GRATIEREA SI AMNISTIA

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția GRATIEREA SI AMNISTIA


Musafir

#151

2016-07-14 13:04

Am semnat aceasta petitie pt ca am un fiu care a fost arestat in ajun de craciun.Va imaginati ce fel de colind am primit prin telefon.Judecat in stare de arest la prima fapta departe de casa dupa 4 luni sa judecat. pt o greseala facuta pt prima data in viata lui,o greseala pe care toti din familie o platim cu lacrimi si durere....,,sa.ti trimit pachet cu ceva ??dupa 1 luna am aflat prin intermediul unui coleg detinut cum sa trimit bani ca nu au mancare si e dezastru .sa trimit pachet???,,nu mama nu trimite ca nu ajunge la mine nimic,,


Musafir

#152

2016-07-14 17:08

Am semnat aceasta petitie pentru ca este nevoie urgent de o gratiere colectiva pana la maxim 5 ani.Este foarte important ca aceasta gratiere sa fie acordata tuturor detinutilor indiferent de fapta comisa.Spun asta ca se vorbeste ca faptele de coruptie sa nu fie gratiate.Daca s ar intampla asa ceva atunci am elibera toti hotii si talharii iar un functionar care a luat spaga 2000 de euro ar ramane in puscarie pentru condamnarea de 2 ani pe care a primito.


Musafir

#153

2016-07-14 19:40

Sunt de acord cu decretul pentru detinuti !!!

Musafir

#154

2016-07-14 22:30

Macar ațâța bucurie sa am sa vina tata acasă... Daca se poate...

Musafir

#155

2016-07-15 06:51

eu, am semnat o petitie de gratiere si amnistie numai in ceea ce il priveste pe numitul DAN DIACONESCU, IN NICI UN CAZ NUUUUUUUU PENTRU VOICULESCU SAU ALTI HOTI SI ASASINI

Musafir

#156

2016-07-16 08:03

Penitenciarele din tara asta ar trebui desfintate... am stat 9 luni inchis si am iesit cu boli de toate felurile... eu nu spun ca subt si oameni care merita sa fie acolo dar majoritatea sunt pt fapte fara violenta .. sa speram ca se va schimba ceva .. bafta cu petitia speram sa finctioneze.

Musafir

#157

2016-07-18 10:49

Am semnat pentru a shimba ceva in penitenciare chiar daca au grestit(exclus violatori si criminali)

Musafir

#158

2016-07-20 05:26

Pentru ca toți meritam o a doua sansa !

Musafir

#159

2016-07-20 07:03

da sunt de acord pt ca in aceasta tara e cu adevarat o dezordine totala si nu mai exista frica de dumnezeu si se dau niste comdamnari chiar nejustificate in anumite regiuni ale tari si degeaba sa scris legea atr 375 din codul 2014 pt ca nu prea se ia in considerare recunoasterea faptei si scaderea incadrari cu 1/3 fac in asa fel sa isi fac munca mai usoara acest minister cum toate tarile care au o conduita mai organizata ca noi ROMANIA atunci cel ce fura un penene sau mai stiu eu ce ani multi si greii si fara nici un rost mai mult daca e usor influentabil va iesi ma rau pe societatea ,deci DA GRATIERE PT CEI CE MERITA SI SE POT PUNE CONDITYIA DE VA FACE O VIITOARE NELEGIURE SA II SE ATASEZE SI DE CEEA CE I S A OFERIT PRIN GRATIERE SAU AMISTIE
POPA

#160

2016-07-20 07:28

gratierea inseamna pentru unii un drept la o noua viata ,la libertatea pe care dumnezeu ne-a dato insa din pacate unii dintre cei indreptatiti folosinduse de anumite legi o folosesc pentru a ne ingradii acest drept


Musafir

#161

2016-07-20 07:35

Deoarece conditiile din inchisorile din Romanaia sunt inumane.

Musafir

#162

2016-07-28 06:50

Da sunt de acord cu GRATIEREA


Musafir

#163 vrem dreptate

2016-07-28 06:52

Da sunt de acord cu gratiera


Musafir

#164 ...

2016-07-29 06:25

un singur lucru nu inteleg din declaratiile doamnei ministru...de ce spune ca nu v-a da nici o gratiere pt ca a studiat rezultatele altor tari care au dat gratieri si spune dansa 24% dintre ei au recidivat...dar acum sa vorbim serios persoana care nu vrea sa se schimbe dupa ce sta inchis nu se va schimba nici daca sta 3 ani inchis pentru ca sistemul nostru din penitenciare nu face detinuti mai buni dincontra parca ii face mai rai...sincer eu nu vad cum ii 'reintegreaza ' in societate...omul care e constient ca a gresit si ii pare rau pentru ce a facut ii ajunge ca a stat inchis si o saptaman....vedem la televizor o gramada de cazuri de viol si daca asculti mai atent auzi ca nu de mult a iesit din inchisoare violatorul culmea tot pentru viol acuzat...deci cum ramane cu recidiva?? sincer ar fi deacold sa se dea gratiere deoarece ca si cetatean al acestei tari sincer nu prea imi convine sa platin amenda la CEDO si pana la urma pentru ce??? pentru ca si aceasta amenda tot din bani cetatenilor de rand se va plati si este o suma cam mare,cu acesti bani se poate face lucruri  mai bune in tara asta (ex. modernizare spitale)..eu zic ca trebuie gandita bine aceasta gratiere si lasat la o parte scuza ca vor recidiva detinuti,dar cu aceasta lege cred ca putem evita plata unei amenzi...iar treptat se pot lua si alte masuri ca pe viitor sa nu se mai ajunga in asemenea situatii...

