Salvati Radauti de poluarea Egger

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati Radauti de poluarea Egger


Musafir

#51 Re: o idee

2013-06-09 13:46

#17: - o idee

ce ar fi aceste firme fara radauti, romania si padurile ei  poluate de cetatenii ce nu au grija de natura

adina

#52 Re: petitie cu neclaritati

2013-06-17 07:21

#13: Alina - petitie cu neclaritati

buna..cum pot lua lehatura cu tine?

Maria

#53 Re: Re: Andrei

2013-06-25 12:24

Dovada noastra e urmatoarea: NU SUNTEM PROSTI SI NICI NAIVI!! asa ca nu avem nevoie de rapoarte complicate care sa ne spuna cum stam cu poluarea, vedem cu ochii nostri.

adriana ,  toate gunoaiele de pe strazi nu le vezi? aia nu tot poluare este?

legat de poluarea cu fum( gaze de ardere) inca o tema pentru acasa pentru dragii de "ecologişti" de carton. stiti cumva care este emisia de CO2 a unei locuinte individuale care este dotata cu centrala termica cu combustibil solid, sau mai bine vechile sobe de teracota? bun acum faceti un calcul simplu: emisia de CO2 imnultit cu nr de locuine care detin astfel de echipamente, o sa ajungi la la o emisie de ordinul tonelor raportat la an.

ce masuri o sa se ia in privinta asta? o sa mergeti la bietii oameni sa le spuneti ca va polueaza aerul? as sugera sa se inceapa din Marginea cetatnii de colo sigur au cate un puluator din asta in proprietate( centrala termica cu combustibil solid) .

ceea ce sustii tu ca "vedem cu ochii nostri" este apa de ploaie. deci ma amuza maxim chestia asta. este treaba de logica de grupa mare este normal sa vezi cu ochii tai o degajare de gaze de ardere masiva( studiaza oleaca despre incendii- daca nu crezi) comparând cu degajarea gazelor de ardere a unei sobe cu lemne...  pe pricipiul asta se deduce clar ca 100 de sobe polueaza mai mult decat 1 incendiu..

draga adriana prin definitie roman = om naiv si prost condus in viata de principuil "sa moara vecinul, sa ii iau eu capra.. daca nu macar sa moara capra..."

scuza-ma dar esti penibila.

Gogu

#54 buna

2013-07-06 22:01

ba naivilor....ala ce iese si se vede si care ziceti voi ca e fum..e ABUR....Lemnele se toaca si aschiile se usuca.understood?cat despre formaldehida nu sunt emisii in fabirca Egger Technologia cu pricina nu mai zic in afara.Lasati oamenii sa isi vada de treaba ca a oferit multe locuri de munca..legativa de spirt(SABER)si alte fumigene.

Musafir

#55

2013-08-15 18:11

Sunt alături de voi!

Musafir

#56 egger

2013-08-15 18:16

www.egger-technologia.ro/.../2010_02_26_Rap_Securitate_FabAdezivi_V...

Musafir

#57

2013-08-15 18:19

Cititi raportul de securitate al criminalilor si apoi sa vad daca mai vorbiti vorbe...Si urmariti atitudinea celor din Reghin care sper sa i invinga pe mafiotii ce ne aduc doar gunoaiele de la ei.

Musafir

#58

2013-08-28 13:43

Egger ne va mistui pe noi si pe copiii nostri.Ar trebui alungati asa cum au procedat si alte localitati din tara.Afaraaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!
nimeni

#59 Atentie!!!

2013-09-13 19:41

Nu ceea ce vedeti polueaza, adica acele furnale ce se vad de departe numite filtru electrostatic EWK, ele scot doar abur. In schimb fabrica de adezivi polueaza, e drept, dar despre asta nu se stie prea multe. Nu se stie nici ce s-ar intampla in caz de o explozie acolo...cu greu as scapa Satu mare, Dornesti si Radauti...
eu

#60 against

2013-09-28 21:08

Lucrez la egger pentru ca nu am alternativa dar mi-as dori din tot sufletul sa se inchida aceasta fabrica. E foarte toxic si foarte curand lumea o sa aiba de suferit. Exemple:melamina,uree,formaldehida...documentati-va de4spre substantele astea

Musafir

#61 200 camioane pe zi de deseuri zii lu muto fa....Re: petitie cu neclaritati

2013-12-30 18:35

ro8co
Musafir

#62

2013-12-30 20:39

as semna 100 de petitii daca le-ar lua cineva in considerare...da se pare ca se tine cont de cine da mai mult nu de cei ce trag consecintele mai tirziu.


Musafir

#63

2013-12-30 22:36

Ar trebui sa le fie rusine mai ales celor care le-au permis sa construiasca asa ceva.Si mai ales nu tin cont ca altii au luptat ani de-a randul sa castige aceste teritorii si niste tradatori le vand sa-si umple seifurile..Rusine,
nu e pamantul lor!!!!!!!

