Patrimoniul istoric national între profesionism si amatorism

Un An Nou Fericit 2015.

#526 Ce liniste apasatoare fara cearta !

2015-01-05 13:23

Iarna-i grea omatu-i mare
Semne bune anul are
Semne bune in artefacte
Pentru cei ce vor sa cate.

Salut iubitori a-i Detectiei de la noi si "La Multi Ani !"

Nu am mai intrat demult pe aici sa vad ce ati mai scris, dar cu ocazia anului nou am zis hai sa va mai fac o uratura. Poate aici mai intra veun detectorist vechi din gasca celor de pe detectiemetal din vremurile de glorie ca acum au ajuns ca vai de ei. Apropo ! stimabile Eugen Teodorescu, am o rugaminte la domnia voastra: ia mai puneti de o Petitie contra detectoristilor ca asa ne vom strange mai multi la olalta decat pe toate siteurile de detectie existente la ora actuala pe netul romanesc.

Hai ca va dau si un titlu bomba pentru petitie, DE CE NAIBA DETECTORISTII NU MAI CAUTA COMORI. ce ziceti e bun, o sa faca valuri ?

Sau uitati altul, UNDE NAIBA SUNT DETECTORISTII DIN ROMANIA CA PE FORUMURILE LOR NU SCRIU DECAT ADMINII.

Stati asa, asta cred ca e cel mai bun, ARHEOLOG CAUTA DETECTORISTI PENTRU O CEARTA PE NET. asta sigur o sa scoata ceva detectoristi din hibernarea de un an.

Vorba ceea, afara este frig cum sa treaca timpul mai repede iarna, mai o cafeluta, mai o apa tare dar parca fara un taraboi cu rivalii iarna trece nasol, ca o zi fara soare.

LA MULTI ANI pentru toata lumea si chear unde au disparut Detectoristii din romania ca astia de la Stiri nu mai au subiecte decat cu crime si violuri. I-mi e dor de stirile halucinante cu comori gasite si predate Muzeelor. Asa ca LA MULTI ANI SI MULTE COMORI DESCOPERITE. poate ma aude Mosul si trimite cu Iepurasul ceva stiri despre Comori.

romanul romanus

#527 am gasit detectoristi imprastiati

2015-01-05 14:18

Salutus Caesarus Detectorus !

Mai frati de sange daca nu stiti unde sunt detectoristii atunci va spun eu.

Jumatate au fugit in italia unde cumpara vechituri din targuri si se lauda ca le gasesc ei cu detectorul.

Jumatate au fugit in anglia unde nu cumpara nimic ca englezul este snob si pastreaza ce gaseste.

iar restul au ramas staff sau admin in romania pe forumuri unde bazaie ca bondarii ca sa sperie curiosii.

Salutus romanus ca eu am gasit cu detectorul la roma o cladire pe care am botezato COLOSSEUM si astept recompensa legala.

NEDORIT....

