Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

#36101 Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

2015-04-08 19:14

#36088: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: - Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: 

 Pensionar si creier cat nuca.

Creste ba un nepot, traieste-ti batranetea decent, mananca-ti pensia linistit, nu mai bate aiurea campiile.

Vai de curul tau.

Daca asa ai fost si la Oltchim, au dat fostii tai colegi chef mare cand au scapat de tine.

Visezi numai bani-bani-bani!

Bolnavule! 

O sa ii iei, nu mai dispera carnatule!


Musafir

#36102 Re: Re: DEMISIA PAPACALILOR !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2015-04-08 19:17

#36098: - Re: DEMISIA PAPACALILOR !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

 Fota, nu iti e ma rusine sa iesi in lume in halul asta de prost???

Inteleg ca ti-a dat diculoiu de toate...inclusiv mu.ie, dar ba boule, asta si-a batut joc de voi toti.

Eu nu am fost ba in nici un sindicat, imi permit sa rad de vite ca tine.


Musafir

#36103 Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

2015-04-08 19:47

#36088: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: - Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: 

 Nu iti e ba rusine oportunistule! Te bucuri repede la 50 mii lei, ca bonus si faci valuri pe aici cu obositoarele tale aberatii repetitive.

Ba su.la, ai crezut imediat ca iei compensatoriile si sunt alti disponibilizati oltchim la 45-50 ani care nu au unde lucra, nu stau pe petitia asta sa vada cum aberezi tu in disperare. Ai pensie ba, mananc-o linistit, ca o sa iei si banii aia, dar te agiti ca un co.i on caldare.

Ce ma-ta esti asa prost?

Ai si o varsta, ai crede ca te-ai mai fi copt la minte, dar tu esti dovada vie ca nu.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

#36104 Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

2015-04-08 20:05

#36101: - Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: 

 RETARDEL.  NU TE SIMTI BA BAIATULE??? BAAAA MIZERIE, BAAAA LEPRA, AI TU TUPEU SA COMENTEZI PE DREPTURILE MELE, AI TU DREPTUL SA URLI CA VISEZ EU BANI??? BAAAA CAZATURA A VIETII DE O TRAIESTI, TU SA VORBESTI CAND VEI MUNCII PE SALARIILE TALE. DE DREPTURILE MELE SI SALARIILE MELE NU AM EU CHEF SA BENEFICIEZI TU, ESTI UN NIMENI SCOS PE USA DIN DOS MEREU SI ORICARE CA TINE CARE MANCATI DIN BANII MEI. UITE ASA, AM EU CHEF. DA II DAU LA NEPOTI II DAU UNDE VREAU EU, E TREABA MEA SI MUNCA MEA. IN CE PRIVESTE COLEGII MEI, STAI TU LINISTIT SUNT UNU DIN CEI CARE MULTI M-AR VREA ACUM ACOLO, DUPA CUM VORBESTI ESTI UN PIERDE TIMP PRIN COMBINAT SI ASA AI RAMAS TU PE ACOLO...PIERDE VREME SI TRAIT DIN BANII MEI SI COLEGILOR DISPONIBILIZATI 2013.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:
Musafir

#36105 Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

2015-04-08 20:13

#36103: - Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: 

 OPORTUNIST SA ZICI LUI MATA SAU TACTO. MA SA NU CRAPI DE CIUDA, DA,  PE BANII MEI, TREABA MEA CE FAC,  NU TE INTERESEZA SI NU AI VOIE SA TE INTERESEZE BANII MEI. CAND VEI MUNCII SI VEI AVEA SI TU DREPTURI, ATUNCI   SA VI SA MARAI, PANA ATUNCI MUCLES... SUGI DE LA MINE DIN FURTUL CREAT, AI MANCAT DESTUL DIN MANA MEA SI A COLEGILOR MEI. TE ROADE INVIDIA SI PROSTIA. MORI IN CHINURI LA CAT DE MITOMAN ESTI. SUGATIVA TA O SA ITI PUN EU DOP SI SA VEZI  CE BOLOVAN ITI VA INTRA CU TOT CU STICLA..., DIN BANIII MEI TE-AI INDOPAT DE PLESNESTI SI INTRII IN BLOCAJ DE RESPIRATIE, EEE ACUM TE VOI DEZUMFLA EU SI ALTII ITI VOM CALAUZII MERSUL...., SA VEZI CUM TE FAC SA VAD SI SIRA SPINARII PRIN TINE...HOTULE, AI FURAT, VEI PLATII, CA VAD TE ROADE DE SALARIILE MELE.

 


Musafir

#36106 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

2015-04-08 20:20

#36104: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: 

 Esti prost de puti.

Nu ai inteles nimic sau iti place doar SA SCOTI DIN CONTEXT (ti-am citat ineptiile lingvistice) doar ce iti place tie.

Ba bou batran, ca nu iti pot spune altfel, nu meriti ba banii aia. Ai pus botul la compensatorii si altii au fost dati afara fara perspectiva unui loc de munca. Aia nu au ce manca ba boule, dar nu se plang ca niste ratati cum esti tu.

