Salvati Radauti de poluarea Egger

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati Radauti de poluarea Egger


Musafir

#1

2012-02-03 20:01

.

Musafir

#2

2012-02-05 21:49

In sfarsit, cineva cu atitudine

Musafir

#3

2012-02-06 10:44

M am saturat de ce se intampla acolo. Socrii mei locuiesc la Radauti si nimeni nu are tupeul sa vorbeasca despre ce se intampla acolo. Ca sa nu mai vorbesc ca in petitie nu apare nimic despre tupeul cu care taie astia padurile.
Adriana

#4

2012-02-06 15:04

Si-au creat o strategie de imagine foarte bine conturata (se implica in sprijinerea comunitatii prin sponsorizari, replanteaza copaci etc.), dar nu invincibila.

Nu prea se vorbeste de faptul ca mai multe angajate Egger au nascut copii cu malformatii, dar au primit compensatii financiare.
"Pe surse": s-a stricat un filtru si pana a venit unul nou au continuat activitatea, desi nu ar fi trebuit sa o faca.
Andrei

#5 nu e prea adevarat tot ce scrie aici

2012-02-08 14:29

desi sunt de acord ca majoritatea corporatiilor multinationale au tot felul de obiceiuri fie cu care au venit din tarile lor, fie si-au insusit repede obiceiuri carpatine ne-ortodoxe, totusi, ca radautean, fara vreo legatura specifica cu Egger, as indrazni sa spun ca unele lucruri nu sunt adevarate in ce priveste continutul petitiei. De exemplu, stiu ca s-au facut mai multe sedinte de dezbatere publica cu garda de mediu sau agentia de mediu, nu stiu care, la doua am participat si eu, nu te retinea nimeni sa pui intrebari de orice fel. Deci ideea ca n-au comunicat, n-au consultat publicul, nu prea e asa. Cu formaldehida e o intreaga istorie, am citit si eu din curiozitate despre ea, OMS nu zice ca e cancerigena, ci ca e potential cancerigena, ceea ce parerea mea este ca e diferit. Asa si benzenul (din carburanti) este clar cancerigen, si asta nu ne retine sa il folosim la masini...deci retorica asta cu "vai, folosesc o substanta pe baza de formaldehida...o sa murim cu totii" parerea mea e ca e exagerata. Sunt de acord cand sunt lucruri clare si cand se poate demonstra culpa, dar de acum hai sa aruncam afara din tara pe orice strain care vrea sa investeasca aici, si in loc sa ii lasam pe romanasii nostri sa ne si fure banii, sa ne si polueze (n-am auzit pe careva protestand v-a-v de emisiile de la centrala termica sau de mizeria aia de rau care este infect pentru ca preia ape uzate de la tot felul de fabricute ale romanilor...)
Culmea e ca la fabrica de adezivi (nu fabrica de formaldehida, cum zice petitia), chiar am fost la sedinta de consultare publica, deci s-a facut consultare, s-a facut presupun procedura de autorizare sau cum ii zice, altfel ce folos sedinta publica?
restul sunt chestii pe care nu le stiu, dar daca sunt acuzatii construite tot asa ca si primele doua-trei, as verifica de doua ori inainte sa dau curs petitiei.
@Adriana - am citit despre formaldehida, copiii cu malformatii nu se nasc la expunere atat de scurta la actiunea formaldehidei. De altfel, cand am citit eu pe site la OMS, n-am gasit scris acolo ca formaldehida ar avea efecte de genul asta. E pura intoxicare ideea cu compensatiile etc. Dumneata te-ai multumi cu o compensatie financiara cand ti se naste copilul cu malformatie cand stii ca te vei chinui toata sa il cresti si sa il ingrijesti? Apoi evident ca se pune problema: cand au avut timp sa fie expuse angajatele la efectele formaldehidei, pentru ca fabrica de adezivi, daca nu gresesc, a fost pusa in functiune in toamna anului 2011? Nici macar nu sunt 5-6 luni de atunci? Sunt de acord sa protestam, dar daca vrem succes, sa o facem si logic, nu cu argumente stupide...
Andrei

