Lipsa Timbrelor pentru psihologi=Prostitutie Intelectuala!

n.dumeritu

/ #640 Nu vreau timbre!

2014-02-07 21:15

1)Timbrele(profesionale)nu confera in nici un fel calitate examinarii psihologice,calitatea este conferita doar de pregatirea psihologului.La eliberarea timbrelor nu cere nimeni foaia matricola sau nota de la licenta,se cer doar bani.
2)Este o taxa care sufoca si mai tare bugetul psihologului care trebuie sa plateasca pe langa timbre si "credite" foarte scumpe ,taxe de agreare la MT,cotizatie,taxe de dosar ptr treptele profesionale si altele care poate imi scapa acum.
3)Pe "piata "este inflatie de psihologi pentru ca accesul in profesie s-a facut intr-o frenezie aducatoare de bani care acum s-a intors impotriva sistemului.
4)Sunt avize false?Sunt impostori pe piata?Exista registrul psihologilor la Colegiu,cu coduri de parafa,cu adrese etc.Exista legi,politie ,justitie.Nu am auzit de vreun medic care sa puna timbru profesional pe reteta (chiar daca iti prescrie un medicament poate neadecvat bolii tale)
5)Se vrea profesionalism?Atunci trebuie elaborate protocoale de examinare care sa stebileasca ce anume trebuie sa evidentieze evaluarea psihologica:aptitudini(care),trasaturi de personalitate(ce),tendinte psihopatologice,atitudine,comportament si chiar aspectul fizic sub aspectul integritatii anatomo-functionale.La medici exista protocoale clinice pentru fiecare boala,de ce nu face asta si onor Colegiul?
6)Nu sunt de acord cu aceasta "segregare " dupa parerea mea exagerata pe specialitati,cred ca in specialitatea Psih.Muncii puteau fi inglobate si Transporturile si chiar Siguranta nationala in felul asta insa erau reduse mult taxele,comisiile,comisioane intr-un cuvant banii.