Referendum limitare privilegii parlamentari

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Referendum limitare privilegii parlamentari


Musafir

#1826

2016-02-26 23:17

Maine, poimaine vin cu legea denigrarii votata si poporul nu o sa mai aibe voie sa intrebe nimic ca te dau in judecata si cer daune morale. Nu o sa mai poti intreba de unde au avut bani de casoaie si piscine iar curtea plina cu limuzine, ca te dau in judecata. Nu o sa le mai poti intreba cum de isi permit haine inblanite si posete aurite in Paris faurite. Nu o sa ii mai poti intreba de ce am ajuns slugi pentru Europa. Iar de migranti de vei intreba, la proces te vor chema. Romanie, Romanie ai ajuns de bascalie ! Dintr-o tara dezvoltata, ai ajuns anagramata. Aveam oameni devotati, acum avem condamnati. Daca cineva gresea, el cu functia platea. Dara noi vom mai spera, DNA-ul sa va ia !


Musafir

#1827 Cerem sa se faca dreptate.

2016-02-27 07:18

In speranta ca se va face dreptate cerem redeschiderea dosarelor revolutiei si mineriadei unde gasca de criminali au ordonat omorarea atator oameni nevinovati doar ca sa prosteasca poporul cu televizorul. Toata revolutia dupa plecarea dictatorului cu elicopterul a fost doar o mascarada pusa la punct cu mult inainte. Oamenii morti din acel moment sunt morti executati la ordinul unor criminali care si-au facut cariera pe acele crime odioase. Asa cum l-ati condamnat pe Visinescu pentru crimele comandate in puscarie tot asa condamnatii pe criminalii care au dat ordin sa fie macelariti cetatenii romaniei care cereau libertate. Si toate aceste crime pentru a justifica executia sotilor Ceausescu dar si ca criminalii sa apara bravi eliberatori ai poporului. Unde este Dumnezeu cand il chemi pentru dreptate ? Unde este cinstea judecatorului cand astepti sa faca dreptate ? Unde este cinstea si constinta din oameni ? Suntem goi pe dinauntru, fara constinta, fara remuscari, doar cu dorinta de imbogatire fara munca. Am ajuns sa calcam pe cadavre pentru a ajunge la fructul interzis, LACOMIA !


Musafir

#1828

2016-02-27 16:37

Domnule presedinte va urez mult succes. Avanti con coraggio.

Musafir

#1829

2016-02-27 19:37

Presedintele nu trebuia sa promulgheze legea pensiilor speciale pentru gunoaiele penale din parlament. Totodata trebuie organizat un referendum pentru abolirea legii privind imunitatea parlamentarilor si senatorilor

Musafir

#1830 Visati, ca doar atata ne-a ramas

2016-02-27 23:24

Voi chear nu vedeti ca oricine este ales presedinte si oricare politicieni alesi in parlament, toti isi fac interesul... A facut Iliescu ceva bun pentru tara si popor ? Nu ! A facut Constantinescu ceva bun pentru tara si popor ? Nu ! A facut Basescu ceva bun pentru tara si popor ? Nuuu ! Credeti ca Johanis o sa faca altceva ?????????. Nastase, Geoana, Tariceanu, Ponta, Udrea si restul credeti ca ar fi facut ceva mai bun ? Va inselati. Nimeni nu poate face ceva bun in tara asta pentru ca sistemul este prost. Mostenim acelasi sistem de pe vremea comunistilor, un sistem care da putere si privilegii conducatorilor alesi si oamenilor in functii inalte. La noi nu este democratie, la noi este un hibrid democratie-comunista de care profitorii nu vor sa se desparta si nu numai la noi ci si in Bulgaria, Ungaria, Serbia, Polonia si toate tarile foste comuniste care nu au adevarata democratie ca statele occidentale unde legile sunt respectate iar gandirea oamenilor este democratica din gradinita, adica se nasc in democratie, cresc si mor in democratie. Pe cand la noi ne-am nascut in comunism, am crescut in comunism si din pacate inca mai traim in comunism dar o burghezie-comunista, adica imbogatiti din avutia tarii legal sau ilegal. Asa ca voi generatile de azi nu veti vedea democratia adevarata, poate nepotii vostri sa nici ei. Totul depinde de vointa poporului de a pune oameni cinstiti in fruntea tarii care sa aibe o vointa de fier sa nu fure cand vor avea cheia de la visteria tarii. Iar daca ei nu vor fura atunci sigur nici subalternii lor nu vor indrazni sa fure. Dar asa... pestele de la cap se inpute !