#6 nu dau curs provocarilor

2012-02-08 14:46

nu va obositi sa urlati aici "bai, esti omul lor!!!" ca nu intru intr-o discutie pe o astfel de retorica. Am dreptul la opinie informata, asa ca mi-am spus opinia in baza unor realitati traite de mine, nu asa, ca mi se pare mie nu stiu ce sau am auzit pe nu stiu ce surse de la radio-sant. Am facut precizarea asta ca am avut discutie pe tema asta in birou cu niste colegi, si au sarit unii sa imi zica: "te-au platit aia sa le faci reclama?"...nu prea tolerez minciuna si manipularea, ne-am obisnuit cu ea atat de mult de pe vremea lui ceasca, incat ni se pare deja ceva normal sa nu ne mai obosim ca cercetam inainte de a acuza. Ma repet, sunt de acord ca, daca sunt practici murdare la Egger, sa existe protest. Dar daca nu este sustinut cu dovezi (nu doar cu pareri sau intoxicari), ne racim gura de pomana, nu ne va baga nimeni in seama, si ne vom pierde si credibilitatea, pentru ca un om prins odata cu minciuna, capata aceasta eticheta si cu ea si suspiciunea ca orice altceva spune, este tot minciuna. Sunt omul lucrurilor bine ochite, bine tintite, asa incat cand apas pe tragaci, glontul sigur se duce si sigur loveste tinta.
Adriana

#7 Re: nu dau curs provocarilor

2012-02-08 21:16

#6: Andrei - nu dau curs provocarilor

Negarea anticipata (eu nu sunt angajat Egger, dar scriu paragrafe fara numar in favoarea lor) e un indiciu clar al minciunii ("Cartea gesturilor" de Peter Collett).

Ce logica e asta:"Dumneata te-ai multumi cu o compensatie financiara cand ti se naste copilul cu malformatie cand stii ca te vei chinui toata sa il cresti si sa il ingrijesti?" Nu, eu nu, dar asta nu inseamna ca altii nu o vor face.

Eu nu consum droguri, iar dupa logica dvs, ar insemna ca nimeni altcineva nu o face. N-am omorat pe nimeni, asa ca toata lumea va face la fel. Marian Vanghelie, asa cum e el, cu Goagal, a spus la un moment dat "Astia isi vand si sotiile ...". Cred ca stim cu totii la cine se referea.

Discutia se refera la poluare, la petitie, nu e o ocazie in care sa vorbiti despre dvs despre cum santeti, sa va faceti reclama ("Sunt omul lucrurilor bine ochite, bine tintite, asa incat cand apas pe tragaci, glontul sigur se duce si sigur loveste tinta.")

Daca vreti sa vorbiti despre cat sunteti de destept, informat, despre cum trageti la tinta, faceti-va un blog, cumparati spatiu publicitar intr-un ziar, pentru ca nu  ne intereseaza persoana dvs.

P.S. Dvs. pe la orele 14-15 nu prea aveati alta treaba decat sa faceti pe avocatul companiei Egger? Poate chiar asta e treaba dvs.


Musafir

#8 Andrei

2012-02-09 13:16

@ Adriana
N-am scris in favoarea EGGER, ci am dezmintit doar niste neadevaruri din textul petitiei, lucruri care se pot verifica si care ar fi la fel sustinute de realitati verificabile indiferent daca as fi sau nu angajat Egger, avocat Egger, actionar Egger, proprietar Egger, om cumparat de Egger si cum mai vrei dumneata. Apoi, nu mi-am facut reclama mie, ci am pledat in favoarea unui protest argumentat, nu ceva care nu are sustinere pe lucruri reale, verificabile. Chestia asta cu "am aflat pe surse" n-are nici o putere in cazul unui protest real. Restul comentariilor dumitale nu merita adresate cata vreme sunt pe acest ton. Fac ce vreau cu timpul meu, dupa cum dumneata faci ce vrei la 15:04, fara sa ti se puna eticheta ca esti omul nu stiu cui.
Adriana

