Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale la UMF Tg. Mureş!


Musafir

#351

2012-03-16 20:19

Am terminat facultatea de medicină la Tg.Mureş mai demult, la secţia maghiară. Am învăţat medicina astfel în ambele limbi, maghiară şi romănă. Faptul că am învăţat la secţia maghiară mi-a fost de mare folos în tot timpul vieţii mele şi acum, aproape de sfărşitul activităţii mele de medic, pot afirma cu inima curată, că a fost o decizie bună, că am ales secţia maghiară. Şi acum aş face la fel, dacă aş fi tînăr. In loc de primitivismul dezolant, care emană din părerile exprimate, ar trebui să cunoaştem adevărul despre soarta UMF Tg. MUreş din anul 1945 pănă astăzi şi în plus, să credem că multilingvismul este o valoare pentru o ţară, nu o sperietoare pentru vrăbii. Medicii formaţi mai demult la Tg. Mureş au făcut cinste acestei universităţi şi ţării. Este condamnabil primitivismul multora, care spune ungurilor să plece din Romănia. Au plecat foarte mulţi oameni valoroşi din ţară, au plecat evreii, au plecat aproape toţi saşii şi şvabii, armenii, mulţi unguri şi mai nou milioane de romăni. Cine trebuie să mai plece ???

Musafir

#352

2012-03-16 20:21

Si in Rominia respectati legile !!

Musafir

#353 Re:

2012-03-16 20:21

#8: unguri incompetenti -

ROMINUL cel destept ar fi mai frumos daca ai stii si sa scrii corect ,daca ai ajuns si student in ARDEAL.NU trimite penimeni

nicaier ca cei care sa inscris in facultate sa nascut aici cu strabunicci lor..


Musafir

#354 Re: Re: tot tu esti nesimtit ungur

2012-03-16 20:21

#16: Mentor - Re:

sovinii ca voi ar trebui sa plece din tara.. atata timp cat invatati in ROMANIA cu cadre didactice platite de ROMANIA nu va impuneti voi limba. Idiotii ca voi creaza tensiunile in orasul Tg-Mures.

 

p.s. pt tantalai maghiari: exista o tara minunata la west de ROMANIA unde se invata medicina in limba ( ghiciti?? ) : ....maghiaraaaaaaaa.. PLECATI ACOLO

B

#355 Re: Re: Re:

2012-03-16 20:24

#18: TERMINATI CU PROSTIILE - Re: Re:

Sa stii, ca e foarte rar, ca un om care a terminat o facultate sa nu vorbeasa romaneste... odata s-a intamplat si cu tine, ca n-au putut sa vorbeasca in romana. Si ce? Pentru noi e o limba straina, care e foarte diferita de limba noastra deci e greu sa inveti. Dar uita-te, cum am invatat si eu intr-o familie maghiara, intr-o scola maghiara si la o sectie maghiara la facultate, si altii vor invata. Stim ca trebuie sa invatam, nu asta e problema, ci faptul ca invatatul intr-o limba care nu e limba noastra materna e greu, voua va e mult mai usor si nu e cinstit, ca noi sa nu putem invata in limba noastra materna.

maria

#356 Re:

2012-03-16 20:29

#31: - la care se adaugă profesori români eminenţi: prof.Zeno Barbu disciplina de ftiziologie (vechea denumire a catedrei), prof Vasile Săbădeanu disciplina de Oftalmologie, profesori evrei.:Spielmann Iosif absolvent al Liceului Papiu Ilarian, numele lui figurează pe placuţa de marmură a liceului, Wiener Francisc şi Nebel Ladislau care devin profesori renumiţi , primul la Institutul de mare prestigiu internaţional: Institutul Karolinska din Stockholm si altul in Israel ( toţi 4 vorbeau la perfecţie şi predau în limba maghiară la începuturile Universităţii noastre.

Coridoarele patinate ale acestei Universităţi sunt  în prezent de bântuite de stafiile naţionaliste!!!!

