Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

/ #43427 SE ANUNTA GREVA FOAMEI LA ARPECHIM!

2015-09-08 10:14

 

Intră în greva foamei.

După ce s-a aflat că 142 de angajaţi ai Diviziei Petrochimice Bradu vor fi concediaţi, ieri, am aflat că, de astăzi, 9 angajaţi şi-au anunţat intenţia că vor intra în greva foameni. De c_urînd, unul dintre administratorii judiciari ai companiei Oltchim, de care aparţine şi Divizia Petrochimică Bradu, anunţa un plan de reorganizare. Mai precis, prin adresa transmisă către AJOFM Vîlcea se anunţa intenţia ca în următoarele două luni să fie disponibilizaţi de la Oltchim şi Bradu 309 angajaţi (142 din Piteşti). Vor fi concediaţi atît angajaţi simpli, precum şoferi şi magazioneri, cît şi chimişti, ingineri şi subingineri. Potrivit lui Aurelian Cristian, de la Serviciul Privat pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul Diviziei Petrochimice Bradu, de astăzi, „probabil 9 oameni vor intra în greva foamei, pentru că mai trebuie să se asigure şi permanenţă. Motivul acestei decizii stă în faptul că dispo­­nibilizările nu au fost făcute după motivele relatate de ei. Am epuizat toate etapele, am discutat cu conducerea de aici şi cu cea de la Vîlcea şi nu am avut nici un sorţ de izbîndă“. În acest moment, mai sînt aici, la Divizia Petrochimică Bradu, 217 angajaţi.

http://www.c_urier.ro