GRATIEREA SI AMNISTIA


Musafir

/ #164 ...

2016-07-29 06:25

un singur lucru nu inteleg din declaratiile doamnei ministru...de ce spune ca nu v-a da nici o gratiere pt ca a studiat rezultatele altor tari care au dat gratieri si spune dansa 24% dintre ei au recidivat...dar acum sa vorbim serios persoana care nu vrea sa se schimbe dupa ce sta inchis nu se va schimba nici daca sta 3 ani inchis pentru ca sistemul nostru din penitenciare nu face detinuti mai buni dincontra parca ii face mai rai...sincer eu nu vad cum ii 'reintegreaza ' in societate...omul care e constient ca a gresit si ii pare rau pentru ce a facut ii ajunge ca a stat inchis si o saptaman....vedem la televizor o gramada de cazuri de viol si daca asculti mai atent auzi ca nu de mult a iesit din inchisoare violatorul culmea tot pentru viol acuzat...deci cum ramane cu recidiva?? sincer ar fi deacold sa se dea gratiere deoarece ca si cetatean al acestei tari sincer nu prea imi convine sa platin amenda la CEDO si pana la urma pentru ce??? pentru ca si aceasta amenda tot din bani cetatenilor de rand se va plati si este o suma cam mare,cu acesti bani se poate face lucruri  mai bune in tara asta (ex. modernizare spitale)..eu zic ca trebuie gandita bine aceasta gratiere si lasat la o parte scuza ca vor recidiva detinuti,dar cu aceasta lege cred ca putem evita plata unei amenzi...iar treptat se pot lua si alte masuri ca pe viitor sa nu se mai ajunga in asemenea situatii...