Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Mâine 6 septembrie 2016,aflăm ce se întâmplă cu CET-ul; soarta lui e în mâna Justiţiei

/ #48388 Mâine 6 septembrie 2016,aflăm ce se întâmplă cu CET-ul; soarta lui e în mâna Justiţiei

2016-09-04 21:27

Mâine aflăm ce se întâmplă cu CET-ul; soarta lui e în mâna Justiţiei

Vineri, zeci de sindicalişti de la CET Govora au stat în faţa Tribunalului Vâlcea pentru a afla deznodământul în procesul dintre CET şi Ciech Soda. 2 septembrie 2016 a fost termenul de judecată al apelului făcut de administratorul judiciar al CET Govora împotriva sentinţei dată de Tribunalul Vâlcea de suspendare a executării denunţării contractului de livrare a aburului la un preţ sub preţul de producţie către Ciech Soda (fostul USG). Procesul s-a desfăşurat în Camera de Consiliu a Tribunalului Vâlcea, unde n-au avut acces decât părţile din proces şi apărătorii lor. Sindicaliştii de la CET, dar şi cei de la Ciech, ziariştii şi alte persoane interesate n-au avut decât să stea afară, pe treptele Tribunalului şi să aştepte o decizie a magistraţilor. Vă reamintim că administratorul judiciar de la CET, avocatul Remus Borza, a anunţat în şedinţa Consiliului Judeţean din data de 31 august că, dacă pe 2 septembrie instanţa de judecată nu va admite apelul declarat, el va renunţa la mandat, iar CET-ul se va îndrepta spre faliment: „Acest contract generează o pierdere zilnică de 171.000 de lei şi de 5,3 milioane lei. Eu în insolvenţă nu pot să îmi asum aceste pierderi. În situaţia în care contestaţia celor de la Uzinele Sodice va fi admisă sau chiar şi în situaţia în care se va amâna judecarea soluţionării, la termenul din 2 septembrie, sunt obligat de lege să pun concluzii de intrare în faliment în procedură simplificată. Lucrul acesta se va întâmpla luni, 5 septembrie. Nu vreau să am pe conştiinţă falimentul CET Govora, luni ne vom depune mandatul”, a afirmat Remus Borza. Cum instanţa de judecată a amânat pronunţarea pentru ziua de marţi, 6 septembrie 2016, probabil că Remus Borza va aştepta întâi decizia magistraţilor vâlceni şi apoi va lua o decizie.