Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Quoted post

elev

#2953 Re:

2015-01-29 21:29

#2936: -  

 Asa ati fost dvs. invatat, ca daca suntem adolescenti, e o "varsta dificila". Tin sa va anunt ca nu e cu totul adevarat. Pana in acest moment, religia (inclusiv din planul familial) mi-a facut mult prea mult rau.

Atat timp cat programa de la ora de religie divide elevii si indeamna la ura fata de anumite minoritati, materia trebuie sa fie exclusa din scoala din punctul meu de vedere. Din acest motiv este si foarte contestata aceasta ora de religie. Nu sunt o persoana credincioasa mai deloc, dar am o moralitate, si ma consider moral decat o gramada dintre oamenii care merg saptamanal la biserica. Moralitatea nu inseamna religie.

In Romania nu stiu cate cazuri sunt de parinti care nu vor religie, iar copilul sa vrea, dar probabil sunt extrem de putine din moment ce suntem o tara cu populatie majoritar religioasa. Si revin la primul paragraf scris de mine; da, sunt adolescent inca, nu consider ca e o "varsta dificila" in care ar fi trebuit sa ma revolt la tot. Sunt o persoana foarte rationala si am capacitatea sa observ amanunte legate de orice, inclusiv propriul meu comportament. Nu ar trebui ca fiecare copil sa fie liber sa aleaga ce doreste? Sa creada in ce Dumnezeu doreste? Religia este o chestiune de geografie. Daca va nasteati intr-o tara islamica, in acest moment nu erati crestin. Din aceste motive si multe altele care nu pot sa le enumar aici raman la concluzia mea ca religia mi-a facut mult prea mult rau in anii de pana acum (nu judecati pana nu stiti toate faptele prin care trece un om, pana nu ati trait ce a trait el).

Cat despre locurile de munca pierdute, imi pare rau. Fiecare om ar trebui sa aiba un venit stabil, mai ales in aceasta tara saraca in care traim.

Imi cer scuze pentru eventualele greseli de gramatica, punctuatie, ortografie samd.

 

Va doresc numai bine!

Raspunsuri


Musafir

#2966 Re: Re:

2015-01-30 02:06:08

#2953: elev - Re:  

 De fapt tu n-ai descoperit religia. ORTODOXIA NU ESTE NICI PE DEPARTE EXTREMISTA SI INTOLERANTA.

NICI PE DEPARTE.

Dimpotriva, lipsa unor minime cunostinte dobandite cu calm, nu cu ura, duce la o alta intelegere chiar a sinelui.

Domnul Iisus Hristos a fost bland si intelegator. Femeia adultera nu a fost omorata pentru ca Hristos i-a pus pe acuzatorii ei in situatia de a-si recunoaste propriile pacate. Iar in gradina Ghetsimani a manifestat aceeasi intelegere pentru cei care Il arestau.

CRED CA NOI INSINE SIMTIM ANUMITE SENTIMENTE CAND AJUNGEM LA CAPITOLUL CARE VORBESTE DE PACATE.