Musafir

#64

2014-04-16 08:11

Este umilitor ce ni se intampla ,noua romanilor , nu numai celor din Radauti.
Daca statul roman nu mai vrea sau nu mai poate sa-si protejeze cetatenii,atunci nici eu,cetatean, nu mai am nicio obligatie fata de stat.Statul mimeaza ca protejeaza caini , broastele, diferite minoritati , dar pe marea majoritate a contribuabililor ii trateaza cu dispret.
Asa stand lucrurile,contractul dintre cetatean si stat este reziliat de facto,dar statul ne abuzeaza in continuare. Trebuie sa punem capat acestor abuzuri.Cred ca au inceput(reprezentantii statului) sa ne vanda in secret celor care nu ne vor deloc binele , ca sa nu spun dusmanilor,asa cum se intampla in feudalism.
Sunt mandru ca sunt roman ,dar sunt foarte trist ca fac parte din generatia care comite asemenea abuzuri la adresa viitorului acestui mult prea rabdator popor.
PanteLeu

#65 Re: nu dau curs provocarilor

2014-04-28 16:48

#6: Andrei - nu dau curs provocarilor

Formaldehida este foarte periculoasa si majoritatea firmelor serioase incearca sa renunte la ea sau sa diminueze continutul de formaldehida in produsele lor. Dl Andrei, daca vreti sa mancati formaldehida pe paine, pofta buna.

PanteLeu

#66 Re: buna

2014-04-28 16:56

#54: Gogu - buna

Dl Gogu, nu suntem cu totii prosti sau naivi, asa cum ti-ar place sa crezi. M-ai convinge daca ti-ai face un tratament cu "abur" din ala :)

Cat despre locuri de munca - nu au oferit nici jumate din cat au promis si nici un sfert din cate au anulat omorand intreaga industrie locala (cele doua firme impreuna). Nu mai are nimeni acces la cherestea sa fabrice mobila de lemn de rasinos in toata tara din cauza lor.

PanteLeu

#67 Re: o idee

2014-04-28 17:06

#17: - o idee

Radautiul a existat si inainte de Egger si Schweighofer. Si avea si industrie de fabricare a mobilei. Industrie care azi nu mai exista pentru ca tot lemnul se duce la Schweighofer. Pentru ca au monopol.

Firme ca Schweighofer activeaza cam 10 ani apoi dispar, isi muta utilajele in alta parte, defriseaza in alte tari sau zone. La noi nu mai au mult pentru ca lemnul e pe terminate. Probabil maxim 5 ani.

PanteLeu

#68 Re: eu lucrez la egger

2014-04-28 17:13

#27: bogdan - eu lucrez la egger

Bogdan, se vede unde lucrezi dupa aroganta ta. Sunt curios daca o vei folosi si cand vei povesti copiilor tai despre poluare.

A cumpara cu "acte in regula" nu e suficient. Actele se pot fabrica usor la noi in tara, coruptia o permite. A te multumi cu aceste acte fabricate  - egal a inchide ochii si a incuraja dezastrul ecologic care se intampla la noi.


Musafir

#69 Re:

2015-02-06 10:16

#4: Adriana -  

 Sotia si cu mine lucram din 2007 la egger si avem doi copii sanatosi si frumosi...sunte ti niste mincinosi...

 

 


Musafir

#70 Re: Re:

2015-02-06 10:18

#69: - Re:  

 Si nu stiu de nici un caz intre colegi mei sa aiba copii cu probleme..sunte ti mincinosi si va este ciuda ca nu mai taiati voi padurile fara nici un act ?


Musafir

#71

2015-02-17 12:00

Corporațiilor nu le pasă de viitorul Rădăuțiului dar nouă, Rădăuțenilor ar trebui să ne pese dacă ne dorim un oraș curat și respirabil pt noi si copii noștri.
Și locurile de muncă contează, bineînțeles, dar abia dupa ce vom accepta să se taie si ultimul copac ne vom da seama ca nu putem respira bani.

Musafir

#72

2015-02-17 12:53

Nu este singura fabrica din tara care poluează și nimeni nu ia nici o măsură.. Din păcate Asta-i România!!!

Musafir

#73

2015-02-17 14:07

da imi pare bine ca va ganditi la noi oamenii din bucovina si la padurile noastre va multumim

Musafir

#74

2015-02-17 14:36

egger sa mearga in Austria la padurile lor

Musafir

#75

2015-02-17 15:12

Sa solicitam de la Garda de mediu măsurătorile periodice a calitatii aerului , desi nu am încredere in ei
Cat despre păduri , faceti poze cu pădurile pentru nepotii nostru !