Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

BREAKING NEWS OLTCHIM:

/ #34757 Declaratie socanta a lui Gheorghe Piperea

2015-02-27 08:20

Declaratie socanta a lui Gheorghe Piperea

"Nu m-am dus cu o mârtoaga sa o vând la iarmaroc"

 

Continua tensiunile la Oltchim. Planul de reorganizare al combinatului va fi discutat de creditori in martie, suma recomandata de evaluatori pentru vânzarea companiei fiind de 307 milioane euro, a declarat avocatul Gheorghe Piperea, care spera ca tranzactia va avea loc pâna la finele anului. "Metoda prin care incercam sa obtinem un succes al acestui plan de reorganizare este crearea acelui SPV, acelui Oltchim 2, in care sa se treaca toate activele, licentele, autorizatiile, plus personalul, in asa fel incât sa poata fi cumparate partile sociale de un investitor.", a declarat marti, intr-o conferinta de presa, Gheorghe Piperea, partener coordonator al RomInsolv SPRL, unul din administratorii judiciari ai combinatului chimic. Piperea a afirmat ca situatia actuala a companiei s-a imbunatatit semnificativ, iar Oltchim nu mai este "un pacient bolnav, in stare de coma", ci unul "in convalescenta". In opinia administratorului judiciar,  comparativ, in vara anului 2012, când functiona la o capacitate de 80%, compania avea pierderi lunare de cinci milioane de euro. "Eu personal am vazut lucrurile acestea, in asa fel incât sa nu fiu considerat un fel de Danila Prepeleac. Nu m-am dus cu mârtoaga la iarmaroc ca s-o vând pe trei gâste. Daca am vazut ca nu exista posibilitatea sa vinzi mârtoaga, am zis ca ma intorc acasa si incerc s-o fac sa arate mult mai bine, ca sa pot sa o vând la un pret corect.", a spus Piperea.

 

 

"Nici macar o gâsca nu i s-a oferit pe Oltchim"

 

 

In replica, presedintele Sindicatului Liber Oltchim, Mihai Diculoiu, spune ca Piperea bate câmpii: "Vorbeste de Oltchim ca de o mârtoaga. Nu a fost niciodata combinatul o mârtoaga, nici acum nu este. Tot vorbeste de acel Oltchim SPV, deja ne-am plictisit. Cum sa vinzi ceva care nu exista? Au fost cinci licitatii si nu s-a prezentat nimeni, nici macar un investitor care sa dea o gâsca pe combinat. Domnul Piperea ar face bine sa transmita catre guvern ca exista o oferta clara de la doua fonduri de investitii care sunt dispuse sa investeasca. Astfel de intentii nu trebuie ascunse, asa cum se intâmpla acum."