Susține echivalarea asistentelor medicale cu postliceală

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Susține echivalarea asistentelor medicale cu postliceală

Anonim

#151 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2015-01-22 10:17

#138: IuliaC - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 Daca ar fi doar interese materiale, nu ne-ar mai chema si in afara orelor de curs/stagii :-)

Tocmai asta e problema: NU este aceeasi munca prestata! Nu in timpul pregatirii profesionale. Nu poti compara 4 ani de facultate cu 3 de postliceala, difera si ca forma de invatamant(studii superioare vs studii medii), dar si ca programa, metodologie, etc...nu e doar un an de scoala in plus pt care se castiga cateva sute de lei. Pt cei care doresc facultate, nu vad de ce sa fie distanta o problema: 2/3 din studentii centrelor universitare sunt din afara orasului in care studiaza.

Anonim

#152 Re: Re: Re: Re: Re:

2015-01-22 10:22

#144: - Re: Re: Re: Re:  

Nu e problema de refuzat asistentii medicali cu postliceala, se vede ca nu ati inteles mesajul. Dvs ati jingnit pe cineva care v-ar putea salva viata! Practic, desconsiderati pe cineva care chiar ar vrea sa invete, care, poate chiar exercita cu drag aceasta profesie, nu doar pt bani!!(altfel, nu ar mai fi scris pe forum in Ro, ar fi muncit pt de 3-4 ori mai mult in Occident)

Anonim

#153 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2015-01-22 10:23

#151: Anonim - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 Foarte mare dreptate ai privind distanta,sunt foarte multi studenti care  stau in caminele studentesti sau chiar in gazda,chirie,numai ca sa faca aceasta facultate pt ca la ei in oras/mediul rural nu exista.

gabi

#154

2015-01-22 14:48

Totusi pe cine deranjeaza asa de mult faptul ca  vrem echivalarea asta sau revalorizare?? Am citit mai devreme un comentariu vehement al unei doamne colege care ne impunea sa punem mana pe carte! cum se cheama asta? frustrare? sa moara si capra vecinului? invidie? In ce lume traim? cu ce incomodam si pe cine?? Eu am terminat scoala postliceala in 1998, asa era atunci, ce vina avem noi??  poate ca as fi facut facultatea sau colegiul dar la mine in oras nu exista facultate de acest gen... unde si cand sa fac eu cursurile in conditiile in care prezenta la cursuri este obligatorie zilnic? serviciul cine mi-l face  si cand? e destul de complicat , ce sa zic ... si apoi sa o spunem fara ocolisuri,  chiar si cu mama facultatii , tot la cheremul medicilor esti, ba mai mult isi rad si de tine cu toate studiile tale...

Anonim

#155 Re:

2015-01-22 14:57

#154: gabi -  

 Cititi comentariile de mai sus si veti primi toate raspunsurile,orice om in ziua de azi face postliceala,sa faca facultatea daca vrea aceleasi drepturi,nu unii se duc si invata si altii stau acasa.Daca doamne fereste se va intampla asa ceva,toata lumea ce se duce la facultate va renunta la aceasta si vom face toti postliceala aia si vom absolvi pe nedus,si vai si amar de suferinzii ce vor apuca pe mainile noastre,cand putem sa invatam atat de multe in facultate,iar asistentele vechi vor capata si mai multe informatii decat stiu(mult mai multe).

Anonim

#156

2015-01-22 15:55

Stam sa ne distrugem sanatatea in sesiuni de stresul examenelor ca avem prea mult de invatat,si voi aveti tupeul sa veniti cu pretentii?Cine scapa fara traume din timpul facultatii e tare si voi vreti sa faceti doar 1 an.Asa ca lasati pretentiile astea nejustificate


Musafir

#157

2015-01-22 17:03

confirm semnare petitie

Musafir

#158 Re:

2015-01-23 19:22

#156: Anonim -  

 Care traume??/ Vi s-au cerut poate mai mult de 2000 Euro/an cu spaga cu tot....asa e???

 


Musafir

#159 Re: Re:

2015-01-23 19:23

#155: Anonim - Re:  

 Mă-ta...te-a adus pe lume cu o moasa cu facultate????

