Stop instigărilor publice la ură împotriva animalelor fără stăpîn

Mihai

/ #137 Nu am votat deoarece:

2016-08-05 19:47

as dorii sa precizez ceva:

1) sa se aduca la rang de fapta penala abandonarea animalelor!

2) Nu sunt de accord cu maltratarea animalelor!

3) sunt de accord cu eutanasierea cainilor fara stapan, in special a celor cu tendinte agresive!

4) Locuiam in Targoviste si lucrez in Targoviste cu program de la 16 la 24:00. De la locul de munca pana la mega image este o distanta de 2-300 metrii. In fiecare seara dupa ora 20-21 sunt obligat sa ma deplasez cu masina pana langa magazin din caza haitelor de caini agresivi ce traiesc in zona.

5) de 2 ori mi-am vazut moartea cu ochii fiind atacat de caini. Prima oara eram in clasa a 5-a si ma duceam la scoala cand am fost atacat pe la spate de o catea ce fatase in acea noapte langa balconul de la parter, am ruptura musculara la piciorul stang  si multiple cicatrici pe maini, din cauza acelor muscaturi, m-a salvat un vecin si faptul ca era iarna si purtam bocanci inalti de piele si cu varf de otel. A doua oara, acum vreo 3 ani, treceam singur seara pe strada cand dintre blocuri (langa pavcom) a iesit o ceata de aproximativ 20 de caini si m-au atacat, m-a scapat un taximetrist ce trecea prin zona si a oprit masina langa mine si a dat cu jetul de la stingator pe cainii ce ma inconjurasera.

Acum am 28 de ani si de 2 ani m-am mutat la tara si detin 2 caini masculi de talie mica, ii iubesc, sunt ca sii copii mei, dar acestia nu sunt lasati sa iasa din curte neinsotiti.

Dupa cum am zis, nu sunt de accord cu maltratarea animalelor. Dar daca nu sunt adunati de pe strazi si eutanasiati, mie si multor oameni ce au fost atacati fara sa provoace cainii maidanezi, cine ne garanteaza siguranta? ONG-urile si persoanele care nu fac nimic pentru aceste animale dar striga in gura mare ca nu avem mila fata de aceste animale? Castrarea lor nu rezolva nimic, le mai ia din agresivitate, dar acesti caini sunt dusi inapoi pe strada si intr-o haita este suficient sa fie un singur caine mai agresiv ca sa ii atate si pe cei castrati si sa atace persoane nevinovate!

 

SUSTIN pedepsirea persoanelor ce maltrateaza, neglijeaza sau abandoneaza animalele.

SUSTIN eutanasierea acestora dupa o perioada de timp in care acestia au fost intr-un centru de animale si nu au fost adoptate!

SUNT CONTRA repunerii pe strazi a animalelor dupa ce au fost castrate.

SUNT CONTRA maltratarii, neglijarii sau abandonarii animalelor!