#9 Re: Andrei

2012-02-09 18:06

#8: - Andrei

De ce sunteti atat de deranjat de aceasta petitie? O sa spuneti ca, din punctul dvs. de vedere s-au scris neadevaruri, lucruri nedovedite. Stiti cate lucruri neadevarate apar in presa in fiecare zi, cate nedreptati sunt infaptuite, infractori lasati in libertate etc. Va preocupa si acestea si "luati atitudine" sau sunteti foarte interesat numai de firma Egger, o paziti cu pasiune ca nu cumva sa i se aduca o acuzatie nefondata?

Ce interes as avea eu, sau altcineva, sa inventez?

Dovada noastra e urmatoarea: NU SUNTEM PROSTI SI NICI NAIVI!! asa ca nu avem nevoie de rapoarte complicate care sa ne spuna cum stam cu poluarea, vedem cu ochii nostri.

Andrei

#10 @ Adriana

2012-02-10 13:18

Adriana, nu sunt deloc deranjat de nimic, ba chiar as sustine o petitie nu doar impotriva Egger, ci impotriva mai multor companii care polueaza Radautiul. Dar ca sa fie de succes (inclusiv cu proces in instanta), zic inca o data ca e nevoie de acuzatii care se pot proba, asa cum se face in orice tara civilizata. Altfel, cum am mai zis, e doar latrat in vant. Iar daca spunem minciuni fata de cei pe care vrem sa ii convingem (oamenii de rand, nu companiile sau altcineva), atunci din capul locului orice altceva vrem sa spunem o sa fie catalogat la fel - minciuna. Atat.

Musafir

#11

2012-02-17 20:50

Va rog sa postati si pe pagina noastra Facebook Oameni Din Bucovina aceasta petitie ca cei ce sunt direct interesati sa semneze!!Suntem satui sa vedem cum padurile noastre dispar si oamenii iresponsabili care ne conduc inchid ochii si cu marsavie ne vand lucrurile care ne apartin.Nu se pune deci problema de poluare,aceasta fabrica va inghite in urmatorii 10 ani toate padurile noastre.Sa-i oprim cat mai repede

Musafir

#12

2012-02-23 14:05

vrem mai putina poluare.......
Alina

#13 petitie cu neclaritati

2012-03-02 14:12

Chiar de la inceput va voi spune ca sunt angajata Egger; nu fac parte din conducere si nici nu sunt platita sa le fac reclama sau publicitate, dar petitia contine cateva neclaritati.
Dupa cum s-a dovedit in ultimii 20 de ani, romanii nu stiu sa faca altceva decat sa distruga - in orasul Radauti au fost mai multe fabrici de care s-a ales praful (SAB, Mobila Radauti, Bucovina etc); faptul ca niste austrieci au hotarat sa faca o fabrica in Radauti si sa investeasca aproape 500 milioane euro nu cred ca este asa de rau pentru economia zonei; pe langa fabrica in sine s-au dezvolatat si alte ramuri - transporturile, HORECA.
Din punctul meu de vedere va voi prezenta neclaritatile petitiei:
1. In proportie de 80% in industria prelucrarii lemnului se foloseste formaldehida; inclusiv Mobila Radauti a folosit zeci de ani aceasta substanta (clei, lipici) si ma indoiec ca fabrica Mobila Radauti a fost dotata cu filtrele si sistemele de siguranta pe care le foloseste Egger-ul in prezent.
2. Au existat 2 convocari in care s-a discutat despre infiintarea fabricii de formaldehida; ambele convocari au fost anuntate in mass-media (in ziar si pe postul local de TV) si s-au tinut la Casa de Cultura.
3. In procesul de productie fabrica Egger nu foloseste arbori sanatosi, ci doar rumegus, arbori putrezitisau de slaba calitate si reziduuri lemnoase. Mereu se face confuzia intre Egger si Schweighofer care foloseste arbori sanatosi pentru a putea produce cherestea - asa ca m-am saturat sa aud ca Eggerul taie padurile, cand de fapt Eggerul le curata de gunoaie. Poate nu sunteti constienti, dar inainte de venirea firmei Egger toate aceste reziduuri erau aruncate de gatere pe unde apucau si de obicei pe albiile raurilor.

