Revizuire barem proba romana EN 2012, sesiunea 25 iunie 2012

Quoted post

parinte

#1465

2012-06-25 23:43

Este revoltator ca ministrul educatiei sa se limiteze la a spune ca raspunsul corect este cel din barem fara sa ofere si argumente pentru justificarea raspunsului. Daca se face trimitere la Gramatica Academiei sa se faca publice argumentele folosite acolo ca sa putem verifica alb pe negru cum stau lucrurile, ca ne-am cam saturat de afirmatii nefondate. Din ce a spus dl. ministru abia acum, dupa examen, se analizeaza si se dezbat subiectele si variantele de raspuns ori acest lucru trebuia facut inainte, nu acum cand toata situatia tinde sa se transforme intr-un scandal national in care bineinteles va fi sacrificat viitorul copiilor. Dezastrul de la examenele nationale este generat de superficialitatea, iresposabilitatea si chiar incopetenta celor care le organizeaza.

Raspunsuri

Andreea Bilciu

#1493 Re: aveti dreptate

2012-06-25 23:49:44

#1465: parint

sincer aveti dreptate.Acest lucru este de nedescris.si nu spun asta doar pentru ca eu am scris predicativa si vreau sa primesc punctaj,spun asta pentru ca ministrul educatiei ar trebui sa priveasca mai cu atentie subiectele,i-ar trebui argumente la ceea ce spune,si nu in ultimul rand are nevoie de inima,pentru ca nimic nu se face daca te gandesti doar la viitorul tau si esti egoist.Este in joc viitorul nostru,chiar daca sunt numai acele 6 puncte ,conteaza,conteaza pentru mediile noastre si pentru gradul nostru pe care il vom capata mai tarziu in viata.