Munca ta se reflecta in pensia de ti-o iei, idiotule, nu in acele compensatorii dupa care latrii de 2 ani.

Tu nu meriti ma sa le iei, ca prea si facut istericale ca o pietareasa.

I-ai obosit pe toti cu rahaturile tale.


Musafir

#36107 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

2015-04-08 20:27

#36105: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: 

 Nu mai vorbi vita batrana in numele altora. Esti exact cum am spus, un oportunist care a transformat petitia asta intr-o refulare personala, tu esti ala de detine adevarul absolut, restul sunt niste prosti.

Surpriza ba, prostul petitiei ai ramas tu, cu ineptiile tale. Esti plin de nervi, agitat ca co.iul, disperat dupa atentie.

Stai ba in batranetea ta si traieste-ti-o linistit, nu mai abera.

Ma tot ameninti cu rahaturi. Esti un tampit batran, care a trecut degeaba prin viata.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

#36108 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

2015-04-08 20:28

#36106: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: 

 BAAAAA MIZERIE IMPUTITA. SUGATIVA ORDINARA SI OTRAVITA, AI CITIT PRIN  A SCOATE TU TOT DIN COTEXT SI A IMPUTII PETITIA CU ABERATIILE TALE. LINGIVISTIC VEI LUA TU SI SA VEZI TU CE LINGISTIC VEI COMUNICA. JAGARDEAO, TI-AM SALVAT MIZERIE LOCUL DE MUNCA SI AI FURAT SI SALRIILE MELE, DACA ESTI INCA ANGAJAT SA TI MINTE ASTA MIZERABILULE. TU N-AI VOIE SA MARAI CA ESTI UNA DIN SCURSURILE CARE AI PIERDUT TIMPUL LA CAT AI STAT DE CAND AM PLECAT DE ACOLO, SIGUR AI FENTAT TIMPUL SI LENEA E CUCOANA MARE LA TINE. DACA CITESTI SI STAI IN DUNGA SAU EXTRAGI CA NATANGUL CUVINTE, CA MANANCI CUVINTE SI FRAZE SAU TEXTE INTREGI, ASTA ESTI, O CULTIVARE DE INEPTII INSIRATE DE TINE SI ALTII CA TINE. PE BANII MEI NU-TI PERMIT NICI SA RESPIRI, MUNCESTE LEPROSULE SI DUPA VI SI COMENTEZI??? SAU N-AM AUZIT EU FUNCTIONEAZA OLTCHIM, MUNCESTI DE AI UITAT SI CUM TE CHEAMA...????? MUCLES SI MERGI SI PLIMBA...

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:
Musafir

#36109 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

2015-04-08 20:31

#36107: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: 

 ZI SA MORI TU CU TOATE VORBELE SI FAPTELE TALE, FACI INFARCT DE CIUDA, MORI DE LEPRA SAU DE ICTER, ORI BOALA VACII NEBUNE, SAU RAIE, ORI SIDA, SAU EBOLA ....????  TU LE AI PE TOATE. CAND AM SPUS COLEGII MEI AM SPUS BINE MIZERABILULE. N-AM FOLOSIT TOTI, CA TINE IMPUTICIUNE ORDINARA.

CE AI MAAA TU CU NOI???? CE TE F..E MAAA PE TINE??? CE VREI MA TU???? CE AI MA TU CU BANII NOSTRI SI DREPTURILE NOASTRE, ZI??????  TE AMENINT CU RAHATURI, VEI MANCA RAHATUL ASTA DUPA CE TRAG EU APA CU TOATE DEJECTIILE DE CARE VA OCUPATI,  SA VEZI CE DEBIT O SA AI IN GURA TA CA NU O SA POTI DUCE, CURAND O SA TRAG APA.

Cauta sa ne raspunzi, CARE TOTI?

Care toti maaaa????Care toti maaaa????Care toti maaaa????Care toti maaaa????

Ce vezi atat de deplasat in ce a lasat SLO in viatavalcii publicat...??? Ce te deranjeaza, adevarul??

 

http://www.viatavalcii.ro/index.php

 

 

 

p.s. Alt aspect, NIMENI, ABSOLUT NIMENI NU ARE VOIE PE LEGE SA DECIDA IN NUMELE ALTEI CREANTE SAU ALTOR DREPTURI CREANTE DIN ACTELE PE CARE LE DETINE / DETINEM, CEEA CE S-A INTAMPLAT....

 

 

PROTOCOALELE LE DISCUTAM CU DNA DE FATA, N-AM IMPUTERNICIT PE NIMENI SA SE FACA PE SUSTA PROTOCOALE IN DEFAVOAREA ALTOR CREANTE SALARIALE DISPONIBILIZATII 2013 SI ORICE FEL DE PROTOCOL IN DEFAVOAREA ALTORA...!!!!!!


Musafir

#36110 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

2015-04-08 20:43

#36109: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: 

 Cand iti spun ca tu esti plecat rau cu sorcova, nu crezi.

Te las in prostia si nevroza ta nemarginite. In  ritmul asta plezneste inima in tine.

