Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Ion Mariu Olteanu
Gura-sutii

#4151

2012-06-26 17:13

ASA E ANONIM- EU ASCULT PROFESORII UNVIRSITARI NU RAPANURI DAIA . NORMAL PROPOZITIA ESTE PREDICATIVA
Miruna

#4152

2012-06-26 17:13

Acum imi doresc o noua revolutie !

Musafir

#4153

2012-06-26 17:13

Daca profesorii au dificultati in a se reconcilia atunci acest subiect nu era potrivit pentru elevii de clasa a VIII

Musafir

#4155 Re:

2012-06-26 17:13

#4145: -

 

Da hai sa dam puncte si la aia care n-or scris nimic, ca nah, suntem capabili...


Musafir

#4156

2012-06-26 17:13

Cum sa aiba ba subiect. esti prost?
MINISTRU EDUCATIEI

#4157 PREDICATIVA + SUBIECTIVA = CORECT

2012-06-26 17:13

VOI LUA IN CONSIDERARE AMBELE VARIANTE!!!!!



asa ar trebui sa sune declaratia MINISTRULUI!
FUEGO

#4158 FUEGO

2012-06-26 17:14

FUEGO VA REZOLVA TOTUL!

Musafir

#4159 SCHIMBAREA TOPICII

2012-06-26 17:14

Sa va spun eu cum sta treaba. Este subiectiva. De ce? Uitati explicatia:
Sa ne aducem aminte de primele lectii la romana - de lectia PREDICATUL NOMINAL.
Ce am invatat noi, sau mai bine zis ce observatie am facut in timpul acestei lectii. Ei bine sa va reamintesc: observatia suna cam asa:
Daca avem propozitia "Prietenul este el", "el" este evident nume predicativ, iar "prietenul" este subiect. Daca SCHIMBAM ordinea cuvintelor astfel: "El este prietenul", "prietenul" este acum numele predicativ, iar "el" este subiectul. Asadar, prin schimbarea topicii ( ordinii cuvintelor ) situatia se schimba in analiza. ASADAR, cand analizam sintactic NU trebuie sa schimbam topica in propozitie
Acelasi lucru se intampla in fraza data la evaluare: "ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii". Prin contragere obtinem: "Jena este dificultatea". Se vede clar ca "jena" este subiect. Daca schimbam ordinea, cum au spus distinsele profesoare si obtinem "Dificultatea este jena", da, "jena" este numele predicativ. Dar cum am spus, situatia se schimba odata cu topica, deci imi pare rau, dar in analiza frazei este INTERZISA schimbarea topicii :( . Imi pare rau pentru cei care au scris predicativa, explicatia de mai sus nu imi apartine, apartine profului meu de romana, altor 2 profesoare de la mine din clasa, si altor foste profesoare care au spus, cu convingere maxima ca aceasta propozitie este SUBIECTIVA si au dovedit prin explicatia de mai sus care este 100% corecta. Va rog nu imi sariti in cap, dar asa este.
Elena

#4160 Re: Adevarul

2012-06-26 17:14

#4148: Adevarul - Adevarul

Este predicativa ! Are subiectttt !

Adevarul

#4161 Adevarul

2012-06-26 17:14

Nu era nicio predicativa ! Era clar topica fixa si atributiva!!!!!!!!!!!!!! Votati aici subiectiva - marca adevarului!!!!!!!!!!! http://www.petitieonline.com/signatures/petitie_impotriva_petitiei_de_modificare_barem_en_2012_rom/
Anonim

#4162 !!!

2012-06-26 17:14

S-A ANUNTAT CA BAREMUL SE REIA, CEI CE VOR CELE 6 PUNCTE SA FACA CONTESTATIE!!
DOVADA

http://www.youtube.com/watch?v=Ilr8SSU7Eeg

Musafir

#4163 Re:Atributiva, de fapt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2012-06-26 17:14

#4120: heaven - Atributiva, de fapt!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

 

da cuvantu ala e atribut.nu e o propozitie.propozitia subordonata era: Ceea ce ma jeneaza

Musafir

#4164

2012-06-26 17:14

Aceliasi si aceiasi dinozauri incompetenti care ,an de an comit subiecte greasite, confuze sau cretine, sunt tipici pentru MINISTERUL ANALFABETIZARII. De acolo trebuie sa plece acasa 90% din angajati ,deoarece sunt generatori de birocratie si frauda.
O banda de animale care isi bat joc de copii.

Musafir

#4165 Re: Re: Re: Re: grav

2012-06-26 17:14

#4143: - Re: Re: Re: grav

Si eu ce am zis?


Musafir

#4166

2012-06-26 17:14

REPET La ora 16:00 la postul Realitatea Ministrul a declarat in fata intrebarii legate de problema de Evaluare Nationala a declarat urmatoarele :,,Nu va faceti griji,va asigur ca fiecare elev ca intra la liceu`` !
Gabriel

#4167 Re:

2012-06-26 17:15

#4034: Bogdan -

De unde stii ca e oficial? sau de unde stiti ca e oficial, un site o stire o ceva?

Adevarul

#4168 Adevarul

2012-06-26 17:15


Musafir

#4169

2012-06-26 17:15

"Ştim că este un subiect ambiguu, însă baremul rămâne neschimbat"

Asta este declaratia ministrului... Gen "stim ca este o greseala, dar nu ne intereseaza, baremul ramane acelasi".

