Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#39501 JOS CENZURA !!! SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.: OLTCHIM CAND RUPE TACEREA ?????

2015-06-07 07:38

#39496: EU -  

 

  REALIZAREA LOR, REUSITA LOR, CELOR CARE AU DISTRUS SI DEVALIZAT PRIN CAPUSARE:

Un calau neindemanatic: Victor Ponta

VA PREZENTAM CALAII,

PROTOCOALE !!!!!! PROTOCOALE !!!!!! PROTOCOALE !!!!!!!! PROTOCOALE !!!!!! PROTOCOALE !!!!!! PROTOCOALE !!!!!! PROTOCOALE !!!!!! PROTOCOALE !!!!!! PROTOCOALE !!!!!!  PROTOCOALE !!!!!!...

Informatii financiare  www.oltchim.ro/index.php

SARLATANIE PRIN SPOLIERE SI NEMERNICIE MARCA PIPEREA LA OLTCHIM.

SPOLIÉRE s.f. Acțiunea de a spolia și rezultatul ei; jefuire, prădare; înșelare; spoliație. [Pron. -li-e-. / < spolia].
Sursa: DN (1986) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink 

TOATE SINDICATELE SUNT IN CULPA DIN OLTCHIM.

1.SINDICATUL LIBER OLTCHIM, presedinte Mihai Diculoiu

2.SINDICATUL VICTORIA OLTCHIM, condus de Corneliu Cernev

3.SINDICATUL UNIREA OLTCHIM. condus de Marian Dumitru 

4.SINDICATUL SOLIDARITATEA OLTCHIM, condus de Dumitru Bica  

5.SINDICATUL RAFINORU, condus de Popescu Ionel

 ....SI TOATE STRUCTURILE SINDICALE.  

A FOST O COMPLICITATE SINDICATE (TOATE INCLUS SI  IONEL VINCEA DE LA CARTEL ALFA SI FOST MENTCHIM FALIMENT) SI STATUL ROMAN  SUNT IN CULPA.  

- Popescu Valentin - director Directie Energetica - Mecanica
- Mihail Tălpăşanu – director Direcţia Producţie,
- Marius Pîrvu – fost director general,
- Spiru Ciobescu Laurentiu Armand – director Direcţia Comercială,
- Marinescu Norocel Lucian – director Direcţia Tehnică Calitate-Mediu,
- Ion Hancu Dumitru – şef Divizia Clorosodice-Produse Oxo,
- Mihai Pavel Dumitru – şef Divizia Materiale pentru Construcţii,
- Marian Tapu – şef Sector Marketing DMC,
- Victor Avram – director general adjunct-
- Spiru Ciobescu Elena Felicia – şef Divizia Financiară,    etc.

Management:
Mihai Bălan - Director General
Elena Felicia Spiru-Ciobescu - Director Financiar
Mihail Dumitru Tălpăşanu - Director Operaţional

Laurenţiu Armand Spiru-Ciobescu - Director Marketing
Ion Coclet - Director Resurse Umane

Management:

Mihai Bălan - Director General prin subordonare directa,    Livia - Mihaela Coclet - Sef Divizie Achizitii, sotia lui Ion Coclet departament special cu sase birouri, tot  speciale

Elena Felicia Spiru-Ciobescu - Director Financiar, sotia, sotului Laurenţiu Armand Spiru-Ciobescu prin secretariat subordonat  Daniel Ilinca- Directia ecnomica

Mihail Dumitru Tălpăşanu - Director Operaţional

Laurenţiu Armand Spiru-Ciobescu - director Direcţia Comercială

Ion Coclet - Director Resurse Umane

Popescu Valentin - director Directie Energetica - Mecanica si  cel care a dus la FALIMENT SC. MENCHIM SA. FINALIZAT CU SUCCES SUB STRICTA OBSERVATIE A LUI PIPEREA & CO, REPRIMINDU-L CU BRATELE DESCHISE PE POPESCU DIN NOU IN OLTCHIM SI CU RE: RE: RECHEMARI PE ACEST PENSIONAR ANGAJAT SALARIAT..., CA DE FAPT SI MULTE ALTE OBIECTIVE STRATEGICE PENTRU EI SI LUMEA LOR DE STRATEGI PE DEMOLARE.

Ion Hancu Dumitru – şef Divizia Clorosodice -Produse Oxo,

Marius Pîrvu – director Directie  Petrochimica Bradu - Pitesti

Marinescu Norocel Lucian – director Direcţia Tehnică Calitate-Mediu

Andrei Nicu - Laurentiu - Sef Divizia Propenoxid, Polioli, Monomer, PVC

La toţi aceştia un „sincer”: huuuooooo!  

 Conducerea societatii

Consortiul alcatuit din
  • ROMINSOLV S.P.R.L., reprezentată prin Partener Coordonator Gheorghe Piperea si
  • BDO BUSINESS RESTRUCTURING S.P.R.L., reprezentata prin Partener Coordonator Niculae Balan
Administrator Judiciar
Administrator Special
Avram Danut-Victor
Director General Adjunct
Talpasanu Mihail
Director Directia Productie
Director Directia Comerciala
Smeu Alin-Ion
Director Directia Economica
Director Directia Resurse Umane
Director Directia Petrochimica Bradu

  Ultima actualizare 04 martie 2015

TI AI DREACU DE FRAIERI COCLITI,CREDEA TI CA NU SE AFLA?

#39502 ATI GRESIT,GHIOCA NU E LUZER[SAU POATE?]GHIOCA E MU...ISTUL CARE A FOST BAGAT DE CERNEV,,,

2015-06-07 07:56

#39501: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. - Re:  

 PIPEREA LA INAINTARE SA DEZBINE,DENIGREZE,SANTAJEZE,AMENINTE OAMENI DIN OLTCHIM,IAR PAPAGALUL DE VOSGANIAN IA INVATA FRUMOS CUM SE TRADUC OAMENII,A MAI FACUT DESTEA CU TARICEANU,ATI UITAT?....SI TOTUL PT. UN PUMN DE ZLOTII,MIZERIILOR,CUM VA MAI RABDA D ZEU?........ORICUM UN PIC MAI AVETI,TIC TAC GAOAZAAAAAAAA.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#39503 JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,...JAF,JAF,JAF LA OLTCHIM 2013-2015:UNDE SUNT BANII???

