de situatii ingrate care nu fac decat sa streseze o categorie de oameni si asa agresati prin natura profesiei.Oricum,va urez succes!

gica

#10 Re:

2015-01-14 06:43

#5: Laura -  

 Ai inteles gresit daca este vorba de experienta. Este vorba de nivelul academic.

adi

#11

2015-01-14 08:08

Asistentelor!!!!!!??????  Ba !!!! Asistentilor!!!!!!! Asistenta e mama  vitei ce  a scris!!


Musafir

#12 Re:

2015-01-14 08:12

#8: musafir -  

 Dar de posibilitati financiare ai auzit ai facut naveta 300 km pana la facultate?! Nu a fost in stare de m-ai mult!? Este vorba unui limitat! Gandeste si nu manca cacat. Ps. Asistenta ?! Atat poti cu facultate!?  Eu sunt asistent!! Tu nu stii nici ce ai devenit dupa terminarea facultatii!! Muuuuuuu...

roxy

#13 Re:

2015-01-14 10:05

#8: musafir -  

 daca a facut postliceeala nu inseamna ca nu a putut mai mult...inseamna ca limitariile financiare au fost de vina...sora mea a terminat liceul vasile goldis arad...cu bacul luat cu medie de 9 acum 14 ani cand nu se fura bacul ca si acum si din cauza posibilitatiilor materiale nu sa putut la facultate ci la postliceeala....asta nu inseamna ca e proasta cum ai insinuat in comentariul tau referitor la cei ce au facut posliceeala...gandeste inainte sa vb sau facultatea nu te-a ajutat??????????


Musafir

#14 Re:

2015-01-14 10:51

#8: musafir -  

    Pana la o anumita perioada, pentru pregatirea asistentelor era suficient liceul sanitar, apoi scoala postliceala, neexistand invatamant superior pentru asistenti medicali. Si sa fim obiectivi, partea practica( cei care au absolvit de curand forma de invatamant superior) au invatat-o de la cei cu liceul sanitar/scoala postliceala.

   Deci ce discutam aici este vorba de dezbinare intre asistente. Nu cred ca asistenta care a absolvit de curand studii superioare este ultrapregatita din toate punctele de vedere, adica in asa fel incat colegele cu experienta de peste 10-20 ani si cu scoala postliceala/liceu sanitar nu merita sa fie retribuite la fel. Sa se faca echivalare, nu sa faci si facultate dupa liceu sanitar/scoala postliceala. 


Musafir

#15 Re: Re:

2015-01-14 10:58

#14: - Re:  

   Revin pentru a mai ridica o problema. Daca tot se pun in discutie studiile superioare, de ce nu aveti atributii in plus fata de cei cu liceul sau postliceala?????

   Daca tot aveti si salariul mai mare fisa postului sa fie diferita. Cei care castiga sunt facultatile de A.M. cu taxele pe care le percep iar sistemul sanitar-asistentii medicali sunt cei care pierd din aceasta dezbinare. 

Unde este solidaritatea si respectul pentru colegii care ne-au format ???????

guest

#16 Re:

2015-01-14 11:14

#8: musafir - hai sa iti spun ceva ca se pare ca esti foarte desteapt(a) ..pe vremea noastra  cel putin in 2001 nu exista  aceasta facultate de asistenta medicala , la postliceala nu se poate intra fara bacalaureat asa pentru cultura ta generala ..diploma mea de bacalaureat a stat la scoala postliceala timp de 3 ani cat am studiat  ..in momentul de fata daca nu am urmat cursurile acestei facultati  este datorita situatiei financiare ..cand ai un copil , o familie si lucrezi 13 ore pe zi ca sa te intretii e foarte greu ..dar nu trebuie sa explic asta nimanui ca oricum nu se poate intelege. NU INSEAMNA CA NU AM FOST CAPABILI DE A INVATA MAI MULT !!!Nu se poate compara experienta noastra de atatia ani in domeniul medical cu cei care acum au iesit de pe banciile scolii. Nu sunteti cu nimic mai buni decat noi .E foarte trist sa vezi un asistent care se bate cu pumnul in piept ca a terminat facultatea si care habar nu are cum sa recolteze sau nu stie pe ce eprubeta se recolteaza VSH-ul????Despre ce vorbim aici????

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-01-14 11:15



Musafir

#18 Re:

2015-01-14 11:28

#8: musafir -  

 Am facut scoala postliceala pentr ca in 1991 era singura forma de invatamana si da sunt de acord cu faptul ca scollile postliceale nu ar trebui sa primeasca fara diploma de bacalaureat.


Musafir

#19

2015-01-14 14:40

ar fi cazul sa ne echivaleze unii dintre noi avem liceu sanitar+ echivalare de un an +scoala postliceala de 3 ani deci 8 ani de studiu si vreo 25 de ani de experienta

Musafir

#20

2015-01-14 14:52

Daca surorile medicale cu liceu sanitar au fost echivalate cu as. med. cu sc.postliceala,vrem si noi sa fim echivalate cu as.med. cu studii superioare.

Musafir

#21

2015-01-14 15:03

NU E MORMAL CE SE INTAMPLA SE MAI TREZESC CA VOR CATE CEVA NU E DESTUL CA PLATIM CURSURI PT ACREDITARE SI RESTUL
Dana

#22 Re:

2015-01-14 15:49

#8: musafir -  

 Nu e general valabil ceea ce spui.In 1995, 1996 nu existau studii universitare iar la postliceale se intra in urma unui concurs de admitere cu conditia sa ai bacalaureattul luat. Ce facem cu acei absolventi care in toti acesti ani au lucrat si inca lucreaza alaturi de colegii cu studii universitare dar sunt mai prost platiti decit acestia in conditiile in care au aceleasi competente si responsabilitati? Din punctul meu de vedere trebuie schimbat acest sistem care permite discriminarea .Sunt 2 variante:1.-Dispar scolile postliceale si raman facultatile asa cu este in intreaga UE. 2.-Raman ambele dar se modifica atributiile si responsbilitatile asistentilor in functie de studi .    


Musafir

#23

2015-01-14 16:16

Mai usor cu aroganta celor ce au absolvit facultate de asistentii...SINGURA DIFERENTA DINTRE POSLICEALA SI UMF-URI ESTE SPAGA ...SPAGA CARE ESTE CONSISTENTA LA UMF !!!TOTI FRUSTRATII CARE NU AU FOST IN STARE SA SE FACA DOCTORI AU ALES A DOUA OPTIUNE....FACULTATILE DE MEDICINA SUNT PT DOCTORII !!!

Musafir

#24

2015-01-14 17:05

Asistentele medicale formate de scolile postliceale celputin aceeasi valoare profesionala cu cele care sunt absolvente de studii superioare. La salariile mici pentru care muncesc, este absurd sa li se mai ceara sa isi completeze studiile.

Musafir

#25

2015-01-14 17:14

AM O INTREBARE. DACA AM TERMINAT SCOALA POSTLICEALA SANITARA IN 2009 MA TREBUIE SA FAC REVALORIZAREA STUDIILOR . MULTUMESC ANTICIPAT.