#528 Re: Pentru cei de pe DetectieMetal

2015-02-19 22:27

#500: IMPORTANT PENTRU DETECTORISTII CINSTITI. - Pentru cei de pe DetectieMetal 

 PERSOANELE DE BUNA CREDINTA,CARE SI-AU CUMPARAT DETECTOARE , LE DECLARA LA POLITIE ,ISI FAC DOSAR LA POLITIE SANT VERIFICATI DE CATRE ACESTIA ...CONSIDER CA NU SANTEM INFRACTORI ...BRACONIERI SAU CE DORITI SA INSINUATI ,SANTEM OAMENI DE BUNA CREDINTA EU ASA CONSIDER .... EU NU MERG PRIN SITURI ARHEOLOGICE ,SAU SA MA APROPII DE ACESTEA CUNOSC LEGEA CARE ASA CUM ESTE EA IN COMUNISM A FOST BUNA CAND SECURITATEA TE VANA..AM TRAIT ACELE TIMPURI. AM LUPTAT LA REVOLUTIE ,SI IMI PARE RAU PT .COLEGII MEI CARE AU MURIT ATUNCI. AM AJUNS LA CONCLUZIA CA AU MURIT DEGEABA . AU VENIT ACCEASI PERSOANE LA PUTERE .....DAR NUUUUU......ACESTIA SI-AU SCHIMBAT DOAR MASCA  SI CONDUC DIN NOU ROMANIA . DOMNULE PROFESOR ,ACUM NU VA CONVINE CE ? CA NOI SANTEM LEGALI SI VOI CEI DIN PETITIE NU MAI PUTETI BRACONA SINGURI?  STATI LINISTITI SI MAI VINDETI PE DEDESUPT NISTE BRATARI DACICE CA DOAR VOI LASATI BRACONIERI VOSTRI ,SA SAPE IN SITURILE ARHEOLOGICE, VOI DETINETI HARTI GEODEZICE NU NOI,VOI PUTETI SCANA ,CARTOGRAFIA TERENURILE ATAT DE LA SOL CAT SI DIN AER ,SA NU VA FIE FRICA DE NOI ,NOI NU VA VREM RAUL  .CHELTUITI MAI DEPARTE BANII NOSTRI PUBLICI ,CA DOAR ATAT PUTETI .SA VA FIE RUSINE ,IN TOATE TARILE CIVILIZATE ,METALDETECTINGUL ESTE LIBER ,LA NOI NOICOMUNISTI SE OPUN ,CINEVA ACOLO SUS II APARA ..OARE DE CE.  NU INCLUD IN ACEASTA METEAHNA ARHEOLOGII DE BUNA CREDINTA ,SA MA SCUZE CEI FATA DE CARE AM GRESIT NU VREAU SA INCLUD PERSOANELE DE BUNA CREDINTA DIN ARHEOLOGIE. DAR CEI CARE SE STIU MURDARI AU SARIT REPEDE CU ACEASTA PETIE MIZERABILA ,SI AU TERFELIT UN OM DE BUNA CREDINT CARE A GASIT UN TEZAUR FOARTE VALOROS ,PENTRU STATUL ROMAN,PENTRU CULTURA SI NEAMUL NOSTRU .  SA VA FIE RUSINE CU PETITIA VOASTRA SCARBOASA ..   DETECTORISTILOR UNITIVA NU LASATI UN DREPT CASTIGAT LA REVOLUTIE SA FIE FURAT DE ACESTI MIZERABILI.

Tacutii de pe DetectieMetal.

#529 Pentru NERORIT dar NECESAR !

2015-03-21 07:56

Ai perfecta dreptate NEDORIT-ule! Asa este. Militienii sunt aceiasi numai ca acum isi spun Politisti ( lupul isi schimba parul dar naravul ba !!). Cine sunt conducatorii nostri ? Majoritatea sunt copii fostilor Secretari de Partid PCR. Fostilor Ofiteri si simpatizanti ai Comunismului asa ca nu pot gandi altfel decat cum gandeau parintii lor, adica PCR-ul, Pile, Cunostinte si Relati. In odiosul regim slugarnicii sistemului se protejau uni pe alti in mizerile facute de ei. Acum vedem datorita DNA-ului cum coruptii acestei tari au reusit se fure tot prin colaborare la nivel inalt asa ca atunci cand niste detectoristi cinstiti au dus la mezeu comorile gasite au aratat ca in Romania exista Comori dar timp de 23 de ani Arheologii nu au predat niciuna (oare ce au facut cu ele?). Normal ca vazand multimea de obiecte de patrimoniu predate de detectoristi sefii de la MNIR au intrat la banuieli intrebanduse, oare subordonatii nostri cum de nu gasesc decat cioburi si ulcele iar aur si argint deloc.Atunci intradevar cei care si-au vazut "afacerile" puse in pericol au luat pozitie "hotul strigand, uite hotul".