 

Anonim

#160 Re: Re:

2015-01-24 08:06

#158: - Re:  

 Vorbesti din filme!Daca taceai,filosof ramaneai!Du-te tu si da-i spaga,si vezi daca iti accepta cineva ;) ca te expediaza imediat!! Daca nu sunteti in stare sa faceti o facultate numai aruncati la fundul altora care s-au chinuit sa faca facultatea asta,si din cauza distantei si asa mai departe,iauite bai,unii dau unele examene si de 7 ori in aia 4 ani pt ca nu pot sa invete asa mult si daca din 3 subiecte nu le scri nimic la un subiect te pica automat!Ca sa numai zic ca la aproape fiecare materie dai examen practic,si dupa scrisul iar daca nu treci practicul nici nu te mai baga la scris.Dar prostii ce sa stie?!,vorbesc si ei sa se afle in treaba.Frustratii dracului.

Anonim

#161

2015-01-24 08:09

Si ai grija cum vorbesti,ca te bag eu pe unde ai iesit,Ce nu-ti convine?Te supara adevarul stiu,toti prostii termina postliceala pe cand o facultate nu o termina oricine.Nu o sa acceptam niciodata ca unii ce au terminat postliceala(asistente cu experienta de peste 20 de ani) sa-si faca femeile facultatea integral de 4 ani,si voi sa faceti doar 1 an.Voi aveti impresia ca suntem prosti sau cum?Proasta impresie mai aveti voi.

Andreea

#162

2015-01-24 11:06

Cine a facut Colegiul sa-si echivaleze cu 1 an in plus,ca a fost aceasi materie studiata,aceasi forma de invatamant,nu postliceala cu facultatea cu doar 1 an ca nu e acelasi lucru,de la postliceala la colegiu si mai ales la facultate.

As

#163 Re:

2015-01-25 09:41

#2: -  

 eu am intrat in 1981 si concurenta era de 12  pe un loc, unii ulterior retragandu-se si am ramas 8 pe un loc, la media 8 s-a dat baraj.


Musafir

#164

2015-01-25 16:16

ma bucur ca exista cineva care se ocupa si de apararea drepturilor noastre ,va multumesc si va doresc succes

Musafir

#165

2015-01-25 17:51

Bafta multa voua si realizarii







Musafir

#166

2015-01-26 07:36

Pentru echivalare

Musafir

#167

2015-01-26 17:48

Clar NU sunt de acord,cum sa aveti voi acelasi salariu cu unu care termina o facultate? voi nu sunteti in stare sa terminati nici anu 1 din facultatea de asisenta medicala,vreti acelasi salariu ca oamenii cu studii superioare dar pun pariu ca nu aveti nici macar bacu luat.


Musafir

#168

2015-01-26 17:52

Vrei sa fi asistent medical? faci FACULTATEA,nu un ras de postliceala care e in stare sa il termine si un copil de cls 1.

Anonim

#169

2015-01-26 18:27

Din facultate iesi Nursa,nu asistenta deci pregatirea automat nu este aceasi.Este mult superioara postlicealei si apropo nursa este independenta,actioneaza singura nu la indicatie medicului(bine,asta in europa nu in Romania)

Anonim

#170

2015-01-26 18:29

Asa ca sa nu va mai aud "tot asistente sunteti si tot la mana medicului.." Nu esti la mana medicului daca te duci in Europa cu diploma de nursa.


Musafir

#171 Re: Re: Re:

2015-01-26 19:05

#159: - Re: Re:  

 :)))))))), buna asta!!!!!!! :))))))))


Musafir

#172 Re:

2015-01-26 19:07

#167: -  

 Tâmpito......o asistenta cu studii medii sau postliceale a ajutat o pe doamna mata sa te aducă pe lume.....păcat!!!!!

Anonim

#173

2015-01-26 19:43

Tampita esti tu du-te dracu de mahalagioaica ce esti,Nu o sa ai tu parte vreodata de o mama ca a mea,care stie de toate,proasta dracului,toate proastele se baga in seama


Musafir

#174

2015-01-27 02:01

Sa se decida Romania cu formarea asta! Dak nu o facem afara si asta e...
cesy

#175 Re: assistente....ma...

2015-01-27 02:14

#174: -  

 fetelor ma refer la astea cu facultate aveti un vocabular de tot rasul , faceti de ras tara asta macar nu mai ziceti k aveti facultate. Eu am postliceala facuta la zi in Iasi e adevarat treceai pana la urma. ..dar depinde de tine k si individ ....eu am avut bursa de merit! Lucrez afara de 5ani si am toata autonomia pe care voi in tara o visati si un salariu de 1700 de euro!