Susține echivalarea asistentelor medicale cu postliceală

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Susține echivalarea asistentelor medicale cu postliceală


Musafir

#176 Re:

2015-01-27 04:02

#173: Anonim -  

 Ce știe mata cretino, ca de învățat sa vorbești nu prea a știut sa o facă!

Anonim

#177 Re: Re: assistente....ma...

2015-01-27 08:09

#175: cesy - Re: assistente....ma... 

 Uitati-va cine a inceput sa vorbeascs urat,o persoana cu postliceala.:)

Anonim

#178 Re: Re:

2015-01-27 08:15

#176: - Re:  

 Hahaha,ti-ai dori tu sa sti sa faci ce stie mama :),dar nu vei ajunge niciodata la nivelul lor,pun pariu ca esti una dintre persoanele care a facut o postliceala in ultimii ani de zile si se pare ca semnati cam degeaba petitia asta,ca ei vor doar sa se echivaleze la cele ce au terminat inainte de 2007 si atat.Restul,chiar daca s-ar accepta echivalarea tot nuvor beneficia de ea.Si ei zic ca vor sa fie corecti,oricum nu e corect ce vor sa faca acum si pe langa aspectul asta,practic pe cei ce au terminat dupa 2007 "ii lasa pe dinafara".Oare de ce?Pentru ca stiu si ei ce se intampla in Postliceale?Alt motiv nu il vad.:)


Musafir

#179

2015-01-27 08:55

cu studii post liceale sau cu umf tot aceeasi munca depunem ba chiar noi le invatam meserie pe alea cu umf sint care nici nu stiu cum le cheama

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-01-27 12:47


Teo

#181 Re:

2015-01-27 14:46

Mai faceti inca 4 ani de facultate si veti fi echivalati. Pana atunci, mai visati ! :)


Musafir

#182 Re: Re: Re:

2015-01-27 17:17

#178: Anonim - Re: Re:  

 Pentru capusorul tau blond , am terminat in 1995, 11 ani si 8 luni am lucrat in blocul operator (pentru cultura ta generala). Din 2008 lucrez pe secția de gastroenterologie .Știi cum arata o secție de genul asta dintr-un spital de stat???


Musafir

#183

2015-01-28 17:57

Am terminat in 2005,lucrez de 9 ani in spital ca asist medical sunt,remunerata cu 1300lei /luna am si principalul luat vi se pare normal ce se întâmpla in tara noastră,si acum mai vor si școală si bani de la gura familiei ptr un amarat de salar, rușine Romania

Musafir

#184

2015-01-28 18:50

Am si studii superioare si nu sunt retribuita conform acestora.Lucrez in asistenta sociala si nu suntem platite ca asistentele medicale ce tin de Min.Sanatatii

Musafir

#185

2015-01-28 19:03

faina treaba poate ne aufe cineva.
gigel

#186 Re:

2015-01-28 20:58

#8: musafir -  

      La atributii egale ,salarizare egala.   Pe vremea mea nu era facultate de asistenti medicali, asa ca am fost student cu bursa la o facultate in domeniul medical; sunt putine posturi  in Romania , asa ca m-am apucat de POSTLICEALA sanitara pentru ca nu exista FACULTATE sanitara pe vremea aia . si acum, dupa ani de experienta sa vina una , pe care eu s-o formez, si sa-mi spuna: "nu se poate sa avem aceleasi drepturi....sunt lucruri total diferite..''? Sigur ca sunt diferite : sunt multe asistente care au diverse facultati(facute fara bani) a caror facultate nu e recunoscuta , iar cele cu liceul de pe vremea lu' nea Nicu, TOT RESPECTUL pt.ele, cele cu facultate nu le-ajung la degetul mic; stiti cum e: teoria ca teoria, dar practica ne omoara.

      

romeo

#187 Re:

2015-01-29 00:53

#34: -  

Dragi colege si colegi

eu am absolvit: liceul sanitar, curs echivalare cu scoala sanitara postliceala si facultatea de medicina (4 ani), specializarea asistență medicală generală. 

va place sa aveti acelasi salariu cu asistentii medicali licentiati dar sa nu invatati ca noi, sa nu cheltuiti bani ca noi (120 milioane bani vechi numai taxa de studii)  sa nu faceti naveta pana la facultate cum am facut noi. 

daca atributiile de serviciu sunt aceleasi si salarizarea este diferita nu este vina noastra a asistentilor licentiati! este vina ministerului sanatatii pentru ca nu face fisa postului diferita. atunci ar fi in adevar o diferenta clara intre studii, atributii de serviciu si salarizare.

dar si atunci colegele cu postliceala vor fi nemultumite ca vor face munca ,,de jos,, iar noi vom avea ,,ocupatii inalte,,

  

 

 


Musafir

#188

2015-01-29 01:50

PROPUN CA NOI CARE AVEM FACULTATEA DE ASISTENT MEDICAL GENERALIST de 4 ani +postliceala 1 an +4 ani liceu sanitar + 27 ani vechime in sistemul sanitar sa ni se echivaleze studiile cu ale unui MEDIC MEDICINA GENERALA si sa fim platiti ca ei, pentru ca insumand anii de studii avem 9 ani (un medic a studiat numai 6 ani) iar vechimea in munca sa se considere stagiu practic.

