Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

/ #7931 Re: de ce s-a suparat ochelarica

2013-09-24 16:52

http://www.voceavalcii.ro/wp-content/uploads/angajat-oltchim-injuraturi-2-350x18...

Oltchimul moare. Chimiştii sunt disperaţi. Ei au fost trădaţi de guvernanţii social-democraţi, de liderii lor de sindicat, de aerul democraţiei în care au crezut, de bunăstarea promisă în campania electorală. Pas de te poţi răzbuna, de te poţi apăra! În contrapartidă cu sindicatul mulţimii salariaţilor chimişti, miniştrii liberali au susţinut înfiinţarea unui sindicat alternativ, sindicatul „Victoria lui Cernev”. Pentru că, într-adevăr, şi-au învins colegii de muncă. Lumea combinatului s-a împărţit în două, obţinându-se, astfel, diversiunea preconizată. Pe acest fond, păcăliţilor de pe Platforma Industrială Rm. Vâlcea nu le-a mai rămas decât protestul şi ocuparea vremelnică a arterelor naţionale de transport. Joi, săptămâna trecută, pentru a nu fi acuzaţi şi inculpaţi de perturbarea traficului rutier, sindicaliştii au defilat pe trecerea de pietoni de lângă podul ce duce la Combinat, sub supravegherea poliţiştilor, care aveau infiltraţi printre demonstranţi, în civil şi o mulţime de jandarmi cu glugile treningurilor pe cap. Ca să nu li se vadă căştile prin care ţineau legătura cu şeful lor cel mare, care, diferit de „spioni”, nici măcar nu îşi masca firele de la carcasele receptoarelor amplasate în urechi. Democraţie cu pumnul în gură! I-am secondat pe râmnicenii batjocoriţi de putere, pe tot parcursul protestului lor, filmând decenţa mişcării sindicale,  încercând să-i sprijinim moral pe concetăţenii noştri. Să vadă că suntem lângă ei, că suntem cu ei, după cum am fost chiar de la declanşarea dezastrului. Am fost singura publicaţie locală care l-am criticat şi arătat cu degetul pe acţionarul minoritar PCC, autorul falimentului Oltchim şi am semnalat, aproape număr de număr, dezastrul care va veni. Nu ne-a băgat nimeni în seamă. Şi a venit. În fotografia cu care ne-am ilustrat articolul puteţi remarca un salariat de la Oltchim. Sindicalist. Gras şi cu bunăstarea la vedere. Acesta, văzându-ne prin preajma lor, a început să ne înjure, să ne ameninţe prin gesturi făcute cu pumnul, să se comporte ca un huligan pe stadioane. Uimiţi de cele ce ni se întâmplă şi, crezând ca ne confundă, i-am strigat prin geamul maşinii că suntem de-ai lor, că suntem cu ei, că suntem din Vâlcea. Răspunsul primit a lămurit instant situaţia: „Vă cunoaştem. Sunteţi de-ai lui Roibu!”. De parcă noi am fost – atâţia ani câţi are grohoteiul acesta pe cartea de muncă – sub conducerea managerului Roibu. Uitaţi-vă la el cât este de gras. I-a mers bine şi a luat salarii mai mari decât media salariilor pe judeţ. Acest lucru i s-a imputat ex-directorului Oltchim, prin raportul administratorilor judiciari, apăsând tendenţios pe ideea creşterilor salariale la Oltchim în detrimentul producţiei. Iar acum, individul acesta diversionist se pronunţă împotriva binefăcătorului său. Grohoteiul a dus-o mai bine ca noi, mai bine ca 90% din populaţia activă a judeţului. Dar acum el este de-al lui Cernev, opozantul liderului majorităţii sindicatului legitim – Diculoiu şi crede că i se iartă că se manifestă ca un huligan. Ştim că acest articol va fi citit de sute de salariaţi chimişti ai Oltchim. Ţinem să vă reamintim, domnilor, că fostul dvs. manager – dr. ing. Constantin Roibu – , împreună cu echipa sa, şi-au dat demisia, atunci când ministrul liberal a promis că imediat, după demisia echipei Roibu, va dirija, spre Oltchim, 45 milioane euro, pentru reabilitarea procesului de producţie aflat în stare de sucombare. Pentru cine au demisionat managerii menţionaţi? Şi mai ales pentru ce? Pentru ca Cernev şi ai lui să se bage în seamă şi să facă jocul Puterii? Să moară Combinatul? De ce nu sunt luaţi de urechi diversioniştii sindicatului Victoria şi azvârliţi oprobriului public, arătaţi cu degetul ca distrugători ai unităţii sindicale – ce sunt, ca nişte colaboraţionişti cu duşmanii politici ai democraţiei capitaliste – cum sunt? Da, grohoteiule, cu toţii suntem „de-ai lui Roibu”, de-ai sindicaliştilor adevăraţi ai lui Diculoiu, de-ai judeţului şi democraţiei din ţară. Din totdeauna, colaboraţioniştii au sfârşit-o rău. Aşa vei sfârşi şi tu! Partea proastă este că tot aşa o vor sfârşi şi cei care s-au lăsat dezbinaţi, cei care nu şi-au cunoscut interesul şi nu şi-au susţinut conducătorii. Acum este prea târziu!

• Romeo POPESCU

#7878: -