Dar bine ca incep sa apara in posturi de conducere oameni cinstiti cu o altfel de gandire si pun bazele pe adevar si nu pe relatii-prietenii. Incet, incet oamenii vechi vor disparea la fel si obiceiurile lor nesimtite de a proteja coruptii dand vina pe oamenii cinstiti dar fara functi.

Cat despre DetectieMetal este mare pacat in ce hal a ajuns ca se inscriu persoane noi doar pentru a-si cumpara un detector cu 5% reducere si dupa aceea nu mai posteaza nimic. Dar cum sa posteze daca cei care pun o poza cu un cartus de vanatoare tras imediat apare un staf care zice, dute si predal ca nu e tras. Desi se vede cum pliurile sunt departate semn ca acel cartus este tras. Sau alt staf facut sef  la apelul bocancilor care intampina nou veniti cu, mai intai prezintate si apoi pune intrebari. Da ce ma, tu esti militian sau cioban ori handicapat? Omul daca vrea se prezinta sau nu, odata ce a complectat casutele obligatorii la inscriere cine esti tu sa-i ceri date personale ca oricum nu ii bagati in seama pe nouveniti decat atunci cand gasesc comori. Pe intelesul tuturor cei trei stafi si jumatate de pe detectie ar trebui sa stie ca forumul supravietuieste atata timp cat membri posteaza pe el. Deci atat stafii cat si proprietarul forumului trebuie sa inteleaga ca datorita "multimii ei exista" si nu invers !

Pana la urma detectoristul poate sa mearga pe alt forum, ceea ce s-a si intamplat iar forumul vostru sa ramana pustiu ca o casa bantuita doar de amintirile cand membrii erau activi pentru ca erau respectati pentru povestile si sfaturile lor.

Atata timp cat gazda nu stie sa-si respecte musafirii va fi o gazda fara musafiri !

Vorbaretii de pe DetectieMetal.

#530 Pentru FRAIERUL de pe Forumul Detectie

2015-03-29 13:17

Inteleg perfect sa nu mai fie permise anunturile cu vanzare de detectoare in Bazarul de pe DetectieMetal pana la solutionarea abuzului demential al bugetarilor ( adica nu poti confisca detectorul proprietate personala si autorizat pe simplul motiv ca l-a pus la vanzare, eventual ca ORGAN al statului ii dai un avertisment "in prealabil" si mai apoi o sanctiune ) normal era ca legea sa specifice ca persoanele particulare cu detectoare personale "autorizate" pot vinde detectorul "autorizat" prin act notarial fara a fi obligat sa detina "autorizatie de comercializare detectoare de metale". Dar cum la noi legile au fost concepute doar pe jumatate de catre jumatati de oameni ... NO COMENT... NEMA CUVINTE ... ROMANIA !!!

Dar ca sa ajunga un "nimeni" sa stearga toate anunturile cu vanzari din anii trecuti de pe Detectie, deja este prostie pe fata.

Pai ma fraiere care ai sters toate postarile cu Vanzari-Cumparari acolo erau date importante despre functionarea detectoarelor, pareri pro si contra si alte sfaturi utile pentru cei care citeau anunturile si erau interesati de "motivul" vanzari-cumparari, imbunatatire performante, detector mai performant si alte motive.

Cinstit: esti un imbecil prost care te dai sef (ori care dintre staffi esti) si ti-ai permis sa stergi intr-o clipa ceea ce altii au scris in cativa ani. Esti la fel de imbecil ca cei care au sters postarile din Decembrie 2013 si au luat cu ei RAUTATEA LOR.

Detectoristii din Romania

#531 Recompensa pentru Tezaurul lui Iulian unde este ?

2015-04-05 17:04

Ziua de Duminica 1 Septembrie 2013 o sa imi ramana in memorie mult timp de acum incolo...

