Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012


Musafir

/ #4159 SCHIMBAREA TOPICII

2012-06-26 17:14

Sa va spun eu cum sta treaba. Este subiectiva. De ce? Uitati explicatia:
Sa ne aducem aminte de primele lectii la romana - de lectia PREDICATUL NOMINAL.
Ce am invatat noi, sau mai bine zis ce observatie am facut in timpul acestei lectii. Ei bine sa va reamintesc: observatia suna cam asa:
Daca avem propozitia "Prietenul este el", "el" este evident nume predicativ, iar "prietenul" este subiect. Daca SCHIMBAM ordinea cuvintelor astfel: "El este prietenul", "prietenul" este acum numele predicativ, iar "el" este subiectul. Asadar, prin schimbarea topicii ( ordinii cuvintelor ) situatia se schimba in analiza. ASADAR, cand analizam sintactic NU trebuie sa schimbam topica in propozitie
Acelasi lucru se intampla in fraza data la evaluare: "ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii". Prin contragere obtinem: "Jena este dificultatea". Se vede clar ca "jena" este subiect. Daca schimbam ordinea, cum au spus distinsele profesoare si obtinem "Dificultatea este jena", da, "jena" este numele predicativ. Dar cum am spus, situatia se schimba odata cu topica, deci imi pare rau, dar in analiza frazei este INTERZISA schimbarea topicii :( . Imi pare rau pentru cei care au scris predicativa, explicatia de mai sus nu imi apartine, apartine profului meu de romana, altor 2 profesoare de la mine din clasa, si altor foste profesoare care au spus, cu convingere maxima ca aceasta propozitie este SUBIECTIVA si au dovedit prin explicatia de mai sus care este 100% corecta. Va rog nu imi sariti in cap, dar asa este.