Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Quoted post

elev care invata

#2484 Re:

2012-06-26 11:12

#2: -

Examenul national este cu siguranta una dintre gele mai prestigioase si importante testari la care sunt supusi elevii de gimnaziu. Prin uramre, este mai mult ca sigur faptul ca subiectele si baremul au fost verificate si rasverificate in vederea eliminarii tuturor posibilelor greseli.Sa trecem insa la subiect. Exercitiul cu pricina de la examen a fost, din punctul meu de vedere (al unui elev care invata), foarte usor. Problema pusa este de topica: subiectiva, in lipsa unui verb impersonal, sta in fata predicatului, iar predicativa sta dupa verbul copulativ (predicatul incomplet). Mai adaug faptul ca elevii olimpici la lb. si literatura romana pe care ii cunosc au ales varianta C.subiectiva, in timp ce aceia care au avut numai note mici la materia in cauza au ales varianta B.predicativa. Prin urmare, este clar ce raspuns e corect. Insa acela care are putine cunostinte de lb. romana, care "trece prin scoala ca si cainele prin balta", va nega vesnic adevarul. In opinia mea, acest scandal are la baza frustarea majoritatii lenese, care a pierdut 4 ani din viata neinvatand. Si, din pacate, aceasta majoritate va conduce peste cativa ani tara, democratia devenind "puterea celor multi si prosti", iar cei ce invata vor pleca cu siguranta din tara.

Raspunsuri


Musafir

#2493 esti sigur de afirmatiile tale? poti fi contrazis oricand de un olimpicRe: Re:

2012-06-26 11:14:42


Musafir

#2496 Re: Re:

2012-06-26 11:15:31

#2484: elev care invata - Re:

ok,fie ca tine,eu am fost la olimpiada pe municipiu si am luat premiul 3,am pus predicativa,colega mea,cu 10 pe linie in toti anii a pus predicativa.your argument is invalid

Nicu

#2497 Re: Re:

2012-06-26 11:15:36

#2484: elev care invata - Re:

Si eu am fost olimpic la romana in timpul gimnaziului (in timpul liceului m-am dus la olimpiade pe profil real), si din prima am putut spune ca este subiectiva.

Nu ai cum poate cineva sa gandeasca ca in propozitia "Ana este eleva", "Ana este" e predicatul. Nu stiu cine a putut gandi asa, probabil cei care sunt mai olimpici decat olimpicii. Iti urez bafta in continuare si maine la matematica.


Musafir

#2507 Re: Re:

2012-06-26 11:19:09

#2484: elev care invata - Re:  

 

Bai tampitule,am media 10 de 4 ani,nu sunt de olimpiada,poate,dar :am in clasa alti 4 colegi tot cu medii de 10 in tot ciclul gimnazial ,merg la TOATE concursurile si olimpiadele,au rezultate si au ales B-predicativa. Uita-te pe siteul emisiunii InGuraPresei ,Mircea Badea explica de ce poate fi si predicativa! Asa ca nu ma fute tu pe mine ca nu invat.Mi-am facut toate temele la lb.rom. in toti anii,fac meditatie de 3 ani,asa ca... Scuzati-mi limbajul,dar cand vad asa un cretin...
bobolyino

#2519 Re: Re:

2012-06-26 11:20:52

#2484: elev care invata - Re:

elev care invata ( ce modest esti... ), din pacate nu ai dreptate. ai uitat ca suntem in romania si iti spun sigur ca subiectele nu au fost asa de "verificate" cum spui tu. si chiar daca ar fi fost (ceea ce nu cred), verificatorii sunt niste idioti sa dea o astfel de propozitie. crede-ma ca eu chiar ma pricep la subordonate si nu a fost niciun exemplu din testele pe care le-am lucrat ( cel putin 100 ) vreun exemplu asemanator. oricum, multa lume zice ca poate fii si predicativa deci..poate au dreptate.

Adyna'97

#2531 Re: Re:

2012-06-26 11:23:58

#2484: elev care invata - Re:

Hai nu mai zi!!!!:-@Sunt olimpica la romana am participat in toti anii de gimnaziu la olimpiada de limba si literatura romana si am ales ca propozitia este predicativa!

Am avut 7  note de 10 la romana si media 10 la sfarsitul clasei a 8-a asa ca nu cei ce nu au invatat au ales predicativa.Propozitia putea fi interpretata dupa spusele unor profesori.Esti foarte "modest/modesta"!


Musafir

#2543 Re: Re:

2012-06-26 11:26:37

#2484: elev care invata - Re:

bai elevule care invata ,ce stii tu mai,copilul meu este sef de promotie mai desteptule si a pus predicativa pt ca a gandit mai mult ca tine  faceti pe desteptii acum , tu esti mediocru in gandire si ca om ,tu faci tara asta de rusine si altii  ca tine