Asta scria detectoristul Iulian Enache acum mai bine de 19 luni de la descoperirea celui mai mare tezaur format din monede de argint (47.000 monede).

Lege nr. 182/2000 privind protejarea patrimoniului cultural national mobil stipuleaza ca:

Art. 49
(1) Persoanele fizice care au descoperit in mod intamplator bunuri din categoria celor prevazute la art. 46 alin. (1) sunt obligate sa le predea, in termen de 72 de ore de la descoperire.

(4) Autorii descoperirilor intamplatoare, care au predat, in conditiile prevazute la alin. (1), bunurile descoperite, au dreptul la o recompensa baneasca de 30% din valoarea bunului, calculata in momentul acordarii recompensei, iar, in cazul unor descoperiri arheologice de valoare exceptionala, se poate acorda si o bonificatie suplimentara de pana la 15% din valoarea bunului.
(5) Valoarea bunurilor astfel descoperite se stabileste de expertii acreditati ai serviciului public deconcentrat al Ministerului Culturii si Cultelor sau, dupa caz, de alti experti acreditati.
(6) Recompensele si bonificatia, stabilite potrivit alin. (4) si (5), vor fi suportate din bugetul ordonatorului principal de credite sau din bugetele locale, in functie de subordonarea institutiilor culturale in administrarea carora vor fi transmise bunurile descoperite si vor fi platite in cel mult 18 luni de la data predarii bunului.
(7) In cazul in care autorul descoperirii nu primeste recompensa in termenul stabilit la alin. (6), acesta se poate adresa instantei judecatoresti competente printr-o actiune scutita de taxa judiciara de timbru.

AU TRECUT CELE 18 LUNI SI IULIAN NU A PRIMIT RECOMPENSA STABILITA LA 200.000 DE EURO.

PETITIA SI-A ATINS SCOPUL IN ACEST CAZ.

BANII AU RAMAS IN VISTERIA TARI ASA CA ........... JUDECATI VOI DACA EXISTA DREPTATE SAU DREPTATEA ESTE DICTATA DE INTERESE !

pasiunea in tara mea e un drept fundamental pentru ca sunt roman

#532

2015-05-30 11:45

Am dreptul in propria tara sa am libertatea sa-mi exercit dreptul la pasiune si binenteles sa respect patrimoniul nostru al tuturor romanilor, dar pana la hotii si alte acuze este cale lunga . nu sunt deacord cu tot ce scrie in petitie, nu suntem deeacord cu hotiile dar nici cu interziceriile

       In tara asta poate doar strainiilor sa le fie restrictionate accesul la detectia comoriilor

gigi

#533 Re: Sa spunem adevarul.

2015-07-20 10:15

#458: Diploma nu te face om bun,te face increzut. - Sa spunem adevarul. 

 Draga Domnule, 

Aveti toata stima si respectul meu si cred ca ar trebui sa luati carma tarii pentru ca aveti o conceptie de viata sanatoasa si sunteti un adevarat patriot. BRAVO!! Daca Romania ar urma modelul occidental nu ar mai fi nevoie ca milioane de romani sa plece in strainatate pentru un trai mai bun si  nu s-ar mai vinde atat de multe comori pe piata neagra. Romanul e fortat de legislatia cretina sa se rezume la infractiuni pentru asi lua si  dreptul sau de proprietar al unei comori gasite. TREZIREA ROMANIA, nu va-ti saturat de atata hotie din partea conducatorilor?