2015-06-07 08:11

Vosganian dă asigurări că la Oltchim vor fi plătite salariile restante şi plăţi compensatorii

de Rl online , 10 aprilie 2013
 
 

Salariile restante ale angajaţilor de la Oltchim vor fi plătite până la sfârşitul acestei luni, informează Mediafax.

Guvernul urmează să aprobe şi ordonanţa privind plăţile compensatorii pentru salariaţii disponibilizaţi în urma restructurării societăţilor de stat, a declarat ministrul Economiei, Varujan Vosganian.

"Salariile din urmă vor fi plătite integral, e vorba cumulat de circa două luni în decu_rsul timpului. Vom plăti integral salariile până la sfârşitul lunii aprilie", a afirmat Vosganian.

El a precizat că, săptămâna viitoare, Guvernul va discuta şi ordonanţa care stabileşte plăţile compensatorii pentru societăţile unde au loc restructurări, act ce va permite şi plata compensaţiilor la Oltchim.

"Săptămâna viitoare, vestita Ordonanţă 116 va fi pe masa Guvernului. Ea va permite onorarea drepturilor ce revin din contractul colectiv de muncă în ce priveşte salariile compensatorii, astfel încât, în ce priveşte solicitările de această natură, noi în jumătatea lunii aprilie vom onora obligaţiile", a mai spus ministrul Economiei.

Premierul Victor Ponta l-a asigurat pe ministrul Vosganian de sprijinul său în dialogul cu angajaţii de la Oltchim, cărora le înţelege "necazul", lucru care nu este valabil şi pentru liderii de sindicat

"Înţeleg necazul oamenilor, nu al liderilor de sindicat, că ei nu sunt în necaz şi nu au fost niciodată în necaz, au venituri substanţial mai mari decât ministrul Economiei, care trebuie să rezolve problema, dar oamenii au dreptate. Trebuie în continuare să avem dialog, să le prezentăm cee ce e de făcut", a spus Ponta.

Peste 200 de angajaţi de la Oltchim au blocat, miercu_ri, timp de aproximativ o oră, DN 64 Râmnicu Vâlcea - Drăgăşani, traversând în mod repetat o trecere de pietoni, oamenii fiind nemulţumiţi că premierul Victor Ponta nu a vrut să discute cu ei în timpul protestului de la Bucu_reşti.

Iniţial, cei peste 200 angajaţi de la Oltchim Râmnicu Vâlcea au protestat în faţa pavilionului administrativ al combinatului, nemulţumiţi de restanţele salariale, dar şi de faptul că premierul Victor Ponta nu a vrut să discute direct cu ei în timpul mitingului de la Bucu_reşti.

Aproape 1.000 de angajaţi de la Oltchim şi Divizia Petrochimică Bradu au protestat marţi în faţa sediului Guvernului, nemulţumiţi că nu şi-au primit drepturile salariale şi că urmează să fie disponibilizaţi, solicitând premierului Victor Ponta să rezolve situaţia combinatului din Râmnicu Vâlcea.

În timpul protestului a avut loc un incident între câţiva revoluţionari care protestau în faţa Secretariatului de Stat pentru problemele Revoluţionarilor şi au venit în Piaţa Victoriei cu un banner pe care scria "Solidari cu Oltchim şi Arpechim" şi jandarmi, care au încercat să îi oprească să treacă pe trotuarul din faţa Guvernului. În cele din urmă, acestora li s-a permis să se alăture protestatarilor, în zona amenajată pentru miting.

Combinatul Oltchim Râmnicu Vâlcea a intrat în insolvenţă, cererea de declanşare a acestei proceduri fiind aprobată în 30 ianuarie de Tribunalul Vâlcea.

Administratorii judiciari ai Oltchim sunt Rominsolv, o firmă a avocatului Gheorghe Piperea, şi BDO Business Restructuring, parte a reţelei grupului internaţional BDO.

Licitaţia pentru cumpărarea pachetului majoritar de acţiuni la Oltchim a fost câştigată anul trecut de Dan Diaconescu, patronul OTV. Diaconescu nu a intrat însă în posesia titlurilor pentru că nu a plătit statului suma la care s-a angajat, respectiv 45 milioane euro.

După acest eşec, statul nu a mai avansat un termen concret pentru privatizarea combinatului chimic.


Musafir

#39504 Re: JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,...JAF,JAF,JAF LA OLTCHIM 2013-2015:UNDE SUNT BANII???

2015-06-07 08:21

#39503: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. - JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,...JAF,JAF,JAF LA OLTCHIM 2013-2015:UNDE SUNT BANII??? 

 ASTIA 2[doi]NEMERNICI IN FRUNTE CU ADRIAN NASTASE AU DISTRUS OLTCHIMUL,VA SPUNE FOTA FARA PERDEA,ALUP IGUS MU...ISTILOR CERNEVISTIII

OLTCHIM CAND RUPE TACEREA ????? CREANTELE SALARIALE.

#39505 Tăriceanu a încu_rcat noul pod de la Agigea cu cel vechi: Vin de la Bucu_reşti şi ştiu mai mult ca v

2015-06-07 08:23

Tăriceanu a încu_rcat noul pod de la Agigea cu cel vechi: Vin de la Bucu_reşti şi ştiu mai mult ca voi 

 Călin Popescu Tăriceanu, care a mers joi pe noul pod de la Agigea, ce traversează Canalul Dunăre-Marea Neagră, a crezut că se află de fapt pe vechiul pod, de pe DN39, şi s-a contrazis cu jurnaliştii care i-au explicat că a încu_rcat podurile, spunându-le: "Vin de la Bucu_reşti şi ştiu mai mult ca voi"

 Preşedintele Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, şi vicepremierul Liviu Dragnea au mers, joi, să verifice stadiul lucrărilor la noul pod de la Agigea care traversează Canalul Dunăre - Marea Neagră şi face legătura între DN 39 şi A4.

Tăriceanu a stat de vorbă cu reprezentanţii constructorului, care i-au prezentat date tehnice privind acest proiect, după care a fost rugat de jurnalişti să îşi exprime părerea despre noul pod, el spunându-le că este vechiul pod, care a fost reabilitat.

Ziariştii au încercat să îi explice că a încu_rcat podurile, însă Tăriceanu i-a contrazis din nou: "Eu vin de la Bucu_reşti şi ştiu mai mult decât voi!”.

