Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

#29351 Re: judiciarii

2014-11-18 20:30

#29349: - judiciarii 

 Dupa cum s-a precizat maine se vine cu tabelul final de creante si planul partial de reorganizare, urmand sa-l aduca si pe cel final dupa AGA

CREANTE SALARIALE LEGEA INSOLVENTEI 85/2006
Musafir

#29352 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ATENTIE DISPONIBILIZATI! ATENTIE SALARIATI! S-A SCURS SECUNDA SI TIMPUL.

2014-11-18 20:42

#29350: o creanta obsedanta - Re: Re: Re: Re: Re: Re: ATENTIE DISPONIBILIZATI! ATENTIE SALARIATI! S-A SCURS SECUNDA SI TIMPUL.  SI MAI REPET PENTRU CRETINISMUL TAU, NU FAC COPY PASTE, ESTE CEEA CE AM RE.RE.RE.RE RE...REPOSTAT PENTRU IDIOTENIA TA NATIVA DE LIPSA DE PRICEPERE SI CRETINISMUL DE CARE SUFERI, A NU MAI MANCA CACAT SI  A NU MAI DEZINFORMA OPINIA PUBLICA, POSTAREA MEA ESTE A MEA PERSONALA, NU ESTE ALTA, EU AM POSTAT-O, PRICEPI.  BINE, TU STAI CAM RAU CU INTELIGENTA, ASTA AU OBSEVAT FOARTE MULTI COLEGI SI MULTI ALTII.

 Daca tot esti obraznic si sugi pixuri, ESTI UN MARE CRETIN. Stiu ca ti-ai luat-o si ti-o iei in continuu, tine-o tot asa...., muult succes, PENTRU BOTUL TAU INFECT N-AR TREBUI NICI SA PRIMESTI SALARIILE SI SA TE FURE TOTI AVOCATII TAI, PENTRU CA ESTI UN INDIVID IDIOT SI PROST. RAMAI PROST SI URLII LA LUNA, DEOARCE OAMENILOR CA TINE TREBUIE LUATI BANII PENTRU CA NU STIU NIMIC, DOAR SE DAU SCULA DAR ESTI PREA IMPOTENT MINTAL.

BA, CREANTA EXISTA, IMPOZITUL S-A LUAT LA ORDIN ALTFEL OLTCHIM NU AVEA O STAMPILA SAU UN ACT CU ANTET PE ANUL ASTA 2014, RAMANAND CU 2013 IN AER CA, DE FAPT ESTE IN AER DAR IN TABELUL DE CREANTE PLATI  NEACHITATE,  CREANTA SALARII EXISTA SI CREANTELE CELORLATI CREDITORI ( CET GOVORA,ELECTRICA, ANAF, AVAS, ABA OLT...ETC.), PENTRU CREIERASUL TAU NOI N-AM FACUT INCASARI, ASA CA ESTE CREANTA DIN ACTE, DOAR OLTCHIM CU ANAF, CEEA CE SCRIE BOULE IN CE AM POSTAT, NU E LEGAL CE AU FACUT, INSA TU CU AVOCATII TAI ATI DAT-O-N GARD SI NU MAI DETALIEZ NIMIC, V-AM VAZUT CE ATI CERUT VOI ACOLO, PROSTILOR SI CUM VA APARATI INTERESELE, PREA INDOLENT SA CREZI CA VEI CASTIGA CEVA IN CAZUL VOSTRU, ATI FOST PENIBILI CU AVOCATII VOSTRI CU TOT.

CRETINOIDUL DE CARE SUFERI NU PRICEPE CA DACA AI FOST FURAT, TU POTI SA CONTINUI SA-TI DEMONSTREZI FURTUL, IAR TU URLII SI NU DOVEDESTI DECAT HIPNOZA AVOCATILOR CARE TE-AU PACALIT FARA SA FI REPREZENTAT CORECT SI PE CEEA CE AM AFIRMAT EU SI ESTE PUBLIC PE PETITIE MA IEI LA MISTO, DACA TU MERGI IN FATA INSTANTEI SI SPUI CA NU EXISTA CREANTA, EU TE TRIMIT ACASA SI ITI SPUN SENTINTA IREVOCABILA, LA REVEDERE, PROSTII NU AU CE CAUTA IN PROBLEME CARE-I DEPASESC. MARLANIA TA SI PROSTIA SE DOVEDESTE PRIN CEEA CE TU INSISTI SA NE-O DEMONSTREZI.

