Referendum limitare privilegii parlamentari

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Referendum limitare privilegii parlamentari


Musafir

#1801

2016-02-16 03:07

gata cu ei

Musafir

#1802

2016-02-16 16:43

Pentru ca tot ce scrie in ea este corect si asa trebuie sa fie.Tot ce au distrus in 26 de ani nu stiu daca se mai poate recupera, dar macar sa se stopeze acest jaf nebun

Musafir

#1803

2016-02-17 09:20

Am semnat petitia pentru ca doresc sa traim in normalitate!
Mai sugerez:
- obligativitatea unui raport de max. o pagina in care parlamentarul sa motiveze fiecare deplasare a sa in strainatate (daca s-a facut in interesul alegatorilor si ce rezultate concrete a avut deplasarea respectiva);
- la sfarsitul fiecarui mandat, raport cu contributiile personale la bunul mers al treburilor tarii: initiative, luari de cuvant etc.
- interdictia de a migra de la un partid la altul - cine vrea sa faca politica de buna credinta sa actioneze in sensul curateniei in partidul respectiv, nu sa caute locuri calde in alte partide.

Musafir

#1804

2016-02-17 14:00

Consider că un număr de 300 de parlamentari este suficient de mare pentru a reprezenta interesele cetățenilor României, iar in ceea ce priveşte drepturile acestora consider că aplicarea unor principii morale, etice se impun de la sine, cu atât mai mult că ei sunt aleşi ai poporului, reprezentanți de frunte ai acestuia, căci "nimeni nu este mai presus de lege".

Musafir

#1805

2016-02-17 15:57

Deoarece sunt de acord cu limitarea privilegiilor parlamentare, pe care le consider ca fiind abuzive. In momentul de fata am senzatia ca Romania a schimbat dictatura lui Ceausecu cu o dictatura Parlamentara. Si nu sunt de acord ca o tara cu 20.000.000 locuitor sa fie condusa de nici 2.000.000 de mambri de partid (membrii tuturor partidelor din Romania sunt mai putin de 2.000.000, adica mai putin de 10% din populatia Romaniei)

Musafir

#1806

2016-02-17 18:50

1. Fiindcă parlamentarii nu sunt o categorie superioară de cetățeni, dimpotrivă, dacă ar fi să-i uăm la "bani mărunți", cei mai mulți dintre ei ar trebui, pe bună dreptate, încadrați într-o categorie inferioară multor altor cetățeni, prin incultura lor crasă, comportament mahalagesc și prin lăcomia lor fără margini. Am avut și avem parlamentari (am avut chiar și miniștri) foști tractoriști, chelneri, aprozariști, lăcătuși mecanici... etc care, după 1989, și-au cumpărat "cu banu' jos", una sau mai multe diplome de absolvenți de diverse facultăți, unii dintre ei - atât de bătuți în cap încât uitaseră ca, înainte de asta, să-și cumpre și diploma de bacalaureat. Păi, de la acești semianalfabeți să avem noi pretenția să ne facă legi bune?
2. Pentru că s-ar crea o discriminare între ei și restul categoriilor de angajați în câmpul muncii.
Eu am lucrat în cercetare, am o mulțime de brevete invenție, cele mai multe dintre ele aplicate pe vremea când mai aveam industrie, deci, pot spune că am dat o pâine câtorva mii de oameni și familiilor lor, dar am o pensie de 10 ori mai mică decât a unui fost procuror, sau fost judecâtor, de parcă ei ar avea 7 kilograme de creier iar eu doar... 7 grame!!! Discriminarea există deja!
PS 1: Regret s-o spun, dar statistic vorbind, suntem o țară de lichele și de secături, onoare excepțiilor, mult prea puține însă pentru a schimba ceva și care nu fac decât să confirme regula. Ce popor cu scaun la cap ar alege să fie condus de un criminal (Ion Iliescu), de unul căruia îi era scârbă de poporul său (declarație la Viena, în timpul ultimei mineriade) și care se lamenta că a fost învins de sistem (Emil Constantinescu) și de un bembeluc bețiv, curvar și hoț (Traian Băsescu)! Și, culmea - primul și ultimul - nu doar o singură dată! Și, iarăși culmea - toți trei evrei, confirmînd parcă percepția multora că noi sintem un popor care nu se poate conduce singur! Ultima dată am ales un neamț (chiar că nu ne putem conduce singuri, nu-i așa?), dar și acesta și-a dat repede în petec aprobând Legea 217 (antilegionară) și HG prin care s-a instituit "ziua limbii maghiare" (dacă până astăzi există români de naționalitate maghiară, care nu cunosc o boabă de limbă română sau, dacă o cunosc, refuză s-o vorbească, nu m-ar mira ca, mâine poimâine, noi, românii get-beget să fim obligați să învățăm limba maghiară!). Cine a mai pomenit stat cică democratic, în care să se înființeze o institție de stat cu singura menire de a devaliza legal vistieria țării? Cum care instituție? ANRP-ul, evident!!! Iar exemplele ar putea continua!
Și mai trist este că, în fond, avem exact ceea ce merităm, fiindcă, dacă cineva își bate joc de mine, o face pentru că poate și are de cine-și bate joc, iar pentru asta singurul vinovat sunt EU!!! Și, da, avea dreptate Karl Marx când spunea: "Fiecare popor își are conducătorii pe care și-i merită!".  
PS 2: Aveți girul meu de a face cunoscut textul de mai sus pe care mi-l asum în totalitate!