Da ba, eu stau toata ziua si iau banii tai, sudoarea ta ba, esti multumit? Si tare bine e cand aflu asta de la tine, bou batran.


Musafir

#36111 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

2015-04-08 20:44

#36108: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: 

 Unde ai lucrat tu co.ita, de te lauzi ca ai rupt pamantul? La transporturi, la vanzari? 

Aud???

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

#36112 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

2015-04-08 20:45

#36110: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: 

 MA LASI TU..., BAAAA TU CU CINE VORBESTI BAAAA CU NEVASTA-TA..., LASA-TE-AR FAMILIA IN STRADA SI SA TE LASE TOTI UITAT. EEEEE..O SA AI TU NUMARATE ZILELE CAT MAI SUGI LA BODEGA, TE VA ROADE DISPERAREA CURAND, ATUNCI SA VEZI DISTRACTIE CUM O SA TE VEDEM NOI.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

#36113 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

2015-04-08 20:47

#36111: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: 

 ACOLO ESTI TU TRANSPORT, VANZARI???? ACOLO MAI DORMI TU???? BAAAAAA DU-TEEE SI DORMI. DORMI. OLTCHIM ESTE PRODUCTIE, IAR TRANSPORT SI VANZARI...AI GRIJE, AI GRIJE....

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

#36114 Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

2015-04-08 21:14

#36103: - Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: 

 CAT DE HANDICAPAT RETARDEL ESTI, AI TUPEUL SI VEI RECUNOASTE ORICAND CA NE-ATI FURAT SALARIILE PLATI COMPENSATORII SI DREPTURILE SALARIALE, PENTRU ILUZII BORFASE FACUTE DE VOI PRIN FURT DE LA NOI. O SA VORBITI SI VETI SPUNE TOT........., IAR TU ESTI UNU DIN CEI CARE AI PARTICIPAT LA PROTOCOALE PE SUSTA DECIZII.  VOR IESII SI ACELE PROTOCOALE SEMNATE ILEGAL. PREA TE AGITI....EHEEEE....

 

Ce vezi atat de deplasat in ce a lasat SLO in viatavalcii publicat...??? Ce te deranjeaza, adevarul?? 

http://www.viatavalcii.ro/index.php

Control la sânge la Oltchim: nu s-au plătit salariile!

Marţi, 03 Februarie 2015

La sesizarea Sindicatului Liber Oltchim, Inspectoratul Teritorial de Muncă Vâlcea a efectuat un control în domeniul relaţiilor de muncă la SC Oltchim SA, societate aflată în insolvenţă. Sesizarea Sindicatului Liber Oltchim, condus de preşedintele Mihai Diculoiu, a avut cinci puncte pe care inspectorii de muncă au trebuit să le verifice. Astfel, pentru primul cap de acuzare, neplata drepturilor salariale către angajaţii actuali ai Oltchim, ITM-ul a constatat că angajatorul nu a plătit drepturile salariale aferente chenzinei a II-a pentru luna octombrie 2014 şi lunilor noiembrie şi decembrie 2014, fiind încălcate prevederile Codului Muncii. Drept urmare, ITM a dispus ca măsură cu termen de realizare data de 25 februarie 2015, prezentarea dovezilor de achitare a acestor drepturi salariale. Al doilea capăt de acuzare al sindicaliştilor de la Oltchim a fost în legătură cu neacordarea plăţilor compensatorii către cei 969 de salariaţi disponibilizaţi în data de 14 iunie 2013. La această sesizare, ITM a informat Sindicatul Liber Oltchim că a efectuat un control în luna iulie 2013 şi a dispus măsură în acest sens. Angajatorul nu a realizat-o şi a fost sancţionat contravenţional. Însă, având în vedere conflictul de muncă creat prin neplata drepturilor salariale, ITM transmite salariaţilor că se pot adresa instanţei judecătoreşti în termen de 3 ani de la data naşterii dreptului întrucât: „întârzierea nejustificată a plăţii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului” – art. 166 alin 4 din Codul Muncii. O a treia solicitare de verificare făcută de sindicate a fost cea cu privire la detaşarea salariatului Marius Pârvu. ITM a verificat şi a transmis că aceasta a fost făcută în conformitate cu prevederile Codului Muncii. Şi „reducerea salariilor exagerat de mari ale celor 11 directori” a fost unul din capetele de acuzare ale sindicaliştilor. ITM-ul le-a transmis că în baza Codului Muncii, salariul individual se stabileşte prin negociere individuală între angajator şi salariat, oricare salariat beneficiind de dreptul la negociere individuală. Ultima solicitare de verificare a fost cea legată de „achitarea de către Oltchim către ANAF a impozitului aferent plăţilor compensatorii înainte de plata efectivă a acestora către salariaţii disponibilizaţi”. Faţă de această solicitare, ITM-ul a transmis Sindicatului Liber Oltchim că societatea a pus la dispoziţie documente/note de relaţii conform cărora „compensarea datoriilor la bugetul de stat consolidat s-a efectuat de organul fiscal, contribuţiile aferente salariilor compensatorii fiind compensate integral cu TVA de recuperat”. Aşa că, ITM-ul îi îndrumă pe sindicalişti să se adreseze organului fiscal competent. Joi, 5 ianuarie, administratorul judiciar de la Oltchim trebuie să depună planul de reorganizare, conform protocolului semnat în data de 16 ianuarie 2015 între o delegaţie de salariaţi disponibilizaţi, reprezentanţi ai consorţiului de administratori judiciari şi liderul SLO, Mihai Diculoiu. Planul de reorganizare trebuie să prevadă plata integrală a creanţelor curente (deci şi a salariilor compensatorii) şi plata integrală a creanţelor salariale (sumele înscrise în tabelul creanţelor). Mai sunt trei zile şi vom vedea dacă administratorii judiciari se vor ţine de cuvânt.