Ce stima si deosebit respect, eu ti-am adus in vedere legea si adevarul.

 

#28378 CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA ( CCM )

Legea 571/2003 coroborată cu HG 44/2004 privind

Codul fiscal

cu normele metodologice de aplicare

 

Text  valabil pentru anul 2014, actualizat prin mijloace informatice. Aceasta nu este o republicare.

 

Ultima actualizare: Ordonanţa  Guvernului nr. 46  din 26 iunie 2014

http://static.anaf.ro/

CAP. 3

Venituri din salarii

ART. 55 Definirea veniturilor din salarii

(1) Sunt considerate venituri din salarii toate veniturile în bani şi/sau în natură obţinute (deci obtinute nu datorate) de o persoană fizică ce desfăşoară o activitate în baza unui contract individual de muncă sau a unui statut special prevăzut de lege, indiferent de perioada la care se referă, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acordă, inclusiv indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă.

ART. 59 Obligaţii declarative ale plătitorilor de venituri din salarii

(1) Plătitorii de venituri cu regim de reţinere la sursă a impozitului au obligaţia să completeze şi să depună declaraţia privind calcularea şi reţinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit în termenul prevăzut la art. 93 alin. (2) {la ANAF}.

 


Musafir

#29353 ATENTIE DISPONIBILIZATI! ATENTIE SALARIATI! S-A SCURS SECUNDA SI TIMPUL.

2014-11-18 20:50


Musafir

#29354 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ATENTIE DISPONIBILIZATI! ATENTIE SALARIATI! S-A SCURS SECUNDA SI TIM

2014-11-18 21:13

CREANTE SALARIALE LEGEA INSOLVENTEI 85/2006
Musafir

#29355 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ATENTIE DISPONIBILIZATI! ATENTIE SALARIATI! S-A SCURS SECUNDA SI

2014-11-18 21:18

#29354: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ATENTIE DISPONIBILIZATI! ATENTIE SALARIATI! S-A SCURS SECUNDA SI TIM 

 Nu multumesc, pana acum ati spus numai vorbe goale si ineptiile de care suferiti mintal, daca atat va duce, atat primiti si firesc ati fost dati afara din instante, pentru ca sunteti asa cum demonstrati.

AVEM COLEGI CARE AU AVANSAT EXACT PE CEEA CE AM SPUS EU, MAINE LE VINE IN AJUTOR SI TABELUL DE CREANTE ACHITARE , PROCESELE LOR CONTINUA...!!!


Musafir

#29356 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ATENTIE DISPONIBILIZATI! ATENTIE SALARIATI! S-A SCURS SECUND

2014-11-18 21:23

CREANTE SALARIALE LEGEA INSOLVENTEI 85/2006
Musafir

#29357 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ATENTIE DISPONIBILIZATI! ATENTIE SALARIATI! S-A SCURS SE

2014-11-18 21:28

#29356: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ATENTIE DISPONIBILIZATI! ATENTIE SALARIATI! S-A SCURS SECUND DOAMNILOR SI DOAMNELOR AVOCATI, FITI CORECTI FATA DE OAMENI SI SALARIILE LOR DREPTURI LEGALE, CEEA CE FACETI ESTE MIZERIA CARE VA URMARESTE, NU MAI FURATI SI VOI DE LA EI, NU-I MAI MINTITI SI NU-I MAI JEGMANITI, SALARIILE CREANTE SI LE PRIMESC SI TREBUIE SA CONTINUE IN INSTANTE PENTRU REPARAREA DAUNELOR-INTERESE CARE LI S-AU ADUS PRIN PREJUDICIILE CREATE. LEGILE SUNT CLARE, EVIDENTE SI PUBLICE, FAPTELE SI ILEGALITATILE COMISE EXISTA, ATUNCI DE CE-I MAI MINTITI PE OAMENI???? NU VA E RUSINE, LE-ATI TOCAT BANII, LE-ATI INJOSIT SPERANTELE SI RASTALMACIT ADEVARUL, ATI PIERDUT  PROCESE PENTRU CA NU I-ATI  REPREZENTAT CORECT, V-ATI FOLOSIT DE EI SI DE BANII LOR, RUSINE SA VA FIE SI VOUA SI PIPEREA&CO SI RESTUL AVOCATILOR CARE ATI FOST IN COMPLICITATE , REPARATI-VA GRESELILE SI FAPTELE COMISE PRIN CEEA CE ATI FACUT VOI TUTUROR SALARIATILOR, FOSTI SI ACTUALI. MULTI DIN VOI MERITATI SA FITI DATI IN JUDECATA SI RECLAMATI LA SEFII VOSTRI PENTRU CEEA CE ATI FACUT.