 "Eu am vrut să mă lămuresc cu privire la schemele de încărcare pentru verificarea pe care este normal să o facă constructorul înainte de darea în funcţiune. Sunt în total şapte teste, pentru rezistenţa la înconvoiere şi la torsiune. Aţi înţeles ce înseamnă asta? Nu aţi înţeles! (...) Mă bucu_r pentru că lucrarea este practic terminată şi urmează să fie dată în funcţiune. Este o lucrare extrem de spectaculoasă, de artă de inginerie, cu o estetică foarte modernă. Sunt lucrări care trebuiesc periodic întreţinute", a spus Tăriceanu.

 Continuând dialogul cu jurnaliştii care i-au explicat că nu este vorba despre podul hobanat care a funcţionat şi înainte şi a trecut prin lucrări de întreţinere, ci despre un pod nou, Tăriceanu a răspus: "Este un pod parţial nou!”.

El a spus că ştie pentru că a mai trecut pe acest pod şi a tăcut încu_rcat când jurnaliştii i-au arătat podul vechi, aflat la câteva sute de metri în aval.

În ajutorul lui Tăriceanu a intervenit vicepremierul Liviu Dragnea.

"Până la urmă e cel mai mare pod hobanat din România, ce face legătura între nordul şi sudul Portului Constanţa şi, de asemenea, face legătura cu A4, varianta ocolitoare a municipiului Constanţa şi se evită trecerea prin Lazu şi Agigea. (...) Mai urmează acum şi infrastructura şi drumurile de acces. Este o investiţie extrem de importantă pentru Constanţa şi toată zona de aici. Este până la urmă o lucrare de artă cu care Constanţa o să se mândrească”, a declarat Liviu Dragnea.

La eveniment era aşteptat şi premierul Victor Ponta, care ar fi urmat să ajungă cu elicopterul şi care şi-a anulat vizita din cauza ceţii.

La vizita lui Tăriceanu şi Dragnea au luat parte câteva sute de persoane, localnici şi susţinători ai PSD, aduse cu microÎn prezenţa celor doi, constructorii au făcut teste de rezistenţă a podului, fiind aduse 36 de camioane. Constructorii spun că în urma acestor teste de rezistenţă a structurii, care au început de marţi, vor fi făcute ultimele reglaje ale hobanelor.buzele.

 Constructorii le-au prezentat oficialilor informaţii despre construcţia podului, fără a putea preciza o dată exactă la care va fi dat în folosinţă pentru că drumul cu două benzi, construit în continuarea podului rutier şi care va face joncţiunea cu DN39, în apropierea intrării în staţiunea Eforie Nord, nu este încă gata.

Lucrările la podul de la Agigea au început în iulie 2010, după ce au fost întârziate mai bine de jumătate de an din cauza contestaţiilor depuse la procedurile de atribuire a lucrărilor şi a selectării consultantului. Firma care a câştigat licitaţia pentru reabilitarea podului este Bilfinger Berger Baugesellschaft, iar valoarea contractului este de 3,8 milioane de euro, fără TVA.

Podul rutier la kilometrul 0+540 al Canalului Dunăre - Marea Neagră, cu o structură de tip hobanat, este cel mai mare pod de acest gen din România.

Potrivit datelor furnizate de CNADNR, podul are o lungime totală de 360 de metri, o deschidere centrală de 200 de metri şi lăţimea de 17,4 metri, permiţând circulaţia pe patru benzi. Înălţimea liberă sub tablierul podului în axul Canalului Dunăre - Marea Neagră este de 18,4 metri.

Valoarea totală a contractului de finanţare pentru întregul proiect ”Pod rutier la km 0+540 al Canalului Dunăre - Marea Neagră şi lucrări aferente infrastructurii rutiere şi de acces în Portul Constanţa” este de 191.797.112 de lei. Lucrările au inclus şi construcţia unui drum cu două benzi care face legătura între pod şi DN39, în apropierea intrării în staţiunea Eforie Nord. Lucrările au finanţate prin Programul Operaţional Sectorial în Transporturi din fonduri structurale ale Uniunii Europene şi de la bugetul statului.

 

JAF

#39506 Re: Discuția completă în care Vosganian SE MILOGEA ANORMAL de Tăriceanu pentru GAZELE lui Niculae.

2015-06-07 08:33

#33872: - Discuția completă în care Vosganian SE MILOGEA ANORMAL de Tăriceanu pentru GAZELE lui Niculae. 

 STENOGRAMĂ SIDERANTĂ. Discuția completă în care Vosganian SE MILOGEA ANORMAL de Tăriceanu pentru GAZELE lui Niculae. Vosganian: ”De ce-mi smulgi inima din piept, micşorându-mi veniturile?” Tăriceanu: ”Auzi, nu mă lua pe mine cu vrăjeala!”

vineri, 13 februarie 2015 
http://www.evz.ro/stenograma
Varujan Vosganian a scăpat de problemele penale după ce a lăcrimat, s-a miruit și s-a rugat de colegii senatori să nu-i ridice imunitatea. „Evenimentul zilei” vă prezintă cum fostul ministru apăra interesele Interagro cu toată puterea, într-o ședință de guvern. Prim-ministrul din acea vreme, Călin Popescu Tăriceanu a sesizat insistența anormală a lui Vosganian pentru interesele lui Ioan Niculae. În ediția tipărită EVZ am publicat o parte din această discuție. Acum puteși să vedeți stenograma completă cu tot schimbul de replici prin care Varujan Vosganian se dădea de ceasul morții să-i obțină lui Niculae un preț mai mic pentru gaze naturale.

Nota şedinţei de Guvern din 27.02.2008, astfel cum reiese şi din extrasul stenogramei acestei din urmă şedinţe.

Varujan Vosganian: Lucrurile în privinţa asta stau aşa, stimaţi colegi. Eu am făcut o Notă în care am prezentat această industrie şi am prezentat…Industria are 9000 de salariaţi şi consumă 70%, consumă numai gaze naturale. Problema însă nu este atât creşterea gazului natural, ci este faptul că, o dată cu creşterea gazului natural şi, atenţie, la ei nu creşte cu 8%, la ei creşte cu…mai mult, pentru că preţul gazului la industrie este 60% intern şi
40% extern şi atunci…..

Călin Popescu Tăriceanu: Nu-i mai bine să importăm noi îngrăşăminte din Rusia şi China sau de la ăştia care au gaze?!

Varujan Vosganian: Domnule Prim-ministru, ar fi bine dar, vedeţí dumneavoastră, pe lângă faptul că avem vreo 9000 de salariaţi, 70% din producţia lor se duce la export, deci….