 

p.s. Alt aspect, NIMENI, ABSOLUT NIMENI NU ARE VOIE PE LEGE SA DECIDA IN NUMELE ALTEI CREANTE SAU ALTOR DREPTURI CREANTE DIN ACTELE PE CARE LE DETINE / DETINEM, CEEA CE S-A INTAMPLAT....

 

PROTOCOALELE LE DISCUTAM CU DNA DE FATA, N-AM IMPUTERNICIT PE NIMENI SA SE FACA PE SUSTA PROTOCOALE IN DEFAVOAREA ALTOR CREANTE SALARIALE DISPONIBILIZATII 2013 SI ORICE FEL DE PROTOCOL IN DEFAVOAREA ALTORA...!!!!!!


Musafir

#36115 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

2015-04-08 21:42

#36114: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: 

 Dobitocule, treci la loc, esti prost ca tenia.

Nu intelegi absolut nimic, vai de curul tau.

Da ba, lucrez la transporturi si vanzari.

Apoi la aprovizionare si dupa in pavilion.

Cat de bou poti fii!

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

#36116 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

2015-04-08 21:48

#36115: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: 

PREA TE AGITI....EHEEEE....   JAGARDEA ORDINARA, NU INTELEG, BINE MAAA.., BINE...., ITI VOR INTRA TIE PE NAS SA VEZI CE VEI INTELEGE......  TU RIDICI, TU CENTREZI SI VEI PRIMII UN SUT...., REACTOR TE VOM VEDEA......

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

#36117 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

2015-04-08 22:02

#36115: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: 

PREA TE AGITI....EHEEEE....   JAPITA ORDINARA, PENTRU CA ASTA AI FOST O JAPITA SI O JAGARDEA SI INCA ESTI..., APROPO, VEZI CA JUDECATORUL A VAZUT DEJA PROTOCOALELE SI NUMELE SUNT ACOLO. URMEAZA SA VEDEM LISTA NUME SI PRENUME PUSA IN DEZBATERE. SA VEZI CE VOM INTELEGE NOI TOTI, DE DATA ASTA PREA NE INVOCI SI VOM INTELEGE TOTI, CINE, CE, CUM, DE CE, CAND, CUM, UNDE, PENTRU CE, DEOARECE....ETC. ....

ATUNCI O SA INTELEGEM TOTI!!!!!!!!!!!!


Musafir

#36118 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

2015-04-08 22:37

#36117: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: 

 Nu ai ce sa intelegi, ca esti prea retard.

Tu si cu fota: PROSTUL/ISTERICAT SI BETIVUL NAROD.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

#36119 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013:

2015-04-08 23:09

#36118: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: 

 Te bagi in seama??? Vom intelege, ce, cand, cum, unde, cu ce, pentru cine, pentru ce, de ce...., si uite asa vin raspunsuri, chiar de crezi tu ca ai scapat, tot te urmareste blestemul si nu vei scapa, pentru toti anii astia vei platii si nu uita in ce saptamana suntem acum. E saptamana  MARE. O sa primim raspunsuri,, deja au aparut si vor venii mai multe...., sau poate le avem, dar fac pasi marunti catre vinovati, tu dupa cum te agiti...., vei da cu raspunsuri, singur vei vorbii. Spor la jigniri si sa ne mai porcaiesti, maimutaresti, jonglezi tu cum vrei ideile tale si total opuse cu realitatea... Succes iti doresc.  Astept sa te vad cum te zvarcolesti in a spune tu tot.

TACI SI SU...GEEE GAOAZA RETARDATA

#36120 NU MIE SA MI FIE RUSINE,TIE MAI SOBOLAN CERNEVIST

2015-04-08 23:15

#36102: - Re: Re: DEMISIA PAPACALILOR !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

 sa mi o lingi cu mata daca te mai legi de numele FOTA?  ...IAR LA UN PROST CA FOTA  I ATI SU..PT..O TIMP DE 2 ANI TRADATORILOR,ZLOTII BAAAA.....TIC TAC,A MAI TRECUT O ZI.