Musafir

#1807

2016-02-17 19:40

Este haos in tara. Intrarea in EU a dus Romania in statut de
raia turceasca. Alesii nostril nu vor decat sa se capatuiasca.
Este o rusine cu asemenea conducatori.

Musafir

#1808

2016-02-18 05:29

Privilegiile acestor parlamentari inseamna proliferarea coruptiei catre plus infinit. Coruptia la varf duce la saracirea endemica a populatiei si vulnerabilizarea Romaniei ca stat. Daca nu luam atitudine acum, in al 24-lea ceas, alesii nostri, naraviti in rapt, ne vor desfiinta pur si simplu ca natiune. Aceasta s-a dovedit a fi pana la urma dorinta lor secreta. Iar noua lege a defaimarii propusa de baronul PSD, L. Dragnea merge tot in aceasta directie. Eliminarea cu desavarsire a spiritului critic romanesc, pentru ca acesti devalizatori sa nu fie tulburati in actiunile lor tacute.


Musafir

#1809

2016-02-19 07:57

Nu cred in petitii dar ma gindesc ca asta ar putea avea succes.Dupa ce am vazut-o pe doamna Anghel ce curaj are, mi-a mai venit inima la loc.Adcia increderea.

Musafir

#1810

2016-02-19 09:06

Ca sa se schimbe in normalitate viata noastra si a copiiilor nostrii

Musafir

#1811

2016-02-19 17:55

Pentru a atrage atentia guvernantilor ca adevarata putere este in noi cei care am iesit in Timisoara in strada in Decembrie 1989!!!Cine nu trage invataminte din istorie este blestemat ca se ai fie repetate pedepsele !!

Musafir

#1812

2016-02-22 17:10

Pentru o tara mai curata, fara mafiotii din parlament care dorm si fura banii statului.

Musafir

#1813

2016-02-24 09:48

Nimeni nu e mai presus de legg!

Musafir

#1814

2016-02-24 10:42

Pentru că nu se mai poate, nu se mai poate trăi cu asemenea oameni care nu ne reprezintă pe noi. Când la cârma Țării sunt oamnei de nimic, nelegiuirea mișună pretutindeni!