Musafir

#534 Unde a disparut RoDetectors

2015-10-11 12:14

Salut mici arheologi detectoristi si sa aveti sunete inalte, DAR, unde a disparut RoDetectors de pe forumul detectoristilor din romania, adica primul forum cu detectoristi baieti de treaba din romania. Ma invatasem cu reclama care palpaia strident de iti lua ochii si acum.... pauza, niente palpait, nema reducere de 5% la detectoarele cu ecran si multe beculete. Oare sa fi sters Pratmin reclama ? ca el este in stare, sau sa fi fost Panzer care la plecare a luat si RoDetectors cu el ? Cine stie care sef de la butoane a sters sponsorul de pe forum ca mult le mai placea sa stearga, stergeau postari, stergeau avatarul, sau te stergeau de tot. Iar acum cand nu au mai avut pe cine sterge ca au ramas doar vre-o 10 membri activi, au sters sponsorul cu reclame cu tot. Bravo mai sefutilor, acum mai trebuie sa va stergeti si pe voi si o sa fiti fericitiiii !


Musafir

#535 Re #534 Unde a disparut RoDetectors

2015-10-12 11:03

Poate cu aceasta ocazie prin plecarea sponsorului se vor schimba si smecherii de la butoane care nu au vechime si nici descoperiri demne de luat in seama. Iar cei care vor veni sa puna pozele la vedere pentru toti vizitatorii daca vor sa fie in pas cu lumea exemplu http://www.warrelics.eu/

Sau ramaneti mai departe in prostie si ignoranta.

Pratmin

#536 Intrebarea lui Matteo

2015-10-18 11:54

Un detector adanc este un detector care te ajuta sa gasesti lucruri peste care altii au trecut ! Care este cea mai importanta insusire a unui detector?

Raspuns Pratmin: Sa fie un detector de la firma Detech !!! 


Musafir

#537 Oare la detectoristi prostia doare ?

2015-10-24 15:34

Va intreb pe voi flacai detectoristi din romania daca stiti cumva: prostia doare ??? Nu de alta dar este pe un forum al detectoristilor unul care o tot da inainte ca doar el cu gasca lui fac " Intalnirea Nationala " iar altii care se intalnesc la fel pentru detectii aceeia nu fac intalnire nationala. Oare pe asta l-a facut masa cu intalnirea nationala in mana sau a strans-o mai tarziu de pe jos si acum o flutura la toata lumea ? Intalnire nationala poate fi doar atunci cand se intalnesc detectoristii de la toate organizatile create de ei pe teritoriul romaniei iar intalnirea unui grup doar de pe un anumit forum nu poate fi "o intalnire nationala" eventual poate fi o "detectie in gasca udata din plin cu alcol". Intalnirea de la Rasnov a fost o adevarata "intalnire nationala" deoarece s-au aflat detectoristi de pe cele trei forumuri de la noi si anume Pro Detectie, History Detecting si Detectie Metal. E cunoscut faptul ca moldovenii sunt asa mai laudarosi din fire dar uneori trebuie sa fi si lucid de ce prostii spui. Oare prostia doare ?


Musafir

#538 La Multi Ani ! Detectoristi din Romania !

2016-01-01 14:04

Mai romani, mai stiti ceva de flacaul asta zis Iulian care a descoperit cel mai mare tezaur monetar din Romania cu ajutorul unui detector Garrett ? Oare a mai primit vreun "sfant" drept recompensa sau a ramas doar cu videoclipul in care primea o diploma ca sa voteze pe nus-cine la presedintie ? Toata lumea tace chitic iar presa se face ca nu vede. Asta este lumea, cand e vorba de scandal toata lumea bate toba, cand e vorba de dreptate toata lumea fluiera dar asa in surdina sa nu auda nimeni. Asa e lumea....  nesimtita !