 Nu ca ai vostri si poate am avocati mult mai inteligenti si mai corecti fata de interesul nostru comun, acela de a castiga impreuna, la secunda, n-a spus domnul Piperea asta, cred ca da.... multumesc de intrebare, dar va rog sa nu mai luati avocati facuti la apelul bocancilor sau cu pila lui tatutu.

EU MA INTREB DE CATI-VA ANI UNDE SUNT SINDICATELE IN PROCESUL ASTA????? REPREZINTA SI EI SALARIATII ( ANGAJATI SI DISPONIBILIZATI ) SI INTERESELE OLTCHIM IN ACEST PROCES???? ISI DOVEDESC EXISTENTA LA BAIONETA CU PIPEREA&CO, SUNT APARATORII PE CCM????

Maine 19.11.2014 la TRIBUNALUL VALCEA vor veni administratorii judiciari ai Oltchim: Gheorghe Piperea si Nicolae Balan.

Societate in insolventa,
in insolvency,
en procedure collective

SC OLTCHIM SA RM VALCEA

Sentinta nr. 617 din 30.01.2013 pronuntata de Tribunalul Valcea in dosarul 887/90/2013

Legea 85/2006 privind procedura insolventei, consolidata 2010 ABROGATA

#28378 CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA ( CCM )

http://portal.just.ro/

Portal  > Tribunalul VÂLCEA  > Informaţii dosar

Informaţii generale

Nr. unic (nr. format vechi) : 887/90/2013
Data inregistrarii 25.01.2013
Data ultimei modificari: 30.07.2014
Sectie: a II a CIVILA
Materie: Faliment
Obiect: cererea debitorului - L85/2006 art.27 alin.5
Stadiu procesual: Fond

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-11-18 21:36


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-11-18 21:42


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-11-18 22:03


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-11-18 22:07


CREANTE SALARIALE LEGEA INSOLVENTEI 85/2006

#29362 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ATENTIE DISPONIBILIZATI! ATENTIE SALARIATI! S-A

2014-11-18 22:08

#29360: PRISARICA & NORA (AVOCATA) - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ATENTIE DISPONIBILIZATI! ATENTIE SALARIATI! S-A SCUR 

 Ma bucur tu ca gandesti asta, PARCA EU AS DA VERDICTE SI TERMENE IN INSTANTA ASA VORBESTI PROSTULE !!!!!!!! Apararea ta de cacat nici nu m-a pus in viteza sa termin repede, am lasat pasaricile sa-si dea in petec, stai linistit sau linistita, am proces si continua, dar nu vreau sa va incurc inteligenta, doar v-am aratat legile si dovezile, am specificat si repet, un avocat destept va castiga si cazurile, de maine o sa stim cand ni se achita sumele, de abia astept, sa va vad ce mai va impiedica si la ce va impotmoliti, nu mai comentez aici, ca e suficent cat v-ati luat-o..., imi pare rau de unii dintre voi sincer, restul va meritati soarta.

Timpul face bani, v-am scris. LA VOI A FACUT PIERDERI SI PAGUBA, gargara multa si proasta, inganfare si latrat aiurea, impreuna cu rastalmacirea legilor si chiar termenul de creanta care-l refuzati, v-a adus aici.

Societate in insolventa,
in insolvency,
en procedure collective

SC OLTCHIM SA RM VALCEA

DECIZIA NR... DIN DATA DE 15.05.2013.

Sentinta nr. 617 din 30.01.2013 pronuntata de Tribunalul Valcea in dosarul 887/90/2013

http://portal.just.ro/

Legea 85/2006 privind procedura insolventei, consolidata 2010 ABROGATA

#28417 Legea nr. 53 din 2003 - Codul Muncii (republicat si actualizat 2013)

 CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA ( CCM )SC OLTCHIM SA RM VALCEA

#28418 OUG nr. 36/2013 - aplicarea in perioada 2013-2018

#28419 Re: Re: H.G. 241/08.05.2013

 DECIDE:

Incepand cu data de 14.06.2013, inceteaza contractul individual de munca (CIM ):

#28420 Re: Re: CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA ( CCM ) si toate drepturile cuvenite salariatului, fiecaruia in functie de creantele neachitate inpotriva S.C. Oltchim S.A.

  CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA:  Art.36, Art. 37 si Art.42,

Art38.

Al1.b) incepand cu 01.01.2012 se acorda o compensatie in functie de vechime,astfel:

1. pentru vechime intre 0 -5 ani o suma neta echivalenta cu 6 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A. la data concedierii;

2. pentru vechime intre 5-15 ani o suma neta echivalenta cu 12 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A. la data concedierii;

3. pentru vechime >15 ani o suma neta echivalenta cu 18 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A. la data concedierii.

REGULAMENTUL DE SALARIZARE:
Art. 37.
Toate drepturile banesti cuvenite salariatilor se platesc inaintea oricaror obligatii banesti ale societatii.
Art. 38.
Al.1. In caz de faliment sau lichidare judiciara, salariatii au calitatea de creditori privilegiati, drepturile lor banesti urmand sa fie platite integral inainte de a-si revendica cota parte ceilalti creditori.
Al.2. Salariatilor li se va comunica in scris, pe baza de cerere scrisa adresata serviciului Financiar, dovezile eventualelor retineri legale efectuate.

Art. 39

Al.2. Intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului.

Ceea  ce a comunicat si ITM la solicitarea noastra:

".... art.166 alin4 din aceeasi lege "intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului."

SALARII PLATI COMPENSATORII CCM SUMA NETA: 38.164.916 LEI (9 milioane euro) la 929 salariati(602 în Vâlcea şi 327 în Piteşti) disponibilizati:

1.    17.106 lei pentru o vechime  intre 0 - 5 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 6 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;
2.    34.212 lei pentru o vechime  intre 5 - 15 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 12 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;
3.    51.318 lei pentru o vechime mai mare de 15 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 18 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;

Art. 6 - Prezenta decizie isi produce efectele de la data comunicarii sale.*SI ART. 41 DIN CCM CARE SPECIFICA ACEEASI DECIZIE.  (BANII TREBUIAU ACHITATI PE LOC 15.05.2013)

CREÁNȚĂ s.f. Drept pe care îl are creditorul asupra unei sume de bani ce i se datorează; (concr.) titlu, înscris care confirmă acest drept. [Pron. cre-an-. / < fr. créance].

Sursa: DN (1986) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink

CREÁNȚĂ s.f. act prin care se constată dreptul creditorului de a primi o sumă de bani de la debitor. (< fr. créance)
Sursa: MDN (2000) | Adăugată de raduborza | Semnalează o greșeală | Permalink

#28421 Re: Re: CE SPUNE CODUL FISCAL DESPRE VENITURI SALARIALE

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-11-18 22:20


CREANTE SALARIALE LEGEA INSOLVENTEI 85/2006

#29364 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ATENTIE DISPONIBILIZATI! ATENTIE SALARIA

2014-11-18 22:26

#29363: prisa&nora - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ATENTIE DISPONIBILIZATI! ATENTIE SALARIATI!  

 prisa&nora

-ateptam sa-mi scri asta.

-prostovanilor, pana nu aveti tabelul de creante final aprobat de judecatorul sindic, am vazut ce ati facut voi si te rog foarte mult nu ma provoca sa detaliez, ati platit suficent pe prostia voastra, ma opresc aici cu detaliatul.

- poti sa latrii la luna si sa stai cu dovezile in ochi, sa te joci cu termenii, legile ti le-am aratat, n-o sa vin eu sa te mai si reprezint pe tine sau sa te ajut cand tu ai dat bani avocatilor tai, pentru ca nu meriti, botul tau si caracterul infect se observa la voi

 

N-ai sa intelegi in viata asta pe ce lume esti, creanta obosita, marssss la somn.

 

Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-11-18 22:35


Acest articol a fost șters de către autorul petiției (Arata detaliile)

2014-11-18 22:39



Musafir

#29367 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ATENTIE DISPONIBILIZATI! ATE

2014-11-18 22:41


Musafir

#29368 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ATENTIE DISPONIBILIZATI!

2014-11-18 22:43

#29367: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ATENTIE DISPONIBILIZATI! ATE 

 Noapte buna, de maine te rog mult trezirea si lasa prostiile. Maine taci, atat iti cer.


Musafir

#29369 Din "inteligenta" administratorilor judiciari de la Oltchim. Recunoasteti personajul?