Musafir

#1831

2016-02-28 15:49

De la Parlament pleaca boala societatii romanesti. Trebuie inceput cat mai repede tratamentul.

Musafir

#1832

2016-02-28 18:10

Privilegii au oricum parlamentarii. Vor mai multe privilegii in timp ce oamenii obisnuiti au o viata la limita existentei fizice !!!

Musafir

#1833

2016-02-29 10:27

Nu e prima oara cand se vrea reducerea parlamentarior a mai fost un vot acum 10 ani is nimic , iar cand absenteaza sa fie amendati is penalizati cu 200 la suta ca nu e firma lui tacsu , stau pe bani publici , is sa fie obligati sa faca sport ca au facut niste guse , sa stea in trafic ca toata lumea nu coloana oficiala

Musafir

#1834

2016-02-29 14:45

Este necesar să determinăm acest referendum pentru a salva România de ticăloşii politici.

Musafir

#1835

2016-02-29 15:03

Pentru viitorul fără ticăloşi politici la conducerea Romîniei.

Musafir

#1836

2016-03-01 17:48

Ca toti cetatenii acestei tari mi se pare nedrept ca parlamentarii sa aiba numai privilegii . Nu sunt interesati de binele tarii.
Ar trebui -- ca in tarile civilizate -- nr . parlamentarilor sa fie , cel mult, 300....oameni capabili , demni , cinstiti , care au cultura si sa fie respectati de alegatori.
Cred ca a sosit timpul!!!!!!!Asa nu se mai poate .

Musafir

#1837

2016-03-02 04:43

Ne-am saturat sa platim cu bani grei pe unii trntori care dorm in parlament si fac legi numai pentru ei.

Musafir

#1838

2016-03-02 21:51

Daca noi,cetatenii acestei tari,vom lua atitudine de fiecare data cand se produc abuzuri si ilegalitati din partea clasei politice,avem sansa sa schimbam aceasta tara in bine pt noi,dar mai ales pt copiii nostrii iar daca tacem si toleram toata aceasta bataie de joc si umilinta, atunci vom fi siliti "sa purtam povara ca vita de la plug"

Musafir

#1839

2016-03-02 23:31

La desemnarea ca si candidat din partea unui partid, sa fie OBLIGATORIU, PREZENTAREA CAZIERULUI ! POATE ASA, VOM SCAPA DE UN PARLAMENT PLIN DE ....PENALI.

Musafir

#1840

2016-03-03 07:15

Claus Johanis a scris ca regele s-a "deteriorat". Asta cum ar venii ? ca sa alterat ? Patriarhul a zis sa ne rugam pentru rege. Sa ne rugam sa-l judece Dumnezeu ca ne-a lasat in mainile rusilor asa ne spune Traian Basdescu. Acum eu roman de rand dupa cine sa ma iau ? Voi pe cine ati asculta ? De aceea merge Romania asa cum merge, adica nu merge deloc ci sta pe loc ca unul zice CEA si altul HAIS. Eu zic ca Dumnezeu sa ne judece pe toti pentru faptele pe care le comitem pentru ca nu mai avem frica de nimeni si toti ne facem doar interesul personal pentru o viata mai buna si imbelsugata. De aceea merge totul prost de sute de ani in Romania.


Musafir

#1841

2016-03-03 07:28

traim intr-o tara saraca, furata in mare parte de "alesii" nostri si rudele sau apropiatii lor ,in care un simplu cetatean este impovarat de sute de taxe si impozite ,in conditiile in care salariul este de mizerie.alesii nostri nu se gandesc decat la avantajele de care sa beneficieze de pe urma functiilor sau a mandatelor .
RUSINE SA VA FIE
ps.mai stiti voi intelesul cuvantului sau ati avut vreodata?