Este relevant faptul că unul din prof. fondatori ai UMF Tg Mures a fost Gastprofessor (visiting prof.) la Institutul de Anatomie din Heidelberg (Stephan Krompecher); Profesorii maghiari fondatori (majoritatea de etnie maghiară) ai  Facultaţii de Medicină (la facultatea de farmacie mai sunt şi alţii) sunt: Miskolczy Dezső (academician, membru al Academiei Române şi Maghiare, elev al lui Santiago Ramon Y Cajal),Környey István, Klimkó Dezső, Móritz Dénes, Haranghy László, Ludány György, Böethy Konrád, Láng István, Obál Ferencz, Vendég Vince, Putnoky Gyula, Győry György, Krompecher István  etc (vezi parţial si în Revista de med. şi Farm, Orv. Gyógysz. Szemle 2005, vol 51, pg 8-86, vezi si articolele dr-lui Ardelean medic psihiatru despre academicianul Miskolczy-cercetător al istoriei medicii în arhivele secrete ale RPR şi alte surse bibliografice )

 

 

T

#357 Re: Re: Re: Re:

2012-03-16 20:30

#355: B - Re: Re: Re:

sa fim seriosi putin. Cei de la medicina de la sectia maghiara vorbesc si putina romaneste pentru ca aveti cursuri in limba romana. Daca ati trece numai pe maghiara ( cum se vrea ) nu ati mai sti nimica pe romaneste. abia va descurcati acuma cu limba romana ( dupa cum se vede la televizor cand vorbesc reprezentantii ligii studentilor maghiari ).. ce ve-ti face cu pacientii romani??

 

pana acuma s-a invatat bine , facultatea a functionat, si au iesit si medici care vorbesc la perfectie maghiara.

 

A fost vreodata 1 pacient maghiar care sa nu a fost tratat ca nu s-a inteles cu doctorul???  Nu.

Daca ar fi sa invatati numai in limba maghiara, ar fi dezastru apoi cu pacientii romani...

Claudiu

#358 Suntem in Romania

2012-03-16 20:33

Se uita 1 singur lucru: aici e ROMANIA. Limba oficiala e Romana si asa ramane.

daca vrei sa mergi in state, inveti engleza, daca vrei in Germania, inveti germana, daca vrei in Franta inveti franceza. Daca vreti in maghiara , plecati in Ungaria ( pacat ca aia nu va vor ).................

Musafir

#359

2012-03-16 20:35

Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale! Respectaţi Legile ţării căci de asta sunt făcute!

Musafir

#360

2012-03-16 20:40

Respectaţi Legea Educaţiei Naţionale!

Musafir

#361

2012-03-16 20:45

a gyogyszerek hasznalati utmutatojat koveteljuk magyar nyelven is!!! stb,stb,stb. Respectati autonomia magharilor in ARDEAL !

Musafir

#362

2012-03-16 20:45

In orasul TG Mures a fost totdeauna o Fakultate de Medicinä in limba maghiarä, in prinzip este vorbä de o redeschidere, si nu despre o Facultate nouä.
musafir indecent

#363 tot nu intelegeti

2012-03-16 20:48

ce idioti sunteti!?!?!?! ce lege sa respectam desteptule??? nu exista lege care sa infiinteze facultatea in limba bozgoreasca.. exasta legile universitare, care trebuie respectate de rahaturile din udmr

Musafir

#364

2012-03-16 20:48

Această clădire istorică a fost construită de strămoşi noştri maghiar. De ce vreţi să daţi afară din clădirea noastră pe copii noştri; De unde aveţi atîta ură şi intolerenţă, nu vi e frică de Dumnezău;

Musafir

#365

2012-03-16 20:51

Vissza a szép épületbe !
Nagy László
Bajorország

Musafir

#366

2012-03-16 20:52

Rusine
un roman

#367 vreau medicina in romaneste

2012-03-16 20:57

Nu vreau sa fiu tratat de un medic incompetent care nu stie sa-mi explice in limba romana care e diagnosticul........ se invata si in limba engleza in UMF, dar pana si aia sunt obligati sa invete si in romaneste cand sunt in spital.. si ei nici macar nu vor profesa in Romania..

dar ungurii?? uita in ce tara se afla.. Ocupatia s-a terminat de multi ani; inca traiti in trecut.