Călin Popescu Tăriceanu: Mai rău! Dacă se duce la export producţia, înseamnă chiar că suntem proşti.

Varujan Vosganian: Păi, nu suntem, că ne creşte deficitul…în fine….

Călin Popescu Tăriceanu: Auzi, nu mă lua pe mine cu vrăjeala…Noi ce facem?! Eu am înţeles. Practic, trebuie să subvenţionăm preţul gazului ca ei să producă şi după aia să exporte. Deci, eu nu fac decât prin subvenţie să…export subvenţia.

Varujan Vosganian: Ştiţi cum e, domnule Prim-ministru. Aici lucrurile stau aşa: există anumite industrii la care în toate ţările se face această treabă, se lucrează prin preţul materiei prime. Noi, România, am evitat. Spre deosebire de alte ţări, industria de îngrăşăminte din România a beneficiat de un ajutor marginal, pe care l-am dat, adică între 9 şi 17 dolari la mia de metri cubi de gaz…Nu uitaţi că ei consumă 2,4 miliarde de metri cubi de gaz. Deci, dacă ăştia se opresc mâine, noi o să avem o mare problemă şi pe piaţa internă de gaz că s-ar putea să trebuiască…

Călin Popescu Tăriceanu: Să ne scadă preţurile…

Varujan Vosganian: Nu să ne scadă preţurile! Deci, domnule Prim-ministru, oricum, ceea ce spuneţi dumneavoastră şi care este în vîrtutea unei vânoase abordări liberale, pe care eu o accept, nu se poate face oricum, de azi pe mâine. Eu vă propun aşa: ca să nu impietăm asupra producţiei agricole cu creşteri de preţuri, să-i lăsăm
şi pe ei să trăiască, eu am cerut Guvernului prin această Notă o perioadă de 6 luni în care să putem majora plafonul de 17 dolari până la un plafon de 40. Ei, la plafonul de 17 dolari, în medie, au o scumpire de…o ieftinire de 12 dolari. La plafonul de 40 de dolari, vor avea, probabil, vreo 25-30 de dolari ceea ce va însemna pentru Romgaz,
eu am calculat aici, e o anumită pierdere, dar în orice caz e mai mică decât….

Călin Popescu Tăriceanu: Varujan, hai să vedem care este prețul la îngrășăminte pe piața liberă și să vedem dacă e același preț cu care vând ăștia, atunci mai bine importă și-mi salvezi….

Varujan Vosganian: Reduc importul de gaze.

Călin Popescu Tăriceanu: Reduc importul sau nu reduc importul și păstrez nițel, gospodăresc mai bine rezervele care le am de gaz.

Attila Korodi: ….industria aceasta era obișnuită că întodeauna a fost ajutată și nu cred că este bine, pentru că s-a obișnuit prea mult cu lucrul acesta…

Varujan Vosganian: Asta e problema lor, că ne cresc costurile în țară și le scade prețul la export. Domnule Prim-ministru, înțeleg din ce spuneți să facem un scenariu să vedem avantajele și costurile pentru reducerea producției. Dacă înțeleg bine. Impactul pe buget, impactul pe forța de muncă, impactul
pe prețul gazului și așa mai departe.

Călin Popescu Tăriceanu: Da, pentru că altfel senzația mea este că subvenționăm prostește, ți-am spus. Și consumatorul final, individual și industria….Asta e o subvenție….

Călin Popescu Tăriceanu: N-ai cum să fii competitiv.

Varujan Vosganian: Eu vă promit că nu-i dau drumul la protocol cu ei până nu vă aduc o situație cu ce se întâmplă în alte țări și, dacă în alte țări se procedează la asemenea sprijin prin preț ca și în România, n-am avea un motiv să le diminuăm avantajul competitiv în felul acesta. Deci, din datele pe care le am eu….

REMEBER FRATILOR,REMEMBER,D ZEU NU DOARME CERNEVISTILOR.

#39507 Re: Re: Discuția completă în care Vosganian SE MILOGEA ANORMAL de Tăriceanu pentru GAZELE lui Nicula

2015-06-07 08:42

#39506: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. - Re: Discuția completă în care Vosganian SE MILOGEA ANORMAL de Tăriceanu pentru GAZELE lui Niculae. 

 SA TINETI MINTE FRATILOR DIN OLTCHIM[AMARASTENII,CUM ZICEA MU...ISTUL DE GHIOCA]VINOVAT DE SITUATIA OLTCHIMULUI SE FACE SI BETIVUL DE FRATEMIO[UNUL BASESCU] REDAU,DOTTORE VIOREL PONTA SE FACE VINOVAT SAU ARE PE CONSTIINTA ACEI 3200 DE SALARIATI AI OLTCHIMULUI,PUNCT.

JAF

#39508 Re: Re: Discuția completă în care Vosganian SE MILOGEA ANORMAL de Tăriceanu pentru GAZELE lui Nicula

2015-06-07 08:42

#39506: JAF - Re: Discuția completă în care Vosganian SE MILOGEA ANORMAL de Tăriceanu pentru GAZELE lui Niculae. 

 

Călin Popescu Tăriceanu: Îți dai seama că prețul la gaze care e pe piață acum e un preț dictat de foarte mulți factori exogeni, nu de costul de producție, nu de existența resurselor, ci e un preț speculativ, care nu are o legătură cu valoarea resursei…

Varujan Vosganian: Să vedem, că dacă şi în ţările din jur se utilizează această finanţare prin preţ, atunci nu avem motiv să n-o facem noi, să ne blocăm singuri industria. Dacă însă nu se face şi noi trebuie să forţăm susţinerea ca să fie industria viabilă, atunci luăm alte măsuri.

Călin Popescu Tăriceanu: Varujan, senzaţia mea, să spun pe scu_rt, senzaţia mea este că eu, în loc să creez valoare adăugată la chestia asta, export valoare adăugată. Da? Asta e!

Varujan Vosganian: Hai acum, totuşi, păstrând proporţiile, 10 dolari subvenţie la mia de metri cubi ce dăm noi sunt câteva milioane de euro, nu cred că asta poate fi…adică câteva milioane de euro ca să muncească 9000 de oameni şi să…Gândiţi-vă că ei dau la buget 500 de milioane de lei pe an. Păi, 500 de milioane de lei este 150 de milioane de euro. Eu le dau subvenţie de zece ori mai puţin, dacă o luaţi aşa. Una peste alta, mai mult dau decât iau. Asta e clar. Pe ansamblu….bugetul primeşte 130 de milioane de lei…de euro. De ce-mi iei tu banii? De ce-mi smulgi inima din piept, micşorându-mi veniturile?