Musafir

#539

2016-01-17 13:52

A venit iarna si ca un facut, pentru ca iarna arheologii si istoricii nu au nimic de facut, a aparut o noua PETITIE care de fapt nu este numita petitie este numita SCRISOARE DESCHISA PENTRU INTERZICEREA DETECTOARELOR in Romania. Ei acum ce ziceti, astia chear ca se plictisesc iarna si scriu prostii pe net.

http://www.cotidianul.ro/scrisoare-deschisa-adresata-dlui-vlad-alexandrescu

Asta este, se pare ca generatia lui Ceausescu inca mai poate ceva chear daca are proteze dentare in gura, asa sunt mosnegii , cand nu mananca molfaie proteza. In razboiul din 2014 intre detectoristi si arheologi un cuvant cu greutale la avut Domnul Director MNIR si asa s-au potolit spiritele. Acum oare mai exista cineva cu greutate care sa contracareze atacul Profesorului Piso care a iesit la inaintare sustinut de cativa arheologi din umbra ? Timpul ne va arata daca se mai respecta drepturile cetateanului sau acum e vremea fostilor profesori comunisti pusi pe functii de conducere. Asta este romania cum spunea Silviu Brucan: plecati undeva peste hotare si va intoarceti peste vreo 100 de ani si atunci ai ceva sanse sa nu mai gasesti comunisti pe posturi cheie in Romania. O solutie ar fi creogenizarea in capsule pentru urmatorii o suta de ani si veti trai fericiti fara dragii Tovarasi!


Musafir

#540

2016-01-17 13:58

Cautati pe net dupa titlu de mai jos:

Cotidianul.Ro

Prezervarea patrimoniului național este o chestiune de siguranţă naţională
Scrisoare deschisă adresată dlui Vlad Alexandrescu, ministru al Culturii

Musafir

#541

2016-01-17 22:56

Stati linistiti ca nu se interzic detectoarele de metale in romania din doua motive 1 doar nu sunt prosti directorii de la muzee sa ceara interzicerea detectiei tocmai acum cand in ultimii trei ani au primit comori cat nu au adus arheologii in ultimii 26 de ani. Acum cand au dat comanda pentru mai multe vitrine ce or sa puna in ele lucrari stintifice facute pe banda rulanta ? 2 pentru ca suntem in europa iar legea detectiei asa comunista cum este a fost facuta obligatoriu ca sa ne aliniem celorlalte state europene asa ca nu poti face legi de capul tau doar le poti ajusta dar nu anula. De exemplu se poate interzice detectia in judetele constanta si timis unde oricum sunt situri la fiecare kilometru precum si in muntii apuseni unde sunt bolovanii aia pusi pe timpul comunistilor sa para si stramosii nostri inteligenti, acum asteptam si un alfabet, cred ca lucreaza piso la el. Poate faceti si o carte de bucate a dacilor liberi precum si o carte tehnica denumita cum foloseau dacii secera pe post de sica sau ceva asemanator. a nu uitati sa puneti si cateva versuri cu manele sa spunem strainilor ca manelele sunt de pe vremea lui burebista.


Musafir

#542

2016-01-18 07:11

Fiti seriosi ca nu interzice nimeni detectia la noi mai ales acum cand arheologul Teodor S. Eugen si-a cumparat un detector. Dar se zvoneste ca acest detector nu este ca toate detectoarele. Lumea barfeste ca a fost in germania acum la inceput de an cand a fost si Ciolos si a comandat un detector care sa bipaie doar la cioburi si ulcele. Cica functioneaza pe o freqventa foarte joasa si poate depista un ulcior gol cam la 1,5 metri sub pamant. Detectorul costa foarte mult pentru ca este inca in faza de cercetare precum noul Chaser de la detech care tot apare dar inca nu. Stimabilul ET a anuntat presa ca abia asteapta sosirea primaveri pentru a-si incerca noua achizitie. Sincer si noi asteptam ! Si daca ma gandesc bine si totusi se interzic detectoarele de metale atunci strang si eu bani si-mi cumpar un detector de cioburi ca nu intra la metale. Doar nu o sa interzica astia toate detectoarele, de gaz, de fum, de prostie, etc.

Sorinita

#543

2016-01-18 17:48

Ati vazut copii care se joaca in parc la groapa cu nisip ? La un moment dat copii mari ii fugaresc pe cei mici din groapa cu pretextul ca le strica castelele facute. Cam asa pare si aceasta pretentie ca doar unele persoane sa detecteze iar altele nu pentru ca strica contextul. Sunt doar scuze pentru a ramane doar ei pe felie dand din coada bucurosi ca sunt regi pe groapa.

