Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012


Musafir

#1451

2012-06-25 23:39

sincer eu am bagat subiectiva dar amandoaua variente par a fii corecte:D
Bobobobobo

#1452 CE ESTE ASTA?

2012-06-25 23:40

Stimata doamna de la Sf.Sava Bucuresti, va felicitam pentru motivatia petitiei dar consideram ca nu este suficienta deoarece intrebarea din capul locului a fost formulata gresit. Daca ar fi fost formulata astfel: Care este propozitia subordonata din fraza urmatoare ... si precizati felul ei? Atunci s-ar fi constatat la nivel national ca 90% din candidati nu stiau care este subordonata si cu atat mai mult nu putea preciza felul ei. Cei care au precizat ca propozitia subordonata este subiectiva, fiti convinsa ca nu au stiut care este subordonata, deoarece ei au pus intrebarea "Cine ma jeneaza?" si au considerat ca raspuns propozitia "Dificultatea rasfoirii" care defapt nu era subordonata. Va spune acest lucru un doctor in limba si literatura romana, motiv pentru care va rugam ca petitia dvs, sa revina si sa solicite anularea evaluarii acestui item care trebuie considerat corect pentru toti elevii care au dat orice raspuns. Un astfel de item a creeat discutii in randul licentiatilor in limba romana ceea ce pentru un absolvent de gimnaziu este o cerinta exagerata. Cei care au intocmit o astfel de varianta au preluat acest item de la o anumita admitere la facultatile de litere fara a trece prin filtrul gandirii ca acest item poate fi oricand interpretabil si ca nu trebuia inclus pentru evaluarea nationala a unor absolventi de gimnaziu. Rusine, patata sa le fie tinuta stiintifica a unor autori de modele de subiecte pentru evaluari nationale, autori falsi care alearga dupa adeverinte, diplome, certificate de formare continua in vederea obtinerii unor gradatii de merit sau a unor functii. Astfel de autori ar trebui retrogradati din punct de vedere profesional si cu ingaduinta sa li se acorde dreptul de a fi profesori suplinitori si nu profesori de elita sau chiar sa fie dati afara din invatamant. Ne intrebam mereu "De ce calitatea invatamantului romanesc este in cadere libera?", datorita acestor pseudoprofesori.
Consideram ca dupa atatea interventii si semnaturi pe acest site, ministrul invatamantului, profesor din preuniversitar este in primul rand dator sa se autosesizeze si sa anuleze acest item in sensul de a il considera valid pentru toti elevii, indiferent de solutia data. Multumesc cititorilor si urmati-mi exemplul, sa taiem raul de la radacina al prostiei din aceasta tara! Succes tuturor elevilor pe data de 27.06.2012 pentru disciplina Matematica!

Musafir

#1453 Re: Re:

2012-06-25 23:40

#1450: - Re:

Eu propun sa se dea 6 ca doar este corect.

Andreea Bilciu

#1454 Suntem bulversati!

2012-06-25 23:40

Deci,as dori ca sa nu mai existe neintelegeri printre elevi,profesori si minister,daca se poate ca ambele variante sa fie considerate corecte.Unu la mana 50% dintre profesori au ales predicativa si 50% subiectiva,elevii s-au impartit si ei de asemenea in doua tabere: tabara subiectivei si tabara predicativei.Nu putem da vina acum nici pe profesori,care ne-au ajutat in toti anii acestia si care ne-au invatat tot ce stim acum,dar nu putem da vina nici pe elevi care,pe rand,pe fiecare site,ne-au dat o gramada de explicatii intrucat noi sa vedem ca poate fi si subiectiva dar si predicativa.Asa ca singurul pe care mai putem da vina acum este ministerul.De la el au venit subiectele,acum totul trebuie rezolvat cu bun simt si ca la carte de minister.Si totul de dragul nostru,al elevilor,in caz ca va pasa putin de viitorul nostru!
dede

#1455 Subiect

2012-06-25 23:41

are you fucking kidding me?!?!? ce va certati pt un subiect de examen..asta e oricum ce e facut e facut nu mai puteti schimba nimic..:| nu mi se pare corect ca ambele variante sa fie punctate deoarece cei care au scris corect[subiectiva] sunt nedreptatiti.
Milică

#1456 Re:

2012-06-25 23:41

#1376: -

Știa subiectele ????