 STENOGRAMĂ SIDERANTĂ. Discuția completă în care Vosganian SE MILOGEA ANORMAL de Tăriceanu pentru GAZELE lui Niculae. Vosganian: ”De ce-mi smulgi inima din piept, micşorându-mi veniturile?” Tăriceanu: ”Auzi, nu mă lua pe mine cu vrăjeala!”

vineri, 13 februarie 2015 
http://www.evz.ro/stenograma
JAF

#39509 Oltchim, pe nisipuri mişcătoare, JAF:

2015-06-07 08:43

Varujan Vosganian: Eu vă promit că nu-i dau drumul la protocol cu ei până nu vă aduc o situație cu ce se întâmplă în alte țări și, dacă în alte țări se procedează la asemenea sprijin prin preț ca și în România, n-am avea un motiv să le diminuăm avantajul competitiv în felul acesta. Deci, din datele pe care le am eu….

vineri, 13 februarie 2015 
http://www.evz.ro/stenograma

 

http://www.timpuldevalcea.net/?p=643

Planul de reorganizare prezentat de Gheorghe Piperea dă peste cap prognoza lui Vosganian: combinatul va fi reorganizat până în septembrie-octombrie

 

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#39510 Re: Re: Mariana Câmpeanu: Există bani pentru disponibilizaţii de la Oltchim şi Poşta Română

2015-06-07 08:58

#36031: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: - Re: Mariana Câmpeanu: Există bani pentru disponibilizaţii de la Oltchim şi Poşta Română 

 

 1 august 2013

http://www.financiarul.ro/2013/

Ministerul Muncii dispune de fondurile necesare pentru plata salariilor restante şi a salariilor compensatorii pentru persoanele care vor fi disponibilizate de la Combinatul Oltchim şi de la Compania Naţională Poşta Română, a declarat miercu_ri, ministrul de resort, Mariana Câmpeanu.

“Din datele pe care le cunosc, de la Combinatul Oltchim vor fi disponibilizate peste 900 de persoane, pentru care se vor plăti salariile restante, concediul de odihnă şi salariile compensatorii. De asemenea, la rectificarea bugetară au fost luate în calcul şi cele aproximativ 3.000 de persoane care vor fi disponibilizate de la Compania Naţională Poşta Română”, a afirmat ministrul Mariana Câmpeanu.

Aceasta a precizat, totodată, că nu are date referitoare la disponibilizările de personal de la CFR Marfă şi CFR Călători.

‘Până acum, nu e prevăzută nicio disponibilizare la CFR Marfă şi CFR Călători. Pot să vă spun acest lucru pentru că am semnat chiar eu bugetele de venituri şi cheltuieli de la cele două companii feroviare’, a mai spus ministrul Muncii.

Un număr de 3.650 de angajaţi vor fi disponibilizaţi din cadrul companiei Poşta Română începând cu luna septembrie, pe baza unor criterii stabilite de comun acord cu Sindicatul Lucrătorilor Poştali din România şi construite în funcţie de evaluarea competenţei profesionale, abaterilor disciplinare şi a opţiunii individuale, a anunţat, recent, Compania Naţională Poşta Română.

Pe de altă parte, administratorul special al Oltchim Râmnicu Vâlcea a anunţat, la sfârşitul săptămânii trecute, că activitatea combinatului va fi redusă temporar, începând din 29 iulie 29 iulie, timp de două luni, ‘din motive economice şi tehnologice’, iar 715 angajaţi ai societăţii vor fi trimişi în şomaj cu indemnizaţie compensatorie de 80% din salariul de bază.

Combinatul Oltchim Râmnicu Vâlcea se află în procedură de insolvenţă din ianuarie 2013 şi era propus pentru a fi privatizat până în luna iunie a acestui an. În prezent, combinatul funcţionează la 27% capacitate.

Memorandumul cu privire la intrarea în insolvenţă a SC Oltchim SA a fost aprobat de Guvern în data de 23 ianuarie 2013. (Agenţia Naţională de Presă AGERPRES)

CITIRE DE LA PICASSO.

#39511 JAF: DATORITA COMUNISTILOR,AU TRECUT 25 DE ANI DEGEABAA,NE AU FURAT SI MINTIT

2015-06-07 09:00

#39509: JAF - Oltchim, pe nisipuri mişcătoare, JAF: 

 APROPO,REFERITOR LA PAPAGALUL SI HOTUL DE PONTA,A FOST BINE CRESCUT DE TACSO SOCRU ILIE SIRBU,ALT NEMERNIC SI BANDIT CARE A DISTRUS AGRICULTURAROMANIEI,HAI PA COMUNISTI CRIMINALIII.

JAF

#39512 Re: Re: Re: Re: Gheorghe Piperea, FA-TI BAGAJELE SI TU CU GASCA TA DE INFRACTORI DIN OLTCHIM ....

2015-06-07 09:03

#39442: JOS CENZURA !!! SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.: OLTCHIM CAND RUPE TACEREA ????? - Re: Re: Re: Gheorghe Piperea, FA-TI BAGAJELE SI TU CU GASCA TA DE INFRACTORI DIN OLTCHIM .... 

  

 #23734: - Subiect

Aduceti-va aminte!
- Cresterea datoriei cu 200 DE MILIOANE DE EURO (de la 600 la 800 de milioane de euro) intr-un singur trimestru; vorbim despre TRIM. IV al anului 2012 sub conducerea dezastruasa a lui M. BALAN, TALPASANU, a COCLETILOR si a SPIRESTILOR.
- Pierderi de 215 MILIOANE DE EURO (cea mai mare pierdere inregistrata in economia romaneasca) intr-un an de INSOLVENTA; vorbim despre anul 2013 sub conducerea dezastruasa a lui PIPEREA, STANESCU, TALPASANU, PIRVU si a SPIRESTILOR.


JAF LA OLTCHIM:
- DATORII DE 220 MILIOANE DE EURO ACUMULATE IN PRIMUL AN DE LA REVOLUTIA USL DIN OLTCHIM (inceputa si pastorita in primele luni de M. BALAN & CLANUL COCLETILOR, CLANUL SPIRESTILOR & CLANUL CERNEVISTILOR);
- salarii restante de 3 luni si jumatate (sapte chenzine);
- cca. 1.000 de salariati ilegal DISPONIBILIZATI (pe liste initiate si intocmite de clanul CERNEVISTILOR & clanul SPIRESTILOR si clanul ADMININISTRATORILOR JUDICIARI);

- salarii compensatorii + avansul lunii ianuarie 2013 + CO / 2013 - neplatite disponibilizatiilor.