Musafir

#4170

2012-06-26 17:16

Urgent! Ar trebui punctate ambele variante in discutie! Definitiv! si pe viitor fara asa ceva, fara subiecte care nasc interpretari !!! Emil
Milică

#4171

2012-06-26 17:16
















.

Stiri din Zalau




Home
Actualitate
International
Financiar
Sport
Life
Cultura
Opinii
Utile
















































Actualizat 15:47
Forbes
FP Romania
Adevarul.it
Adevarul.es
Adevarul.md
Abonamente
Suplimente
TOP ARTICOLE
Arhiva











.





Zalau







FOTO Conducerea ISJ a fost decapitată. Vezi cine este noul inspector ş...



Cascadorie la volan. Un tânăr a sărit din maşina aflată în mişcare pri...



Evaluare Naţională - Ziua 1: Subiecte de creaţie la proba de limba şi ...







Evaluare Naţională 2012: Rezolvare locală a controversei "subiectivă versus predicativă": se punctează ambele variante



26 iunie 2012, 13:04 | Autor: Olimpia Man | 2186 afişări

Cuvinte cheie: Zalău, Sălaj, Adevărul, Evaluare Naţională 2012, subordonată, proba de limba română, controversă,















4

Comentează10


text

Tipareste





Zalău

Marcel Lucaciu, inspector şcolar de specialitate









Controversa naţională cauzată de ambiguitatea frazei de analizat la cerinţa 3 a subiectului al II-lea de la Evaluarea Naţională a fost soluţionată la nivel local, în Sălaj, într-o modalitate inedită

După ce candidaţii de la proba de limba şi literatura română a Evaluării Naţionale s-au confruntat luni, 25 iunie, cu o cerinţă ce i-a pus în dificultate şi pe poziţii opuse chiar şi pe profesorii universitari şi membrii Academiei Române, Inspectoratul Şcolar al Judeţului Sălaj a decis să dea o soluţie locală la controversa care a cuprins întreaga ţară. Reamintim că această controversă are la bază cerinţa de a stabili tipul propoziţiei subordonate din fraza "Ceea ce mă jenează este dificultatea răsfoirii "(Ion Vianu, Kindle, în revista Dilemateca), o parte dintre elevi, susţinuţi şi de o parte considerabilă dintre profesori, indicând că subordonata ar fi predicativă, în timp ce o altă parte dintre elevi, plus alţi profesori şi membrii ai Academiei Române, precum şi autorii subiectului, susţinând că propoziţia este subiectivă.

Clujul nu va depuncta elevii care au ales drept corectă subordonata predicativă


"În primul rând, este regretabil faptul că avem un astfel de subiect, care lasă loc de interpretări şi care, din păcate, depăşeştenivelul de înţelegere al elevilor din clasa a VIII-a", ne-a declarat Marcel Lucaciu, inspectorul şcolar de specialitate din cadrul Inspectoratului Şcolar. "Din punctul de vedere al profesorilor de la Cluj, subordonata este predicativă. Din punctul de vedere al Gramaticii Academiei, este subiectivă", a explicat el dimensiunea controversei. Lucaciu a precizat că a avut, luni, "o discuţie cu profesorii evaluatori şi, în funcţie de felul în care delimitează candidaţii propoziţiile, vor fi evaluaţi. Am lăsat evaluatorilor posibilitatea de a evalua după cum apreciază ei". Cu alte cuvinte, profesorii evaluatori, care au început de luni corectarea lucrărilor, vor putea acorda cele 6 puncte (ce înseamnă şase zecimi la notă) şi celor care au scris că subordonata este subiectivă (cum este corect conform baremului de corectare) şi celor care au scris că este predicativă, cu condiţia ca acest lucru să fie susţinut prin delimitările şi sublinierile făcute de candidaţi în frază.

Oricum, Ministerul Educaţiei s-a autosesizat, se pare, cu privire la această controversă şi a cerut în cursul dimineţii de marţi un punct de vedere de la toţi inspectorii de limba română din ţară. În funcţie de rezultatul centralizării acestor puncte de vedere, s-ar putea stabili o atitudine unitară la nivel naţional cu privire la evaluarea lucrărilor.

cara-te

#4172 Re: cara-te

2012-06-26 17:16

#2: -

e o incercare a celor care au gandit !

Adevarul

#4173 Adevarul

2012-06-26 17:17

anya

#4174

2012-06-26 17:17

CONTESTATII TOATA TARA!!!Alta solutie nu avem ,pt ca nu cred ca o sa le convina profesorilor sa corecteze din nou in 26000 de lucrari ,cat despre DOMNUL ministru sa ne explice dansul si noua de ce este subiectiva si nu predicativa fiindca sunt foarte curioasa daca stie.Cat despre intratul la liceu ( promite ca o sa intre toti elevii)unii vor sa intre la un liceu mai bun si depind de cele 6 puncte.
Anonim

#4175 Predicativa

2012-06-26 17:17

Consider ca ambele variante sunt corecte (subiectiva si predicativa) .Cititi acest link :http://www.realitatea.net/evaluare-nationala-2012-romana-predicativa-vs-subiectiva-gramatica-academiei-nu-stie-raspunsul_956122.html