Salvati Radauti de poluarea Egger

Quoted post

Alina

#13 petitie cu neclaritati

2012-03-02 14:12

Chiar de la inceput va voi spune ca sunt angajata Egger; nu fac parte din conducere si nici nu sunt platita sa le fac reclama sau publicitate, dar petitia contine cateva neclaritati.
Dupa cum s-a dovedit in ultimii 20 de ani, romanii nu stiu sa faca altceva decat sa distruga - in orasul Radauti au fost mai multe fabrici de care s-a ales praful (SAB, Mobila Radauti, Bucovina etc); faptul ca niste austrieci au hotarat sa faca o fabrica in Radauti si sa investeasca aproape 500 milioane euro nu cred ca este asa de rau pentru economia zonei; pe langa fabrica in sine s-au dezvolatat si alte ramuri - transporturile, HORECA.
Din punctul meu de vedere va voi prezenta neclaritatile petitiei:
1. In proportie de 80% in industria prelucrarii lemnului se foloseste formaldehida; inclusiv Mobila Radauti a folosit zeci de ani aceasta substanta (clei, lipici) si ma indoiec ca fabrica Mobila Radauti a fost dotata cu filtrele si sistemele de siguranta pe care le foloseste Egger-ul in prezent.
2. Au existat 2 convocari in care s-a discutat despre infiintarea fabricii de formaldehida; ambele convocari au fost anuntate in mass-media (in ziar si pe postul local de TV) si s-au tinut la Casa de Cultura.
3. In procesul de productie fabrica Egger nu foloseste arbori sanatosi, ci doar rumegus, arbori putrezitisau de slaba calitate si reziduuri lemnoase. Mereu se face confuzia intre Egger si Schweighofer care foloseste arbori sanatosi pentru a putea produce cherestea - asa ca m-am saturat sa aud ca Eggerul taie padurile, cand de fapt Eggerul le curata de gunoaie. Poate nu sunteti constienti, dar inainte de venirea firmei Egger toate aceste reziduuri erau aruncate de gatere pe unde apucau si de obicei pe albiile raurilor.

In grupul Egger mai exista o fabrica de formaldehida - in Wismar in Germania. Fabrica este asezata pe malul marii, langa o rezervatie naturala gen Delta Dunarii. Fabrica functioneza de ani de zile si nu s-au constat poluari majore in zona.
De ce nu vedeti si modul in care s-a implicat firma Egger in comunitate?:
1. a renovat impreuna cu Schweighofer spitalul din Radauti (si nu ma refer aici doar la o spoiala minora, ci au renovat si utilat complet salile de operatie, s-a refacut fatada si interioarele);
2. s-au construit 2 locuri de joaca pentru copii (la Statuie si pe Hipodrom)
3. urmeaza sa investeasca 500.000 euro in constructia unui azil de batrani undeva pe strada Francei
4. a organizat diverse actiuni prin care firma a donat bani ( de ex Egger run)
5. au participat activ la programul ecologist "Let's do it Romania"

Industrie cu poluare 0 nu exista, dar nu cred ca Egger este asa un mare poluator pe cat il descrie aceasta petitie.
Oricum fabrica de formaldehida este deja construita si functionala. Eu propun ca ONG-ul care s-a sesizat pe partea de mediu sa faca masuratori de poluare in zona si sa dea publicitatii datele obtinute. Nu neg faptul ca este posibil ca eu sa ma insel, dar numai asa vom vedea cu totii care este realitatea.
In final vreau inca o data sa spun ca nu m-a platit nimeni sa scriu ceea ce am scris, dar ma deranjeaza carcoteala tipic romaneasca. Va rog sa va informati.
De asemenea puteti adresa aceasta petitie si departamanetului de Relatii cu publicul - persoana de contact Lucian Barbacaru (lucian.barbacaru@egger.com) pentru un raspuns oficial si mult mai bine documentat la toate problemele ridicate de aceasta petitie.




Raspunsuri

Carina

#21 Re: petitie cu neclaritati

2012-08-20 18:47:32

#13: Alina - petitie cu neclaritati

"Dupa cum s-a dovedit in ultimii 20 de ani, romanii nu stiu sa faca altceva decat sa distruga - in orasul Radauti au fost mai multe fabrici de care s-a ales praful (SAB, Mobila Radauti, Bucovina etc); faptul ca niste austrieci au hotarat sa faca o fabrica in Radauti si sa investeasca aproape 500 milioane euro nu cred ca este asa de rau pentru economia zonei; pe langa fabrica in sine s-au dezvolatat si alte ramuri - transporturile, HORECA."

Asta va invata la angajare? Ca romanii au urmatoarele calitati: -

-

-

Buna strategie.

 

adina

#52 Re: petitie cu neclaritati

2013-06-17 07:21:13

#13: Alina - petitie cu neclaritati

buna..cum pot lua lehatura cu tine?


Musafir

#61 200 camioane pe zi de deseuri zii lu muto fa....Re: petitie cu neclaritati

2013-12-30 18:35:40


Musafir

#85 Re: petitie cu neclaritati

2015-02-18 19:49:32

#13: Alina - petitie cu neclaritati 

 tu sa-ti cumperi oi si sa mergi acolo unde se taie padurile....ai loc acum