2014-11-19 08:23

http://www.rominsolv.ro/

FLORIAN MATEITA

Cine-i desemnat să înfigă ţăruşul în inimă, să o facă!

 

Vampirul economic nu este o ficţiune. Este prezent sub forma unui cod fiscal şi acţionează în timpul programului de lucru. Ţi se prezintă sub forma unei persoane agreabile, îţi prezintă planurile, proiecţiile şi te face să visezi nemurirea dinastică, alături de el.

Semnezi contractul şi colţii lui se înfig în conturile tale de lichidităţi. Este bineştiut, înţepătura vampirului poate să îi contamineze pe cei atacaţi. Muşcătura lui provoacă o sete ancestrală şi, la rândul tău, este posibil să sfârşeşti prin a căuta victime cu lichiditate. După cum arată statisticile, nu sunt rare cazurile în care victimele devin, la rândul lor, vampiri.

În scurt timp de la contaminare, observi cum situaţiile financiare se deformează sub apăsarea unui bulgăre de datorii pe care vampirul, hipnotizându-te permanent cu o imagine strălucitoare a viitorului, te îndeamnă să-l rostogoleşti. În tot acest timp, va sta alături de tine şi îţi va suge sângele. Munca ta, energia ta, banii tăi, vor fi devorate. Tu nu mai ai propriul tău sânge şi propria ta energie pe care să i le oferi, deci va trebui să le găseşti sau să mori lichidat. Din clipa în care alegi să nu mori, eşti şi tu un vampir.

Mediul economic ia măsuri împotriva vampirilor şi a vampirismului. Cu apă sfinţită şi usturoi judiciar, creaturile sunt împinse şi ferecate în cavoul deschis de legea insolvenţei pentru vampiri economici.

Apoi, cântece, descântece, ritualuri. Exorcizare şi proceduri de dat sângele înapoi. Cât sânge, cui, când, de ce, cum? Întrebări concrete, răspunsuri evazive. Să vedem cât sânge mai găsim, cât sânge mai producem, de unde, de la cine?…

Un sobor de practicieni, cu ţăruşul falimentului în mână, supravegheză permanent vampirul. A promis că nu mai suge sânge, a promis că va trăi pe propriile lui picioare şi va produce plusvaloare. Dar este auzit clefăind tot timpul şi a fost prins mânjit de creanţe curente la gură. Constatăm că exorcizarea a fost un eşec, iar explicaţia ar putea fi că de fapt, la data deschiderii procedurii, vampirul nu mai avea propria lui viaţă, propria lui energie. Se pare că exorcizarea funcţionează doar pentru fiinţele atinse de vampirism, dar care încă trăiesc, au sânge cald şi luptă să trăiască. Statistic sunt foarte puţini: sub 1 la 10.000.

 

Aşadar, unde observăm vampiri economici, trebuie să facem ceea ce au făcut toţi vânătorii de vampiri de-a lungul timpului: să le înfigem ţăruşul în inimă. Să îi radiem de pe faţa pământului! Repede!


Musafir

#29370 Re:

2014-11-19 09:33

#29345: -  

 Nu, nu o sa apuce nimic, banuiesc ca esti mandru de ce ai lasat in urma ta (de exemplu pe unul ca dicuroiu). Si stai sa vedem daca mai are cine sa-ti plateasca tie pensia, pana la capat.


Musafir

#29371 Re: Din "inteligenta" administratorilor judiciari de la Oltchim. Recunoasteti personajul?

2014-11-19 09:37

#29369: - Din "inteligenta" administratorilor judiciari de la Oltchim. Recunoasteti personajul? 

 Domnul Mateita a devenit un cugetator desavarsit. De fapt nu stiu daca era dinainte sau asta se intampla de cand e la Oltchim. Cert este ca in teorie, cand e vorba de exprimari alambicate stam al naiba de bine. Cu practica stati mai prost domnule Mateita. Ma gandesc ca sunteti unul din cei carora merita sa le infigem tarusul ala in inima... sau, oricum, pe undeva pe acolo.

Am vazut ca la scenarii, exorcizari, sacrificari de persoane - stiti dvoastra despre ce vorbim - sunteti neintrecuti. Sunteti cu legea in brate dar o incalcati, abuzuri vis-a-vis de angajati, lideri de sindicat, disponibilizati! Deci, despre ce vorbim noi aici?