In grupul Egger mai exista o fabrica de formaldehida - in Wismar in Germania. Fabrica este asezata pe malul marii, langa o rezervatie naturala gen Delta Dunarii. Fabrica functioneza de ani de zile si nu s-au constat poluari majore in zona.
De ce nu vedeti si modul in care s-a implicat firma Egger in comunitate?:
1. a renovat impreuna cu Schweighofer spitalul din Radauti (si nu ma refer aici doar la o spoiala minora, ci au renovat si utilat complet salile de operatie, s-a refacut fatada si interioarele);
2. s-au construit 2 locuri de joaca pentru copii (la Statuie si pe Hipodrom)
3. urmeaza sa investeasca 500.000 euro in constructia unui azil de batrani undeva pe strada Francei
4. a organizat diverse actiuni prin care firma a donat bani ( de ex Egger run)
5. au participat activ la programul ecologist "Let's do it Romania"

Industrie cu poluare 0 nu exista, dar nu cred ca Egger este asa un mare poluator pe cat il descrie aceasta petitie.
Oricum fabrica de formaldehida este deja construita si functionala. Eu propun ca ONG-ul care s-a sesizat pe partea de mediu sa faca masuratori de poluare in zona si sa dea publicitatii datele obtinute. Nu neg faptul ca este posibil ca eu sa ma insel, dar numai asa vom vedea cu totii care este realitatea.
In final vreau inca o data sa spun ca nu m-a platit nimeni sa scriu ceea ce am scris, dar ma deranjeaza carcoteala tipic romaneasca. Va rog sa va informati.
De asemenea puteti adresa aceasta petitie si departamanetului de Relatii cu publicul - persoana de contact Lucian Barbacaru (lucian.barbacaru@egger.com) pentru un raspuns oficial si mult mai bine documentat la toate problemele ridicate de aceasta petitie.





Musafir

#14

2012-05-19 11:47

inainte de '90 intr-o fabrica din Vs se ardeau deseuri fenolice , padurea din apropiere a fost afectata . populatia din Radauti sa ia atitudine si sa participe la dezbaterile publice cand se va elibera acordul de mediu si sa nu accepte aceasta investitie .substantele rezultate sunt f periculoase ptr om si mdiul inconjurator

Musafir

#15

2012-05-19 11:55

sa inteleg ca cei de la SCHWEIGHOFER pot sa ramana linistiti la noi?

dincolo de impactul asupra mediului si, implicit a sanatatii noastre, am semnat petitia pt ca ne-au distrus drumurile. nu aveam infrasctructura pt asemenea trafic greu, si aia pe care o aveam ne-au facut-o praf. asta ar trebui sa ne fie invatatura de minte, sa ne deschida ochii atunci cand unii politicieni promit sa atraga investitori straini in zona. indiferent care va fi domenilul lor de activitate, trebuie sa stim ce, cat si pe unde vor transporta inainte de a ne lasa incantati de cateva zeci de locuri de munca.


