Interesul public mai presus de gustul publicului

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Interesul public mai presus de gustul publicului


Musafir

#601

2014-03-21 11:32

Foarte buna campanie. Sper sa reusessca si sa dispara jgurile din televiziune si aici intro o foarte mae gama de emisiuni: Acces direct (alias acces din rect), Mireasa pentru fiul meu, In gura presei, un sou pacatos, (cam toate emisiunile intact media), la maruta, cred ca si foarte multe emisiui de la Kanal D (daca nu tot Kanal D), lista poate continua. Mu;tumes ca faceti acest gen de campanii.
ไม่

#602 Votez desființarea CNA!

2014-03-27 13:58

Singura petiție pe care-aș semna-o ar fi aceea referitoare la desființarea CNA, o instituție tipic comunistă care se ocupă cu CENZURA și consumă foarte mulți bani de la buget! Cei ce nu vor să urmărească anumite emisiuni pot folosi telecomanda pentru a schimba postul sau a închide tv-ul. De asemene, aceia care vor să se educe să pună mâna să citească tot felul de cărți și să lase televizorul și internetul! Ăștia de la CNA nu mai știu ce să mai facă pentru a-și justifica salariile nesimție! La muncă!
incoruptibilul

#603 tarfa CNA

2014-04-03 15:32

Am sesizat de multe ori CNA pentru a lua masuri si a a incepe asanarea pietei tv de grave incalcari la demnitatea persoanei si in final chiar pericolul subjugarii statului de drept in favoarea unor interese mafiote promovate de mogulul media Intact. Raspunsul a fost de fiecare data ca nu s-a intrunit numarul de voturi necesare pentru a lua masuri. Este un lucru bine stiut cum se procedeaza de catre CNA cand nu doreste sa ia masuri intr-un anumit caz care ar afecta interesele unor mafioti media. Statul de drept a fost la un pas de a fi nimicit prin promovarea coruptiei si mafiotilor pe platforma a3 fara ca aceasta institutie numita CNA sa ia masuri si sa le readuca in normalitate . Acesta este motivul pentru care caracterizez aceasta petitie ca praf aruncat in ochii oamenilor, in scopul de a se spala imaginea CNA-ului. In momentul in care te insotesti cu mafiotii si tu ca institutie esti asemeni lor iar oamenii te privesc ca atare si nu mai ai nici o credibilitate. Imi este scarba de aceasta institutie care nu a facut nimic atata timp periclitand prin tacerea ei viata si viitorul nostru.

Musafir

#604

2014-04-08 18:26

Doresc ca aceasta petitie sa fie luata in serios, si speram noi toti oamenii oripilati de difuzariile din ce in ce mai frecvente a stupiditatiilor de la TV sa se ia masurile necesare.


Musafir

#605

2014-04-12 16:42

Nu pot decat sa va felicit pentru campania pe care o derulati!
ADY

#606 CNA

2014-04-13 08:41

ARTICOLUL 30
(1) Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credinţelor şi libertatea creaţiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.
(2) Cenzura de orice fel este interzisă.

(3) Libertatea presei implică şi libertatea de a înfiinţa publicaţii.

(4) Nici o publicaţie nu poate fi suprimată.

Musafir

#607

2014-04-13 12:01

foarte buna initiativa ... ne sufocam sub atata mediocritate & kitch promovate in mediul audiovizual. trebuie facuta curatenie.


Musafir

#608

2014-05-06 20:16

Nu stiu cati sorti de izbanda va avea aceasta initiativa...dar i-mi doresc ,pentru copii mei macar, ca "TELEVIZIUNEA" sa devina ceea ce ar trebui sa fie:UN MIJLOC DE EDUCARE SI DE CULTURALIZARE A CETATENILOR SI NU UNUL DE INDOBITOCIRE A LOR!!!

Musafir

#609

2014-05-21 15:18

Din pacate la emisiunile de azi la TV din Romania cel mai bun comentariu este NO COMMENT!


Musafir

#610

2014-05-31 10:48

Curatenie, decenta si demnitate!

Musafir

#611

2014-06-23 11:03

E BINE CA EXISTA O ASTFEL DE INITIATIVA, PENTRU A LUMINA PE TOȚI CEI CARE AR PUTEA SA ȘI ACȚIONEZE ...!!!!