Ca sa intelegi mai pe romaneste ce vreau sa spun: suntem cam satui de semidocti din astia ca tine si in principiu ati putea sa ne sugeti un pic p..a atat tu cat si slehta ta de talhari, sugatori de bani din vistieria statului

Noi NU VA MAI VREM, si semnalul pe care l-am dat cu alegerile astea prezidentiale speram sa va fie in atentie, fie ca sunteti pesedei fie penelisti, EL A FOST CA UN CARTONAS ROSU PENTRU MULTI, INCLUSIV PENTRU VOI, si DA, am prins CURAJ pentru ca am vazut ca se poate!

Poti citi si dumneata domnule Spiru randurile astea pentru ca iti sunt adresate si tie si celor din staff... Domnule Stanescu, asijderea....

Dar noi ne linistim un pic la gandul ca va veni ea si vremea voastra la plata. Nu vezi cum se schimba roata asta a istoriei? Si, stii cum e, depinde pe unde te prinde.

 


Musafir

#29372

2014-11-19 10:43

Incepe procesul.
Societate in insolventa, in insolvency, en procedure collective SC OLTCHIM SA RM VALCEA

#29373 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: DECIZIE DE INCETARE A CONTRACTULUI INDIVIDUAL DE MUNCA DISPONIBILIZAT OL

2014-11-19 11:17

#28968: o creanta obsedanta - Re: Re: Re: Re: DECIZIE DE INCETARE A CONTRACTULUI INDIVIDUAL DE MUNCA DISPONIBILIZAT OLTCHIM : 

 

CREANTE SALARIALE LEGEA INSOLVENTEI 85/2006

SA INCEAPA PLATILE CATRE CREDITORI, PRIMII SALARIATII (PLATILE COMPENSATORII SI ANGAJATI) DIN TABELUL DE CREANTE, ACHITARE !!!

 

  DATI BANII TUTUROR SI NU NE MAI VEDETI PE PETITIE SAU PE LA VOI IN AUDIENTE, MITINGURI, SEDINTE,TRIBUNAL...!!!

VA OBLIGA LEGEA SA NE PLATITI SALARIILE TOATE CATRE NOI  LA ZI!!!!

 

  SI  EVITATI  FALIMENTUL!!!!!

  SALARIILE PLATILOR COMPENSATORII DISPONIBILIZATI SI ANGAJATI DREPTURI LEGALE

 

 

DISPONIBILIZATII DE SASE ORI PAGUBITI

1. FARA LOC DE MUNCA SI DISPONIBILIZATI;

2. DISPONIBILIZARE CU PLATA DE BANI AJOFM  DIN ACESTIA PLATIM C.A.R. OLTCHIM SI PENALIZARI CU DOBANZI, DETURNAREA DE FONDURI BANI SALARII  PE TIMPUL CONDUCERII CET GOVORA MIHAI BALAN anul 2012,CARE A OPRIT PENTRU PLATA DIN SALARII, DAR CARE N-AU AJUNS LA DESTINATAR, NOI FIIND IN CONTINUARE NEVOITI SA ACHITAM PENALIZARI DE INTARZIERE SI RESTANTE;

3. CREANTA PLATI SALARII COMPENSATORII CONFORM CONTRACTULUI COLECTIIV DE MUNCA, anul 2013, IN FUNCTIE DE VECHIME NEPLATITA SI NEACHITATA, TINAND CONT CA SUNTEM LA PESTE UN AN  DISTANTA DE LA DISPONIBILIZARE, PIERDERILE FIIND LA ZI NEACHITATE FATA DE NOI SI N-AU AJUNS LA DESTINATARII DISPONIBILIZATI;

4. BLOCATI SI DETURNATI,SALARII COMPENSATORII CONFORM CONTRACTULUI COLECTIIV DE MUNCA, anul 2013, IN FUNCTIE DE VECHIME;

5. ANAF IMPOZITATI, PILONUL II PENSII PRIVATE SI CASEI DE PENSII STATUTUL ROMAN, APAREM CU SUME DE BANI  PE CARE NOI NU-I AVEM;

6. INCALCAREA LEGII INSOLVENTEI 85/2006 SI TOATE LEGILE DE CATRE PIPEREA&CO SI  NICULAE BALAN BDO Business Restructuring SPRL si restul participantilor....!!!!!!