Sorinita

#544

2016-01-18 21:53

Daca intrati acum pe forumul detectoristilor (DetectieMetal) veti asista la o cearta exact ca la finalul anului 2013 cand membri forumului aveau discutii aprinse intre ei iar cei din Staff turnau gaz pe foc. Ce sa ii faci, sunt aceiasi oameni in Staff si atata pot, atata fac. In loc sa nu se bage intra si ei ca musca intr-o gaura a calului. De aceea bate vantul inca pe acel forum pentru ca nu au membrii Staf agreabili in discutii sau mai bine zis inteligenti. Poate cand se vor pensiona vor venii alti noi care sa stie purta o discutie amiabila fara sa foloseasca ghioaga prin cuvinte, inca mai speram in schimbare desi au trecut deja doi ani si jumatate cu acesti oameni constipati

Pratmil

#545

2016-01-19 12:00

A aparut in presa reactia Asociatiei detectoristilor de la noi

http://adevarul.ro/locale/targu-jiu/

Pentru ca aceasta platforma nu ma lasa sa postez linkuri cu mai mult de 90 caractere va trebui sa cautati articolu dupa titlu Detectoristii se revolta dupa ce Ministerul Culturii analizeaza pretentile unora. Sau intrati pe FB si cautati Protestul detectoristilor din Romania. Lectura placuta. Apropos daca va intrebati de unde vine cuvantul "mil" din Pratmil este din vechea structura de stat.

„Detectoriştii“ se revoltă, după ce Ministerul Culturii analizează propunerea de a fi scoşi în afara legii

Citeste mai mult: adev.ro/o175tk
„Detectoriştii“ se revoltă, după ce Ministerul Culturii analizează propunerea de a fi scoşi în afara legii

Citeste mai mult: adev.ro/o175tk
Detectoristul intelept

#546

2016-01-19 15:03

Raspunsul unui detectorist la propunerea arheologilor pentru Ministerul Culturii:

Un arheolog cu detectorul de metale intr-un posibil viitor sit arheologic mai lipseste patrimoniului national !!!

I laik ! I love bro ! Buna replica, poate o citeste si ministru culturii dupa care i-o transmite presedintelui !!!

Ce Petitie ! Ce Scrisoare deschisa ! Ce protest al Detectoristilor ! Asta replica domnule si inca ce replica plina de intelepciune si adevar.

Hai sa va talcuiesc si voua carcotasilor la ce se refera aceasta replica: daca un detectorist descopera cateva fiare vechi care au un potential istorico-stintific merge si preda obiectele la patrimoniu (asteptand ca un milog recompensa, dar despre asta s-a spua destule aici in alte comentarii) ,dar sa ne intoarcem la oile noastre, pardon, la detectoarele noastre si ale voastre. Deci detectoristul anunta patrimoniul, patrimoniul anunta muzeul, muzeul trimite cativa arheologi, arheologii cauta dovezi daca se merita a fi zona trecuta ca sit sau au fost doar acele pese pierdute in zona de un calaret in galop ( Gen serialul DETECTORISTS).

Dar alta ar fi situatia in cazul cand un arheolog autorizat a detine detector de metale acasa, acela anunta descoperirea la colegi iar conducerea muzeului il trimite tot pe el sa cerceteze zona sub pretextul: mergi tu ca sti unde este zona sa nu mai venim si noi. Iar consecintele va las pe voi sa vi le imaginati. Dar asta da dugetare:

Un arheolog cu detectorul de metale intr-un posibil viitor sit arheologic mai lipseste patrimoniului national !!!

Acum va las ca de atata ras am scapat in pantaloni !