Hai sa lamurim si problema datoriilor Oltchim. Si cel mai bine este sa vorbim cu situatiile (este vorba despre acte oficiale publicate pe site-ul Oltchim) pe "masa".

Se vede in mod clar ca datoriile Oltchim sunt urmatoarele:
- la 30.09.2012 - 2.656.632.919 lei (adica - 603.780.209 EURO - la un cu_rs EURO / lei = 4,40 lei) - datorie acumulata in 23 de ani de cand la conducerea Oltchim s-a instalat Domnul Constantin Roibu;
- la 30.09.2013 - 3.621.887.288 lei (adica - 823.156.202 EURO - la un cu_rs EURO / lei = 4,40 lei).

Daca facem un mic calcul, vedem ca intr-un an de zile (de management Balan, Talpasanu, Spiru & co., management sustinut si promovat de Cernev), de la 30.09.2012 la 30.09.2013, s-au acumulat datorii de 219.375.993 euro (adica, 220 MILIOANE DE EURO).

#23749 Problema este alta. Combinatul "merge" din rau in mai rau.

ATENTIE! CE SPUNE PKF FINCOTA - AUDITORUL INDEPENDENT ANGAJAT DE PIPEREA:
- "La data aprobării situaţiilor financiare consolidate, SC Oltchim SA nu avea un plan de reorganizare care să indice măsuri de redresare"
- adica, Piperea nu are pana acum, la un an si patru luni de la intrarea OLTCHIM in insolventa si preluarea acestuia in "administrare judiciara" de catre ROMINSOLV & BDO, un PLAN DE REORGANIZARE A OLTCHIM;


- "Situaţia indică existenţa unei incertitudini semnificative care ar putea pune la îndoială capacitatea SC Oltchim SA de a-şi continua activitatea" - adica, FALIMENT scrie pe OLTCHIM;

-"La data de 31 decembrie 2013, Grupul a inregistrat capitaluri proprii negative în sumă de 2,29 miliarde de lei, o pierdere contabilă aferentă exerciţiului în sumă de 947,6 milioane de lei (cca. 211 MILIOANE de EURO).

JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,...JAF,JAF,JAF LA OLTCHIM 2013-2015:UNDE SUNT BANII???

Creantele salariale in cazul insolventei angajatorului

Principala modificare adusa textelor legale, cu un impact deosebit, consta in trecerea creantelor ,,salariale" intr-un rang de prioritate superior.

http://www.impactreal.ro/  Data publicarii: 15-06-14

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013 SI TOATE DREPTURILE SALARIALE !!!

A FOST O COMPLICITATE SINDICATE (TOATE INCLUS SI  IONEL VINCEA DE LA CARTEL ALFA SI FOST MENTCHIM FALIMENT ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

SALARIILE:   DNA S.O.S. OLTCHIM RAMNICU VALCEA

 CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM

DNA, HAI LA VALCEA IN OLTCHIM!!!!!!!!!!!!!!UNDE SUNT BANII????  SUNTEM PRADUITI!!!!!!  INSOLVENTA OLTCHIM 30.01.2013 

Societate in insolventa,
in insolvency,
en procedure collective

SC OLTCHIM SA RM VALCEA

JAF

#39513 Re: Re: Re: Gheorghe Piperea, FA-TI BAGAJELE SI TU CU GASCA TA DE INFRACTORI DIN OLTCHIM ....

2015-06-07 09:04

#39441: JOS CENZURA !!! SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.: OLTCHIM CAND RUPE TACEREA ????? - Re: Re: Gheorghe Piperea, FA-TI BAGAJELE SI TU CU GASCA TA DE INFRACTORI DIN OLTCHIM .... 

 Va readuc aminte, cand veti vorbii cu administratorii judiciari si  cu conducerea Oltchim sau cu prefectul Cornoiu ori  "savantul" sudoro - sofer Ghioca, alte muze si mimoze cernevuvuvuzele,  sa va auceti aminte ca sunt puscariasi prin deturnarea de salarii compensatorii  disponibilizati si salariile angajatilor deturnate si oprite de la achitari in insolventa [ CAZ PENAL !!!] combinatului chimic OLTCHIM din 2013-2014-2015.

JAF LA OLTCHIM 2013-2015!!!!!!!!!!!!!!!!!

http://i.imgur.com/SAqBAgS.jpg   CLICK: http://www.docdroid.net/11n26/hotarare.pdf.html  http://www.rominsolv.ro/ <= 921 ???  de persoane, mai puţin 54  = 867

 http://i.imgur.com/tdfru7E.jpg <= http://www.docdroid.net/w6jn/hotarare-210.pdf.html    = 969 ???

http://i.imgur.com/S9t5vkW.jpg <= PLAN DE REORGANIZARE OLTCHIM 2015 => iun.2013 - dec. 2013 = 861 ???

 http://i.imgur.com/CW5MCnt.jpg < = NOTA CU STAMPILE SI SEMNATURI  = 918 ???

http://i.imgur.com/IrnxE18.jpg  <= ALT DOCUMENT CU STAMPILE SI SEMNATURI  = 929 ???  conform si rominsolv si bdo si site-urilor 

http://i.imgur.com/YceY8Ey.jpg <= ALT DOCUMENT CU STAMPILE SI SEMNATURI = 960 ???

SALARII PLATI COMPENSATORII CCM SUMA NETA: 38.164.916 LEI (9 milioane euro) la 929 salariati(602 în Vâlcea şi 327 în Piteşti) disponibilizati:

Reducerea de personal vizează 929 de salariaţi (602 în Vâlcea şi 327 în Piteşti) şi are ca scop realizarea unei economii lunare de aproximativ 1.200.000 euro (14,4 milioane euro anual). Demn de remarcat este procentul mare (peste 60%) de salariaţi care au solicitat benevol să fie acceptaţi pe listele de disponibilizări. http://www.rominsolv.ro/ ; http://www.oltchim.ro/

Nota de Fundamentare -HG nr.241/08.05.2013

  Prin planul de disponibilizare propus de consortiul de administratori judiciari se propune disponibilizarea a 1050 de salariati ai SC Oltchim SA, cu influente asupra bugetului asigurarilor pentru somaj de aproximativ 32.000.000 lei.