Musafir

#36121 SCRIE FOTA SI MAI LINGE O DATA CU MATA AIA RETARDATA

2015-04-08 23:20

#36118: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013: 

 MATA CARE TE A CA...CAT MAI GHIOCA , SOBOLAN RETARDAT,TI AI PREGATIT VALIZA CU BOSOROGUL DE TALPASANU?

NEWS ALERTA:

#36122 Un secretar de stat de la Energie taie șansele de dezvoltare ale CEO și Oltchim

2015-04-09 06:47

Un secretar de stat de la Energie taie șansele de dezvoltare ale CEO și Oltchim

În edițiile trecute am relatat despre posibilitatea ca CEO să-și valorifice cărbunele prin chimizarea lui bazată pe tehnologii curate. Lignitul preparat astfel ar servi Oltchim ca materie primă. Tehnologia chimizării cărbunelui este deținută de o societate pe acțiuni, Eco Solution care, la cererea Ministerului a și elaborat studiul de prefezabilitate. În urma analizării de către diriguitorii din Energie, a rezultat că studiul este bine fundamentat și că o astfel de posibilitate ar crea locuri de muncă în Gorj, cărbunele din carierele CEO ar fi valorificat, rezultând un gaz de sinteză, iar Oltchim ar avea materie primă, având șansa revitalizării industriale.

În cadrul Complexului de Chimizare a Cărbunelui Motru, dacă acesta se va construi, așa cum se arată în proiectul Eco Solution, vor fi mai multe fabrici, printre care și cea de uree (produs care poate fi transportat ușor, în cisterne, către Oltchim). De la sine înțeles e faptul că două județe ar avea de câștigat, în speță Vâlcea și Gorj, ambele cu probleme sociale și fără prea mari perspective în viitor.
Numai că, unul dintre secretarii de stat din cadrul Ministerului Energiei este preocupat de sursele de finanțare necesare unei astfel de investiții, înainte de a obține un punct de vedere al prim-ministrului Victor Ponta asupra valabilității acestei idei, asupra nevoii unei astfel de investiții care ajută două județe din țară. Spunem că este necesară părerea premierului, mai ales că acesta este președintele Comitetului interministerial pentru evaluarea și actualizarea obiectivelor Strategiei Energetice Naționale a României pe plan regional, a cărei constituire a fost aprobată în ședința de Guvern de marți, 7 aprilie.

Secretarul de stat Badea trimite la plimbare Eco Solution

 

Secretarul de stat Bogdan Nicolae Badea recunoaște că investiția e „de bine” dar se leagă de problema finanțării, în loc să facă demersurile necesare unui răspuns avizat și pertinent privind oportunitatea ei. Iată ce transmite secretarul de stat din cadrul Ministerului Energiei Întreprinderilor Mici și Mijlocii și Mediului de Afaceri, Bogdan Nicolae Badea, în răspunsul său către Eco Solution: „Din punctul nostru de vedere, proiectul propus influențează în bine mineritul din Gorj și prezintă interes prin prisma promovării unei alte tehnologii de valorificare a lignitului decât cea clasică, cea de ardere în centralele termoelectrice. Dezvoltarea acestui proiect are impact pozitiv atât asupra dezvoltării industriei miniere, cât și asupra industriei petrochimice. Proiectul este prezentat într-o fază preliminară, studiul de prefezabilitate, iar pentru a putea fi pus în practică este necesară identificarea modului de finanțare și a surselor de finanțare. În urma înaintării memoriului dvs. către Organismul Intermediar pentru Energie și în urma analizei acestuia a rezultat că un proiect de tipul chimizării lignitului nu se încadrează în prioritățile de investiții stabilite pentru perioada 2014 2020 în cadrul Programului Operațional Infrastructură Mare în sectorul energetic, și, totodată nu se încadrează nici în domeniile majore de Investiție ale Programului Operațional Sectorial „Creșterea Competitivității Economice” pentru perioada 2007-2013. Astfel că, având în vedere limitele pe competență ale Organismului Intermediar pentru Energie, vă recomandăm eventual să vă adresați Ministerului Fondurilor Europene pentru a identifica o sursă de finanțare din Fonduri Structurale și de Investiții. Ministerul Energiei sprijină tehnologiile alternative însă nu are alocate fonduri pentru proiecte pilot”.

 

Oficialul de la minister blochează o decizie absolut necesară

În replică, directorul general al Eco Solution, Costin Frâncu, precizează într-o adresă către ministerul condus de Andrei Gerea: „Doresc să subliniez că Studiul de Prefezabilitate a fost transmis la Ministerul Energiei pentru a o decizie privind încadrarea în strategia de dezvoltare industrială a României și nu pentru găsirea soluțiilor de finanțare. Apreciez că înainte de căutarea unor soluții de finanțare, Guvernul României ar trebui să analizeze soluțiile tehnice propuse de noi din punct de vedere al oportunității investiției în perspectiva strategiilor de dezvoltare industrială a țării. Consider că o astfel de decizie este absolut necesară deoarece studiul vizează în primul rând CEO și Oltchim, două societăți cu capital majoritar de stat, și, în plus, se propun tehnologii de ultimă generație privind chimizarea cărbunilor și reorientarea industriei petrochimice (câtă mai există) pentru funcționare cu o altă materie primă. Față de considerentele prezentate, apreciez, domnului secretar de stat, că răspunsul dumneavoastră blochează analiza strategică de oportunitate folosind argumente financiare neadecvate”.

