Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Pity

#1726 Re: Re: Re: Re: Un singur lucru nu inteleg:)

2012-06-26 00:58

#1717: - Re: Re: Re: Un singur lucru nu inteleg:)

`Felicitari!
Eu la matematica si romana pot spune ca am avut 10, dar pe merit, in schimb la celelalte materii am avut 9 si 10 pentru ca profesorii le trateaza superficial, insa in ceea ce priveste materiile de examen sunt note pe merit.
Faza cu predicativa nu imi strica planurile, daca iau nota mare la mate, dar sunt mai expusa unui pericol de care nu ar fi trebuit sa imi fac griji pentru ca e concurenta f mare la licee.

Sper sa se rezolve ceva cu astea 60 de sutimi.
Oricum, bafta la mate!


Musafir

#1727 Re: Un singur lucru nu inteleg:)

2012-06-26 00:59

#1652: SfinX. - Un singur lucru nu inteleg:)

Se pare ca "unii" stiau deja raspunsul [sic]...

Normal ca le convine sa ramana "sigurei" pe solutie........

Pity

#1728 Re: Re: Re: Re:Observator

2012-06-26 00:59

redactare telefo prost

#1729 Re:#1686

2012-06-26 01:00

Iti raspund eu prietene: am IQ-ul si cultura mult mai mare decat tine, plus ca euchiara s avea ce facel la liceu pe cand tu ai sta sa freci p**a

Musafir

#1730 Re: Re: Re: Re: Re: Un singur lucru nu inteleg:)

2012-06-26 01:00

#1726: Pity - Re: Re: Re: Re: Un singur lucru nu inteleg:) 

 

la romana am avut ceva emotii, dar la mate sunt stapan:) succes si tie.

Musafir

#1731

2012-06-26 01:00

In multe scoli profesorii stiau subiectele cu 30 de min inainte de intrarea in sala si le-au atras atentia :)


Musafir

#1732 Re:

2012-06-26 01:01

#1: -

Daca nici profesorii nu stiu sigur care este varianta corecta, ce pretentii pot avea de la copii????

Greseala este a celor care au facut subiectul, nu a copiilor.

Asa ca, ar face bine sa noteze ambele raspunsuri ca fiind corecte!!!


Musafir

#1733 x si o

2012-06-26 01:01

Ce-i jocu asta ma ? =)) Il doare pe Pop si pe ceilalti domni din invatamant undeva de jocu asta numit petitie =))))

Musafir

#1734 Re:

2012-06-26 01:01

#1725: -  

 

Ai dreptate! Parca subiectele trebuiau sa fie medii.le mai pot considera eu medii dupa ce mi am auzit profesoarele de romana certan duse in curtea scolii?

Musafir

#1735 Re: Re: Re: Un singur lucru nu inteleg:)

2012-06-26 01:01

#1706: SfinX. - Re: Re: Un singur lucru nu inteleg:)

Si pe vremea ei cum se scria nicio? Nu cumva cu liniuta? :-)

 

Asa ca pareri de acu' 80 de ani....

 

Academia Romana sa traiasca ca ea ne-a adus in situatia asta.


Musafir

#1736 Re: Re:

2012-06-26 01:02

#1732: - Re:

Daca va aduceti aminte  si pe la tezele cu subiect unic din 2008 au bagat o chestie deasta si anume ca verbul la infitiv precum mancare , citire etc ar fi format prin conversiune . In contradictoriu alte profesoare sustineau ca este format prin derivare . Si nici atunci nu s-au luat masuri .

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2012-06-26 01:03


SfinX.

#1738 Re: Re: Re: Re: Un singur lucru nu inteleg:)

2012-06-26 01:03

#1735: - Re: Re: Re: Un singur lucru nu inteleg:) 

 

incearca tu aa scri corect la ora 1 noaptea de pe un telefon:)
Cosimina

#1739

2012-06-26 01:04

Eu am pus predicativa.Nu am pretentia sa primesc cele 6 puncte, macar 3 sa primesc si aceia care au pus subictiva sa primeasa 6 puncte.Si voi astia care va credeti mari si tari ca ati pus subictiva ganditice ati face in locul nostru.Ati sta linistiti si stiind ca din cauza unora care nu au fost in stare sa faca un care sa nu se interpreteze? Eu una sustin ca ambele variante ar trebui luate in calcul!
Miha

#1740

2012-06-26 01:05

"Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan - Al. Rosetti” al Academiei Române a confirmat: sintactic, gramatical, sunt bune ambele variante. Semantic, este predicativa. Hai să punem presiune pe minister să nu se facă de râs și să corecteze."
Deci mi se pare destul de corect sa se ia in considerare ambele variante .

Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2012-06-26 01:06



Musafir

#1742 Re:

2012-06-26 01:07

#1739: Cosimina -  

 

de cand am fost mic am imvatat sa pierd. Da, chiar daca nu ma crezi eu nu as fi facut scandal pentru greseala mea:) spre deosebire de voi, eu nu stau la mila unor inculti. Repet din nou Un Cub Nu Este Acelasi Lucru Cu O Sfera
mamica

#1743

2012-06-26 01:08

nu mi se pare ABSOLUT deloc firesc, ca la un astfel de examen, sa fie date subiecte ale caror raspunsuri pot fi usor interpretabile. Daca exista cea mai mica suspiciune de a putea fi interpretat un raspuns , sau altul, subiectul ar trebui respins din varianta de examen. Este inadmisibil sa se intample asa ceva ! La examenul de limba romana oricum corectarea este prin natura compozitiei un examen care se corecteaza SUBIECTIV. Depinde ce gen ii place profesorului care corecteaza lucrarea. Acolo totusi ar trebui sa se faca departajarea, nu la partea de gramatica, unde totul ar trebui sa fie foarte EXACT !!
Catalin

#1744 Ambele variante sunt corecte

2012-06-26 01:09

Aducem in sprijinul afirmatiilor noastre argumentele unor distinse profesoare de limba romana:

"Subiectul care le-a creat cele mai mari probleme elevilor (la Evaluare Naţională 2012 - Romana - nr) a fost acela care le cerea să identifice tipul propoziţiei subordonate din fraza "Ceea ce mă jenează este dificultatea răsfoirii". Elevii aveau de ales între atributivă, predicativă sau subiectivă. Majoritatea a optat pentru subiectivă, deşi propoziţia "Ceea ce mă jenează" era una predicativă. Dacă pui subordonata după principală şi nu înaintea ei, aşa cum este în textul original, şi faci contragerea (Dificultatea răsfoirii este jena - n. r.), lucrurile sunt mai clare. Subordonata este predicativă", a explicat Irina Georgescu, profesor de limba şi literatura română la Colegiul Naţional Sf. Sava din Bucureşti"

""Dificultatea răsfoirii este ceea ce mă jenează ..." Sic ! "Dificultatea" este subiectul lui "este"/ propoziţia principală regentă plus predicativa "ceea ce mă jenează". Prin contragere "Dificultatea răsfoirii este jenantă pentru mine", nicidecum "Jena mea este dificultatea răsfoirii" este opinia unei alte distinse profesoare de limba si literatura romana".

Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2012-06-26 01:11


bbw

#1746 Re: Re:

2012-06-26 01:11

#1714: Alege numele de user - Re:

Pentru mine, treaba e clara: daca x sau y nu a stiut sa spuna ca respectiva propozitie e subiectiva sau predicativa, e clar ca nu urmareste o cariera de lingvist/literat sau altele asemenea. Iar ca sa fii coafeza/picolo/strungar, chiar nu trebuie sa-ti bati capul cu fineturi de astea. Vad aici o gramada de infierbantati care despica firu-n patru degeaba.

Subiectele au fost aceleasi pentru toti. Programa este aceeasi pentru toti. E absurd sa spui ca subiectele TREBUIE sa fie de nivel mediu. Nu faci decat sa incurajezi mediocritatea. Undeva trebuie sa se faca o selectie. La subiectul asta un elev care chiar ar fi stiut ce vorbeste ar fi precizat faptul ca este un caz care permite interpretari, ar fi prezentat care sunt acestea si probabil ca ar fi luat punctajul maxim.

Dar daca va simtiti mai bine lamentandu-va si semnand petitii tampite... n-aveti decat! Stie toata lumea: tara te vrea prost! :)

Catalin

#1747 Dragilor....ideea este ca in tara asta TREBUIE sa înceapă sa mai fie si ce este CORECT

2012-06-26 01:12

...nu numai ce "scrie in barem"
Asta e răspuns ? ...de ministru ?
Parca are jumătate de creier !!!!?..partea responsabila cu cititul.... Din barem!
Catalin

#1748 Re: Nedelcu Albert

2012-06-26 01:13

#1745: Nedelcu albert - Nedelcu Albert 

 

Te-nsori si îți trece ;)

Acest articol a fost șters de către administratorul acestui website (Arata detaliile)

2012-06-26 01:14



Musafir

#1750 Re: Ambele variante sunt corecte

2012-06-26 01:14

#1744: Catalin - Ambele variante sunt corecte

Contactată de REALITATEA.NET, Rodica Zafiu, profesor la Departamentul de Lingvistică al Facultăţii de Litere din cadrul Universităţii Bucureşti, spune că răspunsul la întrebare poate fi considerat interpretabil doar dacă se forţează puţin lucrurile. "În lingvistică există multe aspecte interpretabile", a spus Rodica Zafiu, declarându-se tototdată în favoarea unor subiecte mult mai simple şi mai non-ambigue.

Elevii care au ales varianta incorectă "predicativă" au încurcat propoziţia principală şi cea secundară între ele. "Este dificultatea răsfoirii" este propoziţia principală, iar "ceea ce mă jenează" este cea secundară. "Dată fiind ordinea cuvintelor şi absenţa unei intonaţii speciale şi a unor indicii suplimentare, răspunsul corect este "subiectivă"", spune Rodica Zafiu.