Musafir

#368 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2012-03-16 20:58

#342: - Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Nu a fost prea lung si eu l-am citit cu placere. Scrii corect romaneste si indiferent daca  vorbesc cu latura  ta romana sau cu cea maghiara ,sunt mandru ca m-am nascut in aceeasi tara cu tine, daca gandesti asa. Eu sunt roman si stii ca romanii in general sunt conciliati.  Eu chiar cred ca toti romanii ( indiferent de nationalitate) merita o soarta mai buna si toate drepturile . Noi nu avem drepturi diferite si cu atat mai putin drepturi ale unora care sa ii dezavantajeze pe altii. Parerea mea ,a fost si este ca daca exista predare in limba maghiara la UMF Tg.Mures ,nu este nevoie de o universitate noua pentru asta. Da si eu cred ca, voit  ,sau nu , politicienii nu fac decat sa ne prezinte ca avem interese si drepturi contrare ,iar noi chiar nu avem nevoie sa ne invrajbim unii pe altii. Ar trebui sa incercam impreuna si noi si ei sa facem o viata si o imagine mai buna tuturor locuitorilor din tara asta. Sa scapam de saracie si toti sa se simta bine si respectati in tara lor ( indiferent de nationalitate) ,dar din pacate ,cei care ar putea sa faca ceva ,ori nu ii intereseaza ,ori sunt mult prea preocupati de interesele lor personale ,meschine. In rest ,cred ca ai dreptate ,sunt mult prea multe probleme in tara asta care ne afecteaza pe toti deopotriva ,ca sa se mai creeze si altele artificiale si sa ne faca rau la toti. Cred ca si romanii si maghiarii si altii care traiesc aici au si minti luminate ,oameni culti care ar putea gasi caile si mijloacele sa se schimbe ceva ,sa fie mai bine pentru toti aici ,dar oare de ce aleg ,sau sunt fortati sa stea deoparte in loc sa  fie formatori de opinie ,sau factori de decizie sa se faca o viata mai buna la noi ?


Musafir

#369 T

2012-03-16 21:00


Musafir
#364
2012-03-16 20:48

Această clădire istorică a fost construită de strămoşi noştri maghiar. De ce vreţi să daţi afară din clădirea noastră pe copii noştri; De unde aveţi atîta ură şi intolerenţă, nu vi e frică de Dumnezău;

poftim exemplu: habar nu aveti de limba romana; si vreti totul in maghiara ca sa nu mai stiti nici atata.. RUSINE....

Cladirea a fost ridicata in vremuri trecute, cand erau alte regimuri, era ocupata partea asta a tarii. cine vroiai sa o ridice in acele vremuri? suedezii?????.. mai cititi istoria corecta inadaptatilor

Musafir

#370

2012-03-16 21:06

Situatia este absurda. Exact, ca in Monarchia Austro-Ungara de acum 100 de ani, cind nu era invatamint medical rominesc in Tirgu Mures ... dar nu erau nici locuitori. Dar asi fi semnat si atunci o asemenea petitie in interesul rominilor. Firesc, ca sa semnez aceasta in interesul ungurilor, ceteteni europeni cu pondere apreciabila in Transilvania.

Musafir

#371

2012-03-16 21:08

legiile tarii trebuiesc respectate de catre toti cetatennii tarii;2,respectul pentru cultura si limba fiecarei etnii trebuie respectata reciproc;Romania face parte din marea familie a Europei la care s-a aderat benevol si in consecinta trebuie sa se comporte adecvat;mass media,politiciiennii si nu in ultimul rand intelectualitatea trebuie sa influenteze cetatennii care nu stiu adevarul despre aceasta tema,privind infiintarea liniei maghare a UMF Tg.MURES

Musafir

#372

2012-03-16 21:28

Intr-adevar arfi bine calegea semnata si de mine sa fie respectata. Doresc aceasta din toata inima ca fostul student al acestei universitati.

Andras

Musafir

#373

2012-03-16 21:41

Este de dorit impunerea respectarii legilor romanesti
fara deosebire de " apartenenta politca " !!!!!!!!!!!!

Musafir

#374

2012-03-16 21:42

Adjon az isten szebbjövőt!

Musafir

#375

2012-03-16 21:43

Sant mindra ca am putut invata in limba maghiara in Romania sub dictatura comunista.