E de laUSL ???? Că ei sunt acum sus.............


Musafir

#1457

2012-06-25 23:41

Analizati fraza in context! Apreciati copiii care gandesc in profunzime, nu la suprafata!









ergrvr

#1458 Re:

2012-06-25 23:41

#626: Profesor Sava -

:)))))grav tanti:)))))


Musafir

#1459 Re:

2012-06-25 23:42

#1391: Nicu -

Daca citesti in Gramatica Academiei - ceea ce nu-i putem cere unui elev de 14 ani, sper - vei vedea ca intr-o astfel de situatie ambiguitatea este data de intonatie, de ceea ce se numeste emfaza. In ex. sa zicem, "Elevul este premiantul", daca accentuezi pe "elevul", este subiect, dar daca accentuezi pe "premiantul", acest termen devine subiect (ca sa pastram aceeasi parte de vorbire). Si ar mai fi alte motive, le-a scris Dindelegan pe undeva. Oricum, simplul fapt ca acest subiect da nastere la atatea controverse in randul profesorilor - ce sa mai zicem de elevi, saracii - e o dovada clara ca s-a facut un abuz, depasindu-se nivelul mediu cerut de metodologie. E o bataie de joc la adresa copiilor care invata si care nu bifeaza "la nimereala".


Musafir

#1460 Re:

2012-06-25 23:42

#1457: -

In ziua de astazi sunt promovati fotbalistii de la minister...

Milică

#1461 Re: CE ESTE ASTA?

2012-06-25 23:42

#1452: Bobobobobo - CE ESTE ASTA?

CORECT !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nicu

#1462 Re: Acesta este adevarul :)!

2012-06-25 23:42

#1401: Claudiu din Deva - Acesta este adevarul :)!

In primul rand, apreciez ca ai venit cu un argument logic.

In al doilea rand, vreau sa spun ca aceasta constrangere pe care tu o faci, poate facuta cat de subiectiv doreste cel care o face, astfel incat pentru el sa iasa tot la fel.

Pe acelasi model pe care tu ai facut constrangerea, pot sa fac si eu urmatoarea constrangere:

Faptul jenant este dificultatea.

Se observa ca este total diferit, dar are acelasi inteles.

Faptul jenant nu este dificultatea. (Se observa din nou, ca se poate face acest lucru)

Constrangerea e doar un lucru care-l poate face pe elev sa inteleaga mai bine sintaxa frazei, iar in timpul scolii se poate invata diferit, in functie de profesor si poate fi facuta cat de subiectiv vrei tu, astfel incat sa iasa, pana la urma, asa cum vrei tu.

La problema cu "jena este dificultatea" si "jena nu este dificultatea", intr-adevar, pot spune ca nu se poate stabili in scris care este subiectul si care este numele predicativ, ci doar in vorbire, in functie de intonatie si accentul pus.

Bafta in continuare!

Barbuti Alexandru

#1463

2012-06-25 23:43

Am stat s-a ma gandesc la acest subpunct mai mult de 30 min in care m-am chinuit sa aflu ce fel de subordonata este , reiesindumi ca este o suborndonata predicativa, eu zic ca trebuie apreciat macar efortul deoarece nu este in nici un caz un subpunct de nivel de mediu ci unul ridicat, avand in vedere situatia de cunostinta a unilor elevi...

Musafir

#1464

2012-06-25 23:43

Fiti atenti!
1. Daca erati voi in locul nostru si noi va injuram ca vreti sa faceti dreptate ce faceati?
2. Sunt bune ambele variante.
3. Profesorii din toate scolile se contrazic pe aceasta tema pentru ca unii zic ca este subiectiva si unii zic ca este predicativa deci daca ei nu stiu noi de unde sa stim?
4. Ministrul nu stie sa lege doua cuvinte si mai vrea ca noi sa stim..
5. Nu este corect ca cei care au pus predicativa si este corect sa fie depunctati si acele 6 puncte sa ii intoarca din drum si sa nu mai poata intra la liceul dorit...