CREANTELE OLTCHIM.

#36123 CREANTELE OLTCHIM:

2015-04-09 07:06

5.1 Situatia datoriilor generate de functionarea societatii debitoare dupa deschiderea procedurii insolventei si neachitate pana la data de 30 noiembrie 2014


La data de 30 noiembrie 2014, Oltchim S.A. inregistra datorii curente si restante in valoare de aproximativ 50 milioane Euro, defalcate dupa cum urmeaza:

Sold Datorii nete acumulate in insolventa Mii Euro:

Participatie RCS-RDS 1,509

Dobanzi Credite Banci 5,850 Furnizori interni si externi 21,574

Clienti in avans interni si externi 478

Salarii nete fara taxe, exclusiv platile compensatorii 3,354

Salarii compensatorii pentru personalul deja disponibilizat 8,699

Bugetul de stat 7,334

Bugetul local 1,542

TOTAL DATORII 50,340

Sursa: Informatii furnizate de catre societatea debitoare

pag 81 din 315

Plan_Reorganizare_Oltchim.pdf (11 MB)

Prefectul Dumitru Cornoiu, acuzat de deturnarea a 9 milioane de euro

 

Disponibilizaţii de la Oltchim nu-şi mai aşteaptă salariile compensatorii, unul dintre actualii directori ai combinatului a recunoscut că acordarea lor depinde doar de producţia internă, nu de ajutorul Guvernului sau al Ministerului Economiei.

Directorul a recunoscut, la presiunea disponibilizaţilor prezenţi, că banii lor, salariile compensatorii, au fost păpaţi de combinat încă din 2013, printr-un artificiu al Guvernului şi complicitatea prefectului Dumitru Nicu Cornoiu, director al AJOFM Vâlcea la momentul cu pricina. Guvernul Ponta a virat salariile compensatorii pentru cei 969 de angajaţi, respectiv peste 9 milioane de euro, dar banii au ajuns prin AJOFM Vâlcea, după plata taxelor şi impozitelor aferente, în casieria combinatului. Practic, Oltchim a fost menţinut în viaţă o bună bucată de timp pe banii disponibilizaţilor, din cota lor au fost plătite salariile celor rămaşi şi materia primă. O parte din disponibilizaţi sunt hotărâţi să dea statul în judecată, deci şi pe prefectul Dumitru Cornoiu pentru deturnare de fonduri.

Disponibilizaţii de la Oltchim au descoperit în primăvara anului trecut, din greşeală, că statul le-a perceput taxele şi impozitele pe salariile compensatorii neîncasate. Respectivii au aflat din fişele fiscale pe 2013 că şi-au primit integral plăţile compensatorii promise de administratorul judiciar, şi şi-au plătit şi taxele către stat ...deşi ei n-au văzut un leu. O parte din foştii angajaţi figurează la FISC cu sume încasate în cuantum de 79.000 lei, bani care n-au ajuns în buzunarele lor. După incident, timp de un an de zile, au tot cerut explicaţii atât ANAF, cât şi prefectului Dumitru Cornoiu, dar nu au primit niciun răspuns, au primit tot felul de acte eliberate de Fisc, dar nimic concret, toate se bat cap în cap.
La începutul acestui an, conducerea combinatului le-a comunicat că se zbat degeaba, deoarece zarurile au fost aruncate în defavoarea lor pentru că salariile compensatorii, ca şi CAR-urile, au fost declarate credite negarantate, în traducere liberă îşi vor lua banii după privatizare... dacă mai rămâne ceva de la masa creditorilor garantaţi.
Foştii angajaţi au fost negociaţi pe minus, altfel Guvernul ar fi obligat să plătească, din nou, peste 9 milioane de euro, valoarea salariilor compensatorii.
La ultima descindere, la sediul Oltchim, organizată în urmă cu opt zile, unul dintre directorii combinatului a cedat presiuni şi a confirmat ceea ce disponibilizaţii ştiau ... că salariile lor au fost păpate de actuala echipă de manageri pentru asigurarea funcţionării combinatului, deci şi a salariilor nesimţite ale directorilor.
,,Noi am ştiut încă de atunci că prefectul Dumitru Cornoiu ne-a minţit, că a dat banii noştri combinatului, pentru că ministrul Mariana Câmpeanu spusese pe TV că a virat banii Agenţiei de Şomaj, iar femeia aia era femeie serioasă, nu ca prefectul. Ne-au lăsat fără bani, şi cu datorii la CAR. Mulţi dintre noi au acceptat deja plata în rate a banilor, pentru că la ora asta pare soluţia cea mai sigură, restul ne-am gândit să dăm din nou statul în judecată, chiar şi pe prefectul Dumitru Cornoiu, dacă va fi cazul, pentru deturnare de fonduri", a declarat unul dintre disponibilizaţi.
Afirmaţiile făcute la adresa prefectului Dumitru Cornoiu de disponibilizaţi, şi susţinute de directorul Oltchim, sunt extrem de grave.
Chiar dacă prefectul are în spate acordul premierului Victor Ponta, poate fi acuzat foarte uşor de deturnare de fonduri, de deturnarea salariilor compensatorii, şi în actuala conjunctură, când DNA ridică tot ce prinde, se poate lăsa lejer cu ceva ani de închisoare.