Musafir

#612

2014-06-29 06:30

Bunul simt si educatia civica trebuie sa fie mai importante decit orice interes personal. Sa oprim emisiunile care nu fac altceva decit sa ne afunde in marasm, sa "cerem" emisiuni educative si distractive. Reinnoirea licentelor sa fie bazata pe un sistem de punctaj.

Musafir

#613

2014-07-04 18:36

Un suflet e mai pretios decat tot universul....Nu exista grija mai mare decat grija pentru sufletul omului. Vazul este una din portile sufletului...Cel mai usor, un suflet se ucide pe aceasta cale.

Musafir

#614

2014-07-17 11:53

no comment.

Musafir

#615

2014-07-31 09:53

E timpul sa ne gandim mai mult pe termen lung, unde va ajunge Romania copiilor nostri, cum contribuim noi ca Romani la bunastarea natiei noastre atat de incercate. Va multumesc ROMANI !
Cristi

Musafir

#616 Re: tarfa CNA

2014-07-31 10:00

#603: incoruptibilul - tarfa CNA

Da ai dreptate.

Insa si mai indarjiti sa sustinem aceasta petitie, si principii sanatoase. A o lasa balta inseamna a capitula in fata dusmanului.  Eu o sa continui sa sper pana o sa mor ca vom continua sa ne indreptam, ca trebuie sa luptam pentru drepturile noastre.  Cel mai bine pentru morala este exemplul personal. Spui foarte bine ce spui si cred ca cei demascati, cei care aleg sa nu aiba principii sanatoase sa fie inscrisi pe lista rusinii.


Musafir

#617

2014-08-21 18:15

Nu mai vreau:
-sa existe campanii electorale mascate sub numele de post tv bazate pe distrugerea imaginii politice a partidelor adversare.
-posturi TV/Radio care sa ofere informatii incorecte si incomplete care pot descuraja publicul sa mearga la vot.
-insulte la adresa publicului spectator.
-instigare la ura fata de o tabara sau alta a statului.
-mixaje video scoase din context pentru a parea altceva decat este/a fost.
-emisiuni care sa se foloseasca de genericul "Pamflet" pentru a nu fi amendat; emisiuni in care prezentatorul sa sustina ca ce face el nu este pamflet.

Vreau:
- impartialitate in informatiile oferite.
- campania electorala sa fie subforma de ce anume a facut un partid sau altul si nu sub forma de insulta sau terfelire a imaginii partidului adversar.
- ordine in discursurile invitatilor anumitor emisiuni. Sa fie lasati sa isi exprime opinia si nu sa fie intrerupti sa nu li se dea voie la replica.

Musafir

#618

2014-08-23 10:47

antenele sunt pericolul cel mai mare pt. viitorul copiilor nosti si al nepotilor in cea ce priveste educatia.pentru antene conteaza decat interesul financiar si atat.RUSINE sa le fie.

Musafir

#619

2014-10-06 17:45

da sunt de acord si sustin aceasta petitie

Musafir

#620

2014-10-28 19:06

sunt prea multe lucruri oribile ce se prezinta zilnic pe diverse posturi tv. inclusiv posturile pentru copii si cele zis muzicale.

Musafir

#621

2014-11-11 08:07

NU promavarii prostiei !!!!!!!!!!!!!!!!!

Musafir

#622

2014-11-20 11:30

Nu am stiut de aceasta initiativa pana astazi.Mi se pare o petitie de bun simt si o semnez cu mari sperante.Sper ca intr-o zi televiziunile care practica acest mod de a face presa sa sfirseasca acolo unde le este locul;in pubela de gunoi.Felicitari initiatorilor petitiei!Cu respect si cu speranta,Constantin

Musafir

#623

2014-12-23 09:40

Toata lumea ar trebui sa semneze aceasta petitie. Televiziunea in Romania prea se indreapta spre mediocritate. Trebuie sa oprim acest trend !

Musafir

#624

2015-01-14 04:19

Felicitări pentru iniţiativă, deşi pentru generaţia care a apucat să-şi aleagă modele dintre nulităţile cu titlu de "vedete" de pe micul ecran s-ar putea să fie cam târziu.

Musafir

#625

2015-02-26 10:52

Televiziunile comerciale, pun mai presus ratingul, indiferent de mesajul trimis prin audiovizuale telespectatorului, uneori chiar fac subliminal apologia prostitutiei, criminalitatii, foosirii halucinogenelor, a inbogatirii prin orice mijloace( imorale sau ilegale).
Educatia si ridicarea spirituala nu reprezinta interes- tara ne vrea prosti si violenti?