Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012


Musafir

#2476

2012-06-26 11:10

mergem la CEDO.....t
Nicu

#2477 Re: Bogdan

2012-06-26 11:10

#2470: - Bogdan

Cel mai tare comentariu vazut de mine pana acum in toate paginile acestei petitii.

Respect!


Musafir

#2478

2012-06-26 11:11

Sunt corecte ambele variante ! Bafta tuturor copiilor!
Bogdan

#2479 Jegosi

2012-06-26 11:11

Daca nu puncteaza si predicativa sunt niste jegosi! Si mircea badea a spus ca poate fi predicativa!!
http://ingurapresei.a1.ro/social/Mircea-Badea-a-Cine-a-facut-subiectele-la-Evaluare_4748.html
Ce nenorociti, din cauza astora eu nu pot lua mai mult de 9.40! .....

Musafir

#2481

2012-06-26 11:11

NU MI SE PARE CORECT SA DEPUNCTATI LA ACEAS PUNCT, DEOARECE PROFESORI DE LB. ROMANA AU AFIRMAT CA E CORECTA VARIABTA b.
Pe copil il costa locul la liceu aceasta eroare
Ileana

#2482 Incredibil.

2012-06-26 11:12

Doamne ..Ce fel de ministru este asta ? ..... Asa hal de subiecte ? ... Ce draqului sunt astea.. ?

Ambele sunt corecte.. Ar trebuii sa le acorde punctaj la amn2.. Ar fi o nedreptate daca ar fi doar Subiectiva/Predicativa.. Ambele sunt corecte.. Mai mult Predicativa..

Musafir

#2483

2012-06-26 11:12

este predicativa asa a spus si profesorul meu si eu asa am scris nu zic sa nu ii puncteze pe cei care au scris C dar sa ne punteze si pe cei ce au scris B
elev care invata

#2484 Re:

2012-06-26 11:12

#2: -

Examenul national este cu siguranta una dintre gele mai prestigioase si importante testari la care sunt supusi elevii de gimnaziu. Prin uramre, este mai mult ca sigur faptul ca subiectele si baremul au fost verificate si rasverificate in vederea eliminarii tuturor posibilelor greseli.Sa trecem insa la subiect. Exercitiul cu pricina de la examen a fost, din punctul meu de vedere (al unui elev care invata), foarte usor. Problema pusa este de topica: subiectiva, in lipsa unui verb impersonal, sta in fata predicatului, iar predicativa sta dupa verbul copulativ (predicatul incomplet). Mai adaug faptul ca elevii olimpici la lb. si literatura romana pe care ii cunosc au ales varianta C.subiectiva, in timp ce aceia care au avut numai note mici la materia in cauza au ales varianta B.predicativa. Prin urmare, este clar ce raspuns e corect. Insa acela care are putine cunostinte de lb. romana, care "trece prin scoala ca si cainele prin balta", va nega vesnic adevarul. In opinia mea, acest scandal are la baza frustarea majoritatii lenese, care a pierdut 4 ani din viata neinvatand. Si, din pacate, aceasta majoritate va conduce peste cativa ani tara, democratia devenind "puterea celor multi si prosti", iar cei ce invata vor pleca cu siguranta din tara.


Musafir

#2485

2012-06-26 11:13

OAMENI BUNI S-A TREZIT IS REALITATEA IN AL 12-LEA CEAS SA FAKA O PETITIE,,,CE TARA DE OAMENI

Musafir

#2487

2012-06-26 11:13

Atâta timp cât profesorii nu ajung la un consens, copiii ce pot alege?

Musafir

#2488

2012-06-26 11:13

Este foarte "incurajator" peentru copii nostri care abia pasesc in lumea reala...lumea competitiva. Primul examen serios din viata....deziluzie, dezamagire totala....baremul gresit...interpretabil...de fapt nu-i nimic interpretabil era clar pt toata lumea ca raspunsul era PREDICATIVA....ne-am invatat copii sa gandeasca...profesorii si-au dat silinta sa-i faca sa gandeasca logic... ei au facut-o...dar ce folos...baremul le-a aratat ca logica nu are sens in Romania....



CORECT AR FI SA SE SCHIMBE BAREMUL SA SE CORECTEZE EROAREA CHIAR DACA ASTA AR INSEMNA CA CINEVA SA SE FACA DE RUSINE DIN CORPUL PROFESORILOR CARE SUNT CERTATI CU GRAMATICA



CORECT AR FI PT UN RASPUNS INTERPRETABIL CA AMBELE VARIANTE b sau c SA FIE PUNCTATE CA ADEVARATE SI SA SE ACORDE CELE 6 PUNCTE.