Musafir

#16 Women Nike Free Run+3 Deep Purple Black White Shoes

2012-05-19 13:48

Nike Expense HyperTR Crafted of different Training program Jogging shoes Bleak Violet Always remember, as it were, an ultimate points during the Apocalypse Right now: Gloss discovers Brando, judged from what size the the exact Stay-Puft Marshmallow Person, weight loss by indicates his tribal beauty, reduced along the madness regarding beat, required to pick out good-looking Manhattan Jew JP through half-orphaned vineyard frontiersman Benjamin J ree k. Their terror, the type of revulsion. It will be the close in proximity on the Fiance, and genuinely the right time to build-up all we've got experienced myself in choose the man and perhaps catch a vast, gorgeous remove loaded in brains. The very next day, Ashley coupled with JP chat detailed from the conditions that G.Some sort of. Laser printer reviewed. This will be significant is saying that they can basically certainly are a couples, regardless what this girl identified,

Musafir

#17 o idee

2012-06-07 21:32

#1: -

ce ar fii daca ar fii inchise toate firmele romanesti care polueaza de 100 ori mai mult mediul ca EGGER?sau cetatenii tarii care nu ua grija de natura??ce ar fii Radautiul fara firma Egger sau Schweighofer?un oras medival cu locuitori putini mai lacomi-

Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2012-06-10 19:38


Sanatate

#19 lucreaza in mediu toxic

2012-07-09 19:47

Aici se lucreaza in mediul toxic. Nu se asigura conditii speciale de protectie a muncitorilor.Ce a ajuns tara asta ROMANIA.
Laura

#20

2012-08-20 18:40

Haide sa lasam toti investitorii straini sa construiasca, sa isi umple conturile, ca romanii stiu numai sa fure. Chiar credeti ca se vor investi bani in dezvoltarea zonei??! Plus ca ai nevoie de fonduri pentru a putea incepe orice investitie. Romanii nu prea le au...si nici nu stiu sa isi negocieze bunurile. In concluzie eu sunt contra investitorilor straini care vor sa ne "propulseze economia"... simplul fapt ca defriseaza padurile vorbeste de la sine!
Carina

#21 Re: petitie cu neclaritati

2012-08-20 18:47

#13: Alina - petitie cu neclaritati

"Dupa cum s-a dovedit in ultimii 20 de ani, romanii nu stiu sa faca altceva decat sa distruga - in orasul Radauti au fost mai multe fabrici de care s-a ales praful (SAB, Mobila Radauti, Bucovina etc); faptul ca niste austrieci au hotarat sa faca o fabrica in Radauti si sa investeasca aproape 500 milioane euro nu cred ca este asa de rau pentru economia zonei; pe langa fabrica in sine s-au dezvolatat si alte ramuri - transporturile, HORECA."

Asta va invata la angajare? Ca romanii au urmatoarele calitati: -

-

-

Buna strategie.

 


Musafir

#22 Re: nu e prea adevarat tot ce scrie aici

2012-10-18 09:39

#5: Andrei - nu e prea adevarat tot ce scrie aici

Salut Andrei, daca tot suntem la capitolul desfacut firul in 16 hai sa vedem logica lucrurilor, asa ca nu o tragem cu presupusul: Nu mai locuiesc de multi ani in Radauti dar, de cate ori am mers acolo am facut-o noaptea, sa spunem ca e traficul mai ok si ca e mai racoare. De fiecare data, cand am ajuns pe la Milisauti, (ca de acolo se vede o portiune din fabrica), si apoi la intrarea in oras am vazut un fum destul de gros si de consistenta unei cetze care in timpul zilei nu exista, lucru care m-a facut sa-mi fac deja o parere: (astia "varsa" otrava in aer...) E COINCIDENTA???

Tu spui ca: "s-au facut mai multe sedinte de dezbatere publica cu garda de mediu sau agentia de mediu, nu stiu care, la doua am participat si eu, nu te retinea nimeni sa pui intrebari de orice fel. Deci ideea ca n-au comunicat, n-au consultat publicul, nu prea e asa." De acord cu tine, dar te-as intreba: tu la cate sedinte de acest gen ai participat??? Cati politicieni ai intrebat la viata ta daca sunt corupti si daca motivele pentru care sunt acuzati sun adevarate???? Cati au recunoscut???? Nu vreau decat sa fac o paralela cu acel "minunat" produs care este Aspartamul si pe care il stiam cu totii ca este foarte bun inlocuitor al zaharului, evident ca nu a fost descoperit de un roman... citeste asta daca ai timp - http://sanatate.acasa.ro/dieta-nutritie-4/de-ce-trebuie-sa-ocolim-aspartamul-din-alimente-149233.html  - si incearca sa compari cu ceea ce stiam noi!