Musafir

#547

2016-01-19 16:36

Salut am vrut si eu sa postez un comentariu pe Adevarul.ro dar acolo te pune sa te loghezi + mail + parola este prea complicat de parca astept eu pe mail raspunsul la ce am scris. Parca traim intro tara libera unde punctul tau de vedere ar trebui sa fie liber fara piedici militienesti. Dar va scriu aici parerea mea daca tot a comentat acolo un asa zis arheolog daca este cu adevarat arheolog. Daca sustineti ca ambele tabere fac treaba buna pentru istoria romaniei atunci de ce colegii tai fac demersuri pentru interzicerea detectoarelor. Unde este logica ca logica mea imi spune ca se doreste disparitia detectoristilor amatori pentru ca au aratat cate obiecte istorice se afla in pamantul nostru dar altii au ascuns acest lucru poate intentionat sau din nepasare. Da detectoristii au aratat ca exista comori de kilograme in acelasi loc au aratat ca exista topoare din epoca bronzului unde arheologii nici nu gandeau si multe altele. Atunci de ce unii vor inlaturarea celor care au deschis ochii directorilor de muzee care acum se intreaba ce masa faceau angajatii mei cand ii trimiteam sa sape in situri. Raspuns poate faceau chefuri cu studentii ca sa nu ii acuzam ca poate faceau braconaj cum era un film pe vremea lui impuscatul unde arheologii vroiau da o vanda pe afrodita, de fapt statuia afroditei proaspat descoperita de cercetatori. Interesant nu daca ne gandim toti suntem oameni si nimeni nu este fara de pacat, de fapt a fost Unul singur fara de pacat dar L-au rastignit pe cruce sa nu se molipseasca si altii.


Musafir

#548

2016-01-24 10:39

Se pare ca sefii de pe DetectieMetal incearca o noua strategie: cica sunt interesati de "experienta" unora dintre detectoristii de pe forum cu Cluburile din afara tarii. Asta este doar gargara, lupul isi schimba parul dar naravul ba ! Si-au dat seama ce gafa mare au facut prin stergerea lui Matteo de pe forum pentru ca era ultimul care mai posta teste cu detectoarele. Toti cei dinaintea lui care au postat teste si au vazut ca sunt doar folositi au renuntat la a mai posta. Sefutii traiesc pe spinarea postacilor iar cand pierd un postac incearca sa repare gafa cautand alte subiecte despre detectie. Ce-a mai buna reparatie ar fi sa se retraga naibi si sa lase oameni competenti cu experienta la butoane. Forumul DetectieMetal a ajuns un mare rahat unde mai poti gasi sfaturi despre detectoare si detectie doar in postarile pana la finele lui 2013, dupa aceea cele ale lui Matteo iar in rest doar gargara, discutii intre babe, barfa la colt de strada. Punct !


Musafir

#549

2016-01-28 17:31

Povestea se repeta iar, Pratmil le baga pumnu-n gura detectoristilor, bineanteles sustinut de ceilalti "mil" din staful constipat. Pur si simplu nu esti lasat sa iti expui parerea fara a fi agresat verbal si banat. http://detectiemetal.com/viewtopic.php?f=70&t=9607&start=150


Musafir

#550

2016-03-11 06:56

Acum la Radio Romania au dat un interviu cu Ministrul Culturi care spunea. Deocamdata tezaurele descoperite nu vor mai fi recompensate deoarece aceasta recompensa a dus la o adevarata vanatoare pentru bani distruganduse posibile situri arheologice. Descoperirile cu detectorul nu sunt intamplatoare pentru ca se foloseste o tehnica moderna. Asta va fi pana la schimbarea legislatiei unde detectoristii nu vor mai putea detecta singuri ci doar insotiti de SPECIALISTI si doar asa vor putea lucra in folosul Muzeelor. AICI REGASIM CA IDEI PETITIA LUI E.T. Asta este romania condusa de fraieri.