Musafir

#1815

2016-02-24 12:20

Propun ca numarul parlamentarilor sa fie de 200 parlamentari care sa fie prezenti in parlament (la locul de munca) in fiecare zi cel putin 8 ore (absenti motivati sa fie doar cei in concediu sau cu treburi "reale" in teritoriu) iar cei absenti sa fie pusi nemotivat fara plata zilei dar si cu o sanctinue din salariu. Concediu sa fie maxim 45 zile pe an ca doar nu sunt copii (desi la minte se pare ca sunt) si au pretentie la "vacante". Este o rusine cum ieri si in alte zile parlamentarii pot fi numarati pe degetele de la mainile si picioarele a doua persoane (in jur de 40 parlamentari) care ce sa mai faca, eventual sa se uite unii la altii si sa se intrebe: Doamne pana cand inchizi ochii la mizerile din Romania ?


Musafir

#1816

2016-02-24 20:43

Tovarasa Cristiana Irina Anghel care injura crescatorii de oi nemultumiti din fata Parlamentului a afirmat public a doua zi ca: Acela nu era crescator de oi pentru ca l-am mirosit si nu mirosea a oaie !

Da tovarasa, asa este, nu mirosea a oaie pentru ca era crescator de capre, da tovarasa de c-a-p-r-e !

Hai ca stiti tovarasa ce sun alea capre ca la Caracal erau destule pe vremea pionierilor.


Musafir

#1817

2016-02-25 06:40

Alții muncesc pe brânci si nu au nici macar 5% din venitul lor!

Anonymous

#1818

2016-02-25 13:46

Pentru că își bat joc cu nerușinare de majoritatea celor care muncesc și își plătesc taxele și impozitele,de pensionari, de mame și copii.În schimb ei se huzuresc în lux,si tot nu le ajung facilitățile care le au,vor mai mult.Un referendum(care să se și pună în practică)pe acest subiect ar fi binevenit.Părerea mea.Mult succes.

Musafir

#1819

2016-02-25 19:40

Daca DNA-ul continua cu deschiderea de dosare pentru alesii nostri atunci in curand vor fi doar 300 de parlamentari fara sa mai cheltuim cu referendum. Tariceanu spune ca se bucura si este multumit de activitatea DNA si a doamnei Codruta Kovesi pentru curatarea departamentelor ale statului de corupti. Multumim tovarase Tariceanu pentru onestitatea dumneavoastra in eliminarea coruptiei din Romania, jos palaria.


Musafir

#1820

2016-02-25 22:03

Mie sila de ce se intampla in parlamentul Romaniei

Musafir

#1821

2016-02-26 05:59

Sunt de acord cu ce se cere.

Musafir

#1822

2016-02-26 07:13

Problema alesilor nostri este ca sunt aroganti si nesimtiti fata de alegatori, se cred dumnezei in timp ce sunt draci. Dau legi aiurea in favoarea lor si in detrimentul poporului. Voteaza legi propuse de colegii lor chear daca sunt legi nedrepte si facute doar sa arate ca dau legi. Nu ii intereseaza nivelul de trai al cetateanului care este la limita supravietuirii. Isi fac toate poftele pe banii tari. Si mint dar mint fara nerusinare si in fiecare zi pentru a-si justifica faradelegile. Deci sunt draci dar nu vor sa recunoasca ! Asa ca fie ei 500 sau 300 de draci in parlament tot draci sunt si tot dracii or sa faca. Dracu-i drac de al dracului ce e, face doar rau pentru ca atata stie sa faca si ii face placere ! Degeaba asteapta poporul ajutor de la ei, ei vor lucra intotdeauna impotriva poporului.


Musafir

#1823

2016-02-26 08:59

ceea ce au ei(privilegii) ne pune pe noi in situatia de DISCRIMINATI

Musafir

#1824

2016-02-26 09:11

Egalitatea in drepturi, vezi Constitutia Romaniei

Musafir

#1825

2016-02-26 16:38

Cine pe cine serveste ?! parlamentarii poporul sau invers???peste cateva luni vor veni cu miloaga sa-i votam pe uni sau pe altii oti o apa si-un pamant! ilustri necunoscuti si ciocoi in devenire.