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2016-07-30 17:21


Damian

#166

2016-07-30 17:22

Cred ca asa este normal intr-un stat păstorit de DNA


Musafir

#167

2016-08-01 17:32

fiindca unii dintre detinuti sunt condamnti degeaba si cu pedepse mari si pe linga asta au conditi foarte precare.

Musafir

#168

2016-08-03 15:44

Ar fi bine sa nu se plătească cei 80 mil € către CEDO mai ales ca după aia trebuiesc despăgubiți deținuții individual câte 6-7 € pe ziua de detenție....bani care vor fi plătiți din bani publici....amuzant ar fi sa plătim salariu deținuților....

Musafir

#169

2016-08-03 16:12

Pentru ca nu este corect in ce conditi traieac detinuti

Musafir

#170

2016-08-03 19:15

reducerea cheltuielilor pt statul roman.

Musafir

#171

2016-08-04 19:00

Și persoanele aflate în detenție au drepturi iar supraaglomerarea închisorilor face imposibila respectarea drepturilor deținuților . Nu trebuie să uităm că scopul pentru care au fost încarcerați este reeducarea, ori, condițiile improprii îi dezumanizeaza, nu îi face mai buni,astfel încât, la sfârșitul executării pedepsei, în loc sa intre în societate un om mai bun , iasă unul mai rău iar pentru ăsta am mai și plătit. Noi contribuabilii romani plătim totul !!! Nu cred că ne folosește la ceva sa stea pe banii noștri în închisori, oameni care nu au săvârșit infracțiuni prin violenta .

Musafir

#172

2016-08-05 15:51

Am semnat pentru ca sotul meu a primit o condamnare de 3 ani ,in regim de detentie pentru o fapta care s-a petrecut in urma cu 10 ani,dupa 9 ani de procese si stress.Un proces nedrept,amanat si taraganat.....pentru fapte care nu meritau nici macar amenda penala...Insa,trebuie sa fie si puscariile pline,nu?Si tot noi,trebuie sa platim amenda la CEDO, noi cei mici,muncitori ,ca doar din banii nostri se platesc datoriile,nu?Si la ce bun ca va sta 3 ani inchis ,in conditii inumane,alaturi de alti detinuti, care au comis crime si violuri.... Oare asta inseamna reeducare?


Musafir

#173

2016-08-13 17:27

penitenciarele din Ro nu au rolul de educare si reintegrare ,dimpotriva ..ACOLO ESTE CUIBUL RAUTATILOR..telefoane,droguri ,escrocherii,arme..si tot ce AFARA nu ai posibilitatea sa le obtii usor..le obtii inauntru datorita POLITIEI ,GRADIENILOR.ei se imbogatesc pe spatele suferintei celor care au gresit si isi ispasesc pedeapsa..traiesc de pe urma lor,le mananca pachetul si ce au mai bun de acasa...le fumeaza tigarile si in plus fac afaceri cu tot ce se introduce ilegal in inchisori ..Politicii si ministrii justitiei .ca sa simta pe pielea lor ce inseamna conditiile din inchisoare ,le urez sa le dea Dzeu si lor posibilitatea ca sa traiasca o zi acolo..ei sau cineva drag lor.
Sofia
Musafir

#174

2016-08-20 17:04

Pentru faptul că cunosc persoana care a fost arestată.a ieșit cu sănătatea distrusă .cu dinții la fel.sa se facă locuri de munca pentru ei sau să se condamne la locul de muncă pe cei care nu sânt violenți sau nu reprezintă un pericol social.precis sânt care vor să muncească .cum sa se reabiliteze dacă au ieșit călcați în picioare moral și psihic.
Ce așteptări poate avea societatea din partea unora care nu au nici o șansă la reabilitare.


Musafir

#175

2016-08-24 19:37

Vreau gratiera macar pentru cei la prima abatere copilul meu este inchis cu violatori criminali pedofili ce sa invete de acolo ea tratament de la pshiatrie mancarea de acolo el nu poate sa o mance numai rezist lucrez in trei locuri de dimineata pana seara sa ii pot pune bani l-am crescut singura a ajuns acolo din cauza anturajului este tanar ce sa invete de acolo? Nu este violent nu a talharit pe nimeni va rog lasati-mi copilul acasa sant distrusa fara el nu stiu cat o sa mai rezist