1.020 de angajaţi de la Oltchim îşi vor pierde locul de muncă. Oamenii au primit garanţii că îşi vor primi salariile restante. Reprezentanţii angajaţilor au discutat, azi, la Ministerul Economiei, cu ministrul de resort, Varujan Vosganian. Potrivit acestuia, banii ar urma să fie daţi până la jumătatea lunii aprilie.

Liderul de sindicat Corneliu Cernev a spus că 1.020 de persoane îşi vor pierde locul de muncă.

http://www.digi24.ro/

Premierul Ponta: "Oltchimul poate fi salvat, nu în formula cu 3.200 de angajaţi"

17 Mai 2013, 09:46 (actualizat 17 Mai 2013 )

Premierul României, Victor Ponta, a declarat joi seară la TVR, într-o Ediţie Specială, că Oltchimul poate fi salvat cu doar 2.000 de angajaţi. Ponta a subliniat că alternativa disponibilizărilor ar fi fost lacătul pe uşă. Premierul a apreciat că niciun investitor nu ar cumpăra o companie cu o datorie de 800 de milioane euro.

Victor Ponta: "Oltchimul poate fi salvat, nu în formula 3.200 de angajaţi. Am spus-o atunci: nu pot să rămână toţi angajaţii. Iar faptul că cei care pleacă primesc 24 de salarii compensatorii, şi în primul rând şi-au primit salariile la zi. Nu ştiu cum e la TVR, dacă aveţi atâtea salarii compensatorii, în lumea privată sigur nu există". 900 de salariaţi ai companiei Oltchim, 600 de la Râmnicu Vâlcea şi încă 300 de la divizia Petrochimică Bradu de la Piteşti urmează să fie concediaţi săptămâna aceasta. http://stiri.tvr.ro/premierul-ponta

 "Am spus-o atunci: nu pot să rămână toţi angajaţii. Iar cei care pleacă primesc 24 de salarii compensatorii  [FALS, MAXIM SUNT 18 SI CU CARE SUME DOREAI TU SA LE INCU_RCI...?], şi în primul rând şi-au primit salariile la zi [ FALS, NICI PANA AZI NU NI S-AU ACHITAT]", a spus Victor Ponta joi seara, la TVR, într-o Ediţie Specială.

  Un calau neindemanatic: Victor Ponta

JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,JAF,...JAF,JAF,JAF LA OLTCHIM 2013-2015:UNDE SUNT BANII???

VA SPUNE TOT PIPICASSO,CUM E MUISTO DE MARCELA?

#39514 CE CORNOIU,CE GHIOCA,NISTE MU...ISTI SI ESCROCI ORDINARII

2015-06-07 09:33

#39513: JAF - Re: Re: Re: Gheorghe Piperea, FA-TI BAGAJELE SI TU CU GASCA TA DE INFRACTORI DIN OLTCHIM .... 

 NU E NICIO DIFERENTA INTRE ACESTI TARANI COCLITI,POATE ASEMANAREA DE A SU...GE PU...LILE CELOR DE SUS DE LA PUTERE,HOTI ACESTEI TARII,CRIMINALI COMUNISTIII.


Musafir

#39515 Re: CE CORNOIU,CE GHIOCA,NISTE MU...ISTI SI ESCROCI ORDINARII

2015-06-07 09:36

#39514: VA SPUNE TOT PIPICASSO,CUM E MUISTO DE MARCELA? - CE CORNOIU,CE GHIOCA,NISTE MU...ISTI SI ESCROCI ORDINARII 

 APROPOOOOO,SA NU CREDETI CA TIN CU VREUN PARTID POLITIC,LE AS DA MU...IE SI LA PNL stii,ALTI TRADATORI SI HOTII,ACEASI MIZERIE,VORBA D LUI DC.BRATU.


Musafir

#39516 Re: Re: CE CORNOIU,CE GHIOCA,NISTE MU...ISTI SI ESCROCI ORDINARII

2015-06-07 09:39

EU,PICASSO.

#39517 Re: Re: Re: CE CORNOIU,CE GHIOCA,NISTE MU...ISTI SI ESCROCI ORDINARII

2015-06-07 09:42

#39516: - Re: Re: CE CORNOIU,CE GHIOCA,NISTE MU...ISTI SI ESCROCI ORDINARII 

 IL MAI TINETI MINTE PE D NUL DR. BRATU?.......USL ACEASI MIZERIEEEEEEEEEEEEEE

PROVERBUL O MINA SPALA PE ALTA SE ADEVERESTE.

#39518 FU TU VA N GURITE DE TRADATORI COMUNISTI SI NEMERNICI,CRIMINALILOR.

2015-06-07 09:52

#39517: EU,PICASSO. - Re: Re: Re: CE CORNOIU,CE GHIOCA,NISTE MU...ISTI SI ESCROCI ORDINARII 

 BASEEEE,BA BETIVULE,DA DRUMUL LA DOSARUL OLTCHIM,NU CUMVA TE ARE PONTA LA MINA CU RAFO ONESTI?

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#39519 Re: Re: Re: Re: CE CORNOIU,CE GHIOCA,NISTE MU...ISTI SI ESCROCI ORDINARII

2015-06-07 09:53

#39517: EU,PICASSO. - Re: Re: Re: CE CORNOIU,CE GHIOCA,NISTE MU...ISTI SI ESCROCI ORDINARII 

 ZI TU PICASSO, SECTIILE PORNITE CARE FUNCTIONEAZA IN OLTCHIM, ACUM. PROPENOXIDUL N-A FOST OPRIT NICIODATA ( DOAR PENTRU REVIZII ) ZI TU, CE MAI ESTE PORNIT... SI FUNCTINEAZA ,  CA SA NU SPUNA CA AM EU CEVA DE ASCUNS..., MARII VICTORIENI ALE RATEURILOR SI FURTURILOR SA SPUNA EI " EU " CARE SE DAU AICI ... , AUGUST 2012  PANA AZI IN 2015.

