Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

ANTON PAUL

/ #42678 pe langa stiri, ce am mai facut?

2015-07-30 11:01

Postez, desi nu ar fi trebuit, mesajul trimis de mine catre BDO Restructuring SPRL. Asta ca sa nu zica lumea ca am intrat in "vacanta"...

 

Buna ziua,



Doamnelor si domnilor,
Ma numesc Anton Paul si sunt disponibilizat de la societatea comerciala OLTCHIM, societate la care dumneavoastra, impreuna cu Rominsolv SPRL asigurati serviciul public de administrare judiciara.
Nu mai redau date si cifre legate de de acest eveniment, le cunoasteti mult mai bine decat mine.

Pentru ca nu ati binevoit sa faceti plata tuturor drepturilor mele legale generate de disponibilizare, pana astazi 30 iulie 2015, ma vad nevoit sa va rog (sa ma umilesc, jelesc, etc.) SA BINEVOITI A FACE PLATA ACESTORA.

In acest sens, va rog sa emiteti UN BILET LA ORDIN (nu mai am un cont bancar activ) a carui suma sa cuprinda:
• valoarea salariilor compensatorii, dobanda si penalitatile de intarziere aferente perioadei 10 iulie 2013 si pana la plata salariilor compensatorii,
• dobanzile si penalitatile aferente platii cu intarziere a veniturilor salariale normale, plati pe care le-ati efectuat fractionat;
• cele doua salarii aferente disponibilizarii mele fara respectarea prevederilor Codului muncii, precum si a dobanzilor si penalitatilor de intarziere aferente perioadei 10 iulie 2013 si pana la achitarea integrala.
Acest BILET LA ORDIN sa fie insotit si de un document de tip Adeverinta, semnat si stampilat (chiar daca folosirea stampilei nu mai este obligatorie), in care sa aratati suma si data la care erau scadente sumele si modul de calcul al dobanzilor si penalitatilor. Apropos, nu cer mai mult decat cere statul de la contribuabil.


In masura in care si "drepturile salariale restante" inscrise la masa credala au devenit platibile (conform planului de reorganizare), va rog sa emiteti bilet la ordin si pentru acestea.

In alta ordine de idei, pentru ca si rabdarea are limitele sale, va anunt ca, in cazul in care NU BINEVOITI SA VA ACHITATI OBLIGATIILE LEGALE, ma vad nevoit sa actionez folosind toate metodele si mijloacele legale pentru recuperarea tuturor prejudiciilor pe care dumneavoastra (consortiul de firme si angajatii, colaboratorii si partenerii) mi le-ati pricinuit.

Stiu ca ati mai primit verbal si chiar in scris astfel de "amenintari". De asemenea reiterez, inca o data - a nu stiu cata, disponibilitatea mea de a rezolva acest litigiu pe cale amiabila. Totodata va aduc la cunostinta ca rabdarea mea se termina cam in data de 4-5 august 2015, data la care Asociatia de proprietari va incepe procedurile legale de recuperare a creantelor mele fata de dumnealor precum si banca la care am credit ipotecar in franci elvetieni va proceda, de asemenea, la inceperea formalitatilor de evacuare si executare silita.

In consecinta va anunt, si pe aceasta cale - umilitoare si dureroasa, ca, DACA NU BINEVOITI A MA CONTACTA SI A REZOLVA ACESTA PROBLEMA, pentru dumneavoastra, ca firma dar si ca persoane, urmeaza vremuri grele. EU NU VOI MAI AVEA NIMIC DE PIERDUT.

Pentru ca imaginea pe care dumneavoastra ne-ati creat-o noua, disponibilizatilor, in fata cetatenilor din tara dar mai ales in Ramnicu Valcea si in Pitesti nu este cea reala, vom trece si noi la actiuni de restabilire a adevarului si de prezentare a "profesionalismului consortiului de administratori judiciari si a administratorului special, a conducerii executive" si a "eforturilor" pe care dumneavoastra le-ati intreprins in privinta mea (si a noastra, a disponibilizatilor de la OLTCHIM).

De asemenea va rog sa nu cheltuiti sumele pe care le incasati in calitate de comision de la restituirea catre ceilalti creditori fata de care v-ati angajat in planul de reorganizare, ele vor constitui despagubirile minimale pe care le vom solicita instantelor romane. Chiar si suma de 50 mii euro lunar, reprezentand onorariul dumneavoastra pentru "serviciile" prestate vor fi in discutie la un moment dat.


Va atasez, desi nu ar fi trebuit, cateva documente care sa va arate doar o parte a disperarii mele precum si o parte a dispretului dumneavoastra fata de noi. Aveti si ceva invataturi ale colegului dumneavoastra, domnul Piperea Gheorghe, cititi/reciti impreuna cu toti cei care sunt implicati in "salvarea OLTCHIM-ului". Realitatea arata ca una vorbim si alta... fumam.

Inchei prin a va anunta ca nu accept nicio plata partiala/fractionata a drepturilor mele deoarece nu am fost disponibilizat partial/fractionat. Pentru ca nu ati binevoit sa ma contactati si sa obtineti vre-un fel de intelegere a mea in aceasta problema. Eu am incercat....



Anton Paul
0756-104814

 

Promit ca o sa postez si raspunsul dumnealor, daca o sa am unul... dar eu nu cred.

Dupa cum spuneam si in mesaj, cam pe 4-5 august 2015, Asociatia de proprietari precum si banca la care am credit incep formalitatile de recuperare a sumelor cu care eu le sunt dator. Desigur ca o sa merg la judecatorie, poate chiar in aceeasi zi, sa semnez ca sunt de acord cu cele cerute de ei. Documentele ma vor ajuta sa-i bag in puscarie pe niste indivizi... Astia se cred deasupra legii, legea o sa ii duca dedesubt... Va fi greu, va dura ceva timp. Dar am gasit solutia pentru rezolvarea problemei mele.

Pentru cei din OLTCHIM, care mai sunt angajati, am o rugaminte mare: transmiteti-le domnilor si doamnelor din conducerea executiva sa puna ceva banuti deoparte. Vor raspunde in solidar cu judiciarii si specialul. Sau sa-si ia un concediu prelungit intr-o tara care nu are acord de extradare cu Romania. Lista tarilor o gasiti la domnul Radu Banciu sau pe site-ul MAI.