Musafir

#1842

2016-03-03 12:17

LEGILE SI CONSTITUTIA SANT A TUTUROR ROMANILOR. NIMENI NU ESTE FORTAT SA AJUNGA IN FUNCTII PUBLICE

Musafir

#1843

2016-03-03 13:33

Imi doresc ca viitorii parlamentarii sa se prezinte la alegeri din patriotism, si pentru ca au convingerea ca pot oferi ceva din experienta lor poporului roman. Daca vin doar pentru privilegii mai bine sa stea acasa. Am avea numai de castigat.

Musafir

#1844

2016-03-03 18:22

Cine dracu ia adus pe TEHNOCRATI in Romania ? Cel de la sanatate este un inganfat care spune numai prostii la adresa sanatatii plus ca ne trimite sa muncim mai mult ca doctorii sa o duca mai bine. Unde sa lucram daca nu mai avem fabrici. Altul anunta ca branza facuta intr-o fabrica a imbolnavit toti bebelusii chear daca nu au mancat branza. Altul cere ca toti romanii care nu au servici sa plateasca CAS-ul ca doctorii sa aibe salarii si mai mari, pai de unde ma cretinule sa iti dau eu bani care nu am servici si mananc din banii familiei care imi dau de mila ca statul ticalos nu-mi da nici un ajutor. Ducetiva dracului de unde ati verit ca ati trait pe alta planeta.


Musafir

#1845

2016-03-04 06:17

Numai reactionand fata de ce se intampla rau in societate si participand la luarile de pozitie pe care societatea civila le intiaza putem fi buni cetateni si sa avem motiv sa cerem indreptarea situatiilor ,altfel...

Musafir

#1846

2016-03-04 07:20

Ma uit la stiri si ma intreb ca prostul: ce o sa fie de aceasta tara ? Cica regele Romaniei (desi nu stiu ce rege poate avea Romania cand acesta a abdicat in 1947 deci a renuntat la Romania si romani pentru a trai bine in occident) deci acest om este bolnav iar casa regala minte ba ca ca e in Anglia, ba ca e in Elvetia... pai daca astia ne mint atunci ce sa mai asteptam de la parlamentarii nostri care nu au sange albastru. Suntem luati de prosti de parca am mai fi iobagi prostiti de boieri. Cert este ca toti care ajung cumva sa ne conduca ne tin de prosti pentru ca ei sa traiasca bine cu burdihanele pline.


Musafir

#1847

2016-03-04 18:05

Guvernul de TEHNOCRATI numit si Guvernul Ciolos va ramane in istoria tarii noastre ca Guvernul care a reusit sa Islamizeze Romania. De ce ? Simplu, pentru ca a schimbat legea cu privire la banii alocati lunar pentru azilantii de pe teritoriul nostru iar acum se lupta sa schimbe legea privind acordarea CETATENIEI ROMANA care se doreste sa fie facuta mult mai alert dar nu pentru cetatenii moldoveni cum vor ei sa credem ci pentru islamistii care vor veni la noi pentru o viata mai buna decat a bastinasilor ! Ce turcii nu au reusit sa faca in sute de ani va reusi un guvern de TEHNOCRATI. Unde esti tu Tepes doamne, dar tu Stefane de ce nu vi ?


Musafir

#1848

2016-03-04 23:55

Am semnat fara speranta cu care am votat acum ceva ani referendum-ul pentru limitarea numarului parlamentarilor: asa cum atunci noi. votantii, nu am contat, ma intreb de ce am conta acum?!?!

Musafir

#1849

2016-03-06 18:13

Am semnat petitia deoarece este scandaloasa , rusinosa si tradatoare comportarea parlamentarilor nostrii! Sunt rupti complet de realitate ! Razboaiele mondiale sau SOVROMURILE au fost glume fata de pagubele aduse tarii si cetatenilor ei in ultimii 25 de ani de clasa politica actuala !Fata de astia comunistii lui Ceausescu erau ingeri !

Musafir

#1850

2016-03-07 02:02

Pentru ca vrem un viitor mai bun Pentru noi si pentru fii nostri !!!