Ceea ce nu se spune este faptul ca taie toate padurile din judetul Suceava, au cumparat pamanturile si taie padurile, camioanele distrug solul pana in creierul muntilor dar de la drum totul este frumos din elicopter insa... este de neimaginat. Cica planteaza la loc, unde???? Cand???? Cine a vazut???

Daca ma iau dupa un "zvon" Egger este interzis in toata Uniunea Europeana dar in Romania se poate... aici are voie, doar se stie ca Romania e groapa de gunoi a Europei. In Romania se construieste cel mai mare container pentru deseuri radioactive, in Romania avem Rosia Montana, aici avem gazele de sist, centrala nucleara de la Cernavoda, tot aici avem localitatea Geamana din muntii Apuseni - http://www.adevarul.ro/life/sanatate/medicina_alternativa/VIDEO-FOTO-Aici-steril-inecat_0_116388531.html

Si acum vin intrebarile:

Au acei 200 de angajati macar 3 000 de Euro pe luna salariu ca sa-si riste viata?

Merita sa ne sacrificam si sa distrugem Bucovina, cea care era odinioara o oaza de aer curat, sanatos si de paduri virgine???

Este echitabil pretul platit de cetatenii de rand, sa respire un aer otravit?

Cine si ce are de castigat, ca oricum suma este una imensa?????

 


Musafir

#23 Re: Re: nu e prea adevarat tot ce scrie aici

2012-10-18 09:52

#22: - Re: nu e prea adevarat tot ce scrie aici

EPILOG!!!

Intotdeauna uitam ca noi, romanii suntem o turma tocmai buna de sacrificat si avem zeci de exemple la indemana:

- Am intors spatele nemtilor, in razboi, abia cand am calculat ca am putea iesi prost in tafa rusilor! La ce ne astptam sa ne construiasca, fabrici de oxigen pur??

- In strada am iesit doar cativa, de unde putem lesne trage concluzia ca ne multumim sa traim cu 200 de Euro pe luna, in timp ce in Europa salariile sar de 1200 iar preturile sunt cu 25% mai mici ca la noi!!! O fi un experiment al suportabilitatii???? NU!!! "... ferice de cei saraci cu duhul!!!"

- Rosia Montana, exact acelasi principiu: ca se creeaza locuri de munca!!! si exemplele pot continua...

DESCHIDETI OCHII SI CITITI PRINTRE RANDURI!!!!

malcom x

#24 buna

2012-10-29 07:40

de ce nu zice nimic egger de arborii care i cumpara din ucraina, la preturi foarte mici, care sunt contaminati radioactiv, romanii pardon austriecii de le egger sunt singuri clienti la arborii contaminati radioactiv, au facut parchet osb si scandura pt clienti externi si au fost refuzati, de ce ???????? pentru ca era contaminat radioactiv, a aparut si un daunator care decimeaza padurile de molid IPS duplicatus, adus de cei de la egger din ucraina cu importul de arbori, de ce nu zic nimic cei de la egger doar au mai fost in centru unui scandal la fabrica de la sebes, in care solul fusese contaminat.
Voi credeti ca fabrica de formaldehida se va incadra in aceleasi criterii de siguranta ca cea din germania? ma indoiesc, standardele sunt altele pt europa de est, pentru ca unde mai e profitul.

Musafir

#25 Re: buna

2012-11-03 22:35

#24: malcom x - buna

Cum sa zica ceva? Au combinatii direct cu conducerea tarii, la fel ca si contractele cu Rosia Montana si multe altele din care castiga beneficiarul proiectului si direct persoanele care aproba lucrarile, nu si Romania. Asta e tara in care traim!!!