Si pana la urma daca voi erati in locul nostru ce faceati domne nu vroiati sa faceti dreptate? Sa va dea punctele? Daca se alegea predicativa in loc de subiectiva? Eram invers si noi nu am fi votat atunci pentru ca nici voi nu ati votat acum pentru noi!

Sa va fie rusine atat va spun! Inainte sa comentati ganditiva ca unii copii au avut emotii sau poate au pus bine dar nu s.a luat decat una din ele in considerare.

Faceti cu noi dreptate si semnati petitia!

Macar daca nu ne da tot punctajul macar sa ne dea jumatate!

parinte

#1465

2012-06-25 23:43

Este revoltator ca ministrul educatiei sa se limiteze la a spune ca raspunsul corect este cel din barem fara sa ofere si argumente pentru justificarea raspunsului. Daca se face trimitere la Gramatica Academiei sa se faca publice argumentele folosite acolo ca sa putem verifica alb pe negru cum stau lucrurile, ca ne-am cam saturat de afirmatii nefondate. Din ce a spus dl. ministru abia acum, dupa examen, se analizeaza si se dezbat subiectele si variantele de raspuns ori acest lucru trebuia facut inainte, nu acum cand toata situatia tinde sa se transforme intr-un scandal national in care bineinteles va fi sacrificat viitorul copiilor. Dezastrul de la examenele nationale este generat de superficialitatea, iresposabilitatea si chiar incopetenta celor care le organizeaza.
ZuZu

#1466 Re: Re: Re:

2012-06-25 23:43

#1458: ergrvr - Re:

ar trebui sa se dea acuma 6 puncte la toti cei care au raspuns cu B si C numai sa realizeze greseala enorma la nivel de tara!


Musafir

#1467

2012-06-25 23:44

Ideea e ca este clar ca e predicativa.

Anonymous

#1468 !!! ---------------- PETITIE ---------------!!!

2012-06-25 23:44

CORECT AR FI SA SE ACORDE PUNCTAJ MAXIM TUTUTOR ELEVILOR LA ACEST SUBIECT, DEOARECE NU POT EXISTA 2 VARIANTE DE RASPUNS PENTRU ACEEASI SUBORDONATA!
http://www.petitieonline.com/evaluare_nationala_punctaj_maxim_pentru_toti_elevii

Musafir

#1469 Re:

2012-06-25 23:44

#3: -

s-a pus problema de a se adauga predicativa,nu de a se inlocui subiectiva cu predicativa.eu cred ca scrie clar


Musafir

#1470 Re: Re:

2012-06-25 23:45

#1426: - Re: Hai mars,subiectivo!

 


Musafir

#1471 Re:

2012-06-25 23:45

#1376: -

domnule prof. dar dumneavoastra ce raspuns considerati  ca e corect? astep o justificare,nu va feriti de raspuns... sunt un elev....

 


Musafir

#1472

2012-06-25 23:45

VREAU 60 de sutimi

Musafir

#1473

2012-06-25 23:46

Şi lingvista Rodica Zafiu, profesor doctor la Facultatea de Litere a Universităţii din Bucureşti, consideră că elevii trebuiau să indice subordonata drept subiectivă. "În absenţa unei intonaţii speciale şi a unor indicii suplimentare, propoziţia este subiectivă. Este prima din frază şi nu există un context care să dea mai multe informaţii.

Musafir

#1474 Re: Subiect

2012-06-25 23:46

#1455: dede - Subiect

nu inteleg faza cu nedreptatiti , draga mea iei 6 puncte  orice ar fi ...stresul este la cei cu predicativa asa ca stai calma ca nu-ti ia nimeni punctele !:|


Musafir

#1475

2012-06-25 23:46

Ce tara de ignoranti, Doamne...