Oltchim se află în insolvenţă din ianuarie 2013, înregistrează datorii istorice de aproximativ 800 milioane de euro, iar planul de reorganizare al combinatului depus de administratorul judiciar la începutul acestui an a fost întors de instanţa de judecată pentru că este mult prea general şi nu prevede nici sume exacte, nici sursele din care se va face plata datoriilor şi a salariilor compensatorii. Conform contractului colectiv de muncă, disponibilizaţii au dreptul, în funcţie de vechime, la 7,12 sau 18 salarii compensatorii, respectiv între 20 000 şi 50 000 de lei, bani existenţi doar în fişele Fiscului.

http://www.infopuls.ro/

 

 

Membrii CAR Oltchim acuza Consiliul de Administratie de deturnare de fonduri

 
     
Data publicarii: 25-03-14
Membrii CAR Oltchim s-au trezit fără bani, după ce au constatat că, în ultimii ani, multora dintre ei li s-au reţinut din drepturile salariale ratele pentru CAR, dar acestea nu s-au mai virat către organismul financiar. Mai mulţi membri ai CAR Oltchim acuză astfel faptul că persoanele care aveau obligaţia legală de a le apăra drepturile, adică Consiliul de Administraţie al CAR, nu au ridicat nici-un deget împotriva celor vinovaţi de deturnare de fonduri. În ziua de 25 martie a fost programată conferinţa CAR, iar păgubiţii sunt hotărâţi să înlăture actuala conducere a organismului, dar sesizează în acelaşi timp, în mod public, autorităţile de cercetare penală.

http://www.impactreal.ro/

Societate in insolventa,
in insolvency,
en procedure collective

SC OLTCHIM SA RM VALCEA

 

SALVATI OLTCHIM ACHITAND CREDITORII VALOAREA TOTALA A CREANTELOR RESTANTE NEACHITATE:

SA INCEAPA PLATILE CATRE CREDITORI, PRIMII SALARIATII (PLATILE COMPENSATORII 2013 SI ANGAJATI)

 

DATI BANII TUTUROR SI NU NE MAI VEDETI PE PETITIE SAU PE LA VOI IN AUDIENTE, MITINGURI, SEDINTE,...!!!

VA OBLIGA LEGEA SA NE PLATITI SALARIILE  CREANTE SI TOATE DREPTURILE CREANTE TOATE CATRE NOI  LA ZI!!!!

 

SI  EVITATI  FALIMENTUL!!!!!

 

SALARIILE PLATILOR COMPENSATORII CREANTELE OLTCHIM DISPONIBILIZATII 2013 TOATE.

CREANTELE OLTCHIM.

#36124 CREANTELE OLTCHIM:

2015-04-09 07:34

JUDECATORULUI-SINDIC PE DATA DE 25 MARTIE 2015.IN PRONUNTARE SI AMANARE PE DATA DE 22.04.2015:

Planul de reorganizare a Oltchim a fost aprobat de:

1.  86% din creditorii garantaţi, APROBAT

2.  100% din creditorii esenţiali (furnizori de utilităţi), APROBAT 

3.  99% din creditorii bugetari, APROBAT

4.  75,5% din creditorii salariaţi, APROBAT 

5.  67% din creditorii chirografari.  APROBAT

APROBAT 9 martie 2015

in termen de 15 zile anul 2015 de la depunerea la tribunal a procesului-verbal al adunarii creditorilor, prin care planul a fost aprobat, judecatorul - sindic trebuie sa se pronunte asupra confirmarii acestuia. 

JUDECATORUL- SINDIC 25 martie 2015. IN PRONUNTARE SI AMANARE PE DATA DE 22.04.2015:

 

 

" - Creditorii garantaţi primesc între 68-75% din valoarea creanţelor acestora (...).

 -  Creditorii salariaţi primesc 100% din valoarea creanţelor acestora.

 -  Creditorii bugetari primesc între 16-18% din valoarea creanţelor acestora (…).

 -  Creanţele chirografare, conform art. 96 din Legea 85/2006, primesc 30%.

 -  Celelalte creanţe chirografare primesc 0%”se arată în planul Rominsolv – BDO.