DECIZIE DE INCETARE A CONTRACTULUI INDIVIDUAL DE MUNCA DISPONIBILIZAT OLTCHIM

#29374 Re: Re: Re: Re: Re: DECIZIE DE INCETARE A CONTRACTULUI INDIVIDUAL DE MUNCA DISPONIBILIZAT OLTCHIM :

2014-11-19 11:20

 CREANTE SALARIALE LEGEA INSOLVENTEI 85/2006

 

Societate in insolventa,
in insolvency,
en procedure collective

SC OLTCHIM SA RM VALCEA

DECIZIA NR... DIN DATA DE 15.05.2013.

Sentinta nr. 617 din 30.01.2013 pronuntata de Tribunalul Valcea in dosarul 887/90/2013

http://portal.just.ro/

Legea 85/2006 privind procedura insolventei, consolidata 2010 ABROGATA

  • Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 359 din 21 aprilie 2006, cu modificarile si completarile ulterioare;
  • Legea nr. 381/2009 privind introducerea concordatului preventiv si mandatului ad-hoc, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 870 din 14 decembrie 2009, cu modificarile ulterioare;
  • Ordonanta Guvernului nr. 10/2004 privind falimentul institutiilor de credit, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 84 din 30 ianuarie 2004, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 278/2004, cu modificarile si completarile ulterioare;
  • sectiunile 1-3 ale capitolului III, capitolul IV si art. 83 din Legea nr. 503/2004 privind redresarea financiara, falimentul, dizolvarea si lichidarea voluntara in activitatea de asigurari, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 453 din 23 iulie 2013;
  • Legea nr. 637/2002 cu privire la reglementarea raporturilor de drept international privat in domeniul insolventei, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 931 din 19 decembrie 2002, cu modificarile si completarile ulterioare;
  • art. 175 din Legea nr. 187/2012 pentru punerea in aplicare a Legii nr. 286/2009 privind Codul penal, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 757 din 12 noiembrie 2012, cu modificarile ulterioare, precum si art. 81 din Legea nr. 255/2013 pentru punerea in aplicare a Legii nr. 135/2010 privind Codul de procedura penala si pentru modificarea si completarea unor acte normative care cuprind dispozitii procesual penale, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 515 din 14 august 2013;
  • orice alte dispozitii contrare, chiar daca acestea sunt cuprinse in legi speciale.
Atentie! Procesele incepute inainte de intrarea in vigoare a noii legi Legea 85/2014 raman supuse legii aplicabile anterior acestei date.

 S.C.Oltchim S.A se judeca pe legea insolventei aprobata de judecatorul-sindic in ianuarie 2013.

#28417 Legea nr. 53 din 2003 - Codul Muncii (republicat si actualizat 2013)

 CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA ( CCM )SC OLTCHIM SA RM VALCEA

#28418 OUG nr. 36/2013 - aplicarea in perioada 2013-2018

#28419 Re: Re: H.G. 241/08.05.2013

 DECIDE:

Incepand cu data de 14.06.2013, inceteaza contractul individual de munca (CIM ):

#28420 Re: Re: CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA ( CCM ) si toate drepturile cuvenite salariatului, fiecaruia in functie de creantele neachitate inpotriva S.C. Oltchim S.A.

  CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA:  Art.36, Art. 37 si Art.42,

Art38.

Al1.b) incepand cu 01.01.2012 se acorda o compensatie in functie de vechime,astfel:

1. pentru vechime intre 0 -5 ani o suma neta echivalenta cu 6 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A. la data concedierii;

2. pentru vechime intre 5-15 ani o suma neta echivalenta cu 12 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A. la data concedierii;

3. pentru vechime >15 ani o suma neta echivalenta cu 18 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A. la data concedierii.

REGULAMENTUL DE SALARIZARE:
Art. 37.
Toate drepturile banesti cuvenite salariatilor se platesc inaintea oricaror obligatii banesti ale societatii.
Art. 38.
Al.1. In caz de faliment sau lichidare judiciara, salariatii au calitatea de creditori privilegiati, drepturile lor banesti urmand sa fie platite integral inainte de a-si revendica cota parte ceilalti creditori.
Al.2. Salariatilor li se va comunica in scris, pe baza de cerere scrisa adresata serviciului Financiar, dovezile eventualelor retineri legale efectuate.

Art. 39

Al.2. Intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului.

Ceea  ce a comunicat si ITM la solicitarea noastra:

".... art.166 alin4 din aceeasi lege "intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului."

