Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Quoted post


Musafir

#16143 Re: Re: Re: Re: Re: Bun ii vinu sus pe munte ! MAGIC TIC-TAC

2014-01-28 12:31

#16119: - Re: Re: Re: Re: Bun ii vinu sus pe munte !

APAVIL SA, “izvor” nesecat de bani publici pentru băieţii deştepţi!

http://saptamana.net/articol/5157-apavil-sa-izvor-nesecat-de-bani-publici-pentru-baietii-destepti

Achiziţiile de produse şi servicii ale societăţii vâlcene de distribuţie a apei şi servicii de canalizare trebuiesc luate la purecat de organele competente!

Continuăm seria dezvăluirilor legate de achiziţiile SC APAVIL SA din ultimii trei ani, începută în ediţia anterioară, după lecturarea a peste o mie de documente cu date solicitate în baza legii 544/2001, privind liberul acces la informaţiile de interes public. Seria de achiziţii bizare, la costuri scandalizante, fără respectarea întocmai a normelor legale în vigoare şi în detrimentul interesului economic al societăţii este lungă, aşa cum ne-am aşteptat! Între timp, angajaţii societăţii probabil că socotesc de zor cu cât să mai încarce facturile râmnicenilor la capitolul ape pluviale, după ninsorile abundente din ultimele zile. Vreun drept la replică oficial încă n-am primit din partea lor, dacă excludem câteva comentarii penibile postate pe ediţia online. Am primit, totuşi, asigurarea purtătorului de cuvânt al societăţii că ne va sta la dispoziţie, la sediul acesteia, în ziua în care această ediţie apare pe piaţă în format print. Am apreciat abilitatea fostului nostru coleg de presă Octavian Herţa, i-am promis că vom onora invitaţia, însă am continuat prezentarea documentelor.

Consultanţă fiscală de sute de milioane de lei vechi!

Am expus, săptămâna trecută, o serie de închirieri de utilaje la sume deocheate de către operatorul judeţean de apă şi canal de la SC OK SRL Râmnicu Vâlcea. “Relaţia” economică dintre cele două societăţi a fost mult mai lucrativă decât ne-am aşteptat. Tot în 2011, dar cu câteva luni înainte ca societatea în care Constantin Ştefănescu deţine calitatea de asociat, cu 50% din părţi în firma privată (restul fiind deţinute de Lucreţia Ploscă) să închirieze utilaje APAVIL SA, Maria Ştefănescu, cea care a devenit administratorul SC OK SRL din 2013, încheia un “Contract de consultanţă fiscală” cu aceeaşi societate cu capital public. Documentul poartă numărul de înregistrare 10292 din 5 aprilie 2001, dat de beneficiar. Durata înţelegerii a fost de 30 de zile, iar obiectul a constat în “Realizare contestaţie împotriva deciziei de impunere 71/14.03.2011 şi raportului de inspecţie fiscală nr. 83463/14.03.2011 ale DGFP Vâlcea”. Costul prestaţiei s-a ridicat la nici mai mult, nici mai puţin de 5.000 de lei plus TVA. Spuneţi dumneavoastră dacă nu este încă o mostră de sifonare a banului public la APAVIL SA! Societatea are un departament economic, cu specialişti experimentaţi în domeniu, unii care nici nu visează, după zeci de ani vechime, la un salariu care să se apropie de onorariul Mariei Ştefănescu. Din fişa de furnizor a Mariei Ştefănescu reiese că aceasta a încasat, în total, în 2011 şi 2012, de la societatea vâlceană, 57040 lei (OP nr. 1021/22.04.2011; 1759/05.07.2011; 2127/09.08.2011 şi facturile nr. 803/13.09.2012; 820/03.10.2012)!!!

Zeci de mii de litri de lapte achiziţionaţi la preţuri aproape duble

O altă achiziţie care atinge ridicolul ar putea fi şi cumpărarea, în 2013, de lapte “ca antidot” la un preţ de 2,65 lei/litru. În mai 2013, preţul cerut de producătorii români pentru un litru nu depăşea 1,31 lei, la fabrică (sursa: http://www.recolta.eu/industrii/lactate/vezi-la-ce-pret-vand-producatorii-din-europa-laptele-la-poarta-fermei-romanii-nu-vand-cel-mai-ieftin-20342.html)! În acelaşi an, Poliţia Română a achiziţionat lapte antidot cu aceleaşi caracteristici la 1,61 lei/litru, costul transportului la achizitor fiind inclus în preţ (sursa: Centralizator achiziţii M.A.I.)! Potrivit contractului de furnizare nr. 3387 din 4 februarie 2013, SC Vic Prod SRL Râmnicu Vâlcea se obligă să furnizeze SC APAVIL SA, până la sfârşitul anului trecut, “lapte ca antidot, la punctele de lucru specificate de achizitor”, în valoare de 58.300 lei, la care se adaugă TVA. Cu alte cuvinte, cantitatea de 22.000 de litri!?! Cantitatea se dublează dacă adăugăm încă o înţelegere similară, parafată cu un an înainte între operatorul privat şi operatorul judeţean de distribuţie a apei şi servicii de canalizare!

Explicaţii oficiale ioc pentru necesitatea achiziţionării de lapte

Fără o explicaţie oficială (o notă de fundamentare) APAVIL continuă să achiziţioneze lapte şi în 2014, după cum reiese şi din “Invitaţia achiziţie directă” nr. 37645 din 10 decembrie 2013, postată pe website-ul societăţii. Aceeaşi cantitate de 22.000 de litri e solicitată, caracteristicile obligatorii ale produsului urmând a fi: “grăsime 1,8%; Ambalat în pungi de plastic cu cantitatea de 1 litru; pasteurizat”. Potrivit documentului, livrarea se va face de 3 ori pe săptămână (luni, miercuri, vineri), la Staţia de epurare din strada Nistor Dumitrescu (aproximativ 145 litri pe săptămână, rezultă 48 de angajaţi) şi la Sectorul de Canalizare din Strada Florilor (aproximativ 68 litri pe săptămână, rezultă 22 de angajaţi). În plus, furnizorul mai trebuie sa distribuie, o dată pe săptămână, laptele şi la punctele de lucru ale APAVIL din: Băbeni (aproximativ 20 de litri), Băile Govora (30 de litri), Horezu (28 de litri), Călimăneşti (35 de litri), Brezoi (20 de litri), Voineasa (20 de litri), Drăgăşani (30 de litri), Bălceşti (10 litri) şi Olăneşti (28 de litri).

Raspunsuri


Musafir

#16144 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Bun ii vinu sus pe munte ! MAGIC TIC-TAC

2014-01-28 13:01:14

#16143: - Re: Re: Re: Re: Re: Bun ii vinu sus pe munte ! MAGIC TIC-TAC

pt boscetarii de;piperea,talpasanu,cernev,mardare si papastratos gaocel,sa i sugeti mina lui REGELE ROIBU CONSTANTIN