Musafir

#2489

2012-06-26 11:14

Dificultatea subiectelor nu a fost nicidecum medie, ci mult peste. Probabil se doreste ca acesti copii sa umple scolile profesionale, iar numarul de profesori sa scada, ca si salariile lor.

Musafir

#2490

2012-06-26 11:14

Semnati petitia aceea poate cu ea iesim in evidenta daca nu aici....
Cosmin

#2491 offfff

2012-06-26 11:14

Eu nu pot sa cred ca nici profesorii nu stiu... eu un singur lucru as vrea... sa-mi iau cele 6 puncte pentru ca destul ne-a dat o lectura care noi n-am facut-o..eu as fi vrut sa puncteze ambele variante...dar ce poti sa faci...
Catana Lucia Valentina
Musafir

#2492

2012-06-26 11:14

Propozitia e TOATA ZIUA PREDICATIVA deoarece multi mi-au zis sa inlocuiesc pe ceea ce cu cine ca asa vad ca e subietiva dar nu e adevarat!!!!! Nu poti sa pui intrebarea :'Cine e dificultatea rasfoirii ?Cine ma jeneaza'E absurd poate sa o pui pe asta:'Cine ma jeneaza? Dificultatea rasfoirii.' Asa mai da. Evident se vede ca subbiectul se regaseste in propozitia 'Este dificultatea rasfoirii ' deci PRIN CONTRAGEREA CELEILALTE nu are CUM sa se afle subiectul in aceea presupusa subiectiva ci DOAr in aceasta. Si pentru toti :DA,PREDICATUL NOMINAL E INCOMPLET. sI eu sunt o eleva de 10 si nu-mi place tratarea predicativei ca o subiectiva cum nu-mi place ca avantajele e-book-ului sunt numai 3 cand E CLAR ca si al 4-lea legat de dictionar este unul. Nu e drept! Solicit revizuirea baremului!


Musafir

#2493 esti sigur de afirmatiile tale? poti fi contrazis oricand de un olimpicRe: Re:

2012-06-26 11:14

Bodan

#2494 asd

2012-06-26 11:15

Corect
Este foarte "incurajator" peentru copii nostri care abia pasesc in lumea reala...lumea competitiva. Primul examen serios din viata....deziluzie, dezamagire totala....baremul gresit...interpretabil...de fapt nu-i nimic interpretabil era clar pt toata lumea ca raspunsul era PREDICATIVA....ne-am invatat copii sa gandeasca...profesorii si-au dat silinta sa-i faca sa gandeasca logic... ei au facut-o...dar ce folos...baremul le-a aratat ca logica nu are sens in Romania....



CORECT AR FI SA SE SCHIMBE BAREMUL SA SE CORECTEZE EROAREA CHIAR DACA ASTA AR INSEMNA CA CINEVA SA SE FACA DE RUSINE DIN CORPUL PROFESORILOR CARE SUNT CERTATI CU GRAMATICA



CORECT AR FI PT UN RASPUNS INTERPRETABIL CA AMBELE VARIANTE b sau c SA FIE PUNCTATE CA ADEVARATE SI SA SE ACORDE CELE 6 PUNCTE.
CORECT

Musafir

#2495

2012-06-26 11:15

un rahat de tara un rahat de limba un rahat de gramatica

Musafir

#2496 Re: Re:

2012-06-26 11:15

#2484: elev care invata - Re:

ok,fie ca tine,eu am fost la olimpiada pe municipiu si am luat premiul 3,am pus predicativa,colega mea,cu 10 pe linie in toti anii a pus predicativa.your argument is invalid

Nicu

#2497 Re: Re:

2012-06-26 11:15

#2484: elev care invata - Re:

Si eu am fost olimpic la romana in timpul gimnaziului (in timpul liceului m-am dus la olimpiade pe profil real), si din prima am putut spune ca este subiectiva.

Nu ai cum poate cineva sa gandeasca ca in propozitia "Ana este eleva", "Ana este" e predicatul. Nu stiu cine a putut gandi asa, probabil cei care sunt mai olimpici decat olimpicii. Iti urez bafta in continuare si maine la matematica.


Musafir

#2498

2012-06-26 11:15

Ambele variante sunt corecte !
Alex

#2499

2012-06-26 11:16

"Dificultatea rasfoirii este jena" mi-a spus o profesoara si cik e subiectiva....raman la pareriile voastre...

Musafir

#2500

2012-06-26 11:16

Consider varianta b ca fiind cea corecta.
Interpretabil si varianta c este corecta.
In consecinta corect ar fi ca ambele variante sa fie cotate cu punctajul maxim.