SALARII PLATI COMPENSATORII CCM SUMA NETA: 38.164.916 LEI (9 milioane euro) la 929 salariati(602 în Vâlcea şi 327 în Piteşti) disponibilizati:

1.    17.106 lei pentru o vechime  intre 0 - 5 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 6 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;
2.    34.212 lei pentru o vechime  intre 5 - 15 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 12 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;
3.    51.318 lei pentru o vechime mai mare de 15 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 18 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;

Art. 6 - Prezenta decizie isi produce efectele de la data comunicarii sale.*SI ART. 41 DIN CCM CARE SPECIFICA ACEEASI DECIZIE.  (BANII TREBUIAU ACHITATI PE LOC 15.05.2013)

CREÁNȚĂ s.f. Drept pe care îl are creditorul asupra unei sume de bani ce i se datorează; (concr.) titlu, înscris care confirmă acest drept. [Pron. cre-an-. / < fr. créance].

 

CREÁNȚĂ s.f. act prin care se constată dreptul creditorului de a primi o sumă de bani de la debitor. (< fr. créance)
Sursa: MDN (2000) | Adăugată de raduborza | Semnalează o greșeală | Permalink

#28421 Re: Re: CE SPUNE CODUL FISCAL DESPRE VENITURI SALARIALE

CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA ( CCM )

#29375 Re: Re: Re: Re: Re: Re: CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA ( CCM )

2014-11-19 11:21

CREANTE SALARIALE LEGEA INSOLVENTEI 85/2006

Decizia din data de 15.05.2013  DECIDE: Art. 6 - Prezenta decizie isi produce efectele de la data comunicarii sale.*SI ART. 41 DIN CCM CARE SPECIFICA ACEEASI DECIZIE.  (BANII TREBUIAU ACHITATI PE LOC 15.05.2013)

CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA:  Art.36, Art. 37 si Art.42,Art38.

Al1.b) incepand cu 01.01.2012 se acorda o compensatie in functie de vechime,astfel:

1. pentru vechime intre 0 -5 ani o suma neta echivalenta cu 6 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A. la data concedierii;

2. pentru vechime intre 5-15 ani o suma neta echivalenta cu 12 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A. la data concedierii;

3. pentru vechime >15 ani o suma neta echivalenta cu 18 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A. la data concedierii.

REGULAMENTUL DE SALARIZARE:
Art. 37.
Toate drepturile banesti cuvenite salariatilor se platesc inaintea oricaror obligatii banesti ale societatii.

Art. 38.
Al.1. In caz de faliment sau lichidare judiciara, salariatii au calitatea de creditori privilegiati, drepturile lor banesti urmand sa fie platite integral inainte de a-si revendica cota parte ceilalti creditori.
Al.2. Salariatilor li se va comunica in scris, pe baza de cerere scrisa adresata serviciului Financiar, dovezile eventualelor retineri legale efectuate.

Art. 39

Al.2. Intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului.

Ceea  ce a comunicat si ITM la solicitarea noastra:

".... art.166 alin4 din aceeasi lege "intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului."

SALARII PLATI COMPENSATORII CCM SUMA NETA: 38.164.916 LEI

1.    17.106 lei pentru o vechime  intre 0 - 5 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 6 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;
2.    34.212 lei pentru o vechime  intre 5 - 15 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 12 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;
3.    51.318 lei pentru o vechime mai mare de 15 ani, reprezentând o suma neta echivalenta cu 18 salarii medii brute existente in S.C. Oltchim S.A., la data concedierii;

CONTRACT INDIVIDUAL DE MUNCĂ

M. Drepturi si obligatii generale ale partilor

1. Salariatul are , in principal, urmatoarele drepturi:

    a) dreptul la salarizare pentru munca depusa;

    n) alte drepturi prevăzute de lege sau de contractele colective de muncă aplicabile

4. Angajatorului ii revin, in principal, urmatoarele obligatii:

  a) sa inmaneze salariatului un exemplar din contractul individual de munca, anterior inceperii activitatii;

    a¹) sa acorde salariatului toate drepturile ce decurg din contractele individuale de munca, din contractul colectiv de munca aplicabil si din lege;

   c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca;

    d) sa elibereze, la cerere, un document care sa ateste calitatea de salariat a solicitantului, respectiv activitatea de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si specialitate;

   g) sa infiinteze registrul general de evidenta a salariatilor si sa opereze inregistrarile prevazute de lege;

      i) sa asigure confidentialitatea datelor cu caracter personal ale salariatilor.