AU CRESCUT FLORILE LUI MARDARE , O PRIVELISTE MIRIFICA...., LE MIROASE IN FIECARE ZI...., E PARFUM SI ZAPACEALA MULTA, ARE LISTA DE DISPONIBILIZATI SI TRAGE NOXE IN EA DE IESE CU GRUPA I DE MUNCA, ASA DE TOXICA ESTE.... PARFUM DE FLORI SI LUX , OLTCHIM ESTE BIJUTERIA PE CARE EI AU LUAT-O DREPT PRADA,  CONFUZIA LOR FIIND ARPECHIM DE FIER VECHI , CRETINISMUL LOR MACABRU .

comanici

#39520 dezinformatule

2015-06-07 10:34

Daca statul nu a vrut sa faca conversia in actiuni cu toate ca avea aprobarea de la Bruxelles atunci la putere fiind PDL unde Diculoiu ocupa o functie de conducere de ce Diculoiu nu a scos oameni in strada avea 2500 de membri de sindicat?Iti spun eu a fost ,,uns'' de conducere ca daca scoate oameni nu mai primea conducerea imprumuturi de la banci.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#39521 Re: ESTI UN MARE ESCROC dezinformatule COMANICI.

2015-06-07 10:37

#39520: comanici - dezinformatule  < = TI S- A ARATAT, COMBINATUL OLTCHIM A FOST IN STRADA. SI MAI SUNT DOVEZI...ERAU IN STRADA DIN 2011.

TOVARASE " EU ",  NU O MAI DA IN BALARII CA A VENIT PE TIMPUL LUI MRU SI A PICAT GUVERNUL, VICTOR VIOREL PONTA TREBUIA SA APLICE  ACTUL CARE A SOSIT PE VREMEA LUI, OLTCHIM STRIGA DIN TOATE CORZILE  ( MITINGURI, PROTESTE...ETC ) VOCALE DE CATRE NOI CA NE TREBUIE CAPITAL DE LUCRU SI MATERIE PRIMA , IAR DOVADA STA CINE SEMNEAZA SI ANUNTA, IAR CASTI GURA SI INGHITI PROSTII....... PAPA TOT SI NU - MI ARUNCA FIRMITURI SAU MIZERII, HOTULE, PRADUITORULE, JEFUITORULE, DEZINFORMATORULE SI INDIVIDUL TROLL, CARE NU STI DAR VESNIC CAUTI....

Cap de Cauciuc

#39522 SVO

2015-06-07 10:37

Lasal pe Ghioca ca are 350 de membri este oameni in spate inclusiv fetele de la sera care le-a dat 50 lei de Paste. 

COMANICI

#39523 dezinformatule

2015-06-07 10:42

Esti dus aprobarea a venit pe timpul PDL dar Predoiu fiind Ministrul Justitiei a spus ca nu are legea 31 gata privind Societatile Comerciale a dormit pana sa vina avizul de ce nu si-a pregatit legislatia in tara asta este prietenii vechii Conduceri si a SLO.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#39524 Re: ESTI UN MARE ESCROC dezinformatule COMANICI.

2015-06-07 10:45

#39523: COMANICI - dezinformatule  < = ESTI UN PRAPADIT DEZINFORMATOR. NU STI NIMIC.....

 TOATE SEDINTELE CU USILE INCHISE NU PUTEAU SA TRECA AVIZUL COMISIILOR LA  MOMENTUL ACELA INTERPELARE IN PARLAMENTUL ROMANIEI SI IN ISTERIA POLITICA A CAZUT PRIN SCANDAL CU USI TRANTITE IN COMISII PRIN RESPINGEREA DE CATRE  USL , SI A CAZUT IN PERIOADA MRU, DUPA CARE IN SCU_RTA PERIOADA A PICAT SI GUVERNUL ACESTUIA.

CONTINUARE REITERAM, SCRIE NEGRU PE ALB ACOLO, GUVERNUL ROMANIEI RESPINGE CONVERSIA IN ACTIUNI , VICTOR VIOREL PONTA , OLARU NICOLAE RADU  FIIND IN PERIOADA GUVERNULUI PONTA IN 10 SEPTEMBRIE 2012  #39525 , ORBULE SI ORBITEAI DEFINITIV, CA E DUMINICA AZI, ZI SFANTA.

TOVARASE " EU ",  NU O MAI DA IN BALARII CA A VENIT PE TIMPUL LUI MRU SI A PICAT GUVERNUL, VICTOR VIOREL PONTA TREBUIA SA APLICE  ACTUL CARE A SOSIT PE VREMEA LUI INVESTIT DE TRAIAN  BASESCU , OLTCHIM STRIGA DIN TOATE CORZILE  ( MITINGURI, PROTESTE...ETC ) VOCALE DE CATRE NOI SI CA NE TREBUIE CAPITAL DE LUCRU SI MATERIE PRIMA , IAR DOVADA STA CINE SEMNEAZA SI ANUNTA RESPINGEREA DE CATRE GUVERNUL ROMANIEI , VICTOR VIOREL PONTA  10 SEPTEMBRIE 2012  #39525 , IAR CASTI GURA SI INGHITI PROSTII....... PAPA TOT SI NU - MI ARUNCA FIRMITURI SAU MIZERII, HOTULE, PRADUITORULE, JEFUITORULE, DEZINFORMATORULE SI INDIVIDUL TROLL, CARE NU STI DAR VESNIC CAUTI....

 CONVERSIA DATORIILOR ÎN ACŢIUNI A FOST APROBATĂ DE EUROPA

BURSA 09.03.2012

[ document ataşat - click aici ]

 

Comisia Europeană pune umărul la privatizarea "Oltchim"

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA.

#39525 Re: Re: ESTI UN MARE ESCROC dezinformatule COMANICI.

2015-06-07 10:50

#39524: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM.SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. - Re: ESTI UN MARE ESCROC dezinformatule COMANICI. 

 

 SE ADUCEA CAPITAL DE LUCRU  PENTRU A ACHITA DATORII PRIN PORNIRE OLTCHIM SI PROFITABILIZARE PRODUCTIE  :

ACTE OFICIALE SUNT:
- ESTE APROBAREA COMISIEI EUROPENE PENTRU EFECTUAREA CONVERSIEI DATORIILOR OLTCHIM CATRE AVAS IN ACTIUNI (SI TREBUIE SA INTELEGETI BINE CA PRIN EFECTUAREA CONVERSIEI NU SE STERG DATORIILE);
- ESTE VOTUL  DAT DE STATUL ROMAN, DE GUVERNUL ROMANIEI, PRIN REPREZENTANTUL ACESTORA IN AGA OLTCHIM  IMPOTRIVA EFECTUARII CONVERSIEI DATORIILOR OLTCHIM CATRE AVAS IN ACTIUNI, IMPOTRIVA APROBARII COMISIEI EUROPENE.