CE PARERE AVETI DE PROPUNERE IN COMPARATIE CU PROPUNEREA DE A SE ECHIVALA STUDIILE POSTLICEALE CU STUDIILE SUPERIOARE, AVAND IN VEDERE CA NOI AM FOST COLEGI DE FACULTATE CU MEDICII DAR LA SPECIALIZARI DIFERITE, AVEM STUDII SUPERIOARE SI NOI SI EI.


Musafir

#189

2015-01-29 16:39

Dragi mei colegi, trebuie sa întelegem ca acesta echivalare ar fi bine sa fie cît mai repede, cu ani în urma a exsistat aceea echivalare a lic cu postlic .Toti ne numim la fel , muncim la fel iar dif de salariu este vizibila , poate unii dintre voi au vechime cît vîrsta altora.Haideti sa gindim cu capul si sa traim cu picioarele pe pamînt

Musafir

#190

2015-01-30 10:07

Sunt de acord cu petitia ,asa, poate asistentii nu vor mai pleca din tara sa ingrijeasca batranii din alte locuri

Musafir

#191

2015-01-30 11:37

Noi am efectuat ore si practica in spitale conform unor standarde ,dar cineva mai doreste niste bani de la noi.
Considera ca avem prea multi. Salariul este f f f mic in comparatie cu cel din UE.
Dragilor sa nu lasam sa ne ingroape cei care nu au ce face .
Ar trebui sa ii preocupe sistemul ca este vai de el. Situatia din spitale ,din clinici de stat asta este prioritar. Succes mult si multumim pentru ajutor.

Musafir

#192

2015-01-31 10:14

Ma bucur pentru initiativa luata . Speram sa fie cu succes !!

Musafir

#193

2015-01-31 18:59

Sunt cu toul de acord cu cresterile salariale in sanatate!
Asistenta

#194 Re: Re: Re: assistente....ma...

2015-02-01 10:11

#177: Anonim - Re: Re: assistente....ma... 

 Mda, si o "licențiata" a continuat. Vorba celui ce a scris mai sus muuuuuuu


Musafir

#195

2015-02-02 19:49

FOARTE BN AR FI,DAR MA INDOIESC SA AIBA SORTI DE IZBANDA...
anonim

#196

2015-02-03 17:34

"Solidaritatea Sanitara" daca vreti sa faceti ceva corect,asta trebuie sa faceti.Puteti sa echivalati Colegiul de 3 ani de asistenti/moase/balneofiziokinetoterapie cu 1 an in plus care era inainte de facultate in cadrul Universitatii de Medicina si Farmacie, la aceasta chestie  nu avem nimic de comentat,forma era la fel,examenele se sustineau doar ca erau 3 ani apoi s-a infiintat facultatea cu 1 an in plus fata de ce facusera in colegiu.Dar repet la infinit,postliceala nu este o facultate de scurta durata  ca sa poata fi  echivalata prin 1 an de facultate :)); ma faceti sa rad.


Musafir

#197 Re: Re: Re: Cata ipocrizie

2015-02-05 09:41

Martisor

#198 Re: Re:

2015-02-05 19:17

#12: - Re:  

 Mai,absolvento/ule de facultate,  "care esti,tu..."   Cuvantul "m-ai",in contextul tau,este adverb si se scrie legat,adica:  "mai"   ......"m-ai",asa cum ai scris tu, se scrie cand "m" este pronume,iar "ai"este un verb auxiliar,care contribuie la formarea unui predicat la modul indicativ,timpul perfect compus. Dar,ma rog....asta nu se invata la INALTA FACULTATE DE ASISTENTE MEDICALE....Am invatat doar noi,in scoala primara,gimnaziala,la Liceul Sanitar,apoi la Scoala Postliceala Sanitara....De aceea sunteti voi mai bine platiti/e....si mai bine cotati.Scuza-ne pe noi,cei mai putin "educati".....

m3

#199

2015-02-05 22:42

Sustin echivalarea asistentelor medicale cu postliceala


Musafir

#200

2015-02-07 13:51

E normal sa-ti poti complete studiile oricand. Nu inteleg de ce in alte tari se poate iar in tara noastra nu se poate