Votati pentru mentinerea religiei in scoli

Quoted post


Musafir

#2966 Re: Re:

2015-01-30 02:06

#2953: elev - Re:  

 De fapt tu n-ai descoperit religia. ORTODOXIA NU ESTE NICI PE DEPARTE EXTREMISTA SI INTOLERANTA.

NICI PE DEPARTE.

Dimpotriva, lipsa unor minime cunostinte dobandite cu calm, nu cu ura, duce la o alta intelegere chiar a sinelui.

Domnul Iisus Hristos a fost bland si intelegator. Femeia adultera nu a fost omorata pentru ca Hristos i-a pus pe acuzatorii ei in situatia de a-si recunoaste propriile pacate. Iar in gradina Ghetsimani a manifestat aceeasi intelegere pentru cei care Il arestau.

CRED CA NOI INSINE SIMTIM ANUMITE SENTIMENTE CAND AJUNGEM LA CAPITOLUL CARE VORBESTE DE PACATE.

Raspunsuri

elev

#2975 Re: Re: Re:

2015-01-31 10:53:42

#2966: - Re: Re:  

Nu am nevoie de religie ca sa fiu un om cu standarde morale (si credeti-ma, sunt mult mai moral decat majoritatea oamenilor religiosi).

Cand vad absurditati ale ortodoxiei, va rog sa ma scuzati dar imi vine sa rad si sa plang in acelasi timp.

In Botosani din cate imi aduc aminte era un festival, iar primaria a decis sa puna ceva umbrelute colorate in culorile spectrului vizibil (rosu, oranj, galben, ...). BOR-ul s-a gandit: stai dom'le, ca astea is culorile LGBT. Au ORDONAT primariei sa le schimbe si ghiciti ce, le-au schimbat. Ceea ce ma aduce la o alta intrebare: cum nu e intoleranta? Sunt extrem de rari preotii (daca exista vreunul defapt) care nu au ceva cu persoanele LGBT.

Dar ortodoxia e toleranta cand vine vorba de arhiepiscopi care au dosare penale, datorii de milioane de lei catre stat si care cer bani de la studenti (prea putin cunoscutul caz al arhiepiscopului Tomisului, care e inca in functie).

Scuzati-ma ca am ales sa respect orice om pentru ce este, sa invat sa-l accept asa cum este, sa-l ajut cand are nevoie si sa pun accentul pe calitatile sale, nu pe defectele (care sunt percepute ca pacate, aparent) sale, ca am ales sa traiesc in prezent in loc sa traiesc in trecut si viitor (prin viitor ma refer la viata de dupa moarte - pentru care nu aveti absolut nicio dovada ca exista; a crede nu inseamna a cunoaste).

Va doresc numai bine.