 

OLTCHIM CREANTE ACHITARE:  

 

1. taxele, timbrele sau orice alte cheltuieli aferente procedurii instituite prin prezenta lege, inclusiv cheltuielile necesare pentru conservarea si administrarea bunurilor din averea debitorului, precum si plata remuneratiilor persoanelor angajate in conditiile art.10, art.19 alin.(2), art.23, 24 si ale art.98 alin.(3), sub rezerva celor prevazute la art.102 alin.(4);
2. creantele izvorate din raportul de munca;
3. creantele reprezentand creditele, cu dobanzile si cheltuielile aferente, acordate de institutii de credit dupa deschiderea procedurii, precum si creantele rezultand din continuarea activitatii debitorului dupa deschiderea procedurii;
4. creantele bugetare;
5. creantele reprezentand sumele datorate de catre debitor unor terti, in baza unor obligatii de intretinere, alocatii pentru minori sau de plata a unor sume periodice destinate asigurarii mijloacelor de existenta;
6. creantele reprezentand sumele stabilite de judecatorulsindic pentru intretinerea debitorului si a familiei sale, daca acesta este persoana fizica;
7. creantele reprezentand credite bancare, cu cheltuielile si dobanzile aferente, cele rezultate din livrari de produse, prestari de servicii sau alte lucrari, precum si din chirii;
8. alte creante chirografare;
9. creantele subordonate, in urmatoarea ordine de preferinta:
a) creditele acordate persoanei juridice debitoare de catre un asociat sau actionar detinand cel putin 10% din capitalul social, respectiv din drepturile de vot in adunarea generala a asociatilor, ori, dupa caz, de catre un membru al grupului de interes economic;
b) creantele izvorand din acte cu titlu gratuit.

 

 

 

Societate in insolventa,
in insolvency,
en procedure collective

 

SC OLTCHIM SA RM VALCEA

 

 

 

SA INCEAPA PLATILE CATRE CREDITORI, PRIMII SALARIATII (PLATILE COMPENSATORII SI ANGAJATI)

DATI BANII TUTUROR SI NU NE MAI VEDETI PE PETITIE SAU PE LA VOI IN AUDIENTE, MITINGURI, SEDINTE,...!!!

VA OBLIGA LEGEA SA NE PLATITI SALARIILE TOATE CATRE NOI  LA ZI!!!!

SI  EVITATI  FALIMENTUL!!!!!

SALARIILE PLATILOR COMPENSATORII SI ANGAJATII.

CREANTELE OLTCHIM.

#36125 CREANTELE OLTCHIM:

2015-04-09 07:37

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM

SARLATAN GHEORGHE PIPEREA CU ASOCIATII & CO.http://oltchim.ro/

SARLATANIE PRIN SPOLIERE SI NEMERNICIE MARCA PIPEREA LA OLTCHIM.

SPOLIÉRE s.f. Acțiunea de a spolia și rezultatul ei; jefuire, prădare; înșelare; spoliație. [Pron. -li-e-. / < spolia].
Sursa: DN (1986) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink

 

   ASA ATI AJUNS VOI IN OLTCHIM SI  VA DESCRIETI !!!! CRIMINALILOR.

ATI MINTIT VOI PE ALTII, VA MINTITI VOI INTRE VOI, NU SI PE NOI MAI PIPEREA:

Ramane cum am stabilit ... nimic nu s-a modificat: culmea tupeului şi nesimţirii la Oltchim

A FOST O COMPLICITATE SINDICATE (TOATE INCLUS SI IONEL VINCEA CARTEL ALFA ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. 

SARLATAN GHEORGHE PIPEREA CU ASOCIATII & CO.http://oltchim.ro/

SARLATANIE PRIN SPOLIERE SI NEMERNICIE MARCA PIPEREA LA OLTCHIM.

SPOLIÉRE s.f. Acțiunea de a spolia și rezultatul ei; jefuire, prădare; înșelare; spoliație. [Pron. -li-e-. / < spolia].
Sursa: DN (1986) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink

 

AFLA SI TU PIPEREA CU CINE ACTIVEZI IN COMBINATUL CHIMIC, ITI ADUCEM AMINTE, CITESTE-I PE TOTI SI DIN #35193 SI...

 

http://www.oltchim.ro/

 

Conducerea societatii

 

Consortiul alcatuit din
  • ROMINSOLV S.P.R.L., reprezentată prin Partener Coordonator Gheorghe Piperea si
  • BDO BUSINESS RESTRUCTURING S.P.R.L., reprezentata prin Partener Coordonator Niculae Balan
Administrator Judiciar
Administrator Special
Avram Danut-Victor
Director General Adjunct
Talpasanu Mihail
Director Directia Productie
Director Directia Comerciala
Smeu Alin-Ion
Director Directia Economica
Director Directia Resurse Umane
Director Directia Petrochimica Bradu

 Ultima actualizare 04 martie 2015

A FOST O COMPLICITATE SINDICATE #30008 (TOATE INCLUS SI IONEL VINCEA  CARTEL ALFA SI FALIMENT MENTCHIM LIDERUL DE SINDICAT NEALES DE NIMENI NICIODATA) SI STATUL ROMAN#30014 SUNT IN CULPA.

SALARIILE:

DNA S.O.S. OLTCHIM RAMNICU VALCEA

 UNDE SUNT BANII DE LA  OLTCHIM?????

Societate in insolventa,
in insolvency,
en procedure collective

SC OLTCHIM SA RM VALCEA